Ухвала від 18.06.2019 по справі 1.380.2019.002901

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.002901

УХВАЛА

з питань сплати судового збору

18 червня 2019 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кузан Р.І. перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до голови Кваліфікаційно-Дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області Стрепка Любомира Володимировича , Дисциплінарної палати Кваліфікаційно-Дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до голови Кваліфікаційно-Дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області Стрепка Любомира Володимировича, Дисциплінарної палати Кваліфікаційно-Дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність голови Кваліфікаційно-Дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області Стрепка Любомира Володимировича у вигляді невиконання ним у відповіді №238 від 24.05.2019 свого обов'язку, встановленого ст.7 ч.3 реченням першим Закону України «Про звернення громадян», що призвело до порушення права ОСОБА_1 , визначеного ст.18 ч.1 п.6 Закону України «Про звернення громадян» на одержання письмової відповіді від того органу або від посадової особи того органу, до повноважень якого входить розгляд і вирішення питань, порушених ОСОБА_1 у заяві від 20.05.2019;

- визнати протиправною бездіяльність голови Кваліфікаційно-Дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області Стрепка Любомира Володимировича у вигляді невиконання ним на підставі скарги ОСОБА_1 від 20.05.2019 своїх обов'язків, встановлених ст.19 ч.1 п.5 Закону України «Про звернення громадян» у своїй відповіді №236 від 24.05.2019, що призвело до порушення права ОСОБА_1 , визначеного ст.18 ч.1 п.6 Закону України «Про звернення громадян» на одержання обґрунтованої, об'єктивної відповіді, визначеної ст.18 ч.1 п.6 Закону України «Про звернення громадян» в контексті зі ст.40 Конституції України на свою скаргу від 20.05.2019;

- визнати протиправною бездіяльність голови Кваліфікаційно-Дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області Стрепка Любомира Володимировича у вигляді невиконання ним законних вимог ОСОБА_1 викладених ним у заяві від 15.05.2019, зареєстрованій за №148, що призвело до порушення права ОСОБА_1 , визначеного ст.18 ч.1 п.6 Закону України «Про звернення громадян» в контексті зі ст.40 Конституції України на своєчасне отримання рішень з одночасним наданням ОСОБА_1 обґрунтованої відповіді на заяву від 15.05.2019 №148;

- визнати протиправним та скасувати рішення Дисциплінарної палати Кваліфікаційно-Дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області №5/11/6-2019 та №5/11/7-2019 від 31.05.2019;

- зобов'язати голову Кваліфікаційно-Дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області Стрепка Любомира Володимировича переслати за правилами ст.7 ч.3 речення першого Закону України «Про звернення громадян» заяву ОСОБА_1 від 20.05.2019;

- зобов'язати Дисциплінарну палату Кваліфікаційно-Дисциплінарної комісії адвокатури Львівської повторно розглянути і вирішити заяви ОСОБА_1 від 04.02.2019 та від 22.03.2019 за правилами ст.15 ч.1 та ст.19 ч.1 п.1 Закону України «Про звернення громадян» з урахуванням п.30 п.57 Положення про порядок притягнення та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність та з залученням до розгляду зазначених заяв представника Червоноградського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Позивач разом з позовною заявою подав до суду клопотання про звільнення від сплати судового збору. Клопотання обґрунтоване тим, що у позивача відсутні будь-які доходи, що підтверджується доданими до клопотання довідками, а розмір судового збору за подання даної позовної заяви перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача. Таким чином, позивач вважає, що на підставі ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» наявні підстави для звільнення його від сплати судового збору.

Вирішуючи подане клопотання, суд враховує таке.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлено Законом України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір».

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій вказаної статті.

Згідно з ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Пленум Вищого адміністративного суду України в Постанові №2 від 23.01.2015 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку, а її положення спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.

Таким чином, умовою звільнення від сплати, відстрочення чи розстрочення сплати судових витрат є майновий стан сторони. При цьому, майновий стан позивача повинен підтверджуватися відповідними доказами.

Позивач до клопотання про звільнення від сплати судового збору долучив: довідку Червоноградського відділу обслуговування громадян управління обслуговування громадян ГУПФ України у Львівській області №3056 від 07.06.2019, згідно з якою ОСОБА_1 в період з 01.01.2018 по 31.12.2018 відповідно до бази одержувачів пенсій на обліку в ГУ ПФ України у Львівській області не перебував і пенсії не отримував; довідку Червоноградської міської філії Львівського обласного центру зайнятості №288 від 07.06.2019, згідно з якою ОСОБА_1 був зареєстрований як безробітній з 17.06.2013 по 25.03.2019, а в період з 01.01.2018 по 31.12.2018 сума нарахувань ОСОБА_1 становила 0,00 грн.; довідку Червоноградської міської ради управління праці та соціального захисту населення №1368 від 10.06.2019, згідно з якою ОСОБА_1 отримав в період з 01.01.2018 по 01.12.2018 державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 3417,48 грн., а в період з 01.01.2019 по 31.03.2019 у розмірі 907,68 грн.; довідку Головного управління ДФС у Львівській області №29020/10/53.41-06 від 10.06.2019, згідно з якою ОСОБА_1 у 1 кварталі 2018 року отримав дохід від управління соціального захисту населення Червонограда у розмірі 750,00 грн.; копію свідоцтва про розірвання шлюбу; довідку Відділу реєстрації Червоноградської міської ради Львівської області про склад сім'ї №10250 від 10.06.2019, яка підтверджує, що ОСОБА_1 проживає з мамою ОСОБА_2 ; копію довідки Червоноградського відділу обслуговування громадян управління обслуговування громадян ГУПФ України у Львівській області №2961 від 30.05.2019, згідно з якою пенсія ОСОБА_2 становить 2198,07 грн.

Суд зазначає, що сплата судового збору не повинна перешкоджати доступу до правосуддя, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

Згідно з долученими документами загальний дохід ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 становив 4167,48 грн., а тому, суд дійшов висновку, що позивач надав достатньо доказів, які підтверджують його важкий майновий стан.

З позовної заяви слідує, що позивачем заявлено шість позовних вимог немайнового характеру за які йому необхідно сплатити судовий збір у сумі 4610,40 грн.

У зв'язку з чим, суд вважає за можливе задовольнити клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір», оскільки розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

З урахуванням викладеного, для забезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору та правом позивача на звернення до суду з адміністративним позовом, оскільки позивач через свій майновий стан не має можливості сплатити судовий збір, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 133, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору в адміністративній справі №1.380.2019.002901 за позовом ОСОБА_1 до голови Кваліфікаційно-Дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області Стрепка Любомира Володимировича, Дисциплінарної палати Кваліфікаційно-Дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Р.І. Кузан