справа №1.380.2019.001838
18 червня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров'я України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до суду з позовом до Міністерства охорони здоров'я України (місцезнаходження: 01021, м.Київ, вул.Грушевського, 7), в якому просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду звернення позивача від 22.10.2018;
-зобов'язати відповідача розглянути звернення позивача від 22.10.2018 та надати письмову відповідь.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що позивач звернувся до відповідача із клопотанням про приведення у відповідність наказу Міністерства охорони здоров'я України №3 від 04.01.2013 чинному законодавству в частині посилання на регіональні мови або мови меншин. Однак, станом на час звернення до суду, відповіді від відповідача на вказане клопотання не отримав.
Відповідач, у строк, встановлений судом не подав відзиву на позовну заяву.
Суд встановив таке.
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся із клопотанням від 22.10.2018 до Міністерства охорони здоров'я України, за змістом якого, відповідно обґрунтовуючи, просить привести у відповідність до чинного законодавства наказ Міністерства охорони здоров'я України №3 від 04.01.2013 чинному законодавству в частині посилання на регіональні мови або мови меншин.
Зазначене клопотання було отримано відповідачем 24.10.2018.
Відповіді на це клопотання позивачем отримано не було.
Суд при вирішенні спору застосовує такі норми права.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Частиною 3 ст.3 цього ж Закону визначено, що заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Частиною 1 ст.7 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду; ч. 1 ст. 14 цього ж Закону встановлено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.
Статтею 8 Закону України «Про звернення громадян» визначено звернення, які не підлягають розгляду та вирішенню
Статтею 20 Закону України «Про звернення громадян» встановлено терміни розгляду звернень громадян, за змістом якої звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Судом було встановлено та не спростовано відповідачем, що позивач, звернувшись до Міністерства охорони здоров'я України із зверненням громадянина у формі клопотання, не отримав відповіді на це звернення. Суд також бере до уваги факт отримання цього звернення відповідачем 24.10.2018.
Аналізуючи подане звернення позивача, суд дійшов висновку, що воно відповідає вимогам, що встановлені Законом України «Про звернення громадян», та не є таким, що не підлягає розгляду та вирішенню. Відповідачем не доведено протилежного.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ч.1 ст. 9 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що звернення ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров'я України, викладене у формі клопотання, яке відповідає вимогам Закону України «Про звернення громадян» не було розглянуто у термін, визначений законодавством.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд переконаний, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України судовий збір у сумі 768,40грн. підлягає стягненню з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства охорони здоров'я України щодо розгляду звернення ОСОБА_1 від 22.10.2018 .
Зобов'язати Міністерство охорони здоров'я України розглянути звернення ОСОБА_1 від 22.10.2018 та повідомити ОСОБА_1 про результати розгляду цього звернення відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян».
Стягнути з Міністерства охорони здоров'я України (місцезнаходження: 01021, м.Київ, вул.Грушевського, 7, код ЄДРПОУ 00012925) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Суддя Лунь З.І.