Рішення від 18.06.2019 по справі 480/472/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2019 р. Справа № 480/472/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Управління містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації, про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що в січні 2018 року він звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Сумської міської ради Сумської області, на що листом від 02.02.2018 р. отримав відмову.

Дана відмова оскаржена позивачем у судовому порядку. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.08.2018 р. позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Держземагентства у Сумській області, викладену в листі від 02.02.2018 р. № С--117-716/21-18, у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Сумської міської ради Сумської області та зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

На виконання даного рішення Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області була повторно розглянута заява позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та листом від 02.11.2018 р. № 31-18-0.332-7769/2-18 повідомлено, що відповідно до затвердженого детального плану території, а саме земельної ділянки орієнтовною площею 150,0 га, яка обмежена продовженням вулиці Лебединської за межами міста Суми із заходу, вздовж адміністративної межі міста Суми з півночі, та земельною ділянкою очисних споруд міста Суми зі сходу, розташованої за межами населених пунктів, земельна ділянка, зазначена у викопіюванні позивача, не знаходиться в межах території, яка визначена як землі сільськогосподарського призначення, а проходить в межах території інженерної інфраструктури в межах червоних ліній доріг, які можуть використовуватися тільки для потреб інженерної інфраструктури. За таких обставин Головне управління Держгеокадастру у Сумській області не має правових підстав для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Вважає відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою протиправною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, та просить суд зобов'язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Так, вичерпний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою наведений у ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, при цьому в листі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 02.11.2018 р. № 31-18-0.332-7769/2-18 не наведено жодної з них. Таким чином, підстави для відмови в надані дозволу на розроблення проекту землеустрою відсутні. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області відмовлено позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, оскільки земельна ділянка, яка планується до відведення, не знаходиться в межах території, визначеної як землі сільськогосподарського призначення, а проходить в межах території інженерної інфраструктури: в межах червоних ліній доріг, які можуть використовуватися тільки для потреб інженерної інфраструктури. Тому з огляду на положення ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України Головне управління не має правових підстав для надання позивачу у приватну власність вказану у викопіюванні земельну ділянку з підстави невідповідності місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обгрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Крім того, позивач звернувся до суду з вимогою зобов'язати відповідача примусово надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, що є фактичним втручанням в реалізацію повноважень колегіальним органом (в його дискреційні повноваження). Просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 11.02.2019 року відкрито провадження в даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 27.02.2019 р. за клопотанням відповідача судом було залучено до участі у справі Управління містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, та призначено справу до розгляду в судовому засіданні з викликом сторін.

Третя особа надала суду пояснення щодо позову, відповідно до яких проти позову заперечує та просить суд у його задоволенні позивачу відмовити.

У судове засідання представник позивача не прибув, 15.05.2019 р. подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.61-63).

У судове засідання представник відповідача не прибув, 16.05.2019 р. подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.70).

У судове засідання представник третьої особи не прибув, 16.05.2019 р. подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.67).

Враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання у справі за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно зі ст.ст. 10, 229 КАС України не здійснюється. На підставі ч. 3 ст. 194 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 04.01.2019 р. позивач звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Сумської міської ради Сумської області (а.с.7-10).

Листом від 02.02.2018 р. № С--117-716/21-18 відповідач повідомив ОСОБА_1 про наявність підстав, що ускладнюють отримання земельної ділянки, оскільки землі, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки, відносяться до земель під господарськими шляхами і прогонами, номер графи 15 - полезахисні лісові смуги, що заважає раціональній організації території та не відповідає вимогам Закону України "Про охорону земель".

Дана відмова оскаржена позивачем у судовому порядку. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 29.08.2018 р. позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Держземагентства у Сумській області, викладену в листі від 02.02.2018 р. № С--117-716/21-18, у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. В іншій частині позовних вимог відмовлено. (а.с.11,12-15).

На виконання даного рішення Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області була повторно розглянута заява ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та листом від 02.11.2018 р. № 31-18-0.332-7769/2-18 повідомлено, що відповідно до затвердженого детального плану території, а саме земельної ділянки орієнтовною площею 150,0 га, яка обмежена продовженням вулиці Лебединської за межами міста Суми із заходу, вздовж адміністративної межі міста Суми з півночі, та земельною ділянкою очисних споруд міста Суми зі сходу, розташованої за межами населених пунктів, земельна ділянка, зазначена у викопіюванні позивача, не знаходиться в межах території, яка визначена як землі сільськогосподарського призначення, а проходить в межах території інженерної інфраструктури в межах червоних ліній доріг, які можуть використовуватися тільки для потреб інженерної інфраструктури (а.с.16-17).

Суд вважає, що відмова Головного управління Держгеокадастру у Сумській області в наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є обґрунтованою та відповідає вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України.

Так, відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

З наведених норм вбачається, що проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам.

Разом з тим, підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 ЗК України).

З матеріалів справи вбачається, що розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 26.07.2018 р. № 457-ОД "Про затвердження детального плану території земельної ділянки" затверджено детальний план території, а саме земельної ділянки, орієнтовною площею 150,0 га, яка обмежена продовженням вулиці Лебединської за межами міста Суми із заходу, вздовж адміністративної межі міста Суми з півночі, та земельною ділянкою очисних споруд міста Суми зі сходу, розташованої за межами населених пунктів (а.с.51).

Відповідно до затвердженого зазначеним детальним планом території проектного плану, а саме аркушу 6 "План червоних ліній. Схема організації руху транспорту і пішоходів. Креслення поперечних профілів вулиць. М 1:2000" бажана до відведення позивачу земельна ділянка є пішохідною зоною житлових вулиць і визначена як основний шлях руху пішоходів та основний шлях руху велосипедистів, а також у двох місцях безпосередньо переривається житловими вулицями (а.с.68,69).

Отже, місце розташування спірної земельної ділянки не відповідає прийнятому відповідно до ст.ст. 16, 19, 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженому Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 16.11.2011 N 290 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 р. за N 1468/20206, детальному плану території земельної ділянки та затвердженому зазначеним детальним планом території проектному плану. У свою чергу, надання такої ділянки у власність порушить затверджену схему руху, суттєво обмежить права власників сусідніх ділянок і становитиме перешкоди для дотримання норм безпеки.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що відповідач правомірно відмовив позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021 м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, - Управління містобудування та архітектури Сумської обласної державної адміністрації (40009, м. Суми, вул. Першотравнева, 29, код ЄДРПОУ 02498501), про зобов'язання вчинити дії - відмовити за необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах