Рішення від 10.06.2019 по справі 912/116/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В'ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,

тел/факс: 22-09-70/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2019 рокуСправа № 912/116/19

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г. при секретарі судового засідання Лупенко А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №912/116/19

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС", 49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна, буд. 4

до відповідачів 1. Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, 25030, м.Кропивницький, вул. Академіка Корольова, буд. 26

2. Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", 03151, м.Київ, вул. Народного ополчення, буд. 3

за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Товариства з обмеженою відповідальністю "УкрАгроКом", 28043, Кіровоградська область, Олександрійський район, с.Головківка, вул. Соборна, 1

Державного підприємства "СЕТАМ", 01001, м. Київ, вул. Стрілецька, буд. 4-6

про визнання недійсними результатів електронних земельних торгів

Представники сторін:

від позивача - Якименко О.В., довіреність № б/н від 02.05.19 адвокат, свідоцтво ЧЦ №000135 від 30.06.2017 (режим відеоконференції);

від відповідача 1- Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області - участі не брали;

від відповідача 2 -Державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" - Коваль А.О. адвокат, ордер КС № 111862 від 19.03.2019, договір №23/03.19-П від 13.03.2019 (режим відеоконференції;

від третьої особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "УкрАгроКом" - Смалиус І.В адвокат, ордер КР №650005 від 29.03.2019;

від третьої особи ДП "СЕТАМ" - участі не брали.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС" до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" про визнання недійсними результатів електронних земельних торгів (у формі аукціону №15117), проведених 29.12.2018 року о 09 год. 00 хв. організатором земельних торгів Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області, виконавцем державним підприємством "Центр державного земельного кадастру", місце проведення: електронний майданчик державного підприємства "СЕТАМ" https://setam.net.ua/auctions, з продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані на території Щасливської сільської ради (за межами населеного пункту) Олександрійського району Кіровоградської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва лотів №29375, №29376 та №29377, викладених у формі:

- протоколу №411 проведення електронних торгів на земельну ділянку площею 14,9999 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9114 (реєстраційний номер лота 340);

- протоколу №412 проведення електронних торгів на земельну ділянку площею 15,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9117 (реєстраційний номер лота 338);

- протоколу №413 проведення електронних торгів на земельну ділянку площею 14,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9115 (реєстраційний номер лота 339).

- з покладанням на відповідачів судових витрат.

Ухвалою від 11.02.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №912/116/19 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 06.03.2019, встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.

28.02.2019 Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач 1 позов не визнає та просить відмовити в його задоволенні (т. 1 а.с. 137 - 141).

Ухвалою від 06.03.2019 господарським судом задоволено клопотання позивача та відповідача 1 про залучення третьої особи, залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "УкрАгроКом", відкладено підготовче засідання у справі №912/116/19 на 20.03.2019.

Ухвалою від 20.03.2019 господарським судом відкладено підготовче засідання на 03.04.2019.

01.04.2019 ТОВ "УкрАгроКом" подано суду письмові пояснення (а.с. 200-202 т.1) у яких заперечено позовні вимоги.

02.04.2019 ДП "Центр державного земельного кадастру" подано суду за супровідним листом копії пояснень та доказів їх направлення учасникам справи, клопотання про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державного підприємства "СЕТАМ" (код 39958500) та витребування від останнього доказів (т. 1 а.с. 238 - 250, т. 2 а.с. 2 - 8).

03.04.2019 третьою особою подано суду клопотання про долучення довідки щодо робіт проведених на земельних ділянках та докази направлення сторонам письмових пояснень.

За результатами підготовчого засідання 03.04.2019 господарським судом, на підставі статті 183 ГПК України, оголошено перерву в підготовчому засіданні до 16:30 год. 16.04.2019.

03.04.2019 до суду надійшли пояснення ДП "Центр державного земельного кадастру" та докази їх направлення учасникам справи, клопотання про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державного підприємства "СЕТАМ" (код 39958500) та витребування від останнього доказів, які раніше подавались в копіях (т. 2 а.с. 27 - 46).

Пояснення відповідача фактично подано в формі відзиву на позов, строк для подання якого відповідачем пропущено. Тому суд приймає такі пояснення тільки в частині, в якій вони стосуються виконання вимог ухвали суду від 20.03.2019, якою відповідача 2 було зобов'язано надати пояснення щодо організації проведення, порядку розгляду заявок, порядку врегулювання технічних питань проведення аукцону (з наданням положень тощо, укладених договорів з ДП "Сетам" тощо) та обгрунтувати правові і технічні підстави для відхилення заявок позивача на участь у торгах.

12.04.2019 ДП "Центр державного земельного кадастру" на виконання вимог суду подано клопотання про долучення доказів: договору № 77 про використання системи електронних земельних торгів від 14.11.2018; протоколу опитування адвокатом особи за її згодою від 01.04.2019; Правил проведення електронних земельних торгів у формі аукціону; Умов використання веб-сайту (т. 2 а.с. 54 - 80).

Господарський суд не приймає в якості доказів протокол опитування адвокатом особи за її згодою (т. 2 а.с. 60 - 62) так як подання такого доказу не передбачено нормами ГПК України. В іншій частині докази подано на виконання вимог ухвали суду від 20.03.2019 тому приймаються судом до розгляду.

ТОВ "УкрАгроКом" подано суду лист від 11.04.2019 щодо не заперечення проти залучення ДП "СЕТАМ" третьою особою.

Ухвалою від 16.04.2019 клопотання Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" про залучення третьої особи та витребування доказів задоволено, залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державне підприємство "СЕТАМ", відкладено підготовче засідання у справі №912/116/19 на 26.04.2019 о 09:00 год., витребувано у Державного підприємства "СЕТАМ" докази, необхідні для розгляду справи та уповноважено відповідача 2 на отримання відповіді.

26.04.2019 Державним підприємством "Центр державного земельного кадастру" з супровідним листом надані до суду копії сканованих документів, наданих ДП "Сетам".

За результатами підготовчого засідання 26.04.2019 господарським судом на підставі ст. 183 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 03.05.2019 до 11:30 год.

03.05.2019 відповідачем 2 подані до суду документи, які було уповноважено відповідача 2 отримати від ДП "Сетам" (т. 3 а.с. 1 - 63).

За результатами підготовчого засідання 03.05.2019 господарським судом на підставі ст. 183 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 08.05.2019 року до 10 год. 30 хв.

07.05.2019 Державним підприємством "Центр державного земельного кадастру" з супровідним листом надані до суду пояснення (т. 3 а.с. 75 - 91) та додаткові пояснення.

08.05.2019 на електронну адресу суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроцентр-Плюс" надійшли письмові пояснення (т. 3 а.с. 93 - 98).

В підготовчому засіданні 08.05.2019 представниками позивача та відповідача 2 не заперечено проти призначення справи №912/116/19 до судового розгляду справи по суті.

Ухвалою від 08.05.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 10.05.2019 о 08:30 та визначено дату наступного засідання 17.05.2019 о 15:00.

В судовому засіданні 17.05.2019 присутні представники сторін підтримали раніше заявлені позиції щодо позовних вимог, судом досліджено електронні докази, зокрема інформацію, яка міститься в особистому кабінеті позивача.

За результатами судового засідання та технічної неможливості дослідження всіх дій сторін по реєстрації заяв позивача щодо участі у торгах, у суду виникла необхідність з метою об'єктивного з'ясування всіх обставин у справі, звернення до ДП "Сетам" як до оператора системи електронних земельних торгів, як ліцитатора земельних торгів, в порядку ч. 5 ст. 161 ГПК України щодо надання письмових пояснень. Сторонам запропоновано також подати перелік питань, які вони вважають за необхідне поставити третій особі.

З цією метою в судовому засіданні 17.05.2019 оголошено перерву до 20.05.2019.

В судовому засіданні 20.05.2019 оголошено перерву до 10.06.2019 о 16:00. Третю особу зобов'язано надати суду письмові пояснення по питанням, викладеним в ухвалі.

На адресу суду 10.06.2019 на виконання вимог ухвали суду від 20.05.2019 від ДП "Сетам" засобами електронного зв'язку надійшов лист від 10.06.2019 № 6562/17-18-19 з відміткою про направлення засобами поштового зв'язку (т. 3 а.с. 180 - 187).

В засіданні суду 10.06.2019 представники відповідача 1 та ДП "Сетам" участі не приймали, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання.

Суд заслухав представників сторін та третьої особи, дослідив подані сторонами докази, врахував надані пояснення та встановив таке.

Наказами Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 15.11.2018 № 963, № 964, № 968 прийнято рішення про проведення електронних земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані на території Щасливської сільської ради (за межами населеного пункту) Олександрійського району Кіровоградської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 15,500 га кадастровий номер НОМЕР_1 :02:000:9117, площею 14,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9115, площею 14,9999 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9114.

29.12.2018 о 09:00 проведено електронні земельні торги.

Результати електронних земельних торгів з продажу права оренди викладені у формі:

- протоколу №411 проведення електронних торгів на земельну ділянку площею 14,9999 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9114 (реєстраційний номер лота 340);

- протоколу №412 проведення електронних торгів на земельну ділянку площею 15,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9117 (реєстраційний номер лота 338);

- протоколу №413 проведення електронних торгів на земельну ділянку площею 14,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9115 (реєстраційний номер лота 339).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що виконавцем електронних земельних торгів не дотримано вимог передбачених п.18, п.23, п.25 Порядку проведення електронних земельних торгів щодо підготовки та порядку проведення земельних торгів та порушено право ТОВ "Агроцентр-Плюс" на участь в електронних земельних торгах у формі аукціону №15117 з продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані на території Щасливської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, що з урахуванням приписів ч.1 ст. 203 Цивільного кодексу України є підставою для визнання результатів електронних земельних торгів недійсними.

Позивач зазначає, що під час відчуження права оренди земельних ділянок на електронних земельних торгах не додержано вимог ст. 203 ЦК України, що є підставою для визнання недійсними результатів електронних земельних торгів.

Відповідно до статті 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.

Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.

Виконавцем земельних торгів є суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.

Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.

Постановою КМУ від 21.06.2017 № 688 "Про деякі питання реалізації пілотного проекту із запровадження електронних земельних торгів і забезпечення зберігання та захисту даних під час їх проведення" затверджено Порядок реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів (далі - Порядок).

У п. 1 Постанови КМУвід 21.06.2017 № 688 в первинній редакції було зазначено "Погодитися з пропозицією Міністерства аграрної політики та продовольства, Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру стосовно реалізації з 1 жовтня 2017 р. по 20 жовтня 2018 р. пілотного проекту із запровадження електронних земельних торгів територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, що забезпечують здійснення повноважень щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності".

Далі редакція цього пункту постанови КМУ змінювалася постановами КМУ від 20.06.2018 № 492 та від 10.04.2019 № 315 в частині кінцевих дат реалізації проекту, відповідно до 15.04.2019 та до 01.10.2019.

Цей Порядок в редакції, що діяла станом на грудень 2018 року, визначає механізм реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів територіальними органами Держгеокадастру під час здійснення ними повноважень щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності.

Відповідно до підпунктів 1, 8, 9, 10 пункту 2 Порядку в редакції, що діяла станом на грудень 2018 року:

- виконавець електронних земельних торгів - суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення;

- оператор електронного майданчика - юридична особа, що відповідно до укладеного договору з оператором системи електронних земельних торгів забезпечує функціонування електронного майданчика, який підключено до системи електронних торгів;

- оператор системи електронних земельних торгів - юридична особа, що відповідно до укладеного договору з Держгеокадастром забезпечує функціонування бази даних системи електронних земельних торгів та є ліцитатором електронних земельних торгів;

- організатор електронних земельних торгів - територіальний орган Держгеокадастру, що забезпечує здійснення повноважень щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності і уклав з виконавцем електронних земельних торгів договір про проведення електронних земельних торгів;

Так, виконавцем електронних земельних торгів за лотами № 338, 339, 340 є державне підприємство "Центр державного земельного кадастру" в особі Кіровоградської регіональної філії.

Організатором за лотами № 338, 339, 340 є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

Оператором системи електронних земельних торгів, як ліцитатором земельних торгів є ДП "Сетам".

Відповідно до підпункту 16 пункту 2 Порядку, в редакції, що діяла станом на грудень 2018 року, учасник електронних земельних торгів - користувач, допущений виконавцем електронних земельних торгів до участі в електронних земельних торгах відповідно до вимог цього Порядку.

Система електронних земельних торгів - дворівнева автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, яка забезпечує можливість створення, розміщення, оприлюднення та обміну інформацією і документами в електронній формі, що необхідні для проведення електронних земельних торгів, запобігання корупційним діям і зловживанням, та складається з бази даних та електронних майданчиків, які взаємодіють через інтерфейс програмування додатків, що надається у вигляді коду з відкритим доступом та визначає функціональність системи (підпункт 13 пункту 2 Порядку в тій же редакції).

Використання системи електронних земельних торгів здійснюється:

організатором електронних земельних торгів - відповідно до договору, укладеного між організатором електронних земельних торгів та оператором системи електронних земельних торгів;

оператором електронного майданчика - відповідно до договору, укладеного між оператором електронного майданчика та оператором системи електронних земельних торгів;

виконавцем електронних земельних торгів - відповідно до договору, укладеного між виконавцем електронних земельних торгів та оператором електронного майданчика.

Дії, що вчиняються оператором системи електронних земельних торгів як ліцитатором під час електронних земельних торгів, вчиняються ним відповідно до вимог Земельного кодексу України, з урахуванням функціоналу системи електронних земельних торгів.

Наказами Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 15.11.2018 № 963, 964, 968 прийнято рішення про проведення електронних земельних торгів у формі аукціону продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які розташовані на території Щасливської сільської ради (за межами населеного пункту) Олександрійського району Кіровоградської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 15,500 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9117, площею 14,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9115, площею 14,9999 га кадастровий номер 3520386700:02:000 НОМЕР_2 .

ДП “СЕТАМ” приймає участь у проведенні електронних земельних торгів на підставі Договору № 59-9 від 14.09.2018 року про забезпечення функціонування системи електронних земельних торгів, укладеного між ДП “СЕТАМ” та Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру; договорів про використання системи електронних земельних торгів, укладених між ДП “СЕТАМ” та відповідними виконавцями електронних земельних торгів, та укладених між ДП “СЕТАМ” та відповідними територіальними відділеннями Держгеокадастру. Вищезазначені відносини регулюються Земельним кодексом України, Порядком реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2017 року №688 (надалі - Порядок) та Правилами проведення електронних земельних торгів у формі аукціону затвердженими наказом ДП “СЕТАМ” від 17.09.2018 року №107 та розміщених на Веб-сайті ДП “СЕТАМ” за посиланням https://land.setam.net.ua/pravyla-torgiv.

Між ДП "Центр державного земельного кадастру" в особі Кіровоградської регіональної філії та ДП "Сетам" укладено договір від 14.11.2018 № 77, згідно якого сторони співпрацюють в процесі реалізації Пілотного проекту. Оператор електронного майданчика зобов'язується за власний рахунок провести електронні земельні торги з метою продажу лота. Доступ виконавцю електронних земельних торгів до системи електронних земельних торгів у Плотному проекті надається Оператором електронного майданчика (т. 2 а.с. 56 - 59).

Відповідно до пунктів 16, 17, 18, 19, 20 Порядку в редакції, що діяла станом на грудень 2018 року, користувач, який виявив намір придбати лот, зобов'язаний не пізніше ніж за три робочих дні до проведення електронних земельних торгів зареєструватися у системі електронних земельних торгів, подати заяву про участь в таких торгах і сплатити реєстраційний та гарантійний внески в розмірі, передбаченому Земельним кодексом України, на окремі рахунки виконавця електронних земельних торгів, відкриті в банку, та виконати інші вимоги, визначені цим Порядком.

Заява про участь в електронних земельних торгах подається користувачем у системі електронних земельних торгів за кожним лотом окремо. Один користувач може бути одночасно учасником кількох електронних земельних торгів.

У заяві про участь в електронних земельних торгах містяться такі відомості:

адреса електронної пошти для надсилання повідомлень;

контактний номер телефону;

поштова адреса;

реквізити рахунку учасника, на який повинен бути повернутий гарантійний внесок;

реєстраційний номер лота, щодо якого подається заява.

Крім того:

користувач - юридична особа зазначає у заяві найменування юридичної особи; код згідно з ЄДРПОУ; прізвище, ім'я, по батькові представника юридичної особи, уповноваженої підписувати від її імені документи; серію та номер документа, що посвідчує особу уповноваженого представника, реквізити документа, що підтверджує його повноваження; для іноземних юридичних осіб - найменування, місцезнаходження та державу, в якій зареєстрована юридична особа.

Разом із заявою про участь в електронних земельних торгах подаються документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків тощо).

Користувач сплачує гарантійний та реєстраційний внески в будь-якій установі банку на підставі сформованого рахунка або за допомогою платіжних систем.

Заява про участь в електронних земельних торгах подається не пізніше ніж за три робочих дні до їх проведення. Заяви, подані після завершення зазначеного строку, виконавцем електронних земельних торгів не приймаються.

Прийом заяв про участь в електронних земельних торгах починається з моменту розміщення оголошення про проведення електронних земельних торгів і закінчується за три робочих дні до початку їх проведення.

20.12.2018 ТОВ "Агроцентр-Плюс" подано заяви про участь в електронних земельних торгах, які мали відбутися 29.12.2018 о 09:00, з продажу права оренди на земельну ділянку площею 15,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9117 (лот № 338), площею 14,5000 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9115 (лот № 339), площею 14,9999 га кадастровий номер 3520386700:02:000:9114 (лот № 340).

Разом із заявами про участь в електронних земельних торгах ТОВ "Агроцентр-Плюс" було подано документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків, що не заперечується сторонами (т. 1 а.с. 29 - 34).

Позивач 20.12.2018 від виконавця торгів отримав повідомлення про реєстрацію вказаних вище заяв на участь в електронних земельних торгах (т. 1 а.с. 37 - 39).

Відповідно до п. 23 Порядку в редакції, що діяла станом на грудень 2018 року, виконавець електронних земельних торгів забезпечує перевірку відповідності заяви про участь в електронних земельних торгах вимогам, визначеним у пункті 18 цього Порядку, та у разі її відповідності автоматично присвоює заяві реєстраційний номер, фіксує дату і час її подання, реєструє користувача як учасника та не пізніше наступного дня після отримання документів надсилає йому аукціонний вхідний квиток

Відповідно до пункту 25 того ж Порядку, у разі зазначення під час реєстрації недостовірних відомостей чи відомостей не в повному обсязі, передбачених цим Порядком, неможливості набуття права користування земельною ділянкою з відповідним цільовим призначенням виконавець електронних земельних торгів не пізніше наступного дня після отримання заяви та/або документів не допускає до участі в електронних земельних торгах користувача та надсилає йому повідомлення з обґрунтуванням підстави недопуску.

Як зазначає позивач, 26.12.2018 в особистому кабінеті в розділі повідомлення позивачем виявлено, що виконавець (ДП "Центр державного земельного кадастру") надіслав ТОВ "Агроцентр-Плюс" повідомлення про відхилення заявок позивача на участь у електронних земельних торгах з продажу права оренди вказаних земельних ділянок (т. 1 а.с. 40 - 42).

Причиною, по якій було відхилено заявки позивача зазначалося, що "в закладці інші документи потрібно прикріпити один PDF-файл, що містить всі правовстановлюючі документи юр.особу, а саме: довідку ЄДРПОУ, довідка платника ПДВ, виписка з реєстру юр. осіб, статут, наказ про призначення директора".

Позивач зазначає, що ним при формуванні заявок на участь в електронних торгах вказана інформація надавалася та документи прикріплялись. Без додання вказаних документів в одному PDF-файлі, заявки взагалі не були б сформовані та не могли бути подані.

Позивач зазначає, що пункт 16 Порядку передбачає подання лише заяви про участь в торгах та сплати реєстраційного та гарантійного внесків.

Натомість пункт 18 Порядку містить вичерпний перелік відомостей, які зазначаються у заяві на участь в електронних торгах. Даний пункт не містить вимог щодо необхідності подання разом із заявкою будь-яких інших документів, в тому числі PDF-файлів, крім документів, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків.

Таким чином, наполягає позивач, порядком не передбачено подання правовстановлюючих документів на юридичну особу.

26.12.2018 (за два дні до початку проведення електронних земельних торгів) в особистому кабінеті позивача в розділі заявки на участь у торгах була розміщена інформація, про те, що учасник № 5 (ТОВ "Агроцентр-Плюс") "очікує підтвердження" та "очікує початку" електронних земельних торгів.

До початку проведення електронних земельних торгів, зазначає позивач, виконавець так і не надіслав позивачу аукціонні вхідні квитки для участі в електронних земельних торгах, у зв'язку із чим позивач не мав можливості подати вхідні квитки до своїх заяв, через що його заявки були відхилені та позивач не зміг прийняти участь в електронних земельних торгах з продажу права оренди земельних ділянок.

Таким чином, виконавцем електронних земельних торгів вважає позивач, не дотримано вимог передбачених п. 18, п. 23, п. 25 Порядку щодо підготовки та порядку проведення земельних торгів та порушено право позивача на участь в електронних земельних торгах у формі аукціону № 15117 з продажу права оренди на земельні ділянки, які зазначено вище, що з урахуванням приписів ч. 1 ст. 203 ЦК України є підставою для визнання результатів електронних земельних торгів недійсними.

Крім того, позивач, порівнюючи процедуру проведення земельних торгів, яка передбачена главою 21 ЗК України (статті 134 - 139) та процедуру встановлену Порядком, приходить до висновку, що норми ЗК України передбачають проведення земельних торгів у певному приміщенні (залі) у присутності учасників та інших осіб, які безпосередньо взаємодіючи (контактуючи) з ліцитатором висловлюють свої пропозиції щодо умов придбаного лоту.

Натомість, проведення електронних земельних торгів передбачає віддаленість учасників торгів один від одного та відсутність безпосереднього контакту між ними.

Оскільки Постанова КМУ від 21.06.2017 № 688 має нищу юридичну силу порівняно із ЗК України, то в такому випадку, на думку позивача, проведення земельних торгів можливо виключно в порядку передбаченому главою 21 ЗК України.

Провівши всупереч главі 21 ЗК України електронні торги у формі аукціону № 15117 з продажу права оренди на земельні ділянки, відповідачі, вважає позивач, порушили його право як потенційного учасника земельних торгів, які мали б бути проведені в порядку встановленому чинним ЗК України, у зв'язку із чим позивач втратив право придбати право оренди на вказані земельні ділянки у спосіб передбачений главою 21 ЗК України.

Вирішуючи спір про визнання електронних торгів недійсними, необхідно встановити чи мало місце порушення вимог порядку та інших норм законодавства під час проведення електронних торгів; чи вплинули ці порушення на результати електронних торгів; чи мало місце порушення прав і законних інтересів позивачів, які оспорюють результати електронних торгів.

За результатами дослідження в судовому засіданні 17.05.2019 електронних доказів, які містяться в особистому кабінеті користувача (позивача у справі), та технічної неможливості дослідження всіх дій сторін по реєстрації заяв позивача щодо участі у торгах, у суду виникла необхідність з метою об'єктивного з'ясування всіх обставин у справі, звернення до ДП "Сетам" як до оператора системи електронних земельних торгів, як ліцитатора земельних торгів, в порядку ч. 5 ст. 161 ГПК України щодо надання письмових пояснень на такі питання:

1) Чи відповідав формат прикріплених позивачем документів в розділі "інші документи" 20.12.2018 о 12:24:06 формату і вимогам електронного майданчику в системі електронних земельних торгів?

2) Чи мав ліцитатор можливість перегляду завантажених ТОВ "АГРОЦЕНТР-ПЛЮС" документів в розділі "інші документи" 20.12.2018 о 12:24:06 саме в системі електронних земельних торгів?

3) Чи відкривалась ліцитатором заявка, подана позивачем в 12:24:06 20.12.2018?

4) Що змінилось в закладці "інші документи" після 18:46 20.12.2018 до 14:47 21.12.2018?

5) Що завантажено позивачем о 14:47 21.12.2018?

6) Чи мав технічну можливість позивач повторно подати заявки 20.12.2018 о 18:41 і о 18:46 та 21.12.2018 о 14:47?

7) Чи подавав позивач повторно заявку 20.12.2018 о 18:41 та о 18:46, або 21.12.2018 о 14:47 по трьом лотам №№ 338, 339, 340?

8) Навести хронологію дій позивача та ліцитатора в період з 20.12.2018 по 26.12.2019 по подачі заявки та її розгляду для участі в електронних торгах по лотам №№ 338, 339, 340?

9) Після усунення зазначених ліцитатором недоліків, яка повторна процедура подання заявки (створення нової заявки, редагування раніше поданої)?

10) Чи відображується ліцитатору інформація в заявці після її коригування учасником?

11) Чи є така технічна можливість у виконавця електронних земельних торгів відправити заяву про участь в електронних земельних торгах на доопрацювання учаснику, з метою усунення її недоліків? Якщо так, то в яких випадках?

12) Чи підтягуються до заяви про участь в електронних земельних торгах документи та інформація з особистого кабінету учасника на сайті ДП "Сетам"? Та чи має доступ до таких документів (інформації) виконавець електронних земельних торгів?

13) Чи є в особи технічна можливість, після відхилення (недопуску) її заяви про участь в електронних земельних торгах, подати повторно заяву про участь в цих же електронних земельних торгах?

14) Чи є в особи технічна можливість, за наявності в її особистому кабінеті на сайті ДП "Сетам" статусу, що заява на участь електронних земельних торгах "очікує підтвердження", подати повторно заяву про участь в цих же електронних земельних торгах?

15) У випадку відхилення (недопуску) заяви особи про участь в електронних земельних торгах, на який статус змінюється вказана заява в особистому кабінеті на сайті ДП "Сетам"? Та в який строк змінюється статус заяви?

У листі від 10.06.2019 № 6562/17-18-19, третьою особою ДП "Сетам" надано такі відповіді на поставлені питання:

1. Формат файлу для завантаження не регламентується. Головна вимога - можливість перегляду файлу "Виконавцем".

2. Державне підприємство "СЕТАМ" як оператор системи електронних земельних торгів та ліцитатор має доступ до перегляду інформації яка міститься в базі даних системи електронних земельних торгів.

Виконавець земельних торгів має доступ до заяви та документів, доданих до заяви, як особа, яка забезпечує перевірку відповідності заяви про участь в електронних земельних торгах вимогам, визначеним у пункті 18 Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 р. № 688.

3. Державне підприємство "СЕТАМ" як оператор системи електронних земельних торгів та ліцитатор має доступ до перегляду інформації яка міститься в базі даних системи електронних земельних торгів. З метою надання відповіді на ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 19.04.2019 у справі № 912/116/19 ліцитатором здійснювався перегляд заявки.

4. В закладці "інші документи" після 18:46 20.12.2018 до 14:47 21.12.2018 змінився файл з "об'єднаний станом на 20.12.18.pdf" на "об'єднаний ПДФ станом на 21.12. pdf".

5. 2018-12-21 о 14:47:59 було завантажено файл "об'єднаний ПДФ станом на 21.12. pdf".

6. Прийом заяв про участь в електронних земельних торгах починається з моменту розміщення оголошення про проведення електронних земельних торгів і закінчується за три робочих дні до початку їх проведення.

Позивач міг після надходження повідомлення виконавця про необхідність доопрацювання заявки натиснути кнопку "Подати заявку".

7. Повторно кнопку "Подати заявку" Позивачем натиснуто не було.

8. Дії, що вчиняються оператором системи електронних земельних торгів як ліцитатором під час електронних земельних торгів, вчиняються ним відповідно до вимог Земельного кодексу України, з урахуванням функціоналу системи електронних земельних торгів.

Відповідно будь-які дії щодо заявок на участь у торгах з боку ліцитатора відсутні.

Хронологя дій позивача:

• Подача заявки на участь у торгах по лотах №№ 338, 339, 340.

• Заявки на торги по лотах №№ 338, 339, 340 було повернено на доопрацювання виконавцем з підстави: "В закладці "Інші документи" потрібно прикріпити один pdf-файл, що містить всі правоустановчі документи юр. особу, а саме: довідка ЄДПРОУ, довідка платника ПДВ, виписка з реєстру юр. осіб, статут, наказ про призначення директора."

9. Відповідно інструкції для учасників торгів розміщеної за посиланням https://land.setam.net.ua/FAQ: Виконавець може відправити заявку на доопрацювання, вказавши причину, після чого потрібно ще раз подавати заявку на участь у торгах. Якщо вчасно зроблено оплату внесків та наявні всі необхідні документи. Виконавець підтверджує Вашу заявку і надає аукціонний вхідний квиток (автоматично додається до вашої заявки) при цьому статус учасника зміниться на "Затверджений".

10. Державне підприємство "СЕТАМ" як оператор системи електронних земельних торгів та ліцитатор має доступ до перегляду інформації яка міститься в базі даних системи електронних земельних торгів.

11. Відповідно до пункту 25 Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 р. № 688 у разі зазначення під час реєстрації недостовірних відомостей чи відомостей не в повному обсязі, передбачених цим Порядком, неможливості набуття права користування земельною ділянкою з відповідним цільовим призначенням виконавець електронних земельних торгів не пізніше наступного дня після отримання заяви та/або документів не допускає до участі в електронних земельних торгах користувача та надсилає йому повідомлення з обґрунтуванням підстави недопуску.

Виконавець має можливість відправити заявку на доопрацювання та надсилає повідомлення з обґрунтуванням підстави недопуску в особистий кабінет користувача. Користувач має усунути недоліки та подати заявку на участь у торгах повторно до дати закінчення подання заявок.

Відповідно до пункту 20 Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 р. № 688 заява про участь в електронних земельних торгах подається не пізніше ніж за три робочих дні до їх проведення. Заяви, подані після завершення зазначеного строку, виконавцем електронних земельних торгів не приймаються.

12. Відповідно до пункту 23 Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 р. № 688 виконавець забезпечує перевірку відповідності заяви про участь в електронних земельних торгах вимогам. визначеним у пункті 18 цього Порядку, та у разі її відповідності автоматично присвоює заяві реєстраційний номер, фіксує дату і час її подання, реєструє користувача як учасника та не пізніше наступного дня після отримання документів надсилає йому аукціонний вхідний квиток.

Відповідно до пункту 18 Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 р. № 688 у заяві про участь в електронних земельних торгах містяться такі відомості:

адреса електронної пошти для надсилання повідомлень;

контактний номер телефону;

поштова адреса;

реквізити рахунку учасника, на який повинен бути повернутий гарантійний внесок;

реєстраційний номер лота, щодо якого подається заява.

Крім того:

користувач - фізична особа додає до зазначеної заяви копію довідки про присвоєння йому реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків) або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному органу доходів і зборів і мають відмітку у паспорті), а іноземний громадянин та особа без громадянства зазначають у заяві прізвище, ім'я та по батькові, громадянство (підданство) іноземної держави, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа;

користувач - фізична особа - підприємець зазначає у заяві прізвище, ім'я та (за наявності) по батькові; реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера) та офіційно повідомили про це відповідному органу доходів і зборів і мають відмітку у паспорті) або номер та серію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера);

користувач - юридична особа зазначає у заяві найменування юридичної особи; код згідно з ЄДРПОУ; прізвище, ім'я, по батькові представника юридичної особи, уповноваженої підписувати від її імені документи; серію та номер документа, що посвідчує особу уповноваженого представника, реквізити документа, що підтверджує його повноваження; для іноземних юридичних осіб

- найменування, місцезнаходження та державу, в якій зареєстрована юридична особа.

Разом із заявою про участь в електронних земельних торгах подаються документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків тощо).

Отже виконавець земельних торгів має доступ до заяви та документів, доданих до заяви.

13. Після відправлення заявки виконавцем на доопрацювання, учасник може та учаснику потрібно ще раз подавати заявку на участь у торгах.

14. Після подачі заявки на сайті Системи електронних земельних торгів у користувача з'являється статус "очікує підтвердження". Якщо Виконавець затверджує учасника та надає аукціонний вхідний квиток, статус учасника змінюється на "Затверджено".

У разі відхилення заявки та відправлення виконавцем заявки на доопрацювання статус учасника залишається незмінним: "очікує підтвердження". Разом з цим, лише після отримання відповіді Виконавця про необхідність доопрацювання заявки стає активною кнопка "Подати заявку".

Після усунення недоліків учаснику необхідно натиснути кнопку "Подати заявку". Про необхідність подання нової заявки після виправлення помилок чітко вказано у інформаційних повідомленнях, надісланих в особистий кабінет Позивача виконавцем електронних земельних торгів, скріншоти яких було додано до позовної заяви.

15. Відповідно до пункту Порядку реалізації пілотного проекту з проведення електронних земельних торгів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 р. № 688 у разі зазначення під час реєстрації недостовірних відомостей чи відомостей не в повному обсязі, передбачених цим Порядком, неможливості набуття права користування земельною ділянкою з відповідним цільовим призначенням виконавець електронних земельних торгів не пізніше наступного дня після отримання заяви та/або документів не допускає до участі в електронних земельних торгах користувача та надсилає йому повідомлення з обґрунтуванням підстави недопуску.

Тобто у виконавця є один день на відхилення або реєстрації користувача як учасника.

Як вбачається з наданих відповідей на поставлені питання, заявки на торги по лотах №№ 338, 339, 340 було повернено на доопрацювання виконавцем з підстави: "В закладці "Інші документи" потрібно прикріпити один PDF-файл, що містить всі правоустановчі документи юр. особу, а саме: довідка ЄДРПОУ, довідка платника ПДВ, виписка з реєстру юр.осіб, статут, наказ про призначення директора".

Такі листи направлено 20.12.2018 о 16:47, 16:50, 16:52 (т. 1 а.с. 40 - 42).

Відповідно до п. 7 ст. 137 ЗК України, особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів:

а) заяву про участь у земельних торгах;

б) інформацію про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу; або прізвище, ім'я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер та серію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті) фізичної особи - підприємця. Фізичні особи, які не є підприємцями, подають копію довідки про присвоєння їм реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків) або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті). Для іноземних громадян та осіб без громадянства - прізвище, ім'я та по батькові, громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для іноземних юридичних осіб - найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована юридична особа.

Копії засвідчуються підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах;

в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків).

Представник фізичної чи юридичної особи подає також документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.

З раніше наданого на виконання ухвали суду від 16.04.2019 ДП "Сетам" листа від 26.04.2019 № 5/1213 та інформаційної довідки до нього, а також з наданих відповідей вбачається, що в закладці "інші документи" після 18:46 20.12.2018 до 14:47 21.12.2018 змінився файл з "об'єднаний станом на 20.12.18.pdf" на "об'єднаний ПДФ станом на 21.12.pdf".

2018-12-21 о 14:47:59 було завантажено файл "об'єднаний ПДФ станом на 21.12.pdf" (т. 3 а.с. 2 - 5).

Також пакети документів, завантажених до особистого кабінету позивача в розділ "Інші документи" 20.12.2018 о 18:47 були доповнені копією протоколу № 11/12/2018 засідання загальних зборів учасників ТОВ "Агроцентр-плюс" від 11.12.2018 та копією протоколу № 05/03/2018-АП засідання загальних зборів учасників ТОВ "Агроцентр-плюс" від 05.03.2018 (т. 3 а.с. 39, 40).

Тобто, після направлення виконавцем заявок на доопрацювання, позивачем вчинялись певні дії щодо документів, завантажених в розділ "Інші документи".

Так, пакет документів, завантажених до особистого кабінету ТОВ "Агроцентр-Плюс" в розділі "Інші документи" 20.12.2018 о 18:41:51 порівняно з пакетом доументів, завантажених 20.12.2018 о 12:24:06, було доповнено протоколом № 05/03/2018-АП засідання загальних зборів учасників ТОВ "Агроцентр-плюс" від 05.03.2018, згідно якого щодо питання № 3 порядку денного - призначено ОСОБА_1 на посаду директора товариства з 06.03.2018.

Тобто пакет документів доповнено документом, що підтверджує право представника діяти від імені учасника торгів, що і передбачено останнім абзацем п. 7 ст. 137 ЗК України.

Із відповідей ДП "Сетам" наданих у листі від 10.06.2019 на виконання вимог ухвали суду, на питання 7, 9, 11, 13 вбачається, що після відправки заявки на доопрацювання, потрібно ще раз подати заявку на участь в торгах, чого позивачем зроблено не було.

Позивач зазначає, що тільки 26.12.2018 (день, коли заявки вже не приймались) він в особистому кабінеті в розділі повідомлення виявив, що виконавець надіслав йому повідомлення про відхилення заявок позивача на участь в торгах.

Однак, як зазначено вище, дії позивача по завантаженню документів в розділ "Інші документи" здійснювалось після направлення виконавцем заявок на доопрацювання, тобто ці листи отримані до 26.12.2018.

Крім того, з 21.12.2018 до 26.12.2018 у позивача було достатньо часу для подання повторної заявки та з'ясування в телефонному режимі (22.12.2018 - робочий день) технічних питань для можливості усунення недоліків та подання заявок.

Так як ДП "Сетам" підтвердило у відповіді на питання № 8, № 9, що заявки було повернуто виконавцем на доопрацювання, тому суд критично ставиться до зауважень позивача, що статус "очікує підтверження" по заявці на участь в електронних торгах, позбавило позивача технічної можливості подати повторну заявку.

Повторно заявки не подавались.

Відповідно до протоколу проведення електронних торгів за № 411, чітко видно, що участь з продажу права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 3520386700:02:000:9114 приймало 4 учасники, що відповідає вимогам Земельного кодексу України і найбільша цінова пропозиція була запропонована учасником - ТОВ "Украгроком".

Аналогічна ситуація по протоколам № 412, 413.

З переможцем - ТОВ "Украгроком" укладено договори оренди землі (т. 1 а.с. 90 - 133).

У довідці ТОВ "Украгроком" від 01.04.2019 № 61 зазначено про обсяг та вартість робіт, які здійснено третьою особою на зазначених вище ділянках (т. 3 а.с. 11 - 13).

Статтею 203 ЦК України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до приписів статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.

З урахуванням зазначеного вище, суд не встановив, що мало місце порушення вимог порядку та інших норм законодавства під час проведення електронних торгів та порушення прав і законних інтересів позивачів, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 130, 233, 236 - 241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 18.06.2019.

Суддя В.Г. Кабакова