ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"18" червня 2019 р. Справа № 300/1264/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Гундяк В.Д., розглянувши матеріали адміністративного
позову Дочірнього підприємства "Івано-Франківськ-Пропан" Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз"
до Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради
про визнання незаконною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності,-
12.06.2019 року представник Дочірнього підприємства "Івано-Франківськ-Пропан" Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" Галівець Я.О. звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання незаконною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Частиною 3 ст.161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Як вбачається із змісту позовної заяви позивач просить визнати незаконною і скасувати постанову про накладення на позивача штрафу в розмірі 28 815 грн.
Тобто адміністративний позов, заявлений позивачем, містить одну вимогу майнового характеру.
Законом України “Про судовий збір” встановлено, що за подання юридичною особою до адміністративного суду позову майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік", який вступив в дію з 01.01.2019 року, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2019 року складає 1 921,00 грн.
В даному випадку 1,5 відсотки розміру майнових вимог складає 432,23 грн. ( 28 815 грн. х 0,015 = 432,23 грн.).
Таким чином, розмір судового збору в даному випадку слід встановити у розмірі 1 прожиткового мінімуму, тобто 1 921,00 грн.
Одночасно, згідно платіжного доручення за №654 від 05.04.2019 позивачем сплачений судовий збір в розмірі 1 921,00 грн. за подання позову до Івано-Франківського міського суду.
За таких обставин, суд вважає, що долучене до матеріалів даного адміністративного позову платіжне доручення не є належним доказом сплати судового збору, оскільки такий документ є доказом сплати судового збору при поданні іншого позову.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам частини 3 статті 161 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно частини 2 статті 169 Кодексу в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
В зв'язку з вищевикладеним, згідно з вимогами ст.169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу десятиденний строк для усунення вищевказаного недоліку, який обчислювати з дня вручення копії даної ухвали.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
позовну заяву Дочірнього підприємства "Івано-Франківськ-Пропан" Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" до Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання незаконною та скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення вказаного недоліку шляхом подання оригіналу документа про сплату судового збору в сумі 1921,00 грн.
Роз'яснити, що в разі неусунення недоліку у вище зазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Гундяк В.Д.