ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
0,2
м. Київ
18.06.2019Справа № 910/7781/19
Господарський суд міста Києва у складі судді Бондарчук В.В., розглянувши
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Колорит АГРОС», м. Вінниця
до Міністерства юстиції України, м. Київ
про визнання незаконним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Колорит АГРОС» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Міністерства юстиції України про:
1) визнання незаконним та скасування наказу Міністерства юстиції України від 08.01.2019р. №33/5 «Про скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень»;
2) зобов'язання Міністерства юстиції України поновити реєстраційні дії, які скасовані наказом Міністерства юстиції України від 08.01.2019р. №33/5 «Про скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень».
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 125 Конституції України, судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Згідно ч. 3 ст. 22 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.
Підвідомчість визначається як коло справ, віднесених до розгляду і вирішення господарських судів у силу прямої вказівки закону. Підвідомчість визначає також властивості (характер) спірних правовідносин, у силу яких їх вирішення віднесене до компетенції господарського суду.
В основу визначення підвідомчості покладено два критерії: суб'єктний склад правовідносин і характер діяльності суб'єктів (характер спірного правовідношення).
Відповідно до першого критерію господарський суд вирішує господарські спори, що виникають між підприємствами, організаціями (юридичними особами), а також громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності, а у випадках, передбачених чинним законодавством, може вирішувати спори і розглядати справи за участю державних та інших органів, а також громадян, які не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Згідно ч. 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
До позовної заяви, поданою за правилами господарського судочинства встановлюються вимоги передбачені Главою 2 Розділу І ГПК України в частині дотримання, зокрема, правил предметної та суб'єктної юрисдикції.
Отже, спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, якщо: спір не є підвідомчим господарському суду, тобто предмет спору не охоплюється статтею 20 ГПК України; спір за предметною ознакою підвідомчий господарському суду, але одна зі сторін не може бути учасником господарського процесу, а її право чи інтерес не підлягають судовому захисту у господарському суді.
Як вбачається із позовної заяви, відповідачем у даній справі є Міністерство юстиції України, який є суб'єктом владних повноважень.
При цьому, предметом даного спору є визнання незаконним та скасування наказу Міністерства юстиції України від 08.01.2019 р. №33/5 «Про скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень», а також зобов'язання поновити реєстраційні дії, які скасовані оскаржуваним наказом, тобто оскарження наказу суб'єкта владних повноважень.
Згідно положень п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Дослідивши обставини, викладені позивачем у позові, господарський суд дійшов висновку, що у даному випадку відсутній спір про право щодо орендних правовідносин, оскільки свої позовні вимоги позивач обґрунтовує саме порушенням процедури розгляду колективної скарги ОСОБА_1 та інших від 30.11.2018 р., внаслідок чого комісією з питань розгляду скарг у сфері державних реєстрацій було частково задоволено вищевказану скаргу, про що прийнято відповідний висновок. У свою чергу, вказаний висновок комісії став підставою для прийняття оскаржуваного наказу Міністерства юстиції України.
Ураховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку, що даний спір є публічно-правовим і за суб'єктним складом сторін, а також предметною ознакою не може розглядатись в порядку господарського судочинства, а підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Керуючись ст.ст. 20, 175, 234, 235 ГПК України, суд
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «Колорит АГРОС» у відкритті провадження у справі.
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Колорит АГРОС» разом із доданими до неї документами повернути заявникові.
Роз'яснити позивачу, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції місцевого адміністративного суду за правилами адміністративного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів в порядку, передбаченому ст.ст. 253-259, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.
Суддя В.В. Бондарчук