Ухвала від 18.06.2019 по справі 420/3558/19

Справа № 420/3558/19

УХВАЛА

18 червня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Потоцька Нінель Володимирівна, розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа: Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, 8 територіальний вузол урядового зв'язку про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа: Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, 8 територіальний вузол урядового зв'язку в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 7764/03 від 08.05.2019 року щодо зменшення раніше призначеної ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.01.2018 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року та з врахуванням всіх видів надбавок, доплат та премій.

Ухвалою суду від 18.06.2019 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (без призначення судового засідання).

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження по справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18 (Пз/9901/58/18).

04.02.2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийняв рішення у зразковій справі №240/5401/18 за позовом ОСОБА_2 (позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (відповідач, Головне УПФ), в якому просив:

визнати протиправними дії Головного УПФ щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення починаючи з 1 січня 2018 року

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії в основному розмірі 83% сум грошового забезпечення починаючи з 1 січня 2018 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30 серпня 2017 року №704, з урахуванням проведених виплат.

Позиція Верховного Суду обґрунтована наступними положеннями нормативно-правових актів

Стаття 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби та деяких інших осіб” від 09.04.1995 №2262-ХІІ (Закон №2262-ХІІ - далі) визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

27 березня 2014 року прийнято Закон №1166-VII “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” (Закон №1166-VII - далі), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри “ 80” замінено цифрами “ 70”. Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

13 лютого 2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (Постанова КМУ №45 - далі), який визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені у Постанові КМУ від 21 лютого 2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (Постанова КМУ №103 - далі), якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

У вказаному рішенні визначені обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права:

- позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби та деяких інших осіб” від 09.04.1995 №2262-ХІІ;

- відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач;

предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року на підставі Постанови КМУ №103 у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.

Рішенням Великої Палати Верховного Суду від 04.02.2019 року у справі №240/5401/18 позовні вимоги задоволено.

Рішення Верховного Суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Ухвалою від 13.03.2019 року Велика Палата Верховного Суду відкрила апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.019 року рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2018 року - залишила без змін.

Суд зазначає, що строк розгляду справи №420/2248/19 спливає 16.06.2019 року (60 днів), а тому є необхідність зупинення провадження по справі.

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.

Приписами ст. 9 КАС України визначено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.

Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.

З урахуванням того, що відповідно до ч.11 ст.290, ч. 4 ст. 291 КАС України рішення у зразковій справі перебуває на апеляційному розгляді Великої Палати Верховного Суду, судове засідання по розгляду апеляційної скарги призначено на 12.06.2019 року, проте, станом на 14.06.2019 року апеляційна скарга не розглянута (згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua), відповідно правова позиція Верховного Суду викладена у рішенні від 04.02.2019 року не є остаточною, відповідно, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання відповідача та зупинити провадження по справі з метою дотримання процесуальних прав осіб, що приймають участь у справі.

Приписами п. 9 ч. 2 ст. 236 КАС України встановлено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.

Право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, слід тлумачити в контексті Преамбули Конвенції, яка, зокрема, проголошує верховенство права як складову частину спільної спадщини Договірних держав. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, згідно з яким у разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, що набрало законної сили, не може ставитися під сумнів”. “Принцип юридичної визначеності вимагає поваги до принципу res judicata, тобто поваги до остаточного рішення суду (рішенні ЄСПЛ у справі “Brumarescu v. Romania” від 28.11.1999 року).

Керуючись приписами ст. ст. 12, 236, 243, 256, 290, 294, 295, 297 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа: Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, 8 територіальний вузол урядового зв'язку про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - зупинити до набрання чинності рішення Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18 (Пз/9901/58/18).

Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 295 КАС України.

Пунктом 15.5 розділу VII “Перехідні положення” КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Головуючий суддя Потоцька Н.В.