14 червня 2019 р. Справа № 480/1680/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в у Сумській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зниження розміру підвищення до пенсій за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 80% грошового забезпечення з 01 липня 2012 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок підвищення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.07.2012 по 31.12.2017 та стягнути на його користь 27 181 грн. 68 коп. заборгованості по виплаті пенсії за цей період.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що він є пенсіонером за вислугою років, перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Сумській області. Після звільнення з військової служби у 2003 році відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" йому була призначена пенсія, основний розмір якої склав 90% грошового забезпечення за 35 років вислуги. У 2012 році позивачу було здійснено перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.02.2012 “Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, однак у розмірі 80% грошового забезпечення, замість належних 90%, про що позивача не було повідомлено. При зверненні до відповідача із заявою, у відповідь надано пояснення, що перерахунок пенсії здійснено саме з 90% грошового забезпечення, однак, здійснивши калькуляцію позивач зазначає, що розрахунок пенсії здійснено з 80% грошового забезпечення.
Позивач зазначає, що відповідач протиправно застосував норми ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для перерахунку його раніше нарахованої пенсії, оскільки дана норма застосовується виключно при призначенні пенсії та не підлягає застосуванню під час перерахунку пенсії, призначеної за нормами, чинними на момент звільнення позивача та призначення йому пенсії. Крім того, перерахунок пенсії позивача може бути проведено виключно на підставі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідач у відзиві на позов заперечував проти його задоволення та зазначив, що позивач перебуває на обліку як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Розмір пенсії позивача було підвищено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 “Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (далі - Постанова № 355) та довідки управління СОВК ФБ № 46550 від 19.05.2012 з 01.07.2012 на 11%, збільшивши його з 01.09.2012 - до 23 %, а з 01.01.2013 - до 35% основного розміру пенсії. Розмір грошового забезпечення становив 4363,50 грн. Після перерахунку основний розмір пенсії становив 3490,80 грн( 4363,50 х 80%). Таким чином, з 01.10.2011 набрали чинності та діяли до 01.05.2014 зміни, внесені Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи до ст. 13 Закону № 2262, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення. З 01.05.2014 набрали чинності зміни внесені Законом України від 27.03.2014 №1166 “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” до ст. 13 Закону № 2262, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідач зауважує, що постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 355 «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 355) передбачено підвищення розмірів пенсій, а не перерахунок, тому підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні. Враховуючи п. 1 постанови № 355, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону України № 2262 з урахуванням доплат та підвищень до попередніх розмірів пенсії, не можуть перевищувати розміри пенсії, обчислені виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що з 01.07.2012 відповідач здійснив перерахунок та виплачує пенсію у розмірі 80% грошового забезпечення, замість належних 90%. При цьому, позивач звертався до відповідача з вимогою здійснювати виплату пенсії у належному розмірі, що зроблено не було, чітких фактів і аргументів проти наведених позивачем розрахунків, відповідачем не вказано. У зв'язку з цим позивачем недоотримано пенсійні виплати в сумі 27 181 грн. 68 коп.
Ухвалою суду від 15.05.2019 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та з 19.02.2003 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Після звільнення зі служби у 2003 році відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу була призначена пенсія за вислугу років, основний розмір якої склав 90% грошового забезпечення за 35 років вислуги (а.с. 12).
27.03.2019 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з вимогою провести перерахунок пенсії за період з 01.07.2012 по 31.12.2017 із розрахунку 90% від грошового забезпечення (а.с. 22-23).
У листі-відповіді від 09.04.2019 № 3370/08-29 ГУ ПФУ в Сумській області зазначило, що за матеріалами пенсійної справи при підвищенні пенсії з 1 липня 2012 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 “Про збільшення розміру пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” головним управлінням розмір пенсії позивача не був зменшений, його обчислення здійснювалось виходячи із 90 % від суми грошового забезпечення (а.с. 24).
При цьому, позивач зазначає, що відповідно до Довідки Сумського ОВК від 19.05.2012 грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.04.2012 складає 4363,50 грн. (а.с. 13), у свою чергу пенсія (без врахування додаткових доплат) складає 3927,15 грн. (90%) Натомість, відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 80% грошового забезпечення в розмірі 3490,80 грн. та поетапно не донараховано підвищення пенсії.
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорії 2 і 3, - 90 процентів.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 року № 51-IV, у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".
В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".
Таким чином суд зазначає, що Законами № 51-IV, № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.
При цьому, слід звернути увагу, що ні положеннями Закону України № 51-IV, ні положеннями Закону України №1166-VІІ, ні положеннями Закону №2262-XII не передбачено проведення після 01.04.2014 перерахунку раніше призначених пенсій, виходячи з нового (зменшеного) відсотку відповідних сум грошового забезпечення.
Суд зазначає, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені ст. 63 Закону № 2262-XII.
Тому, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
21 лютого 2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 (далі по тексту - Постанова №103), пунктом 3 якої, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України постановив: перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року; виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01.01.2018.
Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; з 01.01.2020 щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Тобто, вказаний нормативно-правовий акт став підставою для перерахунку пенсії позивачу.
Необхідно відмітити, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (Рішення №5-рп/2002).
Порядок проходження служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях врегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, які перебувають на такій службі, додаткові обов'язки і відповідальність.
Також, у Рішенні від 11.10.2005 № 8-рп/2005 Конституційний Суд зазначив, що утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.
Отже, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24.04.2018 у справі №686/12623/17.
Отже, зменшення максимального обсягу пенсії у відсотках при її перерахунку не може застосовуватися для зменшення встановленого законом на момент первісного її призначення чи досягнутого пізніше максимального обсягу пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звільнений зі служби у 2003 році, пенсія йому призначена у розмірі 90% грошового забезпечення за 35 років вислуги.
Відповідно до Довідки Сумського ОВК № 46550 від 19.05.2012 грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.04.2012 складає 4363,50 грн., у свою чергу пенсія (без врахування додаткових доплат) (90%) складає 3927,15 грн.
Відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.02.2012 “Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” згідно абз.2 п. 1 ... розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301), та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (Офіційний вісник України, 2007 р., № 86, ст. 3148; 2010 р., № 9, ст. 454), за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
З матеріалів справи встановлено, що ГУ ПФУ в Сумській області здійснило перерахунок і підвищення основного розміру пенсії ОСОБА_1 в розмірі 4363,50 х 80% = 3490,80 грн. (а.с. 42). Відповідно до вимог Постанови КМУ № 355 від 23.02.2012 пенсія не може бути більшою ніж 3490,80 грн., тому відповідачем розпочато збільшення основного розміру пенсії поетапно, яка складала 3009,15 грн. станом на 01.04.2012 і виплачувало її в розмірі, а саме:
- з 01.07. 2012 на 11%: 3009,15 грн. х 11% (+331,01) = 3340,15 грн.;
- з 01.09.2012 на 4,5%: 3340,15 х 4,5% (+150,65) = 3490,80 грн.
Таким чином, ГУ ПФУ в Сумській області здійснило перерахунок і підвищення пенсії застосувавши 80% замість 90% до розміру грошового забезпечення 4363,50 грн. станом на 01.04.2012, як вказано в довідці Сумського ОВК.
Натомість, суд зазначає, що пенсія ОСОБА_1 (без врахування додаткових доплат) має складати 4363,50 х 90% = 3927,15 грн. При проведенні поетапного перерахунку пенсії на 11%, 23% і 35%, як вказано в пункті1 Постанови КМУ № 355, виплата не може бути більшою ніж 3927,15 грн.
Отже, збільшення поетапно пенсії ОСОБА_1 має бути наступним:
- з 01.07. 2012 на 11% : 3009, 15 грн. х 11% (+331,01) = 3340,15 грн.;
- з 01.09.2012 на 12% : 3340,15 грн. х 12% (+400,82) = 3740,97 грн.;
- з 01.01.2013 ще 4,98% : 3740,97 х 4,98% (+186,18) = 3927,15 грн.
Таким чином, з 01.09.2012 по 31.12.2017 виникла різниця в нарахуванні і виплаті пенсії ОСОБА_1 , а саме:
- з 01.09.2012 по 31.12.2012 : 3740,97 - 3490,80 = 250,17 грн. х 4 місяці = 1000,68 грн.;
- з 01.01.2013 по 31.12.2017: 3927,15-3490,80 = 436,35 x 60 місяців = 26181,00 грн.
Разом заборгованість складає: 1000,68 + 26181,00 = 27181,68 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, з вини органу Пенсійного фонду України позивачем не отримано пенсійні виплати, які підлягають стягненню з відповідача на підставі ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладені вище обставини, суд зазначає, що відповідач безпідставно здійснював нарахування та виплату пенсії позивачу з розрахунку 80% грошового забезпечення за період з 01.07.2012 по 31.12.2017, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов'язання провести перерахунок раніше нарахованої пенсії ОСОБА_1 та виплатити заборгованість є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) із 90% до 80% грошового забезпечення з 01.07.2012.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок підвищення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.07.2012 по 31.12.2017.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) заборгованість із виплати пенсії в сумі 27181 (двадцять сім тисяч сто вісімдесят одна) грн. 68 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко