Справа № 420/807/19
11 червня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Юхтенко Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання -Закуріної А.М.,
від заявника: не з'явився
від відповідача: Мандрика В.В. - за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) про заміну сторони у виконавчому провадженні по справі №420/807/19,-
До суду 03 червня 2019 року надійшла заява ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), в якій заявник просив замінити сторону у виконавчому провадженні по справі №420/807/19 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зниження граничного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_2 з 90% до 70% грошового забезпечення, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести розрахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії з урахуванням граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення, за період з 01.01.2018 року по сьогоднішній день, а саме: ОСОБА_2 на дружину померлого ОСОБА_1 .
На обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначила, що в провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась справа за позовом чоловіка заявниці до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії та позовні вимоги були задоволенні, однак, ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловік помер і не зміг реалізувати свого рішення, у зв'язку з чим заявник просить змінити сторону у виконавчому проваджені, а саме: з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 .
На підтвердження зазначених обставин заявником надано копію свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 26 листопада 2011 року та копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 Серії НОМЕР_2 від 02 квітня 2019 року.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи мі суддями від 03 червня 2019 року цю заяву розподілено на суддю Юхтенко Л.Р.
Ухвалою суду від 04 червня 2019 року ця заява була прийнята до провадження та призначено її розгляд у відкритому судовому засіданні на 11 червня 2019 року.
На судове засідання, призначене на 11 червня 2019 року заявник не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання.
Через канцелярію суду заявник подав заяву (вхід. № 29618/19 від 07.06.2019 року), в якій просив розглядати заяву без його участі.
До суду 11 червня 2019 року від ГУПФУ в Одеській області надійшли заперечення на заяву про заміну сторони виконавчого провадження, відповідно до яких представник відповідача просив залишити заяву без задоволення, зазначивши, що спірні правовідносини не допускають правонаступництва та також враховуючи те, що всі зобов'язання та майнові права ніяким чином не є релевантними ОСОБА_2 , рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.04.2019 року у справі №420/807/19 не може вважатись таким, що підлягає виконанню.
На відкритому судовому засіданні 11 червня 2019 року представник відповідача підтримав свої заперечення та просив відмовити у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 , дослідивши додані до заяви письмові докази та матеріали справи, вислухавши пояснення представника відповідача та дослідивши заперечення відповідача, суд вважає, що заява не належить задоволенню, з таких підстав.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2019 року (головуючий суддя Єфіменко К.С.) по справі №420/807/19, яке винесено у письмовому провадженні, позовні вимоги ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській задоволені повністю, а саме: визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зниження граничного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_2 з 90% до 70% грошового забезпечення протиправними; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести розрахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії з урахуванням граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення, за період з 01.01.2018 року по сьогоднішній день.
Між тим, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 02 квітня 2019 року зроблений запис №3761 Одеським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017 року, у разі вибуття однієї з сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно з ч. 4 ст. 379 КАС України, положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно з частинами першою та другою статті 15 Закону України "Про виконавче провадження", сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.
Відповідно до частини п'ятої статті 8 Закону України "Про виконавче провадження", у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Таким чином, процесуальний закон передбачає заміну сторони тільки у разі правонаступництва.
Правонаступництво - це перехід прав та обов'язків від однієї особи (фізичної або юридичної особи) до іншої.
Що стосується переходу прав та обов'язків від померлої фізичної особи до іншої особи, то це відноситься до інституту «Спадкування», який регулюється приписами Цивільного кодексу України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 126 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
Відповідно до ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. Спадкоємцями за заповітом можуть бути юридичні особи та інші учасники цивільних відносин (стаття 2 цього Кодексу).
Частинами 1 та 2 статті 1220 ЦК України встановлено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину (ч. 1 ст. 1296 ЦК України).
Між тим, заявником не надані документи щодо переходу права на спадщину, що виключає можливість здійснити заміну сторони у виконавчому провадженні її правонаступником.
У свою чергу, суд зазначає, що статтею 1227 ЦК України передбачено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Так само передбачено й Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, відповідно до ст. 61 цього Закону, суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. При зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.
Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що дані правовідносини не передбачають правонаступництва у його правовому розумінні, а заявником обраний невірний спосіб захисту права, а тому заява не належить задоволенню.
Керуючись ст. ст.205,241,243,256, 294,379 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) про заміну сторони у виконавчому провадженні по справі №420/807/19, - відмовити у повному обсязі.
Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст.293 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний « 18» червня 2019 року.
Суддя: Л.Р. Юхтенко