Справа № 420/1786/19
18 червня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій військової частини НОМЕР_1 у частині невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.01.2016р. по 09.12.2016р., зобов'язання військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016р. по 09.12.2016р. включно, застосувавши при нарахуванні та виплаті індексації базовий місяць-січень 2008року, з урахуванням уточненого адміністративного позову від 15.04.2019р.(а.с.23-28).
Ухвалою суду від 19.04.2019р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що він з 31.12.2014р. по 09.12.2016р. проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 та що наказом командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України (по особовому складу) від 28.11.2016р. №172 ОСОБА_1 переведено до нового місця військової служби та наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 09.12.2016р. №284 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Позивач зазначив, що на виконання вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», він звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 із заявою про індексацію грошового забезпечення, однак заявнику було відмовлено у виплаті компенсації, у зв'язку з відсутністю фінансового ресурсу. Позивач вважає такі дії військової частини НОМЕР_1 протиправними та такими, що порушують його конституційні права, зазначивши, що відповідно до п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців. Разом з тим, позивач вказав, що базовим місяцем при проведені індексації є січень 2008 року, оскільки саме з 1 січня 2008 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також в свою чергу затверджені нові схеми посадових окладів військовослужбовців і додаткові види грошового забезпечення. У зв'язку з викладеним та посилаючись на практику Європейського суду з прав людини та рішення Конституційного Суду України, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
20.05.2019р. до суду від Військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позов у якому відповідач зазначив, що на сьогоднішній час у зв'язку зі збройною агресією проти України з боку Російської Федерації в країні діє особливий режим. Згідно роз'яснення Департаменту фінансів № 248/1485 від 26.03.2018р. обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення необхідно здійснювати з квітня 2018 року та що у межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у січні 2016 року-лютому 2018 року у Міністерства оборони України не було. Разом з тим, відповідач зазначив, що діяльність військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування індексації грошових доходів населення обмежена затвердженим фондом грошового забезпечення без врахування індексації, а також вимогами законодавства щодо проведення індексації тільки в межах фонду заробітної плати. Відповідач вказав, що особа на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням та що військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини. Водночас, як зазначив відповідач, матеріали позовної заяви не містять доказів оскарження позивачем наказу про виключення зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення, а відтак станом на момент прийняття наказу командиром військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 09.12.2016 р. № 284 позивач погодив проведення з ним усіх необхідних розрахунків.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Як встановлено судом під час з'ясування офіційних справи та не спростовано відповідачем у відзиві на позовну заяву від 20.05.2019р., у період з 31.12.2014р. по 09.12.2016р. капітан-лейтенант ОСОБА_1 , проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 09.12.2016р. №284 капітана-лейтенанта ОСОБА_1 , начальника речової служби тилу військової частини НОМЕР_1 , виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , знято з усіх видів забезпечення та направлено для подальшого проходження військової служби до Інституту Військово - морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» м.Одеса(а.с.12).
11.01.2019р. ОСОБА_1 звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 із заявою про надання інформації чи виплачувалась заявнику під час проходження військової служби за період з 31.12.2014р. по 09.12.2016р. індексація грошового забезпечення(а.с.15).
Листом військової частини НОМЕР_1 №470/1/83/1 від 22.01.2019р. повідомлено ОСОБА_2 про те, що фонд грошового забезпечення військової частини НОМЕР_1 на 2016 рік був затверджений Командуванням ВМС ЗС України без урахування індексації грошового забезпечення. В період з 31.12.2014р. по 31.03.2015р. військова частина НОМЕР_1 не вела самостійного фінансового господарства та перебувала на фінансовому забезпеченні у військовій частині НОМЕР_2 , м. Очаків. Фінансове господарство військової частини НОМЕР_1 відкрито з 01.04.2015р., відповідно виплати індексації доходів ОСОБА_1 здійснювалось відповідно до порядку з квітня 2015 року по грудень 2015року. Відповідно до п. 7 роз'яснення директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 04.01.2016р. №248/3/9/1/2, у зв'язку з внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів громадян», індексацію грошового забезпечення не нараховували до окремого роз'яснення. Відповідно до роз'яснення Міністерства соціальної політики України від 08.08.2017р. №13700/з та від 08.08.2017р. №78/0/66-17 механізм нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди відсутній. У межах наявного фінансового ресурсу можливості виплатити індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України у січні - грудні 2016 року у Міністерства оборони України не було(а.с.16-17).
Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” від 25.03.1992р. №2232-XI визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з ч.1, 2 ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991р. №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
При цьому, ч. 3 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” визначено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991р. №1282-XII(в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Статтею 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до положень ст.4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
При цьому, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. N 1078.
Так, п. 1-1 Порядку №1078 встановлено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 5 Порядку №1078 встановлено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1 1 цього Порядку.
Таким чином, Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядком проведення індексації грошових доходів населення №1078 чітко визначено правила та порядок проведення індексації грошових доходів населення який поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, у тому числі і на військову частину НОМЕР_1 .
Водночас, суд враховує, що на момент виникнення спірних правовідносин була чинною постанова Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 р. N 1294, яка вступила в законну силу 01.01.2008р. Зазначеною постановою №1294 було затверджено: схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів у розмірах згідно з додатками 1 - 8, 30 - 32; схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 9 - 23; схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатком 24; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25 - 28, 33.
Під час з'ясування офіційних обставин справи судом встановлено що ОСОБА_1 не нараховувалась і не виплачувалась індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016р. по 09.12.2016р.
Підставою для своєчасного не нарахування за вказані періоди індексації грошового забезпечення відповідачем зазначено відсутність роз'яснення щодо застосування Порядку №1078 та незабезпечення фінансовим ресурсом для виплати особовому складу грошового забезпечення.
Водночас, суд наголошує, що відсутність у Військової частини НОМЕР_1 фінансового ресурсу для виплати індексації грошового забезпечення, не звільняє відповідача від обов'язку діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
При цьому, суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на відсутність роз'яснення щодо застосування Порядку №1078 та механізму нарахування і виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди, оскільки вказана обставина є порушенням суб'єктом владних повноважень принципу захисту обґрунтованих сподівань (reasonable expectations), який тісно пов'язаний із принципом юридичної визначеності (legal certainty), і є невід'ємним елементом принципу правової держави та верховенства права.
Сутність принципу правової визначеності Європейський суд визначив як забезпечення передбачуваності ситуації та правовідносин у сферах, що регулюються, цей принцип не дозволяє державі посилатись на відсутність певного правового акта, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
При цьому, суд не враховує посилання представника відповідача на те, що позивач погодив проведення з ним усіх необхідних розрахунків та не оскаржував наказ про його виключення зі списків особового складу, оскільки це не відноситься до предмету розгляду справи.
У зв'язку з викладеним та враховуючи що Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядком №1078 чітко визначено правила та порядок проведення індексації грошових доходів населення який поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, у тому числі і на військову частину НОМЕР_1 , суд приходить до висновку, що військова частина НОМЕР_1 невиплативши ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення діяло протиправно, а тому, позовні вимоги про визнання протиправними дій військової частини НОМЕР_1 у частині невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.01.2016р. по 09.12.2016р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Поряд з цим, оскільки суд прийшов до висновку про наявність права ОСОБА_1 нарахування індексації грошового забезпечення за спірні періоди, позовні вимоги про зобов'язання військову частину НОМЕР_1 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016р. по 09.12.2016р. включно, застосувавши при нарахуванні та виплаті індексації базовий місяць-січень 2008року, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 у частині невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з 01.01.2016р. по 09.12.2016р.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016р. по 09.12.2016р. включно, застосувавши при нарахуванні та виплаті індексації базовий місяць-січень 2008року.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.