Рішення від 18.06.2019 по справі 340/1146/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1146/19

Суддя Кіровоградського окружний адміністративний суду Притула К.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Кіровоградській області за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування індивідуального акта та зобов'язаня вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області щодо відмови у проведенні розрахунку розміру грошового забезпечення та оформленні всіх необхідних документів для призначення ОСОБА_1 пільгової пенсії за вислугу років відповідно до вимог п. «а» ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення ОСОБА_1 на посаду -23 липня 2002 р,);

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області провести розрахунок розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , оформити всі необхідні документи та подати їх до Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для призначення пільгової пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час призначення ОСОБА_1 на посаду-23 липня 2001 р).

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за період навчання та роботи він здобув стаж у розмірі 25 років 6 місяці 07 днів, з яких: 20 років 06 місяць 10 днів вислуга років в календарному обчисленій, та 4 роки 11 місяців 10 дні пільгового стажу. Вважає, що вказаний пільговий стаж дає йому право на призначення пенсії за вислугою років. Також, позивач вважає, що має право на призначення пенсії, яка повинена проводитися за нормами, які діяли на момент призначення його на посаду.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.05.2019 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву (а.с.1-2).

На виконання зазначеної ухвали, представником відповідача подано до суду відзив (05.06.2019 вх.№ 9346), в якому він заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що на день звільнення зі служби календарна вислуга позивача склала 20 років 6 місяців 10 днів, що менше, ніж це передбачено ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Тому відсутні підстави для підготовки та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області необхідних документів для призначення пенсії позивачу за вислугу років. Також зазначив, що уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.

У своїй відповіді (№ Ц-19/37/01-19 від 24.04.2019) на заяву позивача ГУНП в Кіровоградській області повідомило Позивачу про відсутність правових підстав для призначення йому пенсії за вислугу років у порядку п. «а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ, а саме за недостатністю вислуги років. Крім того, Позивачу було зазначено й про неможливість призначення пенсії згідно з п. «б» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ, оскільки на день звільнення зі служби він не досяг 45-річного віку.

У поясненнях на позов (29.05.2019 вх. № 8916) представник третьої особи зазначив, що гр. ОСОБА_1 перебуває на обліку в головному управлінні з 22.08.2016 року по 31.08.2019 р (дата наступного медогладу) та отримує пенсію по інвалідності 3 група. Також, зазначено, що згідно з чинним Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), враховуючи, що на день звільнення позивача, тобто на 31.03.2016 вислуга років у календарному обчисленні становила 18 років 07 місяців 15 днів, а на день звільнення зі служби позивачем не досягнуто 45-річного віку та відсутній страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба в органах внутрішніх справ, в тому числі і Національній поліції, можливість оформлення матеріалів для призначення пенсії за вислугою років відсутні.

10.06.2019 (вх. № 9607) представником позивача до суду надана відповідь на відзив.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши надані сторонами документи, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.09.1993 по 28.06.1997 проходив навчання у Кіровоградському технікумі механізації і сільського господарства на денному відділенні за спеціалізацією «Механізація сільського господарства», що підтверджується архівною довідкою від 05.09.2016 № 319\02-08 (а.с.21,22).

З 15 серпня 1997 року по 06.11.2015 року ОСОБА_1 , перебував на службі в органах внутрішніх справ (а.с.17,18).

07.11.2015 прийнятий на службу до Національної поліції України Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області та 31.03.2016 року звільнений зі служби.

22.10.2016 року на підставі акту огляду МСЕК визнаний інвалідом третьої групи, захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с.20).

Згідно наказу т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 06.09.2016 № 210 о/с на часткову зміну пункту наказу у Головного управління Національної поліції в області від 31.03.2016 № 79 о/с у частині звільнення: підполковника поліції ОСОБА_1 (М НОМЕР_1 ), начальника сектору (боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми) Головного управління Національної поліції в області, доповнити словами: «станом на день звільнення: стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років становить 18 років 07 місяців 15 днів; час навчання - 01 рік 10 місяців 25 днів; вислуга років для встановлення пенсії та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції - 20 років 06 місяців 10 днів; вислуга років на пільгових умовах - 04 роки 11 місяців 27 днів; усього для призначення пенсії - 25 років 06 місяців 07 днів» (а.с.16).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 22.08.2019 по 31.08.2019 (дата наступного медогляду) та отримує пенсію по інвалідності 3 група.

22.04.2019 позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області із заявою про підготовку та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області документів для призначення йому пенсії за вислугу років на пільгових умовах (а.с.13-14).

Листом від 24.04.2019 №Ц-19/37/01-2019 Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області повідомило ОСОБА_1 про те, що відповідно до пункту "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається поліцейським незалежно від віку, якщо вони звільненні зі служби з 01 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше. У зв'язку з тим, що на день звільнення зі служби в поліції його вислуга календарних років становила 18 років 07 місяців 15 днів (а.с.15).

Не погодившись з вказаними діями, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон № 2262).

Частиною першою статті 2 Закону №2262 встановлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Відповідно до пункту "а" статті 12 Закону №2262 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Одночасно, стаття 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначенні пенсії.

Таким чином, Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб чітко передбачено, що на момент звільнення позивача, пенсія за вислугу років призначається при наявності 22 календарних роки та 6 місяців та більше, а також міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.

Судом встановлено, що станом на 31.03.2016 (день звільнення) календарна вислуга позивача становить 20 років 06 місяці 10 днів, що недостатньою для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17, постанові Верховного Суду від 19 вересня 2018, у справі №725/1959/17, постанові від 22 листопада 2018 у справі №161/4876/17.

За приписами пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 №135/13402, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.

Відповідно до п. 12 вказаного Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

При цьому, суд звертає увагу, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.

В свою чергу, як вбачається з відповіді Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 24.04.2019, підставою для відмови ОСОБА_1 в оформленні та направленні до органів Пенсійного фонду України матеріалів для призначення пенсії за вислугу років, слугувала саме недостатність календарної вислуги років станом на момент звільнення 31.03.2016.

За таких обставин, враховуючи відсутність у ОСОБА_1 достатньої вислуги років Головним управлінням Національної поліції в Кіровоградській області правомірно відмовлено йому у направленні до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області відповідних документів, які необхідні для призначення пенсії за вислугу років.

Посилання позивача в позовній заяві на те, що в даному випадку для призначення йому пенсії за вислугу років підлягає застосуванню положення Закону №2262, у редакції чинній на час призначення на посаду, є безпідставним виходячи з наступного.

Пунктом а ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб /у редакції, чинній на час призначення на посаду 15.08.1997/ визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1 2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону.

Тобто, Законом України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб вислуга років, необхідна для призначення пенсії, визначається на день звільнення зі служби особи, а не на день її зарахування на службу.

Таким чином, застосовується норма закону, чинного на момент звільнення особи зі служби.

Враховуючи викладене, у суду відсутні підстави для визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні розрахунку грошового забезпечення та оформленні всіх необхідних документів для призначення пільгової пенсії за вислугою років відповідно до вимог пункту а ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб /у редакції, чинній на час призначення на посаду/ та зобов'язання провести розрахунок грошового забезпечення з урахуванням фактичного і пільгового стажу проходження служби, оформити всі необхідні документи та подати їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для призначення пільгової пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб /у редакції, чинній на час призначення на службу /.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України Про судовий збір.

Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 371 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції України в Кіровоградській області (вул. В.Чміленка, 41,м. Кропивницький, 25000, код ЄДРПОУ 40108709) за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправними та скасування індивідуального акту та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. Притула