Іменем України
07 червня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/180/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Смішливої Т.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Бутенко К.В.,
представника позивача - ОСОБА_18, ордер серії ЛГ № 004707 від 10.05.2019
представника відповідача - Курганова О.О., дов. № 5244/9/22-10-10-18 від 11.05.2018;
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
10 січня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Сєвєродонецької міської ради Луганської області (далі - відповідач), про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
З урахуванням уточнених позовних вимог, викладених у позовній заяві від 06.02.2019 (том 1 арк. спр. 37-43) та заяві про зміну (уточнення) предмету позову від 14.03.2019 (том 1 арк. спр. 161), позивач просить суд:
- визнати протиправним і скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання № 3012 від 22.12.2018 "Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання";
- визнати протиправним і скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання № 3013 від 22.12.2018 "Про затвердження кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради";
- визнати протиправним і скасувати підпункт 1.4 пункту 1 рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання № 3014 від 22.12.2018 «Про припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому» щодо припинення повноважень і служби в органах місцевого самоврядування та звільнення ОСОБА_1 з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;
- поновити ОСОБА_1 на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради з 22.12.2018 по 18.01.2019;
- стягнути з Сєвєродонецької міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 22.12.2018 по 18.01.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідно до рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області від 31.01.2018 № 2238 позивач станом на 22.12.2018 обіймала посаду секретаря Сєвєродонецької міської ради VII скликання.
22 грудня 2018 року на 54-ій позачерговій сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання Сєвєродонецькою міською радою прийнято рішення № 3012 "Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання"; № 3013 "Про затвердження кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради"; № 3014 "Про припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому".
Позивач вважає зазначені рішення протиправними, оскільки їх прийнято, на думку позивача, з грубим порушенням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в України» та Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
30 жовтня 2018 року на адресу в.о. міського голови Фесенко І.В. надійшла пропозиція за підписом 12 депутатів про скликання позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради з порядком денним. Однак, на думку позивача, виконуючий обов'язки міського голови (заступник міського голови за посадою) не повноважений приймати рішення про скликання сесії міської ради. Депутати міської ради не зверталися з вимогою про скликання сесії до міського голови або секретаря міської ради, які повноважні приймати рішення про скликання сесії. Крім того, до пропозиції децутатів не було додано жодного проекту рішень з запропонованих питань порядку денного.
14 листопада 2018 року на адресу Сєвєродонецької міської ради надійшло повідомлення за підписом 12 депутатів про скликання 53-ої позачергової сесії міської ради на 21.11.2018 з порядком денним. Таким чином, на думку позивача, сесія скликана депутатами за відсутності для цього підстав, не повноважним суб'єктом та з порушенням строків, встановлених ч.10 ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а саме менше ніж за 10 днів до сесії.
На той час розпорядженням № 290 від 12.10.2018 за пропозицією депутатів Сєвєродонецької міської ради секретарем міської радим вже була скликана 52-га позачергова сесія Сєвєродонецької міської ради VII скликання, яка як станом на 14.11.2018, так і станом на 22.12.2018 тривала, у зв'язку із чим пропозиція депутатів від 30.10.2018 про скликання позачергової сесії є передчасною.
Жодного повідомлення/рішення про скликання 54-ої позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради ані міським головою, ані секретарем міської ради, ані не менш як однією третиною депутатів не приймалося.
Враховуючи, що депутати подали повідомлення про скликання 53-ої позачергової сесії міської ради з двома питаннями порядку денного, рішення з яких до теперішнього часу до Сєвєродонецької міської ради не надійшли, позивач вважає, що 53-тя позачергова сесія, яку скликали депутати на підставі повідомлення від 14.11.2018, до теперішнього часу не відбулася, через що проведення депутатами 54-ої позачергової сесії міської ради є протиправним.
Крім того, 04.12.2018 дванадцять депутатів звернулися на адресу міського голови з новою пропозицією про скликанця 18.12.2018 чергової сесії міської ради. При цьому, депутати у повідомленні зазначили, що 54-та сесія, скликана депутатами, закрита у зв'язку з розглядом усіх питань порядку денного. Однак, 18.12.2018 депутат Ткачук В.П. надав на ім'я міського голови повідомлення про скликання 3-го пленарного засідання 54-ої позачергової сесії на 19.12.2018. При цьому у повідомленні відсутні питання, які підлягають розгляду.
21.12.2018 депутат Ткачук В.П. надав на ім'я міського голови повідомлення про скликання 4-го пленарного засідання 54-ої позачергової сесії на 22.12.2018. При цьому у повідомленні відсутні питання, які підлягають розгляду, та повідомлення подане з порушенням строків.
Регламент Сєвєродонецької міської ради VII скликання не передбачає внесення змін до затвердженого порядку денного сесії міської ради під час розгляду питань порядку денного, але 22.12.2018 депутати внесли зміни до затвердженого порядку денного, та включили питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради до порядку денного.
Проект оскаржуваних рішення не був попередньо оприлюднений на сайті Сєвєродонецької міської ради, питання не вносились заздалегідь до порядку денного.
З огляду на зазначене позивач вважає, що у депутатів Сєвєродонецької міської ради були відсутні підстави та повноваження на проведення 22.12.2018 пленарного засідання 54-ої позачергової сесії міської ради та на прийняття будь-яких рішень, зокрема і рішеннь №№ 3012, 3013 та 3014.
Рішенням позачергової 54 сесії Сєвєродонецької міської ради від 22.12.2018 № 3014 "Про припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови керуючого справами виконкому" позивача звільнено з займаної посади у зв'язку з розпуском виконавчого комітету, однак, чинним законодавством не передбачено такої підстави для звільнення з посади заступника міського голови.
Місцем роботи позивача є Сєвєродонецька міська рада, а тому розпуск виконкому не має жодних правових наслідків для припинення служби в органах місцевого самоврядування для заступника міського голови.
Повноваження Сєвєродонецької міської ради станом на 22.12.2018 ще не були припинені, а тому були відсутні підстави для звільнення позивача на підставі ч. 1 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
У заяві про зміну позовних вимог від 14.03.2019 представником позивача зазначено, що позивача з 21.01.2019 призначено на посаду заступника директора Департаменту охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації - начальника управління бухгалтерського обліку, інформаційного та юридичного забезпечення Департаменту, у зв'язку з чим позивач не має наміру працювати на посаді заступника міського голови.
Ухвалою суду від 15.01.2019 позовну заяву залишено без руху та надано час для усунення недоліків (том 1 арк. спр. 33-34).
Ухвалою суду від 11.02.2019 відкрито провадження у справі та визначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження (том 1 арк. спр. 1-2).
Ухвалою суду від 10.04.2019 продовжено строк підготовчого провадження у справі (том 1 арк. спр. 221).
Ухвалою суду від 10.05.2019 відмовлено у задоволенні клопотань ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про залучення їх третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача (том 2 арк. спр. 12-13).
Ухвалою суду від 10.05.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті (том 1 арк. спр. 14-15).
Під час підготовчого провадження представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що 30 жовтня 2018 року на адресу в.о. міського голови Фесенко І.В. надійшла пропозиція за підписом 12 депутатів про скликання позачергової сесії Сєвєродонецької міської ради з орієнтовним порядком денним. Вважав, що позивач повинна була прийняти рішення або про відмову у скликанні сесії, або скликати сесію або перенаправити звернення до секретаря міської ради, та/або заступника міського голови.
Щодо правомірності скликання сесії за ініціативою депутатів зазначив, що у зв'язку з не скликанням міським головою сесії міської ради запропонованою на 30.11.2018 за підписом 12 депутатів, 14.11.2018 на адресу міського голови Казакова В.В., надійшло повідомлення про скликання позачергової сесії міської ради у відповідності до ч. 9, 11 статті 46 "Про місцеве самоврядування в Україні" № 53 на 21.11.2018 о 16 годині у залі засідань міської ради, з порядком денним сесії.
Відкриття сесії доручено Куниці Сергію Павловичу .
Зазначив, що повідомленні депутатів міської ради склалася суто технічна описка шляхом зазначення в повідомленні 53 позачергова сесія замість 54 позачергової сесії міської ради, яка була виправлена міським головою Казаковим В.В. шляхом оприлюднення 20.11.2018 на офіційному сайті Сєвєродонецької міської ради оголошення про скликання сесії на 21.11.2018 за повідомленням депутатів міської ради.
Стверджував, що посилання позивача на відсутність повідомлення про скликання 54 позачергової сесії міської ради, та начебто протиправності проведення 54 позачергової сесії міської ради є абсурдними.
Із посиланням на вимоги ч. 7 ст. 46, ч. 2, 3 ст. 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" п. 2,4 Регламенту Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 01.12.2016 зазначив, що до загального відділу Сєвєродонецької міської ради за підписом головуючого на сесії Ткачука В.П. надійшло повідомлення депутатів Сєвєродонецької міської ради від 20.12.2018 про скликання 4-го пленарного засідання 54 (позачергової ) сесії Сєвєродонецької міської ради на 21.12.2018 о 15 год. 30 хв.
Міським головою Казаковим В.В. не було опубліковано повідомлення від 20.12.2018 про скликання 4-го пленарного засідання 54 (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради на 21.12.2018 на офіційному сайті Сєвєродонецької міської ради, та не було підготовлено приміщення для проведення сесії, як того вимагали депутати міської ради.
Посилання позивача на порушення строків скликання 54 (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради вважав необгрунтованими, оскільки повідомлення про скликання сесії було подано до загального відділу Сєвєродонецької міської ради 21.11.2018.
Стверджував, що 54-та (позачергова) сесія Сєвєродонецької міської ради тривала чотири пленарних засідання з 21.11.2018 по 22.12.2018, між якими оголошувалась перерва.
Із посиланням на вимоги частини 9, 10 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" зазначив, що у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради. Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Присутні на сесії 21.11.2018 депутати міської ради не висловлювали жодних заперечень щодо скликання цієї сесії, на якій вирішувались вкрай важливі питання для забезпечення міста Сєвєверодонецька, в тому числі питання опалення багатоквартирних будинків міста, бюджетні питання що за своєю правовою природою і є винятковим випадком" скликання сесії міської ради не пізніш як за день до сесії. При цьому, чинним законодавством не визначено певних критеріїв чи поняття "винятковість" випадку, тому визначаючи певний випадок винятковим, відповідний суб'єкт діє на власний розсуд, виходячи зі своїх дискреційних повноважень.
З приводу тверджень позивача про порушення вимог частини третьої статті 15 Закону України від "Про доступ до публічної інформації" послався на вимоги частини третьої статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" згідно із якою проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Стверджував, що оскаржені рішення ради не відноситься до нормативно-правових, а є актами індивідуальної дії відповідно на них не розповсюджуються зазначені вимоги.
Із посиланням на вимоги ст. 19 Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", регламент Сєвєродонецької міської ради стверджував, що зазначені нормативні акти не передбачають заборони проведення між пленарними засіданнями сесії міської ради іншої позачергової сесії.
На підставі вимог статей 1, 3, 10, 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" зазначив, що посада заступника міського голови є виборною, прийняття на яку здійснюється шляхом затвердження відповідною радою.
Стверджував, що відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень міського голови відноситься питання внесення на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради. Частинами першою - четвертою статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради. Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входить також за посадою секретар відповідної ради. Пунктом 3 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск є виключною компетенцією міської ради.
Частинами 3, 5 статті 2.21 Регламенту Сєвєродонецької міської ради передбачено, що виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються такі питання:
- утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск;
- затвердження, за пропозицією міського голови, структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів.
На підставі зазначених норм чинного законодавства наполягав, що обрання на виборну посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради здійснюється за пропозицією міського голови шляхом затвердження відповідною міською радою, а звільнення з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради здійснюється за пропозицією міського голови міською радою з відповідним внесенням змін до складу виконавчого комітету міської ради, а відтак вирішення вказаних питань є виключною компетенцією міської ради.
Стверджував, що посада, на якій перебував позивач є виборною, а тому, у зв'язку з припиненням повноважень виконавчого комітету, автоматично припиняються повноваження його посадових осіб, посади яких є виборними, в тому числі посада, на якій перебував позивач. З приводу дотримання вимог статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" в частині внесення пропозиції щодо включення до порядку денного питання про збільшення кількісного та персонального складу виконавчого комітету депутатом міської ради Куніциним С.Т. зазначив, що останній відноситься до суб'єктів які мають право ініціювати розгляд спірного питання, рішення щодо якого приймалось безпосередньо депутатами на сесії ради.
З приводу твердження Позивача щодо відсутності повноважень у депутата Ткачука В.П на ведення сесії зазначив, що згідно із інформацією наявною у протоколі 54 (позачергової) сесії, за обрання депутата Ткачука В.П головуючим на цій сесії проголосувало 20 депутатів Сєвєродонецької міської ради, у зв'язку із чим останній виконував повноваження головуючого на сесії.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові, просив його задовольнити з урахуванням заяви про зміну предмету позову.
Представник відповідача заперечував проти позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-74 КАС України, суд виходить з такого.
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , рішенням Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання від 31 січня 2018 року № 2238 призначена на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (том 1 арк. спр. 44).
Рішенням Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання від 31 січня 2018 року № 2240 затверджено кількісний та персональний склад виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради, а саме визначено кількісний склад - 18 осіб, а пунктом 2.3 рішення встановлено, що до персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради входить ОСОБА_1 - заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (том 1 арк. спр. 48).
Фактично позивач приступила до виконання обов'язків заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради з 21.02.2018, що підтверджено записами у трудовій книжці серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 (том 1 арк. спр. 77-79).
Таким чином, ОСОБА_1 з 21 лютого 2018 року стала посадовою особою місцевого самоврядування та розпочала проходження публічної служби в органах місцевого самоврядування на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.
Судом встановлено, що розпорядженням секретаря міської ради Марініч Е.Ю. від 12 жовтня 2018 року № 290, на підставі пропозиції депутатів міської ради від 02 жовтня 2018 року № 5893/30, скликано п'ятдесят другу (позачергову) сесію міської ради на 16 жовтня 2018 року о 13 год. 00 хв., на розгляд якої винесені питання: про звіт конкурсної комісії з відбору та затвердження проектів на фінансування заходів Міської цільової програми сприяння діяльності об'єднань співвласників багатоквартирних будинків на території міста Сєвєродонецька на 2018 - 2019 роки (доповідає: Куниця С.П. - депутат міської ради); про фінансування з міського бюджету проектів, які реалізуються за рахунок ОСББ та міського бюджету за Міською цільовою Програмою (доповідає: Бутков І.М. - депутат міської ради) (том 1 арк. спр. 49, 171).
Розпорядженням секретаря міської ради Марініч Е.Ю. від 16 жовтня 2018 року № 292 "Про внесення змін до розпорядження міського голови від 12.10.2018 року № 290 "Про скликання п'ятдесят другої (позачергової) сесії міської ради VII скликання" внесено зміни до розпорядження від 12 жовтня 2018 року № 290, а саме перенесено проведення п'ятдесят другої (позачергової) сесії міської ради 16 жовтня 2018 року з 13 год. 00 хв. на 14 год. 30 хв. (том 1 арк. спр. 172).
Розпорядженням секретаря міської ради Марініч Е.Ю. від 13 листопада 2018 року № 317 призначено проведення другого пленарного засідання п'ятдесят другої (позачергової) сесії міської ради на 16 листопада 2018 року на 14 год. 00 хв. Та визначено, що на другому пленарному засіданні п'ятдесят другої (позачергової) сесії міської ради будуть розглянуті питання: про фінансування з міського бюджету проектів, які реалізуються за рахунок ОСББ та міського бюджету за Міською цільовою Програмою (доповідає: Бутков І.М. - депутат міської ради) (том 1 арк. спр. 173).
Розпорядженням міського голови Казакова В.В. від 14 листопада 2018 року № 321 "Про скликання п'ятдесят третьої (позачергової) сесії міської ради" на 16 листопада 2018 року о 14 год. 30 хв. скликано п'ятдесят третю (позачергову) сесію міської ради, на розгляд якої винесені питання: про внесення змін до міського бюджету на 2018 рік (доповідає: Слєсарєв І.Е. - перший заступник міського голови) (том 1 арк. спр. 177).
Розпорядженням міського голови Казакова В.В. від 15 листопада 2018 року № 324 внесено зміни до розпорядження міського голови від 14.11.2018 № 321, а саме додано для розгляду на сесії питання: про затвердження структури виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради (доповідає: Казаков В.В. - міський голова); про введення посади заступника міського голови (доповідає: Казаков В.В. - міський голова); про поновлення на посаді заступника міського голови Пригеби Г .В. (доповідає: Казаков В.В. - міський голова) (том 1 арк. спр. 178).
Розпорядженням міського голови Казакова В.В. від 20 листопада 2018 року № 327 призначено проведення другого пленарного засідання п'ятдесят другої (позачергової) сесії міської ради на 21 листопада 2018 року о 15 год. 30 хв. Та визначено питання, які підлягають розгляду, а саме: про фінансування з міського бюджету проектів, які реалізуються за рахунок ОСББ та міського бюджету за Міською цільовою Програмою (доповідає: Бутков І.М. - депутат міської ради) (том 1 арк. спр. 174).
Розпорядженням міського голови Казакова В.В. від 20 листопада 2018 року № 328 скликано п'ятдесят третю (позачергову) сесію міської ради на 21 листопада 2018 року о 15 год. 45 хв., на розгляд якої винесені питання: про внесення змін до міського бюджету на 2018 рік (доповідає: Слєсарєв І.Е. - перший заступник міського голови); про затвердження структури виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради (доповідає: Казаков В.В. - міський голова); про введення посади заступника міського голови (доповідає: Казаков В.В. - міський голова); про поновлення на посаді заступника міського голови Пригеби Г.В. (доповідає: Казаков В.В. - міський голова) (том 1 арк. спр. 179).
Розпорядженням міського голови Казакова В.В. від 23 листопада 2018 року № 333 призначено проведення другого пленарного засідання п'ятдесят другої (позачергової) сесії міської ради на 24 листопада 2018 року о 12 год. 00 хв. З винесенням на розгляд питання про фінансування з міського бюджету проектів, які реалізуються за рахунок ОСББ та міського бюджету за Міською цільовою Програмою (доповідає: Бутков І.М. - депутат міської ради) (том 1 арк. спр. 175).
Розпорядженням міського голови Казакова В.В. від 23 листопада 2018 року № 334 скликано п'ятдесят третю (позачергову) сесію міської ради на 24 листопада 2018 року о 12 год. 10 хв., на розгляд якої винесені питання: про внесення змін до міського бюджету на 2018 рік (доповідає: Слєсарєв І.Е. - перший заступник міського голови); про затвердження структури виконавчих органів Сєвєродонецької міської ради (доповідає: Казаков В.В. - міський голова); про введення посади заступника міського голови (доповідає: Казаков В.В. - міський голова); про поновлення на посаді заступника міського голови Пригеби Г.В. (доповідає: Казаков В.В. - міський голова) (том 1 арк. спр. 180).
Розпорядженням міського голови Казакова В.В. від 07 грудня 2018 року № 348 призначено проведення другого пленарного засідання п'ятдесят другої (позачергової) сесії міської ради на 10 грудня 2018 року о 16 год. 00 хв. з винесенням на розгляд питання про фінансування з міського бюджету проектів, які реалізуються за рахунок ОСББ та міського бюджету за Міською цільовою Програмою (доповідає: Бутков І.М. - депутат міської ради) (том 1 арк. спр. 176).
Розпорядженням міського голови Казакова В.В. від 07 грудня 2018 року № 349 скликано п'ятдесят третю (позачергову) сесію міської ради на 10 грудня 2018 року о 16 год. 10 хв. з винесенням на неє питань: про дозвіл укладення договору купівлі 1-кімнатної квартири на ім'я неповнолітнього ОСОБА_13 (доповідає: Казаков В . В . - міський голова); про дозвіл на видалення зелених насаджень відділу капітального будівництва Сєвєродонецької міської ради згідно з актом обстеження від 16 листопада 2018 року № 40 (доповідає: Прядка В.А. - заступник міського голови); скасовано пункт 7 розпорядження міського голови від 26 листопада 2018 року № 338 "Про зупинення рішень Сєвєродонецької міської ради". (том 1 арк. спр. 181).
Розпорядженням міського голови Казакова В.В. від 17 грудня 2018 року № 365 скликано п'ятдесят третю (позачергову) сесію міської ради на 18 грудня 2018 року о 16 год. 10 хв., на розгляд якої винесено питання: про внесення змін до міського бюджету на 2018 рік (доповідає: Слєсарєв І.Е. - перший заступник міського голови); про міський бюджет м. Сєвєродонецька на 2019 рік (доповідає: Слєсарєв І.Е. - перший заступник міського голови); про звільнення заступника міського голови Лук'янченка Д.В. (доповідає: Казаков В.В. - заступник міського голови); про поновлення на посаді заступника міського голови Пригеби Г .В. (доповідає: Казаков В.В. - міський голова); про затвердження передавального акту майна, прав та обов'язків Міського комунального підприємства "Редакція міської суспільно-політичної газети "Сєвєродонецькі вісті" до правонаступника - товариства з обмеженою відповідальністю "Редакція міської суспільно-політичної газети "Сєвєродонецькі вісті" (доповідає: Марініч Є.Ю. - секретар ради); про затвердження Плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Сєвєродонецькою міською радою на 2019 рік" (доповідає: Слєсарєв І.Е. - перший заступник міського голови); про припинення централізованої бухгалтерії Управління охорони здоров'я шляхом її ліквідації (доповідає: Фесенко І.В. - заступник міського голови); про створення комунального некомерційного підприємства "Сєвєродонецька міська багатопрофільна лікарня" Сєвєродонецької міської ради (доповідає: Фесенко І.В. - заступник міського голови); про створення комунального некомерційного підприємства "Консультативно-діагностичний центр" Сєвєродонецької міської ради (доповідає: Фесенко І.В. - заступник міського голови); про створення комунального некомерційного підприємства "Міська стоматологічна поліклініка" Сєвєродонецької міської ради (доповідає: Фесенко І.В. - заступник міського голови); скасовано пункт 7 розпорядження міського голови від 3 грудня 2018 року № 340 (том 1 арк. спр. 182).
Представник відповідача у судовому засіданні повідомив, що п'ятдесят друга (позачергова) сесія міської ради не була закрита, оскільки на ній не було завершено розгляд всіх питань порядку денного, на підтвердження чого надано протокол п'ятдесят другої (позачергової) сесії міської ради, розпочатий 16.10.2018, з останнім записом за 10.12.2018 про те, що на сесію зареєструвалось 10 депутатів міської ради, вказаної кількості недостатньо, п'яте пленарне засідання п'ятдесят другої (позачергової) сесії міської ради не відбулось у зв'язку з відсутністю кворуму, сесія не закрита. (том 1 арк. спр. 210-218).
Щодо п'ятдесят третьої (позачергової) сесії міської ради, то протокол засідання не складався через те, що вона взагалі не була відкрита через відсутність кворуму, про що свідчать відомості про отримання депутатами міської ради картки для голосування для реєстрації депутатів на засіданні п'ятдесят третьої (позачергової) сесій міської ради за 16 жовтня 2018 року, 16 листопада 2018 року, 21 листопада 2018 року, 24 листопада 2018 року, 10 грудня 2018 року, 18 грудня 2018 року (том 1 арк. спр. 185-194)
Також судом встановлено, що 30 жовтня 2018 року на ім'я в. о. міського голови Фесенко І.В., яка як встановлено судом раніше на той час обіймала посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, надійшло звернення 12 (дванадцяти) депутатів Сєвєродонецької міської ради про скликання в порядку частини сьомої статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" позачергової сесії міської ради, на якій розглянути питання: про звернення депутатів Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання до Президента України щодо негайного скасування постанови Кабінету Міністрів України про підвищення ціни на газ для населення; про надзвичайну ситуацію, що склалась у зв'язку з початком опалювального сезону на державному підприємстві "Сєвєродонецька ТЕЦ" (том 1 арк. спр. 16).
Згідно пояснень учасників процесу повідомлення від 30.11.2018 залишилось без розгляду.
14 листопада 2018 року дванадцять депутатів Сєвєродонецької міської ради подали повідомлення про скликання 53-ої позачергової сесії міської ради на 21 листопада 2018 року із порядком денним, зазначеним у зверненні від 30 жовтня 2018 року, відкриття якої доручили депутату Куниці Сергію Павловичу (том 1 арк. спр. 112).
20 листопада 2018 року на офіційному веб-сайті Сєвєродонецької міської ради (режим доступу: http://sed-rada.gov.ua/ogoloshennya-pro-sklikannya/do-uvagi-deputativ-5) опубліковано оголошення про те, що згідно з повідомленням депутатів від 14 листопада 2018 року засідання п'ятдесят четвертої (позачергової) сесії міської ради сьомого скликання відбудеться 21 листопада 2018 року о 16 год. 00 хв. (том 1 арк. спр. 110).
При цьому, жодного розпорядження про скликання п'ятдесят четвертої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради міським головою, секретарем міської ради чи депутатами у складі не менш як однієї третини від складу ради не приймалося, що не заперечувалось представником Сєвєродонецької міської ради у судовому засіданні. Рішення міського голови, секретаря міської ради чи депутатів у складі не менш як однієї третини складу міської ради про скликання п'ятдесят четвертої (позачергової) сесії міської ради до матеріалів справи відповідачем не надано.
Відповідно до повідомлень головуючого на сесії Ткачука В.П. від 29 листопада 2018 року, від 18 грудня 2018 року, від 20 грудня 2018 року за узгодженням з депутатами, 2-е пленарне засідання п'ятдесят четвертої (позачергової) сесії міської ради призначалось на 30 листопада 2018 року о 16 год. 00 хв., 3-е пленарне засідання п'ятдесят четвертої (позачергової) сесії міської ради призначалось на 19 грудня 2018 року о 15 год. 30 хв., 4-е пленарне засідання п'ятдесят четвертої (позачергової) сесії міської ради призначалось на 21 грудня 2018 року о 15 год. 30 хв. відповідно (том 1 арк. спр. 113, 114, 115).
Відповідно до повідомлень головуючого на сесії Ткачука В.П. від 21 грудня 2018 року, з урахуванням пропозиції третини депутатів Сєвєродонецької міської ради про скликання сесії Сєвєродонецької міської ради від 30.10.2018, повідомлень про скликання сесії Сєвєродонецької міської ради від 16.11.2018 та доручення головувати на сесії, головуючим на сесії В.П. Ткачуком повідомлено, що четверте пленарне засідання 54-ї сесії Сєвєродонецької міської ради відбудеться 22 грудня 2018 року о 15 год. 30 хв. у залі засідань Сєвєродонецької міської ради (том 1 арк. спр. 208).
Організаційно-розпорядчих документів, на підставі яких складені повідомлення за підписом Ткачука В.П. про проведення другого, третього та четвертого пленарних засідань п'ятдесят четвертої (позачергової) сесії, що відбулись 30 листопада 2018 року, 19 грудня 2018 року та 22 грудня 2018 року відповідно та доказів розміщення повідомлень на офіційному веб-сайті міської ради та у засобах масової інформації, Сєвєродонецькою міською радою до матеріалів справи не надано.
Рішенням Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання від 22 грудня 2018 року № 3012 розпущено виконавчий комітет Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання, утворений рішенням Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання № 2240 від 31.01.2018 (том 1 арк. спр. 45, 116).
Рішенням Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання від 22 грудня 2018 року № 3013 затверджено кількісний та персональний склад виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради, однак, серед осіб, яких включено до персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради прізвище позивача відсутнє (том 1 арк. спр. 46, 117).
Пунктом 1.4 рішення Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання від 22 грудня 2018 року № 3014 припинено повноваження і служба в органах місцевого самоврядування та звільнено 22.12.2018 у зв'язку з розпуском та достроковим припиненням повноважень виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання, на підставі частини 1 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ОСОБА_1 - з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (том 1 арк. спр. 47, 118).
Дослідженням протоколу п'ятдесят четвертої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання встановлено, що вона розпочалась 21 листопада 2018 року та тривала до 22 грудня 2018 року. Сесію відкрито депутатом міської ради Куницею С.П. за відсутності голови Сєвєродонецької міської ради Казакова В.В. та секретаря міської ради Марініч Е.Ю., головуючим на п'ятдесят четвертій (позачерговій) сесії обрано Ткачука В. П. Четверте пленарне засідання п'ятдесят четвертої (позачергової) сесії відбулось 22 грудня 2018 року та розпочалось з формування порядку денного. Від депутата Гавриленка А.А. надійшли, зокрема, пропозиції включити до порядку денного питання «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання», «Про затвердження кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради» та «Про припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому». Після формування та затвердження порядку денного одразу розпочався розгляд питань порядку денного. З протоколу засідання вбачається, що питання «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання», «Про затвердження кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради» та «Про припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому» ставились на голосування без будь-якого попереднього обговорення, рішення за всіма цими питаннями прийнято одноголосно (том 1 арк. спр. 119-143).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п'ять років (частина друга статті 141 Конституції України).
Частиною першою статті 144 Конституції України закріплено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частиною другою статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка підписана від імені України 06 листопада 1996 року в м. Страсбурзі, ратифікована Законом України від 15 липня 1997 року № 452/97-ВР "Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування" та відповідно до частин першої, п'ятої статті 6 КАС України є міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.
Відповідно до статті 1 Закону України від 07 червня 2001 року № 2493-III "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі - Закон № 2493-III), який регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування, служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Закон України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Статтею 1 Закону № 280/97-ВР визначено основні терміни, використані в цьому Законі, що мають таке значення: загальний склад ради - кількісний склад депутатів ради, визначений радою відповідно до закону; склад ради - кількість депутатів, обраних до відповідної ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку.
Відповідно до пунктів 3, 11 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР: виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; заслуховування звітів постійних комісій, керівників виконавчих органів ради та посадових осіб, яких вона призначає або затверджує.
Відповідно до статті 46 Закону № 280 порядок скликання, проведення сесії, визначення порядку денного, підготовка прийняття та оприлюднення рішень визначаються Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Регламентом відповідної ради.
Статтею 46 Закону № 280/97-ВР також визначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Таким чином, Законом № 280/97-ВР визначено, що прийняття рішення про скликання сесій віднесено до виключних повноважень міського голови, а у випадку немотивованої відмови міського голови або неможливості його скликати сесію ради, сесія скликається секретарем міської ради.
Рішенням Сєвєродонецької міської ради від 21.07.2016 № 579 затверджено Регламент Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання, із змінами згідно рішення Сєвєродонецької міської ради від 23.02.2018 № 2245 (далі - Регламент) (том 1 арк. спр. 88-109).
Статтею 2.2 Регламенту передбачено, що наступні сесії ради скликаються міським головою або іншими особами, згідно чинному законодавству. Чергова сесія Ради призначається, як правило, на останній четвер кожного місяця.
Статтею 2.3 Регламенту визначено, що у разі невмотивованої відмови міського голови або неможливості ним скликати сесію ради, сесія скликається секретарем міської ради у випадках: 1) якщо сесія не скликається міським головою у строки, передбачені цим Регламентом; 2) якщо міський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених у статті 2.4.
Відповідно до статті 2.4 Регламенту сесія міської ради може бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету міської ради.
У разі якщо міський голова, секретар ради не скликають сесію у двотижневий строк за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету міської ради або у разі якщо такі посади є вакантними, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради (стаття 2.6 Регламенту Сєвєродонецької міської ради).
Згідно з статтею 2.8 Регламенту сесію міської ради відкриває і веде міський голова, а у випадках, передбачених статтею 2.3 - секретар ради. У випадку, передбачених статтею 2.6, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.
Статтею 2.16 Регламенту Сєвєродонецької міської ради передбачено, що засідання ради відкриває, веде і закриває міський голова чи секретар ради, а у випадках, передбачених статтею 2.6 Регламенту, депутат, визначений міською радою.
Головуючий на сесії відповідно до статті 2.16 Регламенту:
1. Забезпечує виконання законодавчих актів України і цього Регламенту.
2. Керує засіданням ради, слідкує за додержанням кворуму сесії та прийнятого порядку її роботи.
3. Надає слово доповідачам, співдоповідачам і виступаючим на сесії в послідовності їх заяв; в разі порушення Регламенту має право попередити і зупинити виступаючого.
4. Надає (за погодженням з депутатами) слово для виступу в дебатах з питання, що розглядається, особам, які запрошені на сесію і записалися для виступу. При цьому депутати мають право на першочерговий виступ.
5. В разі необхідності змінює черговість надання слова виступаючим згідно з Регламентом.
6. Може за погодженням з депутатами продовжити час для виступу, а також змінити черговість виступів з поясненням мотивів змін.
7. Оголошує письмові запити, особисті заяви і довідки депутатів, надає депутатам слово для усних запитів, запитань та довідок, а також зауважень щодо ведення сесії, порядку денного, передбаченого Регламентом.
8. Проводить голосування з питань, порядку денного і оголошує його результати.
9. При грубому порушенні порядку у сесійній залі, за поведінку, яка перешкоджає роботі ради, головуючий має право поставити на голосування міської ради питання щодо випровадження порушника з зали засідання за згодою більшості від присутніх..
10. Підписує протокол засідання сесії.
11. Організує проведення консультацій з постійними комісіями, депутатськими фракціями та групами з метою подолання розбіжностей і вирішенню інших питань, які виникають в ході роботи сесії.
12. Порядок розгляду питань порядку денного може бути змінено за погодження з депутатами більшістю від присутніх.
Статтею 2.16 Регламенту не передбачено повноважень головуючого на сесії призначати пленарні засідання ради.
З системного аналізу Закону № 280/97-ВР та Регламенту Сєвєродонецької міської ради слідує, що скликати сесію міської ради мають право:
1) міський голова;
2) секретар міської ради у разі невмотивованої відмови міського голови або неможливості ним скликати сесію ради;
3) депутати міської ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійна комісія ради, якщо міський голова, секретар міської ради не скликають сесію у двотижневий строк за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу міської ради або у разі якщо такі посади є вакантними.
Звернення 12 (дванадцяти) депутатів Сєвєродонецької міської ради від 30 жовтня 2018 року про скликання в порядку частини сьомої статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" позачергової сесії міської ради на ім'я в. о. міського голови ОСОБА_1 , яка на той час обіймала посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, не є зверненням до міського голови про скликання сесії внаслідок того, що відповідно до статті 53 Закону № 280/97-ВР заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради скликає засідання виконавчого комітету в разі відсутності міського голови чи неможливості здійснення ним цієї функції. До повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради не належить скликання сесії міської ради в разі відсутності міського голови чи неможливості здійснення ним цієї функції.
Таким чином, правові підстави, передбачені частиною дев'ятою статті 46 Закону № 280/97-ВР, для скликання та проведення п'ятдесят четвертої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання були відсутні.
Також Закон № 280/97-ВР та Регламент Сєвєродонецької міської ради не передбачають можливості відкриття та проведення сесії міської ради за наявності незакритої попередньої сесії, якою у межах спірних правовідносин є п'ятдесят друга (позачергова) сесія.
Наявність відкритої протягом жовтня-грудня 2018 року п'ятдесят другої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради беззаперечно свідчить про можливість реалізовувати свої права та виконувати обов'язки депутатами, зазначеними у зверненні від 30 жовтня 2018 року та присутніми на засіданні п'ятдесят четвертої (позачергової) сесії міської ради, саме під час пленарного засідання п'ятдесят другої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради.
Суд вважає за необхідне зазначити, що зі змісту статті 46 Закону № 280/97-ВР слідує, що у виняткових випадках рішення про скликання сесії ради може бути доведено до відома депутатів і населення не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Отже, у вказаному випадку на сесії ради можуть бути розглянуті лише ті питання, розгляд яких потребував такого виняткового способу скликання сесії. Позачергова сесія відповідно до звернення 12 (дванадцяти) депутатів Сєвєродонецької міської ради від 30 жовтня 2018 року скликалась для розгляду двох питань: про звернення депутатів Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання до Президента України щодо негайного скасування постанови Кабінету Міністрів України про підвищення ціни на газ для населення; про надзвичайну ситуацію, що склалась у зв'язку з початком опалювального сезону на державному підприємстві "Сєвєродонецька ТЕЦ". Питання «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання», «Про затвердження кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради» та «Про припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому» включені до порядку денного безпосередньо під час проведення четвертого пленарного засідання, а питання про звернення депутатів Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання до Президента України щодо негайного скасування постанови Кабінету Міністрів України про підвищення ціни на газ для населення та про надзвичайну ситуацію, що склалась у зв'язку з початком опалювального сезону на державному підприємстві "Сєвєродонецька ТЕЦ", пакетом зняті з розгляду. Отже, на п'ятдесят четвертій (позачерговій) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання було розглянуто та вирішено питання, які не було внесено на розгляд цієї сесії Сєвєродонецької міської ради у встановленому законом порядку.
З огляду на викладене, п'ятдесят четверта (позачергова) сесія Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання скликана, відкрита та проведена депутатами міської ради за відсутності передбачених законом підстав, тобто незаконно, її пленарні засідання призначені неповноважною особою та прийняті на пленарних засіданнях рішення підписані неповноважною особою, внаслідок чого рішення Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 22 грудня 2018 року № 3012 «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VІІ скликання», № 3013 «Про затвердження кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради» та № 3014 «Про припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому» є протиправними та підлягають скасуванню.
Підпунктом 1.4 пункту 1 рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання № 3014 від 22.12.2018 «Про припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому» припинено повноваження і служба в органах місцевого самоврядування та звільнено ОСОБА_1 з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради з 22.12.2018.
Оскільки за результатами розгляду даної справи суд прийшов до висновку про незаконність такого рішення, то в силу частини першої статті 235 Кодексу законів про працю України, ОСОБА_1 повинна бути поновлена на попередній роботі.
При цьому, закон не наділяє орган, який розглядає трудовий спір, повноваженнями на обрання іншого способу захисту трудових прав, ніж зазначені в частині першій статті 235, статті 240-1 Кодексу законів про працю України, а відтак встановивши, що звільнення відбулось із порушенням установленого законом порядку, суд зобов'язаний поновити працівника на попередній роботі без зазначення терміну, на який працівник поновлюється на роботі.
Таким чином, вимога про поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради строком до 18.01.2019 є безпідставною та задоволенню не підлягає.
Оскільки день звільнення є останнім робочим днем, то позивача необхідно поновити з 23 грудня 2018 року.
Питання припинення трудових відносин є прерогативою працівника та роботодавця та до повноважень суду не відноситься.
За правилами частини другої статті 235 КЗпП України при ухваленні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Середній заробіток працівника визначається відповідно до статті 27 Закону України «Про оплату праці» за правилами, передбаченими Кабінетом Міністрів України.
При визначенні розміру заробітної плати позивача за час вимушеного прогулу суд керується приписами постанови Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.1995 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати"(надалі -Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку середньомісячна заробітна плата обчислюється, виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду (абзац шостий п. 2 Порядку № 100).
Крім того, при обчисленні середнього заробітку для «інших» виплат не враховують час, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток (період перебування у відпустці, на лікарняному, час виконання державних і громадських обов'язків, а також час перебування у відрядженні, якщо оплата здійснювалася виходячи із «середньої»). Такий висновок випливає з абзацу другого п. 4 Порядку № 100.
Відповідно до абз. 1 п. 8 Порядку, нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком.
Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства (абз. 3 п. 8 Порядку).
Виходячи із поняття вимушеного прогулу, кількість днів вимушеного прогулу визначається з дня звільнення та до винесення судом рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника, яким відбулося врегулювання публічно-правового спору.
Згідно довідки Сєвєродонецької міської ради № 2875 від 13.05.2019 заробітна плата ОСОБА_1 за жовтень 2018 року становить 28770,00 грн за 22 відпрацьованих дні, заробітна плата за листопад 2018 року - 7846,37 грн за 18 відпрацьованих дні (том 2 арк. спр. 22).
Таким чином, середньоденна заробітна плата позивача за жовтень-листопад 2018 року становить 915,41 грн (заробітна плата за жовтень-листопад 2018 року - 36616,37 грн поділена на кількість фактично відпрацьованих днів - 40).
Під час розрахунку середнього заробітку за час вимушеного прогулу суд вважає за необхідне застосовувати листи Міністерства праці та соціальної політики про норми тривалості робочого часу на 2018 та 2019 роки відповідно (від 19.10.2017 № 224/0/103-17/214 та від 08.08.2018 р. № 78/0/206-18).
У грудні 2018 року вимушений прогул становить 4 робочих дні, у січні 2019 року - 12 робочих дні (позовні вимоги про стягнення середнього заробітку обмежені 18.01.2019, оскільки позивач з 21.01.2019 працевлаштувалась на посаду заступника директора Департаменту охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації - начальника управління бухгалтерського обліку, інформаційного та юридичного забезпечення Департаменту), а всього 16 днів підлягають оплаті роботодавцем за вимушений прогул.
Таким чином, сума середнього заробітку за час вимушеного прогулу складає 14646,56 грн (915,41 грн х 16 днів вимушеного прогулу).
Відповідно до частини третьої пункту 3 розділу ІІІ цього Порядку № 100 усі виплати включаються в розрахунок середньої заробітної плати у тому розмірі, в якому вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.
Системний аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку, що суми, які суд визначає до стягнення з роботодавця на користь працівника як середній заробіток за час вимушеного прогулу, обраховуються без віднімання сум податків та зборів. Податки і збори із суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, присудженої за рішенням суду, підлягають нарахуванню роботодавцем при виконанні відповідного судового рішення та, відповідно, відрахуванню із суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу при виплаті працівнику, внаслідок чого виплачена працівнику на підставі судового рішення сума середнього заробітку за час вимушеного прогулу зменшується на суму податків і зборів.
Крім того, справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів.
Відповідно до вимог пунктів 2), 3) частини 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються постанови суду щодо присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць, а також поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Оскільки сума стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу є меншою ніж сума стягнення за один місяць суд вважає за необхідне допустити до негайного виконання стягнення з Сєвєродонецької міської ради на користь позивача всю суму стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу в розмірі 14646,56 грн.
Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Сєвєродонецької міської ради (ідентифікаційний код 26204220, місце знаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, бульвар Дружби народів, буд. 32) про визнання протиправними та скасування рішень, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання № 3012 від 22.12.2018 "Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання".
Визнати протиправним і скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання № 3013 від 22.12.2018 "Про затвердження кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради".
Визнати протиправним і скасувати підпункт 1.4 пункту 1 рішення Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання № 3014 від 22.12.2018 "Про припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому та затвердження заступників міського голови, керуючого справами виконкому" щодо припинення повноважень і служби в органах місцевого самоврядування та звільнення ОСОБА_1 з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;
Поновити ОСОБА_1 на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради з 23.12.2018.
Стягнути з Сєвєродонецької міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 23.12.2018 по 18.01.2019 у сумі 14646,56 грн (чотирнадцять тисяч шістсот сорок шість гривень 56 копійок) з відповідними відрахуваннями установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду в частині поновлення на посаді та стягнення з Сєвєродонецької міської ради на користь ОСОБА_1 заробітної плати в розмірі 14646,56 грн (чотирнадцять тисяч шістсот сорок шість гривень 56 копійок) з відповідними відрахуваннями установлених законом податків та інших обов'язкових платежів підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складено та підписано 18 червня 2019 року.
Суддя Т.В. Смішлива