12 червня 2019 р. Справа № 480/1276/19
Сумський окружний адміністративний суд в особі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 просить суд :
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради щодо відмови в наданні 50 - відсоткової довічної пільги, наданої позивачу з оплати за комунальні послуги та послуги з газо - електропостачання та водовідведення;
- зобов'язати відповідача поновити ОСОБА_1 з 01.01.2019 50 - відсоткову довічну пільгу з оплати комунальних послуг.
Свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років. Відповідно до Законів України "Про державну податкову службу в Україні" та "Про міліцію" позивач користувався пільгами, а саме: 50-відсотковою знижкою по сплаті житлово - комунальних послуг. 12.02.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про відновлення пільг по сплаті комунальних послуг, проте, відповідач повідомив його про те, що вказані пільги втратили чинність з 07.11.2015 відповідно до п. 1, п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про національну поліцію". Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, так як вищезазначені пільги були встановлені йому та членами його сім'ї довічно відповідно до ст. 22 Закону України "Про міліцію", а внесення до неї змін та подальше скасування даного Закону не може бути підставою для скасування пільги в розмірі 50%, оскільки їх скасування не відповідає ст. 22 Конституції України.
Ухвалою суду від 11.04.2018 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі з повідомленням (викликом) сторін.
02.05.2019 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідачем зазначено, що позивач дійсно мав право на пільги відповідно до Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та Закону України "Про міліцію". Відповідно до пунктів 1 та 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" з 07.11.2015 втратив чинність Закон України "Про міліцію", а тому особи, які мали право на пільги згідно із зазначеним Законом, з вказаної дати втратили таке право. Тому просить відмовити у задоволенні позову.
16.05.2018 та 21.05.2019 позивачем подано додаткові пояснення по справі та відповідно відповідь на відзив, у яких він зазначив, що внесення змін до ст. 22 Закону України "Про міліцію" та подальше скасування вказаного Закону у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про Національну поліцію" не може бути підставою для обмеження чи позбавлення його і членів його родини вказаних пільг
В судове засідання позивач, його представник не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В письмовій заяві, що надійшла до суду, проти позову заперечує, справу просить розглядати без його участі.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Дослідивши докази у справі та оцінивши їх відповідно до вимог ст. 90 КАС Укаїгни, суд визнає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
ОСОБА_1 , майора податкової міліції, було звільнено зі служби у зв'язку з хворобою (а.с.10).
У зв'язку із скасуванням вказаних пільг, 12.02.2019 позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради із заявою про повернення йому пільг як працівнику податкової міліції, що перебуває на пенсії.
Листом № 09-04/586 від 19.02.2019 відповідач повідомив заявника про те, що з листопада 2015 року управління не веде облік міліціонерів на пенсії звільнених зі служби за віком, у зв'язку з хворобою або за вислугою років. Статтею 102 Бюджетного Кодексу України не передбачено надання пільг (на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу) за рахунок субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетом (а.с. 11).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий і соціальний захист працівників міліції та їх пенсійне забезпечення врегульовано Законом України "Про міліцію" від 20.12.1990 та з 07.11.2015 Законом України "Про національну поліцію".
Згідно з частинами першою та другою статті 22 Закону України "Про міліцію" держава гарантує працівникам міліції соціальний захист. Працівники міліції користуються пільгами при розподілі житла, встановленні квартирних телефонів, влаштуванні дітей у дошкільні заклади, вирішенні інших питань соціально-побутового забезпечення у порядку, передбаченому законодавством України.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону України "Про міліцію", в редакції, чинній на час призначення позивачу спірної пільги, працівникам міліції та членам їх сімей надавалась 50-відсоткова знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
За приписами ч. 6 ст. 22 Закону України "Про міліцію" за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з цим Законом.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 внесені зміни до Закону України "Про міліцію" і частина сьома статті 22 викладена у новій редакції, згідно якої пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою та шостою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вказаного Закону від 28.12.2014 Кабінетом Міністрів України 04.06.2015 прийнято постанову № 389, яка набрала чинності 01.07.2015 та якою затверджено Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Вказаним Порядком визначено механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, а також послуг із встановлення квартирних телефонів (далі - пільги) залежно від середньомісячного сукупного доходу сім'ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами.
Згідно пункту 2 цього Порядку, дія останнього поширювалась на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законом України “Про міліцію”.
Таким чином, у період з часу призначення позивачу пільги та до 01.07.2015 чинним законодавством встановлювалось право певного кола осіб відповідно до Закону України "Про міліцію" на отримання 50-відсоткової знижки по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
Механізм реалізації вказаного права підзаконними нормативно-правовими актами не встановлювався. З набранням чинності Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" внесено зміни до Закону України "Про міліцію", за змістом яких право на отримання працівниками міліції та членами їх сімей, а також працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, 50-відсоткової знижки плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо збережено, за змістом і колом осіб не звужено. Між тим, законодавцем встановлено умову, за наявності якої вказана пільга призначається, а саме: якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Кабінетом Міністрів України на виконання зазначеної норми закону затверджено механізм реалізації права на отримання зазначеного виду пільг, яким врегульовано в тому числі види доходів, які враховуються до складу сукупного доходу сім'ї пільговика.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2016 № 36 до пункту 2 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї було внесено зміни та слова "Про міліцію" (звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби; діти (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні), виключено.
З 07.11.2015 у зв'язку з набуттям чинності Законом України "Про Національну поліцію" втратив чинність Закон України "Про міліцію", відповідно до статті 22 якого позивач мав право на 50-відсоткову знижку по сплаті за користування житлом та комунальними послугами, за паливо.
Згідно абзаців 2 та 3 пункту 15 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Наведеною нормою прямо закріплено застереження щодо можливості збереження за пенсіонерами МВС та членів їхніх сімей лише тих пільг, які наразі передбачені Законом України "Про Національну поліцію" для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Оскільки саме пільги на оплату житлово-комунальних послуг в Законі України "Про Національну поліцію" не передбачені, тому у відповідача відсутні встановлені законом підстави для поновлення позивачу пільг, на які він мав право і якими користувався відповідно до статті 22 Закону України "Про міліцію".
Посилання позивача на те, що таку пільгу встановлено йому довічно також є безпідставним, оскільки дія пільги нерозривно пов'язана з дією закону, яким її передбачено. Уразі втрати законом чинності дія передбаченої ним пільги також припиняється.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 20.02.2018 у справі № 484/655/16-а, від 15.05.2019 № 159/1783/16-а .
Таким чином, суд дійшов до висновку про те, що у відповідача відсутні правові підстави для надання позивачу пільг на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки вказані пільги не передбачені чинним законодавством, зокрема, Законом України "Про Національну поліцію".
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал