ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"18" червня 2019 р. справа № 300/1093/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про скасування рішення №67 від 21.03.2019, -
21.05.2019 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про скасування рішення №67 від 21.03.2019 про утримання з позивача надміру виплачених сум пенсії у розмірі 65 673,60 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з серпня 2007 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В квітні 2019 року позивач дізнався про оскаржене рішення відповідача, яким останній не повідомивши про причини, вирішив стягувати з ОСОБА_1 20% пенсії, починаючи з квітня 2019 року до повного погашення заборгованості. Позивач вважає такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправними та просить скасувати оскаржене рішення №67 від 21.03.2019.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.05.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 10.06.2019, відповідно до якого Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області заперечило щодо заявлених позовних вимог (а.с. 28-32). Згідно відзиву, представник відповідача зазначив, що у лютому 2019 року Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області своїм листом від 18.02.2019 за №452/108/05/8-19 видала нову уточнюючу довідку від 18.02.2019 за №445/8-19 для перерахунку пенсії позивачу на виконання Постанови №103. Розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою становить 7 956,00 грн. Після проведеного перерахунку відповідно до довідки від 18.02.2019 за №445/8-19 станом на 01.04.2019 основний розмір пенсії позивача становив 5 569,20 грн. Головне управління Пенсійного фонду в області привело пенсійну справу ОСОБА_1 до норм чинного законодавства з 01.01.2016, в результаті чого виявилось, що за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 позивачу надміру виплачено кошти в сумі 65 673,60 грн., на отримання яких він не мав права. Представник відповідача вказує, що на виконання пункту 3 Порядку повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №6-4 від 21.03.2003 (далі - Порядок №6-4) головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області правомірно прийнято рішення від 21.03.2019 за №67 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру. У зв'язку із наведеним, відповідач вважає, що рішення відповідача №67 від 21.03.2019 є правомірним, а тому просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Позивач 11.06.2019 подав суду відповідь на відзив, згідно якого зазначив, що пенсіонер не несе відповідальність за зміст і достовірність офіційних документів, які видаються органами державної влади, іншими організаціями та установами на виконання їх повноважень, а тому рішення відповідача №67 від 21.03.2019 про утримання з позивача надміру виплачених сум пенсії у розмірі 65 673,60 грн. в силу того, що з сторони позивача зловживань не було, є протиправним та підлягає скасуванню. Просить задовольнити позов повністю та скасувати оскаржене рішення (а.с. 50-53).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази і відзив, встановив наступне.
ОСОБА_1 з 01.08.2007 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується копією протоколу від 04.06.2019 (а.с. 33) та копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 (а.с. 9).
Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області видано первинну довідку від 20.03.2018 за №1383/8-18 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ №103. Розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою становив 7 956,00 грн. (а.с. 35).
Відповідачем ОСОБА_1 03.04.2018 здійснено перерахунок пенсії відповідно до вказаної довідки від 20.03.2018 за №1383/8-18, в результаті якого розмір пенсії склав 5 569,20 грн. (а.с. 34).
В квітні 2018 року на заміну первинної довідки відповідачу надіслано іншу довідку за тим самим номером і тою самою датою. Розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою становив 13 674,38 грн. (а.с. 37).
Позивачу 04.05.2018 здійснено перерахунок пенсії відповідно до довідки, яка видана на заміну, від 20.03.2018 за №1383/8-18 та в результаті перерахунку розмір пенсії склав 9 572,07 грн. (а.с. 36).
Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області в жовтні видано нову довідку за №4280/8-18 від 24.10.2018. Розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою становив 14 210,63 грн. (а.с. 39).
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 25.10.2018 здійснило позивачу перерахунок пенсії відповідно до довідки від 24.10.2018 за №4280/8-18. В результаті перерахунку розмір пенсії склав 9 947,44 грн. (а.с. 38).
У лютому 2019 року Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області видала нову уточнюючу довідку від 18.02.2019 за №445/8-19 для перерахунку пенсії на виконання Постанови №103. Розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою становить 7 956,00 грн.
Як слідує із розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії по ОСОБА_1 , після проведеного перерахунку відповідно до вказаної довідки від 18.02.2019 за №445/8-19, основний розмір пенсії позивача становив 5 569,20 грн. та за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 позивачу надміру виплачено кошти в сумі 65 673,60 грн.
Надалі Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято рішення за №67 від 21.03.2019, яким вирішено стягувати з ОСОБА_1 надміру виплачену пенсію в сумі 65 673,60 грн. шляхом утримання 20% від суми пенсії щомісячно до повного погашення переплати (а.с. 43).
Позивач звернувся до відповідача із запитом від 12.03.209 за №3830/13.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 26.04.2019 за №13025/02-12 надало відповідь позивачу, згідно якого повідомило, що на виконання пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України №103 з 01.01.2016 проведено перерахунки пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою та з розміру грошового забезпечення поліцейського, визначеного станом на січень 2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.205 за №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Водночас зазначено, що надміру виплачені суми пенсії особам, яким проведено перерахунок пенсій у зв'язку із повторним наданням уповноваженими органами довідок про оновлений розмір грошового забезпечення, підлягають відшкодуванню відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 42).
Вважаючи наведені дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Порядок утримання надміру виплачених сум пенсій та відрахування з пенсій визначений статтею 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 за №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV), згідно з частинами 1-2 якої, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Згідно положень частини 2 статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до статті 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 за № 1788-XII, суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Відповідно до статті 59 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відрахування з пенсій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей провадиться в порядку, встановленому частиною другою статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 60 наведеного Закону також передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживання з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім'ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.
Відповідно до ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмується, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів (правова позиція, висловлена у постанові Верховного Суду України від 02.07.2014 року у справі №6-91 цс 14).
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що надмірно виплачені суми можуть бути утримані із пенсії за умови зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 19.06.2018 у справі №344/16504/16-а (адміністративне провадження №К/9901/19023/18).
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 року № 6-4.
Пунктом 3 вказаного Порядку передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону №1058-IV. Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.
Суд зазначає, що пенсіонер не може нести відповідальність за зміст та достовірність офіційних документів, які видаються органами державної влади, іншими організаціями та установами на виконання їх повноважень.
Отже, на пенсіонера може бути покладений обов'язок про повернення надміру виплаченої пенсії лише у випадку встановлення і доведення об'єктивними даними зловживань з його боку, тобто наявність об'єктивно встановленої вини в наданні недостовірних даних.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зазначає, що в межах розгляду даної справи відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій, не спростував доводи позивача та не надав суду доказів того, що переплата пенсії ОСОБА_1 виникла внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією №ПН106323С1 від 21.05.2019 (а.с. 3).
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) про скасування рішення №67 від 21.03.2019, - задовольнити повністю.
Скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) №67 від 21.03.2019 про стягнення з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) сум пенсії, виплачених надміру.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) сплачений судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Кафарський В.В.