Постанова від 18.06.2019 по справі 912/2730/18

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.06.2019 м.Дніпро Справа №912/2730/18

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Орєшкіної Е.В. (доповідач),

суддів Широбокової Л.П., Іванова О.Г.,

секретар судового засідання: Абадей М.О.,

представники сторін:

від позивача: Дорофєєва Т. А., довіреність №14 від 25.03.2019, представник

від відповідача: представник не зявився;

від третьої особи: представник не зявився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 27.02.2019 у справі №912/2730/18 (суддя Макаренко Т.В., повний текст рішення складено 07.03.2019)

за позовом: Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Кіровоградській області, м. Кропивницький

до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, м.Кропивницький

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державного підприємства "Олександрійський шовкорадгосп", с. Рожеве, Олександрійський район, Кіровоградська область

про визнання протиправним та скасування наказу про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2018 року Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Кіровоградській області звернулось до Господарського суду Кіровоградської області з позовом про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області від 13.10.2017 №11-8003/14-17-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою".

Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 27.02.2019 у справі №912/2730/18 (суддя Макаренко Т.В.) позов задоволено: визнано недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області від 13.10.2017 №11-8003/14-17-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою"; з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на користь Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Кіровоградській області стягнуто 1 762 грн. судового збору.

Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що оспорюваний наказ прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, а саме, в порушення приписів статей 15-1, 25 Земельного кодексу України та Указу президента України від 08.08.1995 №720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям"; наказ №11-8003/14-17-СГ від 13.10.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою прийнято до завершення приватизації Державного підприємства "Олександрійський шовкорадгосп" шляхом перетворення в колективне сільськогосподарське підприємство.

Також місцевий господарський суд погодився із доводами позивача про те, що припинення права користування земельною ділянкою, в порушення приписів статей 141, 149 Земельного кодексу України, відбулося без належного погодження, оскільки за змістом листа від 16.05.2017 Регіональне відділення ФДМУ у Кіровоградській області не заперечувало проти розпаювання земель за наявності двох умов: "у зв'язку з подальшою ліквідацією у процесі приватизації державного підприємства" та "у встановленому законодавством порядку" (матеріалами справи підтверджується, що відповідачем не було дотримано зазначених умов).

Місцевий господарський суд дійшов до висновку, що оскаржуваний наказ прийнято відповідачем передчасно, всупереч порядку, встановленого відповідними нормативно-правовими актами, чинними на момент його прийняття.

Водночас, місцевий господарський суд погодився із позицією відповідача, що багаторічні насадження не можуть розглядатися як окремий об'єкт права власності без земельної ділянки, на якій вони знаходяться, оскільки є складовою частиною земельної ділянки, тому відхилені посилання позивача на те, що оспорюваний наказ призвів до зменшення вартості земельної ділянки (ч.4 ст. 12 Закону України "Про приватизацію державного майна" в редакції станом на час прийняття наказу).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Кіровоградської області від 27.02.2019 у справі №912/2730/18 та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що наказ від 13.10.2017 №11-8003/14-17-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" прийнято в межах повноважень та з дотриманням чинного на той час законодавства. Апелянт зазначає, що прийняття спірного наказу відбулося на підставі клопотання Державного підприємства "Олександрійський шовкорадгосп", до якого було додано пакет документів, зокрема лист погодження органу управління - позивача.

Також апелянт вважає помилковим посилання місцевого господарського суду на статті 141, 149 Земельного кодексу України, оскільки спірним наказом наданий дозвіл на розроблення проекту приватизації.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 22.04.2019 відкрито апеляційне провадження з розгляду апеляційної скарги Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 27.02.2019 у справі №912/2730/18; розгляд скарги призначений у судове засідання на 05.06.2019.

08.05.2019 від Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Кіровоградській області надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якій позивач проти задоволення апеляційної скарги заперечує та просить залишити рішення місцевого господарського суду без змін. Позивач погоджується із висновками місцевого господарського суду щодо прийняття спірного наказу відповідачем з порушенням порядку, встановленого відповідними нормативно-правовими актами, чинними на момент його прийняття, до завершення процесу приватизації Державного підприємства "Олександрійський шовкорадгосп".

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 05.06.2019 розгляд апеляційної скарги Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 27.02.2019 у справі №912/2730/18 відкладений у судове засідання на 18.06.2019.

Державне підприємство "Олександрійський шовкорадгосп" на виклик суду не з'явилось, відзив на апеляційну скаргу не надало, про час і місце проведення судового засідання повідомлено належним чином, з огляду на що колегія суддів вважає можливим переглянути справу в апеляційному порядку за його відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення присутнього в судовому засіданні представника позивача, дослідивши матеріали справи, Центральний апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як вбачається з матеріалів справи, наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області від 07.08.2012 №276 "Про прийняття рішення про приватизацію державного підприємства - Олександрійський шовкоградгосп" вирішено приватизувати Державне підприємство "Олександрійський шовкоградгосп" відповідно до Закону України "Про приватизацію державного майна", Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі", Положення про порядок приватизації майна радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також заснованих на їх базі орендних підприємств, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 17.08.2000 №1718 (а.с. 61, т.1).

Відповідно до Акту прийому-передачі від 30.12.2015 управління Державним підприємством "Олександрійський шовкоградгосп" перейшло від Міністерства аграрної політики та продовольства України до Регіонального відділення Фонду державного майна України (а.с.62, т.1).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області № 11-733/14-17-СГ від 31.01.2017 "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок у постійне користування без зміни цільового призначення" затверджено проект землеустрою щодо відведення Державному підприємству "Олександрійський шовкоградгосп" земельних ділянок загальною площею 304,8819 га у постійне користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованих на території Андріївської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області (а.с.63, т.1).

Розпорядження землями державної власності на території Кіровоградської області, відповідно до Закону України від 06.09.2012 №5245-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" та постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №5 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру", належать Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області як органу, уповноваженому державою здійснювати функції розпорядження земельними ділянками державної власності.

13.10.2017 Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області видано наказ №11-8003/14-17-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою", яким надано дозвіл Державному підприємству "Олександрійський шовкоградгосп" на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земель сільськогосподарського призначення земель державної власності, що перебувають у його постійному користуванні, із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованих на території Андріївської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 304,8819 га, в тому числі 187,2205 га - багаторічні насадження, 97,3073 га - рілля, 20,3541 га - пасовища (а.с.28, т.1).

У зв'язку з набранням чинності Законом України "Про приватизацію державного і комунального майна" 07.03.2018 втратив чинність Закон України "Про приватизацію державного майна", а також Закон України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі".

Наказом Фонду державного майна України від 27.03.18 № 447 "Про затвердження переліків об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2018 році" скасовано усі рішення регіонального відділення, прийняті щодо приватизації Державного підприємства "Олександрійський шовкоградгосп" (а.с.64-66, т.1).

На виконання Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" та наказу Фонду державного майна України від 27.03.2018 №447 "Про затвердження переліків об'єктів малої приватизації, що підлягають приватизації в 2018 році" позивачем видано наказ №186 від 25.04.2018 "Про прийняття рішення про приватизацію Державного підприємства "Олександрійський шовкоградгосп" шляхом продажу єдиного майнового комплексу державного підприємства "Олександрійський шовкоградгосп" на аукціоні. Про прийняття вказаного рішення оголошено у газеті "Відомості приватизації" від 02.05.2018 № 35-36 (1159-1160) (а.с.18, 68, т.1).

Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Кіровоградській області зверталося до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із листами №81-22 від 22.01.2018 "Про скасування дозволу на розроблення проекту землеустрою" (а.с.17, т.1) та від 16.04.2018 №485-22 "Про втрату чинності наказу про приватизацію Державного підприємства "Олександрійський шовкоградгосп" (а.с.15, т.1), в яких повідомляло про скасування Фондом державного майна України усіх рішення регіонального відділення щодо приватизації Державного підприємства "Олександрійський шовкоградгосп" відповідно до Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" та просило скасувати наказ від 13.10.2017 №11-8003/14-17-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою".

Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у листа за вих. №8-11-0.332-1676/2-18 від 20.02.2018 (а.с.16, т.1) та вих. №8-11-0.332-3643/2-18 від 05.05.2018 (а.с.14, т.1) повідомило Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Кіровоградській області про відсутність повноважень на скасування власних наказів та відмовило у задоволенні звернення.

25.04.2018 Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Кіровоградській області видало наказ №186 "Про прийняття рішення про приватизацію об'єкта малої приватизації - єдиного майнового комплексу Державного підприємства "Олександрійський шовкоградгосп" (а.с.18, т.1).

Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Кіровоградській області вважає, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 13.10.2017 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" прийнятим з порушенням вимог чинного законодавства, перешкоджає продажу єдиного майнового комплексу та просить визнати його протиправним та скасувати, проти чого заперечує Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, що і є причиною виникнення спору.

Предметом спору є визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області від 13.10.2017 №11-8003/14-17-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" як такого, що прийнятий з порушенням чинного на час прийняття спірного наказу законодавства.

Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Кіровоградській області посилається на приписи ч. 4 ст. 12 Закону України "Про приватизацію державного майна" (у редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного наказу), відповідно до якої з моменту прийняття рішення про приватизацію об'єкта стосовно його майна (нерухомого майна, інших необоротних активів) та земельної ділянки державної власності, на якій розташований такий об'єкт, забороняється, зокрема, здійснення операцій (дій), внаслідок яких може відбутися відчуження зазначеного майна чи зменшення його вартості або зменшення розміру земельної ділянки державної власності.

На переконання позивача, прийнявши оспорюваний наказ, відповідач в порушення вищевикладеної норми здійснив дії, що призвели до зменшення вартості земельної ділянки, оскільки спірний наказ стосувався, в тому числі й державного майна (садів шовковиці чорної (багаторічні насадження на земельній ділянці площею 187,2205 га)), які є основними засобами виробництва Державного підприємства "Олександрійського шовкоградгоспу", із 1959 року введені в експлуатацію та перебувають на його балансі.

При цьому позивач посилається на приписи п. 13 ч. 1 ст.1 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", відповідно до якого єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства, його структурного підрозділу - усі види майна, призначені для діяльності підприємства, його структурного підрозділу, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировина, продукція, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше призначення та інші права , включаючи права на земельні ділянки.

Факт перебування багаторічних насаджень на балансі Державного підприємства "Олександрійський шовкоградгосп" підтверджується матеріалами справи.

Місцевий господарський суд, з яким погоджується апеляційний господарський суд, дійшов до висновку, що багаторічні насадження не можуть розглядатися як окремий об'єкт права власності без земельної ділянки, на якій вони знаходяться, оскільки є складовою частиною земельної ділянки.

Так, відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки, виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно із положеннями ч.2 ст. 22, ст. 19 Земельного кодексу України багаторічні насадження це різновид сільськогосподарських угідь, що відносяться до земель сільськогосподарського призначення.

Відповідно до ч. 3 ст.373 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку поширюється на поверхневий (ґрунтовий) шар у межах цієї ділянки, на водні об'єкти, ліси, багаторічні насадження, які на ній знаходяться, а також на простір, що є над і під поверхнею ділянки, висотою та глибиною, які необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.09.2018 №152/907/13-ц.

За таких обставин апеляційний господарський суд погоджується із місцевим господарським судом про відхилення доводів позивача про те, що оспорюваний наказ прийнято з порушенням ч. 4 ст. 12 Закону України "Про приватизацію державного майна" (у редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного наказу).

Між тим, місцевим господарський суд дійшов висновку, що оспорюваний наказ прийнято з порушенням вимог чинного законодавства.

Так, в наказі Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області від 13.10.2017 №11-8003/14-17-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" зазначено, що його прийнято відповідно до статей 15-1, 25, 116, 118, 186, 121 та 122 Земельного кодексу України, статті 49 Закону України "Про землеустрій", Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.16 № 308.

Стаття 15-1 Земельного кодексу України (у редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного наказу) визначає повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Статтею 25 Земельного кодексу України (у редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного наказу) визначає порядок приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Земельного кодексу України (у редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного наказу) при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).

Матеріалами справи підтверджується, що 07.08.2012 Регіональним відділенням Фонду державного майна України прийнято наказ № 276 "Про прийняття рішення про приватизацію державного підприємства - Олександрійський шовкоградгосп", яким вирішено приватизувати Державне підприємство "Олександрійський шовкоградгосп" відповідно до Закону України "Про приватизацію державного майна", Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі", Положення про порядок приватизації майна радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також заснованих на їх базі орендних підприємств, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 17.08.2000 №1718.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" (у редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного наказу) приватизація майна радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється шляхом перетворення їх у колективні сільськогосподарські підприємства або у акціонерні товариства за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених).

Порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям визначений указом Президента України від 08.08.1995 № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям", відповідно до пункту 1 якого паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі твореним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.

Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.

Між тим, матеріалами справи підтверджується та не спростовано учасниками судового процесу, що перетворення Державного підприємства "Олександрійський шовкоградгосп" на колективне сільськогосподарське підприємство не було завершене станом на 13.10.2017 (дату прийняття оспорюваного наказу), тобто наказ №11-8003/14-17-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" (питання про приватизацію земель) прийнято до завершення приватизації підприємства шляхом перетворення в колективне сільськогосподарське підприємство.

За таких обставин апеляційний господарський суд погоджується із висновком місцевого господарського суду про те, що оспорюваний наказ прийнято з порушенням приписів Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" та указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям".

Також, місцевий господарський суд погодився із доводами позивача про відсутність підстав припинення права користування спірною земельною ділянкою.

Так, статтею 141 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного наказу) підставами припинення права користування земельною ділянкою є:

а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою;

б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом;

в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій;

г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам;

ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням;

д) систематична несплата земельного податку або орендної плати;

е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;

є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

Стаття 149 Земельного кодексу України (у редакції станом на момент прийняття оспорюваного наказу) встановлювала порядок вилучення земельних ділянок. Земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень. Сільські, селищні, міські ради вилучають земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб, крім особливо цінних земель, які вилучаються (викупляються) ними з урахуванням вимог ст.150 цього Кодексу. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради вилучають земельні ділянки спільної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб. Районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності (крім випадків, визначених частиною дев'ятою цієї статті), які перебувають у постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:

а) сільськогосподарського використання;

б) ведення водного господарства;

в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі, інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції тощо) з урахуванням вимог частини восьмої цієї статті.

Обласні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п'ятою, дев'ятою цієї статті.

Київська, Севастопольська міські державні адміністрації вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах їх територій для всіх потреб, крім випадків, визначених частиною дев'ятою цієї статті.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим на території Автономної Республіки Крим вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, у межах сіл, селищ, міст та за їх межами для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами п'ятою, дев'ятою цієї статті, а також погоджує вилучення таких земель районними державними адміністраціями на їх території для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі, інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції тощо).

Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення та суб'єктів господарювання залізничного транспорту загального користування у зв'язку з їх реорганізацією шляхом злиття під час утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.

У разі незгоди землекористувача з вилученням земельної ділянки питання вирішується в судовому порядку.

Стаття 122 Земельного кодексу України (у редакції станом на момент прийняття оспорюваного наказу) визначає повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування. Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні ради передають земельні ділянки у власність або у користування з відповідних земель спільної власності територіальних громад для всіх потреб. Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:

а) ведення водного господарства;

б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;

в) індивідуального дачного будівництва.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у межах їхніх територій передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим на території Автономної Республіки Крим передає земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст, що не входять до складу певного району, та за межами населених пунктів для всіх потреб, а також погоджує передачу таких земель у власність або у користування районними державними адміністраціями на їхній території для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).

Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтею 149 цього Кодексу, та земельні ділянки дна територіального моря, а також у користування земельні ділянки зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Державні органи приватизації здійснюють продаж земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації.

Земельні ділянки, що вилучаються, викуповуються або примусово відчужуються для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, надаються у користування для таких потреб органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, які прийняли рішення про їх вилучення, викуп або примусове відчуження для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності.

В матеріалах справи міститься копія листа Державного підприємства "Олександрійський шовкоградгосп" №36/08-17 від 04.08.2017 до Кабінету Міністрів України про надання погодження припинення права користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні Державного підприємства "Олександрійський шовкоградгосп", однак відповіді на вказаний лист із відповідним погодженням до матеріалів справи не надано, в зв'язку з чим місцевий господарський суд дійшов до висновку, що оспорюваний наказ прийнято відповідачем передчасно, всупереч порядку, встановленого відповідними нормативно-правовими актами, чииними на момент його прийняття.

Головне управління Держгеокадастру в Кіровоградській області не погоджується із таким висновком місцевого господарського суду та зазначає, що оспорюваний наказ прийнято в межах компетенції, із дотриманням чинного на той час законодавства на підставі поданого Державним підприємством "Олександрійський шовкоградгосп" клопотання, до якого було додано пакет документів, зокрема лист погодження від 16.05.2017 органу управління - Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Кіровоградській області.

Апеляційний господарський суд не погоджується із такими доводами апелянта, оскільки матеріалами справи підтверджується, що оспорюваний наказ прийнято з порушенням приписів Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" та указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям", тобто прийнято рішення щодо приватизації земель Державного підприємства "Олександрійський шовкоградгосп" до завершення приватизації підприємства шляхом перетворення в колективне сільськогосподарське підприємство.

Доводи апелянта про те, що спірним наказом лише надано дозвіл на розроблення проекту приватизації, тому місцевим господарським судом безпідставно застосовані приписи статей 141, 149 Земельного кодексу України щодо вилучення земельних ділянок з користування, відхиляються апеляційним господарським судом, оскільки наказом №11-8003/14-17-СГ від 13.10.2017 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" фактично вирішено питання про припинення права постійного користування Державним підприємством "Олександрійський шовкоградгосп" земельною ділянкою загальною площею 304,8819 га шляхом розпаювання земель для приватизації.

Щодо доводів апелянта про лист погодження від 16.05.2017 органу управління - Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Кіровоградській області, слід зазначити, що відповідно до листа від 16.05.2017 "Про надання згоди" Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Кіровоградській області у зв'язку з проведенням процедури приватизації Державного підприємства "Олександрійський шовкоградгосп" та, у подальшому, ліквідацію державного підприємства, не заперечує проти передачі у встановленому законодавством порядку у приватну власність працівникам підприємства, а також пенсіонерам з їх числа, сільськогосподарських угідь, за винятком земель, що залишаються у державній власності (лісовий фонд, водний фонд, резервний фонд тощо), із земель, що перебувають у постійному користуванні сільськогосподарського підприємства - Державного підприємства "Олександрійський шовкоградгосп".

Між тим, як вже встановлено судом, оспорюваний наказ щодо приватизації земель Державного підприємства "Олександрійський шовкоградгосп" прийнято до завершення приватизації підприємства шляхом перетворення в колективне сільськогосподарське підприємство, тобто з порушення приписів Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" та указу Президента України від 08.08.1995 №720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям".

За таких обставин доводи апелянта, наведені в обґрунтування апеляційної скарги, спростовуються матеріалами справи та, відповідно, відхиляються апеляційним господарським судом.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України судовий захист цивільних прав та інтересів може здійснюватись шляхом визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Приписами ст. 21 Цивільного кодексу України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду (постанова від 19.06.2018 №916/1979/13) рішення органу місцевого самоврядування у сфері земельних відносин, яке має ознаки ненормативного акта та вичерпує свою дію після його реалізації, може оспорюватися з точки зору законності, а вимоги про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства.

Оскільки оскаржуваний наказ у сфері земельних відносин має ознаки ненормативного акта, вичерпує свою дію після його реалізації, місцевий господарський суд дійшов до правильного висновку, що вимога щодо визнання саме недійсним, а не протиправним наказу Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області від 13.10.2017 №11-8003/14-17-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" буде саме тим "ефективним" способом захисту, який виходячи із суті спору зможе відновити порушене право позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 4 ст. 269 Господарського процесуального кодексу України).

Враховуючи встановлені вище обставини справи, зазначені положення законодавства, апеляційний господарський суд відхиляє доводи апелянта, наведені в обґрунтування апеляційної скарги.

Таким чином, апеляційний господарський суд вбачає підстави, передбачені статтею 276 Господарського процесуального кодексу України, для залишення рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційної скарги - без задоволення.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

З огляду на викладене та керуючись ст. 129, ст. 276, ст. 282, ст. 284 Господарського процесуального кодексу України, Центральний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 27.02.2019 у справі №912/2730/18 залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Кіровоградської області від 27.02.2019 у справі №912/2730/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення її повного тексту до Верховного Суду.

Головуючий суддя Е.В. Орєшкіна

Суддя Л.П. Широбокова

Суддя О.Г. Іванов

(Повний текст постанови складено 19.06.2019).