ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позову без розгляду
"18" червня 2019 р. справа №300/1045/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) матеріали адміністративного позову Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 , про знесення господарської споруди, -
Державна архітектурно-будівельна інспекція України 15.05.2019 звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про знесення господарської споруди по АДРЕСА_1 - АДРЕСА_2 , з підстав відхилення від схеми забудови будівельного паспорта.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.05.2019 відкрито провадження в адміністративній справі №300/1045/19 за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 про знесення господарської споруди. Ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні). Залучено до участі в ОСОБА_2 , як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.
Ухвалою від 03.06.2019 суд встановив, що дану позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України, керуючись частиною 13 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву залишив без руху. Вказаною ухвалою суд надав позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, шляхом подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду документу про сплату судового збору в розмірі 1921 грн. або документів, які підтверджують підстави звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до Закону України “Про судовий збір” (а.с.77, 78).
Вказану копію ухвали суду позивачем отримано 06.06.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, проте, у наданий судом строк позивач не усунув недоліки позовної заяви.
При цьому, 06.06.2019 Державна архітектурно-будівельна інспекція України звернулася до суду з клопотанням про відстрочення сплати судового збору до вирішення справи по суті, мотивоване відсутністю фінансування для сплати судового збору.
Частиною 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону України "Про судовий збір".
Порядок відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати урегульований статтею 8 Закону України "Про судовий збір", відповідно до частини 1 якої, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (частина 2 статті 8 Закону).
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №294 від 09.07.2014 визначено, що Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Враховуючи вищенаведене, зокрема умови, встановлені положеннями статті 8 Закону України "Про судовий збір", оцінивши суб'єктний склад, підстави та предмет позову, судом встановлено, що вказана норма не передбачає відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення у справі за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до фізичної особи про знесення господарської споруди.
Відсутність коштів у позивача на сплату судового збору не є тією обставиною, що впливає на його майновий стан, який є умовою для відстрочення позивачу сплати судового збору, при тому, що позивач звернувся до адміністративного суду як суб'єкт владних повноважень, реалізовуючи таким чином свої владні та управлінські функції, які передбачені відповідними нормами законодавства України.
Таким чином, суд дійшов до переконання про відсутність правових підстав для відстрочення позивачу сплати судового збору за подання даної позовної заяви.
Пунктом 7 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, оскільки провадження в даній адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та позивач не усунув вказані недоліки у встановлений судом строк, адміністративний позов Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 , про знесення господарської споруди слід залишити без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись статями 132, 240, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні клопотання про відстрочення Державній архітектурно-будівельній інспекції України сплати судового збору - відмовити.
Адміністративний позов Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 , про знесення господарської споруди по АДРЕСА_1 в м. Яремче Івано-Франківської області у справі №300/1045/19 - залишити без розгляду.
Особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Григорук О.Б.