10 червня 2019 року 17 год. 02 хв.Справа № 280/1654/19 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., за участі секретаря судового засідання Серебрянниковій О.А., та сторін
від позивача: адвокат Лісовська О.С.,
від відповідача 1, 2: Голіков О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Технохімпостач» (юридична адреса: 69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка - Карого, буд. 52, офіс 12, код ЄДРПОУ 40009323)
до відповідача 1 - Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146)
до відповідача 2 - Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197)
про визнання протиправними та скасування рішень про відмову у реєстрації податкових накладних, зобов'язання вчинити певні дії,
11 квітня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Технохімпостач» (далі по тексту - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі по тексту - відповідач 1) та Державної фіскальної служби України (далі по тексту - відповідач 2), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС України в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 12.02.2019 №1074733/40009323 про відмову в реєстрації податкової накладної від 11.12.2018 №12. Зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну від 11.12.2018 №12, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОХІМПОСТАЧ», в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС України в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 08.02.2019 №1072273/40009323 про відмову в реєстрації податкової накладної від 19.12.2018 №44. Зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну від 19.12.2018 №44, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОХІМПОСТАЧ», в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС України в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 14.01.2019 №1050491/40009323 про відмову в реєстрації податкової накладної від 29.10.2018 №86. Зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну від 29.10.2018 №86, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОХІМПОСТАЧ», в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС України в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.02.2019 №1089625/40009323 про відмову в реєстрації податкової накладної від 20.11.2018 №92. Зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну від 20.11.2018 №92, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОХІМПОСТАЧ», в Єдиному реєстрі податкових накладних.Ухвалою суду від 16 квітня 2019 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 14 травня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що комісією ГУ ДФС у Запорізькій області безпідставно прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних: від 11.12.2018 №12, від 19.12.2018 №44, від 29.10.2018 №86, від 20.11.2018 №92 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вказує, що реальність господарських операцій, в межах яких виписано вказані накладні, беззаперечно підтверджується первинними документами, які разом із письмовими поясненнями були направлені відповідачу-1, яким в подальшому було прийнято спірні рішення про відмову в реєстрації від 12.02.2019 №1074733/40009323, від 08.02.2019 №1072273/40009323, від 14.01.2019 №1050491/40009323, від 27.02.2019 №1089625/40009323. Звертає увагу суду, що відповідачем в оскаржуваних рішеннях, всупереч встановленій формі оформлення рішення, затвердженої порядком, не було вказано яких саме первинних документів останньому не вистачало для прийняття позитивного рішення щодо реєстрації податкової накладної, а саме відповідач повинен був підкреслити, відповідно до правил оформлення, ті первинні документи, яких йому не вистачило. Враховуючи викладене, просить скасувати оскаржувані рішення комісії ГУ ДФС у Запорізькій області та зобов'язати відповідача - 2 зареєструвати спірні податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Ухвалою суду від 16 квітня 2019 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання на 14 травня 2019 року о/об 16 год. 10 хв.
Від представника відповідача 1, відповідача 2 через канцелярію суду (вх. №19037) був поданий відзив на позовну заяву, в якому відповідачі вказують, що реєстрація податкових накладних виписаних ТОВ "Технохімпостач" від 11.12.2018 №12, від 19.12.2018 №44, від 29.10.2018 №86, від 20.11.2018 №92 була зупинена у зв'язку з тим, що податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним підпунктом 1.6 пункту 1 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зазначає, що комісією прийняті рішення від 12.02.2019 №1074733/40009323, від 08.02.2019 №1072273/40009323, від 14.01.2019 №1050491/40009323, від 27.02.2019 №1089625/40009323 про відмову у реєстрації податкових накладних від 11.12.2018 №12, від 19.12.2018 №44, від 29.10.2018 №86, від 20.11.2018 №92 у зв'язку із ненаданням позивачем первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/ інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт,послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та або банківські виписки з особових рахунків. За таких обставин, відповідачі вважають, що ними правомірно були прийняті оскаржувані рішення, а позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Ухвалою суду від 14.05.2019 відкладено підготовче засідання на 10.06.2019 о/об 16 год. 00 хв.
Від представника позивача через канцелярію суду (вх. №23374) надійшла відповідь на відзив.
Усною ухвалою суду від 10.06.2019, постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеною до протоколу судового засідання, після наданих сторонами пояснень та клопотання про закриття підготовчого провадження, закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті у цей же день.
У судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги, представник відповідачів заперечував проти задоволення позовних вимог.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОХІМПОСТАЧ» є юридичною особою, видами господарської діяльності якої є, зокрема: 46.75 оптова торгівля хімічними продуктами.
Між ТОВ «ТЕХНОХІМПОСТАЧ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП» укладено договір поставки нафтопродуктів від 24.10.2016 №ТЗБН024101, предметом якого є поставка товару (нафтопродуктів). На виконання даного договору позивачем 11.12.2018 наданий товар бензин А-92 Євро-5 та Бензин АИ-95-Євро-Е5 на загальну суму 1888203,84 грн, що засвідчується видатковою накладною №1533 від 11.12.2018. На виконання цього ж договору 19.12.2018 наданий товар бензин А-92 Євро-5 та Бензин АИ-95-Євро-Е5 на загальну суму у розмірі 1296000,00 грн, що засвідчується видатковою накладною №1577 від 19.12.2018.
Між ТОВ «ТЕХНОХІМПОСТАЧ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровський завод будівельних матеріалів» укладено договір поставки нафтопродуктів від 20.08.2018 №ДЗБМТХП-200818(1), предметом якого є поставка товару (нафтопродуктів). Для отримання товару по вказаному договору ТОВ «Дніпровський завод будівельних матеріалів» здійснили попередню оплату (аванс) ТОВ «ТЕХНОХІМПОСТАЧ» за поставку товару газу скрапленого на суму 350000,00 грн з ПДВ, що засвідчується платіжним дорученням №4515 від 29.10.2018.
Між ТОВ «ТЕХНОХІМПОСТАЧ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЗОГ-РІТЕЙЛ» укладено договір поставки нафтопродуктів від 01.09.2017 №ЗРТХП-010917, предметом якого є поставка товару (нафтопродуктів). На виконання даного договору позивачем 20.11.2018 наданий товар паливо дизельне ДП-Л-Єврок5-ВО, бензин А-95, бензин АИ-95-Євро5-Е5 на загальну суму 425 417,28 грн, що засвідчується видатковою накладною №1469 від 20.11.2018.
Відповідно до приписів пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України, ТОВ «ТЕХНОХІМПОСТАЧ» під час здійснення операцій з поставки товарів для ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП», а саме: бензин А-92 Євро-5 та Бензин АИ-95-Євро-Е5, була оформлена та направлена на реєстрацію податкова накладна від 11.12.2018 №12 на суму 1888203,84 грн, у тому числі ПДВ 314700,64 грн.
Відповідно до квитанції, отриманої 28 грудня 2018 р., реєстрація податкової накладної від 11.12.2018 №12 була зупинена з посиланням на пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки податкова накладна відповідає вимогам підпункту 1.6. пункту 1. "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати додаткові документи або пояснення.
На підтвердження здійснення господарської операції за податковою від 11.12.2018 №12, позивачем 06 лютого 2019 року було направлено пояснення з копіями документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі:
- копія договору №БТД45/10092/92є5-18 від 19.07.2018 укладеного між АТ «Укргазвидобування» та ТОВ «Технохімпостач» на підтвердження придбання товару;
- копія угоди №БТД45/11648/12/92є5-18 від 28.11.2018 договору №БТД45/10092/92є5-18 від 19.07.2018 укладеного між АТ «Укргазвидобування» та ТОВ «Технохімпостач» на підтвердження придбання товару (бензин А-92 Євро5-Е5);
- копія договору №БТД45/10093/95є5-18 від 19.07.2018 укладеного між АТ «Укргазвидобування» та ТОВ «Технохімпостач» на підтвердження придбання товару;
- копія угоди №БТД45/11649/12/95є5-18 від 28.11.2018 договору №БТД45/10093/95є5-18 від 19.07.2018 укладеного між АТ «Укргазвидобування» та ТОВ «Технохімпостач» на підтвердження придбання товару (бензин А-95 Євро5-Е5);
- копія накладної №7064-Ш від 09.12.2018 на отримання товарно-матеріальних цінностей (бензин А-95 Євро5-Е5);
- копія ж/д накладної від 07.12.2018 на отримання бензину А-92 Євро5-Е5;
- копія акту прийома-передачі вагонів-цистерн з нафтопродуктами вантажоотримувачу на отримання бензину А-92 Євро5-Е5;
- копія товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) №12068 від 09.12.2018 на бензин А-95 Євро5-Е5;
- копія договору про надання послуг з перевезення нафтопродуктів автомобільним транспортом №241017/1 від 24.10.2017 між ТОВ «Плаза-Транс» та ТОВ «Технохімпостач», протокол узгодження цін і тарифів №1 від 24.10.2017;
- копія акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) з перевезення нафтопродуктів автомобільним транспортом №ОУ-0000979 від 09.12.2018;
- копія договору зберігання №ТХПТДЗНПЗ-011116 від 01.11.2016 укладеного між ТОВ «Технохімпостач» та ТОВ «ТД «ЗНПЗ»;
- копія акту прийома-передачі на зберігання від 09.12.2018 товару (бензин А-95 євро5-Е5);
- копія акту прийома-передачі на зберігання від 11.11.2018 товару (бензин А-92 євро5-Е5);
- копія акту повернення зі зберігання від 11.12.2018 товару (бензин А-92 євро 5, бензин А-95 євро 5-Е5);
- копія договору поставки нафтопродуктів №ТЗБН024101 від 24.10.2016 укладеного між ТОВ «ТД «Запоріжоілгруп» та ТОВ «Технохімпостач»;
- копія додаткової угоди №1 від 24.10.2016 до договору поставки нафтопродуктів №ТЗБН024101 від 24.10.2016;
- копія видаткової накладної №1533 від 11.12.2018 на передачу товару (бензин А-95 євро5-Е5, бензин А-92 євро5-Е5) ТОВ «ТД «Запоріжоілгруп»;
- копія платіжного доручення №9 від 26.12.2018 на підтвердження оплати товару ТОВ «ТД «Запоріжоілгруп»;
- копія сертифікату відповідності на бензин автомобільний А-95 євро 5-Е5;
- копія сертифікату відповідності на бензин автомобільний А-92 євро 5-Е5;
- копія листа-заяви від 11.12.2018 №11/12//2018/ПММ ТОВ «Технохімпостач» до ТОВ «ТД «ЗНПЗ» про видачу товару зі зберігання;
- копія листа-довідки від 11.12.2018 №11/12/18 1 ТОВ «ТД «ЗНПЗ» до ТОВ «Технохімпостач» про облікування товару;
- копія пояснювальної записки від 06.02.2019 №06/02/ДФС1 до ГУ ДФС України у Запорізькій області;
- копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 281 (облік товарів та складі) за грудень 2018 р.;
- копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 361 по контрагенту ТОВ «ТД «Запоріжоілгруп» за 11.12.2018 - 31.12.2018;
- копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 281 (облік товарів та складі) за 11 грудня 2018 р.
12 лютого 2019 року комісією було прийнято рішення про відмову в реєстрації вищевказаної податкової накладної №1074733/40009323.
Не погодившись із прийнятим рішенням позивач звернувся до ДФС України з скаргою від 15 лютого 2019 року (разом із копіями документів та поясненнями) на рішення комісії від 12 лютого 2019 року №1074733/40009323.
Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 25.02.2019 №11295/40009323/2 відмовлено в задоволенні скарги на рішення комісії від 12 лютого 2019 року №1074733/40009323.
ТОВ «ТЕХНОХІМПОСТАЧ» під час здійснення операцій з поставки товарів для ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП», а саме: бензин А-92 Євро-5 та Бензин АИ-95-Євро-Е5, була оформлена податкова накладна від 19.12.2018 №44 на суму 1296000,00 гривень, у тому числі ПДВ 216 000,00 гривень.
Відповідно до приписів пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України, ТОВ «ТЕХНОХІМПОСТАЧ» було складено та надіслано відповідачу податкову накладну №44 від 19.12.2018 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до квитанції, отриманої 13.01.2019, реєстрація податкової накладної №44 від 19.12.2018 була зупинена з посиланням на пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки податкова накладна відповідає вимогам підпункту 1.6. пункту 1. "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати додаткові документи або пояснення.
Для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України ТОВ «ТЕХНОХІМПОСТАЧ» були подані повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, документ від 01.02.2019 №01/02-1. Були надані копії первинних документів для підтвердження реальності здійснення операції по ПН від 19.12.2018 №44, а саме:
- копія угоди №БТД45/11648/12/92є5-18 від 28.11.2018 договору №БТД45/10092/92є5-18 від 19.07.2018 укладеного між АТ «Укргазвидобування» та ТОВ «Технохімпостач» на підтвердження придбання товару (бензин А-92 Євро5-Е5);
- копія угоди №БТД45/11649/12/95є5-18 від 28.11.2018 договору №БТД45/10093/95є5-18 від 19.07.2018 укладеного між АТ «Укргазвидобування» та ТОВ «Технохімпостач» на підтвердження придбання товару (бензин А-95 Євро5-Е5);
- копія ж/д накладної від 14.12.2018 на отримання бензину А-92 Євро5-Е5;
- копія ж/д накладної від 15.12.2018 на отримання бензину А-95-Євро5-Е5;
- копія акту прийома-передачі вагонів-цистерн з нафтопродуктами вантажоотримувачу на отримання бензину А-92 Євро5-Е5;
- копія акту прийома-передачі вагонів-цистерн з нафтопродуктами вантажоотримувачу на отримання бензину А-95 Євро5-Е5;
- копія договору зберігання №ТХПТДЗНПЗ-011116 від 01.11.2016 укладеного між ТОВ «Технохімпостач» та ТОВ «ТД «ЗНПЗ»;
- копія акту прийома-передачі на зберігання від 19.12.2018 товару (бензин А-95 євро5-Е5, А-92 Євро5-Е5);
- копія акту прийому нафтопродуктів (бензин А-95 євро5-Е5, А-92 Євро5-Е5) від 19.12.2018 форма №5-НП;
- копія акту повернення зі зберігання від 19.12.2018 товару (бензин А-92 євро 5, бензин А-95 євро5-Е5);
- копія договору поставки нафтопродуктів №ТЗБН024101 від 24.10.2016 укладеного між ТОВ «ТД «Запоріжоілгруп» та ТОВ «Технохімпостач»;
- копія додаткової угоди №1 від 24.10.2016 до договору поставки нафтопродуктів №ТЗБН024101 від 24.10.2016;
- копія видаткової накладної №1577 від 19.12.2018 на передачу товару (бензин А-95 євро5-Е5, бензин А-92 євро5-Е5) ТОВ «ТД «Запоріжоілгруп»;
- копія листа-заяви від 19.12.2018 №19/12//2018/ПММ ТОВ «Технохімпостач» до ТОВ «ТД «ЗНПЗ» про видачу товару зі зберігання;
- копія листа-довідки від 19.12.2018 №19/12/18 1 ТОВ «ТД «ЗНПЗ» до ТОВ «Технохімпостач» про облікування товару;
- копія сертифікату відповідності на бензин автомобільний А-92 євро 5-Е5;
- копія сертифікату відповідності на бензин автомобільний А-95 євро5-Е5;
- копія паспорту якості на бензин автомобільний А-95 євро5-Е5;
- копія паспорту якості на бензин автомобільний А-92 євро5-Е5;
- копія платіжного доручення №9 від 26.12.2018 на підтвердження оплати товару ТОВ «ТД «Запоріжоілгруп»;
- копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 281 (облік товарів та складі) за 19 грудня 2018 р.;
- копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 361 по контрагенту ТОВ «ТД «Запоріжоілгруп» за 19.12.2018 - 31.12.2018;
- копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 631 по контрагенту-постачальнику АТ "Укргазвидобування" за грудень 2018 р.;
- копія пояснювальної записки від 30.01.2019 №30/01/ДФС_1 до ГУ ДФС України у Запорізькій області.
08.02.2019 комісією було прийнято рішення про відмову в реєстрації вищевказаної податкової накладної №1072273/40009323.
Не погодившись із прийнятим рішенням позивач звернувся до ДФС України з скаргою від 09.02.2019 (разом із копіями документів та поясненнями) на рішення комісії від 08 лютого 2019 року №1072273/40009323.
Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 18.02.2019 року №10223/40009323/2 відмовлено в задоволенні скарги на рішення комісії від 08 лютого 2019 року №1072273/40009323.
ТОВ «ТЕХНОХІМПОСТАЧ» під час отримання на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) від ТОВ «Дніпровський завод будівельних матеріалів» за газ скраплений була оформлена податкова накладна від 29.10.2018 №86 на загальну суму 350000,00 гривень, у тому числі ПДВ 58333,33 гривень.
Відповідно до приписів пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України, ТОВ «ТЕХНОХІМПОСТАЧ» було складено та надіслано відповідачу податкову накладну №86 від 29 жовтня 2018 р. для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до квитанції, отриманої 13 листопада 2018 р., реєстрація податкової накладної №86 від 29 жовтня 2018 р. була зупинена з посиланням на пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки податкова накладна відповідає вимогам підпункту 1.6. пункту 1. "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати додаткові документи або пояснення.
Для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України ТОВ «ТЕХНОХІМПОСТАЧ» були подані повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, документ від 08.01.2019 №0801/3. Були надані копії первинних документів для підтвердження отримання авансового платежу по ПН від 29.10.2018 №86, а саме:
- копія договору №ДЗБМТХП-200818(1) від 20.08.2018 на поставку нафтопродуктів між ТОВ «Дніпровський завод будівельних матеріалів» та ТОВ «Технохімпостач»;
- копія платіжного доручення №4515 від 29.10.2018 про сплату передплати (авансового платежу);
- копія картки рахунку 361 за жовтень 2018 по контрагенту ТОВ «Дніпровський завод будівельних матеріалів»;
- копія пояснювальної записки від 08.01.2018 №08/01/ДФС2 ТОВ «Технохімпостач» до ГУ ДФС у Запорізькій області.
14 січня 2019 року комісією було прийнято рішення про відмову в реєстрації вищевказаної податкової накладної №1050491/40009323.
Не погодившись із прийнятим рішенням позивач звернувся до ДФС України з скаргою від 19 лютого 2019 року (разом із копіями документів та поясненнями) на рішення комісії №1050491/40009323 від 14 січня 2019 року.
Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 04.03.2019 №12391/40009323/2 відмовлено в задоволенні скарги на рішення комісії від 14 січня 2019 року №1050491/40009323.
ТОВ «ТЕХНОХІМПОСТАЧ» під час здійснення операцій з поставки товарів для ТОВ «ЗОГ-РІТЕЙЛ», а саме: паливо дизельне ДП-Л-Єврок5-ВО, бензин А-95, бензин АИ-95-Євро5-Е5 була оформлена податкова накладна від 20.11.2018 №92 на загальну суму 425417,28 гривень, у тому числі ПДВ 70902,88 гривень.
Відповідно до приписів пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України, ТОВ «ТЕХНОХІМПОСТАЧ» було складено та надіслано відповідачу податкову накладну №92 від 20 листопада 2018 року для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до квитанції, отриманої 13 грудня 2018 року, реєстрація податкової накладної №92 від 20 листопада 2018 року була зупинена з посиланням на пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки податкова накладна відповідає вимогам підпункту 1.6. пункту 1. "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати додаткові документи або пояснення.
Для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України ТОВ «ТЕХНОХІМПОСТАЧ» були подані повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, документ від 19.02.2019 №1902-1. Були надані копії первинних документів для підтвердження реальності здійснення операції по ПН від 20.11.2018 №92, а саме:
- копія договору поставки нафтопродуктів №3010-4 від 30.10.2017 укладеного між ТОВ «Альянс Енерго трейд» та ТОВ «Технохімпостач»;
- копія видаткової накладної №181113/058 від 13.11.2018 на отримання палива дизельного ДП-Л-Євро;
- копія товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) №13112018-12 від 13.11.2018 палива дизельного ДП-Л-Євро;
- копія угоди №БТД45/11344/11/95є5-18 від 26.10.2018 договору №БТД45/10093/95є5-18 від 19.07.2018 укладеного між АТ «Укргазвидобування» та ТОВ «Технохімпостач» на підтвердження придбання товару (бензин А-95 Євро5-Е5);
- копія накладної №6736-Ш від 14.11.2018 на отримання товару Бензину А-95-Євро5-Е5 від АТ «Укргазвидобування»;
- копія товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) №11335 від 14.11.2018 на отримання та транспортування Бензину А-95-Євро5-Е5 від АТ «Укргазвидобування»;
- копія договору про надання послуг з перевезення нафтопродуктів автомобільним транспортом №241017/1 від 24.10.2017 між ТОВ «Плаза-Транс» та ТОВ «Технохімпостач», протокол узгодження цін і тарифів №1 від 24.10.2017;
- копія угоди №БТД17/9792/07/95є5-18 від 21.06.2018 договору №БТД17/7366/95є5-17 від 28.11.2017 укладеного між АТ «Укргазвидобування» та ТОВ «Технохімпостач» на підтвердження придбання товару (бензин А-95 Євро5-Е5);
- копія накладної №3565-Ш від 06.07.2018 на отримання товару Бензину А-95-Євро5-Е5 від АТ «Укргазвидобування»;
- копія товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) №6139 від 06.07.2018 на отримання та транспортування Бензину А-95-Євро5-Е5 від АТ «Укргазвидобування»;
- копія договору на виконання транспортних послуг №220218 від 22.02.2018 укладеного між ФОП ОСОБА_1 та ТОВ «Технохімпостач»;
- копія договору зберігання №ТХПТДЗНПЗ-011116 від 01.11.2016 між ТОВ «Технохімпостач» та ТОВ «ТД «ЗНПЗ» на підтвердження зберігання придбаного товару;
- копія акту прийома-передачі на зберігання від 06.07.2018 товару (бензин А-95 євро5-Е5);
- копія акту прийома-передачі на зберігання від 13.11.2018 товару (паливо дизельне ДП-Л-Єро5-ВО);
- копія акту прийома-передачі на зберігання від 14.11.2018 товару (бензин АИ-95 Євро5);
- копія акту повернення зі зберігання від 20.11.2018 товару (паливо дизельне ДП-Л-Єврок5-ВО, бензин А-95, бензин АИ-95-Євро5-Е5);
- копія договору поставки нафтопродуктів №ЗРТХП-010917 від 01.09.2017 укладеного між ТОВ «Технохімпостач» та ТОВ «ЗОГ-РІТЕЙЛ»;
- копія додаткової угоди №1 від 04.09.2017 до договору поставки нафтопродуктів №ЗРТХП-010917 від 01.09.2017;
- копія видаткової накладної №1469 від 20.11.2018 на поставку товару паливо дизельне ДП-Л-Єврок5-ВО, бензин А-95, бензин АИ-95-Євро5-Е5;
- копія платіжного доручення №195 від 29.11.2018 на підтвердження сплати за отриманий товар ТОВ «ЗОГ-Рітейл»;
- копія платіжного доручення №204 від 04.12.2018 на підтвердження сплати за отриманий товар ТОВ «ЗОГ-Рітейл»;
- копія паспорту якості №99 від 30.10.2018 на бензин АИ-95-Євро5-Е5;
- копія паспорту якості;
- копія сертифікату відповідності на бензин А-95-Євро5-Е5;
- копія сертифікату відповідності на бензин А-95-Євро5-Е5;
- копія сертифікату відповідності на паливо дизельне гідроочищене низько сіркове;
- копія сертифікату відповідності на бензин А-95-Євро5-Е5;
- копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 281 (облік товарів та складі) за 20 грудня 2018 р.;
- копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 361 по контрагенту ТОВ «ЗОГ-Рітейл» за листопад 2018 р.;
- копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 631 по контрагенту-постачальнику АТ "Укргазвидобування" за листопад 2018 р.;
- копія листа-заяви від 20.11.2018 №20/11//2018/ПММ ТОВ «Технохімпостач» до ТОВ «ТД «ЗНПЗ» про видачу товару зі зберігання;
- копія листа-довідки від 20.11.2018 №20/12/18 1 ТОВ «ТД «ЗНПЗ» до ТОВ «Технохімпостач» про облікування товару;
- копія пояснювальної записки від 19.02.2019 №19/02/ДФС_1 до ГУ ДФС України у Запорізькій області.
27 лютого 2019 року комісією було прийнято рішення про відмову в реєстрації вищевказаної податкової накладної №1089625/40009323.
Не погодившись із прийнятим рішенням позивач звернувся до ДФС України з скаргою від 03 березня 2019 року (разом із копіями документів та поясненнями) на рішення комісії від 27 лютого 2019 року №1089625/40009323.
Рішенням комісії з питань розгляду скарг від 11 березня 2019 року №14336/40009323/2 відмовлено в задоволенні скарги на рішення комісії від 27 лютого 2019 року №1089625/40009323.
Позивач, не погодившись з відмовою відповідача в реєстрації податкових накладних, звернувся до суду із цим позовом.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення по справі.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України(далі КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" від 21 грудня 2016 року № 1797- VIII внесені зміни та доповнення до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.
Згідно пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
У даному випадку датою виникнення податкових зобов'язань є дата здійснення поставки товару.
У відповідності до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
У разі якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному в пункті 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у підпункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з положеннями пункту 20.2 статті 20 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
З аналізу даних норм законодавства вбачається, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
Згідно з положеннями підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України).
Зазначена комісія приймає рішення про: - реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; - відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.
Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Слід зазначити, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних"Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація податкової накладної була зупинена у зв'язку з її відповідністю, як зазначено контролюючим органом, підпункту 1.6 пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку.
У Листі Державної фіскальної служби України № 959/99-99-07-18 від 21 березня 2018 року "Критерії ризиковості платника податку", зокрема, зазначено: " 1. Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: … 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України; наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником".
Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.
Таким чином, фіскальний орган був зобов'язаний у квитанціях чітко вказати не тільки на конкретний вид критерію, який встановлений пп.1.6 п.1 Критеріїв № 959, а і на відповідне рішення, відповідно до якого позивача внесено до переліку ризикових платників.
Крім того, відповідачем також не надано суду ані переліку платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості, ані матеріалів, на підставі яких платника податків віднесено до такого переліку.
Належної мотивації підстав та причин віднесення ТОВ "Владар Україна" до ризикових платників податків відповідно до підпункту 1.6 пункту 1 Листа Державної фіскальної служби України № 959/99-99-07-18 від 21 березня 2018 року оскаржувані рішення не містять.
У пунктах 18-21 "Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", затвердженому 21 лютого 2018 року постановою Кабінету Міністрів України № 117, передбачено: "18. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. 19. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м.Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). 20. Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. 21. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства".
Згідно з пунктом 2 "Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації", затвердженого 13 червня 2017 року наказом Міністерства фінансів України № 566, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за № 752/30620 (надалі - "Порядок роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації"), комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації".
Як зазначено у пункті 18 "Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації", комісія може перевірити подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отриманні з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, в тому числі електронні, одержані від інших платників податків, засобів масової інформації тощо).
Відповідачем не надано до суду доказів додержання вимог пункту 21 "Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації", пункту 18 "Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації", результатів проведених звірок/перевірок інформаційних джерел та наданих позивачем документів.
Відповідачем документально не доведено додержання процедури розгляду матеріалів.
Крім того, контролюючим органом не висувалась вимога щодо надання позивачем конкретних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У позивача, на думку суду, були наявні документи достатні для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Відповідачами не наведено жодних обставин та не надано суду доказів, які б свідчили про невідповідність господарських операцій цілям та завданням статутної діяльності позивача та його контрагентів, збитковості здійснених операцій, або інших обставин, які б окремо або в сукупності могли б свідчити про не пов'язаність операцій з господарською діяльністю учасників зазначених операцій, фіктивність вчинених операцій, а також про те, що вчинення зазначених операцій не було обумовлено розумними економічними причинами (цілями ділового характеру), а дії учасників операцій були спрямовані на отримання необґрунтованої податкової вигоди. Відповідачем не надано будь-яких належних та допустимих доказів, не доведено наявності обставин та підстав, які б свідчили про юридичну дефектність первинних документів за спірними операціями.
В свою чергу, представником позивача до матеріалів адміністративної справи надано документи первинної податкової та бухгалтерської звітності по взаємовідносинах з контрагентами, які свідчать про реальність здійснених господарських операції та вказують на наявність у позивача ділової мети, визначення якої наведено у підпункті 14.1.231 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, як причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності.
Крім того, причиною відмови в реєстрації, згідно тексту рішення, було ненадання позивачем копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/ інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт,послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та або банківські виписки з особових рахунків.
Однак, як вбачається з повідомлень, позивачем були надані усі первинні документи, договори, банківські виписки з особових рахунків, щодо розрахунків з контрагентами.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіряючи оскаржуване рішення Комісії на відповідність вимогам, встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України, суд прийшов до висновку про безпідставність зупинення реєстрації податкових накладних, поданих ТОВ «ТЕХНОХІМПОСТАЧ», оскільки всупереч визначених у рішеннях підстав їх прийняття, податковим органом не наведено жодного порушення норми матеріального права, не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства, та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Суд, надаючи оцінку доводам відповідача, враховує, що листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінністатті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно достатті 7 Кодексу адміністративного судочинства України. Натомість, встановлено, що платником податків надано до податкового органу первинні документи на підтвердження реальності господарських операцій.
Аналогічної позиції дійшов Верховний Суд у своїй постанові по справі № 822/1878/18 від 02.04.2019.
Враховуючи, суперечливість нормативного регулювання, наведене та проаналізоване вище, як підстави застосування презумпції правомірності рішень платника (підпункт 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України), а також вимоги принципів правової визначеності та передбачуваності, суд доходить до висновку щодо безпідставності зупинення реєстрації податкової накладної Товариства та протиправності рішення податкового органу від 04 травня 2018 року №679000/39957239 про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Звідси, пропонування відповідачем надати позивачу «пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК», як то зазначено у Квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних - є необґрунтованим.
Доводи наведені контролюючим органом у відзиві не можуть бути підставою для відмови у реєстрації спірних податкових накладних, більш того позивачу під час прийняття рішень на такі недоліки не вказувалось, а тому платник податків був позбавлений об'єктивної можливості усунути виявлені недоліки.
Тому суд зазначає, що відповідач по справі, обмежився лише загальною оцінкою наданих позивачем документів, не встановивши конкретно, які з них складені з порушенням законодавства, як зазначено у спірних рішеннях, і в чому саме полягають ці порушення.
Частинами 1 та 2 статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод(далі - Конвенція) та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України відповідно до статті 9 Конституції України, як чинний міжнародний договір, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВРтавона набула чинності для України 11 вересня 1997 року.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Аналізуючи оскаржувані рішення, суд вказує, що принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, відповідно до ч. 2статті 2 КАС України, має на увазі, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01 липня 2003 року, яке, відповідно до ч. 1 статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У рішенні від 10 лютого 2010 року у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.
При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Разом з тим, приймаючи рішення або вчиняючи дію, суб'єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може виявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб'єкта, визначених законом.
Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувало, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.
Таким чином, висновки та рішення суб'єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.
Разом з тим, як встановлено в ході судового розгляду справи відповідачем зазначених вище принципів при прийнятті рішень дотримано не було.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх рішень, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 7684 грн 00 коп., що підтверджується Платіжним дорученням від 10 лютого 2019 року № 679.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Технохімпостач» (юридична адреса: 69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка - Карого, буд. 52, офіс 12, код ЄДРПОУ 40009323) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146) та до Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197) про визнання протиправними та скасування рішень про відмову у реєстрації податкових накладних, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 12.02.2019 №1074733/40009323 про відмову в реєстрації податкової накладної від 11.12.2018 №12. Зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну від 11.12.2018 №12, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОХІМПОСТАЧ», в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 08.02.2019 №1072273/40009323 про відмову в реєстрації податкової накладної від 19.12.2018 №44. Зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну від 19.12.2018 №44, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОХІМПОСТАЧ», в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 14.01.2019 №1050491/40009323 про відмову в реєстрації податкової накладної від 29.10.2018 №86. Зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну від 29.10.2018 №86, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОХІМПОСТАЧ», в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.02.2019 №1089625/40009323 про відмову в реєстрації податкової накладної від 20.11.2018 №92. Зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну від 20.11.2018 №92, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕХНОХІМПОСТАЧ», в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 39396146) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Технохімпостач» (юридична адреса: 69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка - Карого, буд. 52, офіс 12, код ЄДРПОУ 40009323) судовий збір у розмірі 7684 (сім тисяч шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписане суддею 18.06.2019.
Рішення не набрало законної сили.
Суддя Р.В.Сацький