Рішення від 27.05.2019 по справі 280/5101/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

27 травня 2019 року о/об 13 год. 17 хв.Справа № 280/5101/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" (69068, місто Запоріжжя, вул. Іванова, 105, код ЄДРПОУ 38945259)

до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (69107, місто Запоріжжя, пр. Соборний, б. 166, код ЄДРПОУ 39396146)

про визнання протиправними та скасування рішень та наказу,

за участі представників:

від позивача - Ковальська Я.М.

(діє на підставі довіреності б/н від 03.01.2019 року)

від відповідача - Гаврик С.В.

(діє на підставі довіреності № 917/8/08-01-10-01 від 13.11.2018 року)

від відповідача - Немогуща С.М.

(діє на підставі довіреності№ 188/08-01-10-01 від 02.04.2019 року)

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" (надалі - позивач) до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Запорізькій області №1845 від 13 червня 2018 року "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки";

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області №0007224001 від 20 липня 2018 року, яким на ТОВ "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" накладено штрафні (фінансові) санкції (штраф) в сумі 3075883,22 грн. (три мільйони сімдесят п'ять тисяч вісімсот вісімдесят три гривні 22 копійки);

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області №0007234001 від 20 липня 2018 року, яким на ТОВ "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" накладено штрафні (фінансові) санкції (штраф) в сумі 510,00 грн. (п'ятсот десять гривень 00 копійок).

Ухвалою суду від 05 грудня 2018 року провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження, а підготовче засідання призначено на 19 грудня 2018 року.

19 грудня 2018 року провадження у справі зупинено до 29 січня 2019 року, про що судом постановлено відповідну ухвалу.

Ухвалою суду від 29 січня 2019 року провадження у справі поновлено.

Разом з тим, ухвалою суду від 29 січня 2019 року підготовче засідання відкладено до 19 лютого 2019 року.

У судовому засіданні 19 лютого 2019 року протокольною ухвалою суду підготовче засідання відкладено до 13 березня 2019 року.

13 березня 2019 року в підготовчому засіданні протокольною ухвалою суду, за письмовими згодами всіх учасників справи, призначено справу до судового розгляду по суті на 13 березня 2019 року після закриття підготовчого провадження, а у розгляді справи по суті оголошено перерву 10 квітня 2019 року.

10 квітня 2019 року провадження у справі зупинено до 15 травня 2019 року, про що судом постановлено відповідну ухвалу.

Ухвалою суду від 15 травня 2019 року провадження у справі поновлено.

15 травня 2019 року провадження у справі зупинено до 27 травня 2019 року, про що судом постановлено відповідну ухвалу.

Ухвалою суду від 27 травня 2019 року провадження у справі поновлено.

Відповідно до статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 27 травня 2019 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частину рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.

Позовна заява обґрунтована тим, що наказ Головного управління ДФС у Запорізькій області від 13 червня 2018 року №1845 та податкові повідомлення-рішення № 0007224001 від 20 липня 2018 року та № 0007234001 від 20 липня 2018 року є такими, що порушують права платника податку, не відповідають нормам чинного податкового законодавства України, є протиправними, а тому підлягають скасуванню. Вказує на те, що фактична перевірка на оптовому складі TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» не проводилась, оскільки до предмету фактичної перевірки відповідно до пункту 75.1.3 статті 75 ПК України відносяться питання щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій. В зв'язку з цим, контролюючий орган не мав наказу та направлень на проведення фактичної перевірки на оптовому складі TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ». Саме тому вимога контролюючого про проведення інвентаризації на оптовому складі була поза законом, адже закон дозволяє контролюючому органу вимагати проведення інвентаризації виключно під час перевірок. Вказує, що контролюючий орган не мав законних підстав вимагати проведення інвентаризації на оптовому складі, однак, зробив висновки про «недостовірність визначення TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» обсягів реалізації пального та не проведення в СЕАРП реєстрації акцизних накладних на обсяг реалізованого пального», без врахування всіх залишків пального по підприємству станом на 31 січня 2018 року, інформація щодо яких наявна в СЕАРП, а взявши до уваги лише фактичні залишки пального по трьом АЗС. Разом з тим, TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» надало відповідь на запит (копія листа №82 від 11 квітня 2018 року), в якій повідомило контролюючий орган про безпідставність запиту та обґрунтувало своє звільнення від надання інформації. Отримання такої відповіді на запит не заперечується й самим контролюючим органом. Враховуючи безпідставність запиту, контролюючий орган був позбавлений права приймати оскаржуваний наказ про призначення документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків з підстав визначених підпунктом 78.1.1, підпунктом 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 ПК України (не надання пояснень та їх документальних підтверджень), що, в свою чергу свідчить, про протиправність наказу, самої перевірки та наслідків такої перевірки - податкових повідомлень-рішень. Також зазначає, що серед інших численних порушень з боку відповідача, мала місце ще й подвійна перевірка (питання, що були предметом цієї 'документальної перевірки, були в тому числі охоплені під час попередньої камеральної перевірки), що заборонено законом. Відповідач не прийняв до уваги дані про залишки пального позивача, що містяться в СЕАРП, та зробив висновки про порушення Позивачем податкового законодавства без їх врахування.

В судовому засіданні представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник Головного управління ДФС у Запорізькій області в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№188 від 03 січня 2019 року), відповідно до якого зазначено, що під час проведення позапланової невиїзної перевірки керівник підприємства ТОВ "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" ОСОБА_1 не надав жодних документів, що належать та пов'язані з предметом перевірки, чим порушив вимоги пункту 44.1, пункту 44.6 статті 44, пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України. Вказує, що ДФС веде автоматичний облік за допомогою СЕАРП у розрізі платників податку: обсягів пального, що містяться у виданих та отриманих акцизних накладних та/або розрахунках коригування до акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД; обсягів пального в розрізі кодів згідно з УКТЗЕД, виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок; обсягів пального в розрізі кодів згідно з УКТЗЕД, на які платники податку зареєстрували заявки в СЕАРП на поповнення обсягів залишку пального за рахунок сплачених через електронні рахунки коштів до бюджету; обсягів залишків пального, на які платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних у розрізі кодів згідно з УКТЗЕД; сум сплаченого акцизного податку, овердрафту та залишків сум акцизного податку, в межах яких платники податку мають право зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишків пального (п.27 розділу IV Порядку електронного адміністрування реалізації пального). Податковий орган зазначає, що здійсненим аналізом баз даних ДФС, згідно даних СЕАРП встановлено, що TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" (ЄДРПОУ 38945259) за період з 18 листопада 2016 року по 31 січня 2018 року: отримано пального всього у кількості 5 941 214,70 літри, - реалізовано пального всього у кількості 4 678 204,74 літри. Відповідно, залишок пального у TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" станом на 31 січня 2018 року повинен скласти 1 263 009,96 літри пального. Відповідно даних фактичних перевірок (№0049/08/01/40/38945259; №0050/08/01/40/38945259; №51/08/01/40/38945259) фактичні залишки пального станом на 31 січня 2018 року на TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" склали 64716 літри (64597,77 літри згідно х-звіту). Проведеною перевіркою (акт від 02 липня 2018 року №381/08-01-40-01/38945259) встановлено порушення TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» пункту 231.1, пункту 231.3, пункту 231.5, пункту 231.6 статті 231 ПК України через що не складено 31 січня 2018 року та, відповідно, не зареєстровано акцизні накладні на обсяги пального реалізованого, використаного для власного споживання, втраченого (як у межах, так і понад встановлені норми втрат), зіпсованого, знищеного (в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального) всього на 1 198 412,19 літри пального. Також вказує, що відповідно до пункту 44.1, пункту 44.6, статті 44, пункту 85.2 статті 85 ПК України, не надано документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки.

В судовому засіданні представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, статті 79 Податкового Кодексу України (надалі - ПК України), відповідно до Наказу Головного управління ДФС у Запорізькій області від 13 червня 2018 року №1845 проведена документальна позапланова невиїзна перевірка TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ", з питання повноти складання за період з 18 листопада 2016 року по 31 січня 2018 року акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних та своєчасності їх реєстрації в Системі електронного адміністрування реалізації пального.

TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» проінформовано про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, письмове повідомлення від 13 червня 2018 року №7249/10/08-01-40-01-16 з копією наказу ГУ ДФС у Запорізькій області «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки» від 13 червня 2018 року №1845 у зв'язку з неврученням за податковою адресою (м. Запоріжжя, вул. Іванова, 105) направлено засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на податкову адресу TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ": Україна, 69068, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Іванова, буд. 105. Поштове відправлення повернуто до ГУ ДФС у Запорізькій області з відміткою пошти «відмова від отримання», «за закінченням зберігання».

За результатами перевірки складено акт про результати документальної позапланової невиїзної перевірки TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" від 02 липня 2018 року №381/08-01-40-01/38945259 з питання повноти складання за період з 18 листопада 2016 року по 31 січня 2018 року акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних та своєчасності їх реєстрації в Системі електронного адміністрування реалізації пального. Акт надіслано засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення №6900526670526 на податкову адресу TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ», отримано платником 06 липня 2018 року.

Актом перевірки встановлено що TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» порушено вимоги:

- пункту 231.1, пункту 231.3, пункту 231.5, пункту 231.6 статті 231 ПК України не складено 31 січня 2018 року та, відповідно, не зареєстровано акцизні накладні на обсяги пального реалізованого, використаного для власного споживання, втраченого (як у межах, так і понад встановлені норми втрат), зіпсованого, знищеного (в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального) всього на 1 198 412,19 літри пального;

- пункт 44.1, пункт 44.6, статті 44, пункт 85.2 статті 85 ПК України, а саме не надання документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки.

На підставі Акта перевірки податковим органом прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення:

-№0007224001 від 20 липня 2018 року, яким до TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 3 075 883,22 грн. - за не реєстрацію акцизних накладних на обсяги пального реалізованого, використаного для власного споживання, втраченого (як у межах, так і понад встановлені норми втрат), зіпсованого, знищеного (в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального);

-№0007234001 від 20 липня 2018 року яким до TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 510 грн. - за не надання документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки.

Податкові повідомлення-рішення від 20 липня 2018 року №0007224001, №0007234001, направлено засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення №6910703267481 на податкову адресу TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ». Отримано платником 23 серпня 2018 року.

TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» до ГУ ДФС у Запорізькій області на акт від 02 липня 2018 року №381/08-01-40-01/38945259 надано заперечення №183 від 06 серпня 2018 року, але з порушенням строку на що податковим органом надано відповідь №24809/10/08-01-40-01-16 від 14 серпня 2018 року.

TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» не погоджуючись з податковими повідомленнями-рішеннями від 20 липня 2018 року №0007224001, №0007234001, - подало до Державної фіскальної служби України скарги від 31 серпня 2018 року за №199 та №200. Крім того, позивачем до Державної фіскальної служби України були подані доповнення до вищевказаних скарг від 27 вересня 2018 року за №230 та №231.

Державна фіскальна служба України Рішенням №35666/6/99-99-11-03-01-25 від 01 листопада 2018 року «Про результати розгляду скарг» залишила без змін податкові повідомлення рішення від 20 липня 2018 року №0007224001, №0007234001, а скарги - без задоволення.

Не погоджуючись з наказом Головного управління ДФС у Запорізькій області №1845 від 13 червня 2018 року "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки" та податковими повідомленнями-рішеннями від 20 липня 2018 року №0007224001, №0007234001, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

1. Так, щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління ДФС у Запорізькій області №1845 від 13 червня 2018 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки» суд зазначає про наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Податковий кодекс України), який набрав законної сили 01 січня 2011 року.

Згідно підпункту 20.1.2 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом.

За приписами підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи також мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до підпункту 20.1.6 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначено, що контролюючі органи зокрема мають право запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

До того ж, підпунктом 20.1.43 пункту 20.1 статті 20 передбачено право контролюючих органів проводити у визначеному законодавством порядку перевірку показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування та із своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, виконанням законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до статті 62 ПК України (тут і надалі в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного наказу) податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Абзацом першим пункту 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно бази даних ДФС Товариство з обмеженою відповідальністю «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального 18 листопада 2016 року за №4954.

За TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» зареєстровано наступні пункти з реалізації пального:

- АЗС, Запорізька область, Шевченковский район, вул. Іванова, 105;

- АЗС, Запорізька область, Оріховський район, смт. Комишуваха траса Запоріжжя-Маріуполь,38 км;

- АЗС, Запорізька область, Комунарський район, вул. Складська, 1;

- Оптовий склад Запорізька область, Шевченковский район, вул. Іванова, 105.

Судом встановлено, що 31 січня 2018 року податковим органом винесено Наказ №268 про проведення фактичної перевірки TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» за місцем провадження діяльності зі зберігання та реалізації пального за адресою: м. Запоріжжя, вул. Складська, 1, за період 18 листопада 2016 року по 09 лютого 2018 року щодо дотримання норм законодавства в частині виробництва і обігу пального; установлених правил торгівлі підакцизними товарами, порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску, та обліку нафти і нафтопродуктів; наявності супровідних документів (прибуткових, видаткових, податкових та акцизних накладних), а також інших питань, що регулюють обіг пального.

Відповідачем TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» надано запит від 31 січня 2018 року №2438/10/08-01-40-01-16 «Про проведення інвентаризації, надання інформації та її документального підтвердження».

TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» листом від 05 лютого 2018 року №29 відмовило в наданні інформації та її документального підтвердження.

За результатами перевірки податковим органом складено Довідку №0049/08/01/40/38945259 від 09 лютого 2018 року.

Також, 31 січня 2018 року податковим органом винесено Наказ №267 про проведення фактичної перевірки TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» за місцем провадження діяльності зі зберігання та реалізації пального за адресою: Запорізька область, Оріхівський район, смт. Комишуваха, траса Запоріжжя-Маріуполь, 38 км., за період 18 листопада 2016 року по 09 лютого 2018 року щодо дотримання норм законодавства в частині виробництва і обігу пального; установлених правил торгівлі підакцизними товарами, порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску, та обліку нафти і нафтопродуктів; наявності супровідних документів (прибуткових, видаткових, податкових та акцизних накладних), а також інших питань, що регулюють обіг пального.

Відповідачем TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» надано запит від 31 січня 2018 року №2435/10/08-01-40-01-16 «Про проведення інвентаризації, надання інформації та її документального підтвердження».

TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» листом від 05 лютого 2018 року №28 відмовило в наданні інформації та її документального підтвердження.

За результатами перевірки податковим органом складено Довідку №0050/08/01/40/38945259 від 09 лютого 2018 року.

Крім того, 31 січня 2018 року податковим органом винесено Наказ №269 про проведення фактичної перевірки TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» за місцем провадження діяльності зі зберігання та реалізації пального за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 105, за період 18 листопада 2016 року по 09 лютого 2018 року щодо дотримання норм законодавства в частині виробництва і обігу пального; установлених правил торгівлі підакцизними товарами, порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску, та обліку нафти і нафтопродуктів; наявності супровідних документів (прибуткових, видаткових, податкових та акцизних накладних), а також інших питань, що регулюють обіг пального.

Відповідачем TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» надано запит від 31 січня 2018 року №2433/10/08-01-40-01-16 «Про проведення інвентаризації, надання інформації та її документального підтвердження».

TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» листом від 05 лютого 2018 року №27 відмовило в наданні інформації та її документального підтвердження.

Відповідачем TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» надано запит від 01 лютого 2018 року №2634/10/08-01-40-01-15 «Про проведення інвентаризації, надання інформації та її документального підтвердження».

TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» листом від 05 лютого 2018 року №30 відмовило в наданні інформації та її документального підтвердження.

За результатами перевірки податковим органом складено Довідку №51/08/01/40/38945259 від 09 лютого 2018 року.

Відповідно до вищезазначених довідок від 09 лютого 2018 року №0049/08/01/40/38945259, №0050/08/01/40/38945259, №51/08/01/40/38945259 матеріально-відповідальними особами АЗС в присутності перевіряючих 31 січня 2018 року знято (зафіксовано) фактичні залишки пального на об'єктах перевірок в кількості 64716 л., що підтверджується відомостями про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей). Крім того, відповідно до матеріалів справи при проведені фактичної перевірки встановлено, що TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ», здійснює діяльність зі зберігання та реалізації пального за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 105, оператором АЗС №3 ОСОБА_2 в присутності перевіряючих 31 січня 2018 року знято (зафіксовано) залишки пального в кількості 34275,0л.

Враховуючи дані проведених фактичних перевірок (№0049/08/01/40/38945259; №0050/08/01/40/38945259; №51/08/01/40/38945259) фактичні залишки пального станом на 31 січня 2018 року на TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» склали 64716 літри (64597,77 літри), в т.ч.:

1. Залишки згідно відомостей

- Бензин А95 Premium - 9 383,00

- Бензин А92 - 4 612,00

- Дизельне паливо - 17 117,00

- Дизельне паливо євро - 21 230,00

- Всього пального 64 716,00

2. Залишки за результатом РРО:

- Бензин А95 - 9 325,06

- Бензин А95 Premium - 4 625,86

- Бензин А92 - 12 356,58

- Дизельне паливо - 17 089,23

- Дизельне паливо євро - 21 201,04

Всього пального 64 597,77.

Підпунктом 72.1.5 пункту 72.1 статті 72 ПК України встановлено, що для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла за наслідками податкового контролю.

Пункт 61.1 статті 61 ПК України визначає податковий контроль - як систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 1) пункту 73.3 статті 73 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Судом встановлено, що на податкову адресу TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» засобами поштового зв'язку направлено запит від 15 лютого 2018 року №3984/10/08-01-40-01-16 про надання пояснень та їх документальних підтверджень щодо встановлених розбіжностей, який отримано платником 20 березня 2018 року. Запит обґрунтовано тим, що за результатами аналізу наявної кількості знятих фактичних залишків пального у TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» (що здійснює діяльність зі зберігання та реалізації пального за адресами: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 105; м. Запоріжжя, вул. Складська 1; Запорізька область, Оріхівський район, смт. Комишуваха, траса Запоріжжя- Маріуполь, 38 км) станом на 31 січня 2018 року встановлено їх невідповідність даним Системи електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП).

Однак листом №82 від 11 квітня 2018 року TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» надано відповідь, в якій повідомлено, що вказана підстава в розумінні статті 73 ПК України, не є підставою, що покладає на платника податків обов'язок з надання пояснень та їх документальних підтверджень на письмовий запит контролюючого органу. Також TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» зазначено, що дані СЕАРП та дані по залишкам пального, знятих під час фактичних перевірок, які прийняті контролюючим органом до уваги, виключає правильність висновків контролюючого органу щодо не відповідає дійсності, оскільки TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ», крім трьох АЗС використовує у господарській діяльності оптовий склад. Тому позивачем не надано документів на вказаний запит.

За результатами фактичних перевірок на АЗС, оформлених довідками від 09 лютого 2018 року №0049/08/01/40/38945259, №0050/08/01/40/38945259, №51/08/01/40/38945259, порушень з боку TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» не виявлено.

В той же час суд звертає увагу, що одним із видів податкового контролю є інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів, а також перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу.

Таким чином, у межах наданих чинним законодавством повноважень, податковим органом під час співставлення даних TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ», встановлених під час фактичних перевірок та даних, які містяться у Системі електронного адміністрування реалізації пального (далі - СЕАРП) - встановлено розбіжності, а відтак суд дійшов висновку, що запит на надання інформації та її документального підтвердження від 15 лютого 2018 року №3984/10/08-01-40-01-16 є законним та обґрунтованим, складеним відповідно до вимог чинного законодавства.

В силу підпункту 75.1.2. пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Пункт 78.1 статті 78 ПК України визначає вичерпний перелік підстав для здійснення документальної позапланової перевірки.

Відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно пункту 78.4 статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Таким чином, документальна позапланова перевірка проводиться на підставі наказу керівника контролюючого органу та за наявності підстав для її проведення; у свою чергу можливість для прийняття наказу про проведення документальної позапланової перевірки на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України виникає за наявності таких умов: виявлення фактів, що свідчать про порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; ненадання платником пояснень та їх документального підтвердження на запит контролюючого органу протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту, в якому зазначаються порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства.

За приписами пункту 79.1 статті 79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Пунктом 79.2 статті 79 ПК України встановлено, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

Враховуючи все вищенаведене суд дійшов висновку, що податковий орган мав законні та обґрунтовані підстави для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ», у зв'язку з чим відповідачем правомірно винесено Наказ №1845 від 13 червня 2018 року.

Твердження TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» про те, що викладені в Акті дані, щодо отриманого та реалізованого пального в період з 18 листопада 2016 року по 31 січня 2018 року, а також залишки пального станом на 31 січня 2018 року узгоджуються з даними СЕАРП та з даними бухгалтерського обліку TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» суд не може прийняти до уваги, оскільки позивачем, а ні податковому органу до перевірки, а ні до суду не надано первинні бухгалтерські документи або інших належних доказів на обґрунтування своїх тверджень.

Щодо посилань позивача про порушення порядку проведення перевірки суд не приймає їх до уваги, оскільки предметом розгляду даної справи є наказ Головного управління ДФС у Запорізькій області №1845 від 13 червня 2018 року "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки" та податкові повідомлення-рішення від 20 липня 2018 року №0007224001, №0007234001, а не правомірність дій податкового органу щодо проведення перевірки.

Пунктом 85.2 статті 85 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Таким чином, враховуючи встановлені в ході судового розгляду обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що суб'єкт владних повноважень - відповідач у справі, діяв на підставі, в межах та у спосіб, визначені чинним законодавством, а власне наказ Головного управління ДФС у Запорізькій області №1845 від 13 червня 2018 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки» повністю відповідає встановленим у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям правомірності, обґрунтованості, неупередженості, добросовісності, розсудливості, пропорційності та своєчасності, а відтак до скасування не підлягає.

2. Щодо позовних вимог, в яких позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення №0007224001 від 20 липня 2018 року та №0007234001 від 20 липня 2018 року, то суд зазначає про наступне.

Відповідно підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 ПК України платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.

Абзацом 2 підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПУ України визначено, що реалізація пального для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками

За правилами пункту 231.1 статті 231 ПК України визначено, що платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.

Виробник пального в споживчій тарі ємністю до двох літрів (включно) зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги такого пального.

Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

У разі здійснення операцій з реалізації пального, які передбачають відпуск пального через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях, акцизна накладна складається у день проведення відпуску пального через паливороздавальні колонки на таких станціях незалежно від того, коли відбувся перехід права власності на таке пальне.

Акцизна накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо акцизні накладні не були складені на ці операції) за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у разі здійснення реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником акцизного податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок особи, що реалізує пальне). При цьому окремі обов'язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами "г" та "ґ" пункту 231.1 цієї статті, не заповнюються.

У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.

Для цілей цього пункту під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального (контрагентів) отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.

Акцизна накладна може бути складена не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг втраченого пального протягом такого місяця за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, що втрачено (пункт 231.3 статті 231 ПК України).

Відповідно до пункту 231.4 статті 231 ПК України право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу.

Згідно пункту 231.5 статті 231 ПК України при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Згідно пункту 231.6 статті 231 ПК України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» запроваджено систему електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) та введено акцизну накладну - обов'язковий електронний документ, який складається при всіх операціях реалізації пального на внутрішньому ринку та реєструється в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Відповідно до підпункту 14.1.60-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України «Єдиний реєстр акцизних накладних - реєстр відомостей щодо акцизних накладних, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками акцизного податку електронними документами».

Основним документом, який регулює порядок прийняття, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, є Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 року за № 805/15496 (далі - Інструкція №281). Вимоги Інструкції N281 є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб-підприємців), що здійснюють хоча б один із видів економічної діяльності: закупівля, транспортування, зберігання, використання в якості компонентної сировини, чи реалізація нафти і нафтопродуктів на території України.

Закупівля - процес придбання товарів замовником, визначення потреби, мети використання, пошук і вибір постачальника, підписання контракту, доставка товару.

Отже, у випадку придбання та реалізації нафтопродуктів будь-яким суб'єктом господарювання на території України сторони зобов'язані керуватись вимогами даної Інструкції.

Інструкція №281 передбачає порядок прийняття, зберігання та відпуску нафти і нафтопродуктів.

Відпуск нафти і нафтопродуктів здійснюється шляхом їх відвантаження споживачам магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, водним, залізничним і автомобільним транспортом (підпункт 7.2 пункту 7 Інструкції №281).

Підпунктом 14.1 пункту 14 Інструкції №281 передбачено, що під час приймання, зберігання та відпуску нафти і нафтопродуктів керівник підприємства та головний бухгалтер здійснюють контроль за дотриманням матеріально відповідальними особами вимог цієї Інструкції та забезпечують: своєчасне оформлення документів руху нафти та нафто-продуктів; збереження їх кількості і якості; відображення їх руху за бухгалтерським обліком; своєчасне вжиття заходів щодо попередження псування, втрат, нестач та розкрадання нафти та нафтопродуктів, а також створення необхідних умов для їх зберігання (пункт 14.1 Інструкції №281).

Первинні документи приймаються бухгалтерською службою підприємства від матеріально відповідальних осіб за реєстрами (відомостями) і підписами, перевіряються і групуються за постачальниками і споживачами (пункт 14.10 Інструкції №281).

Підпунктом 15.2 пункту 15 Інструкції №281 передбачено, що бухгалтерська служба підприємства на підставі перевірених первинних документів, наданих матеріально відповідальними особами, складає місячні накопичувальні відомості окремо з приймання та відпуску нафти та/або нафтопродуктів із зазначенням найменування документа, номера і дати його складання та маси нафти та/або нафтопродуктів за кожним власником і в розрізі кожного резервуара. Результати накопичувальної відомості з урахуванням підсумків інвентаризації заносяться до оборотно-сальдової відомості, яка ведеться в розрізі кожного власника та кожного резервуара за кількісно-сумовими показниками із зазначенням сальдо та оборотів за місяць. Для підприємств, укомплектованих резервуарами для зберігання світлих нафтопродуктів місткістю виключно до 100 м 3, такий облік ведеться лише за власником.

Залишки нафти і нафтопродуктів за бухгалтерським обліком щомісяця звіряються з даними складського обліку за марками і видами (підпункт 15.2 пункту 15 Інструкції №281).

Пунктом 231.8 статті 231 ПК України визначено, що порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Отримувач пального має право звіряти дані отриманої акцизної накладної на відповідність з даними Єдиного реєстру акцизних накладних.

Пунктом 232.1 статті 232 ПК України встановлено, що облік обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального ведеться за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Ведення обліку обсягів пального у системі електронного адміністрування реалізації пального здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Одиницею обліку обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального є літри, приведені до температури 15°С. При цьому відпущені літри через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях для цілей цього розділу вважаються як літри, приведені до температури 15°С. Така одиниця обліку повинна використовуватися в первинних бухгалтерських документах, акцизних накладних/розрахунках коригування до акцизних накладних, декларації з акцизного податку.

Система електронного адміністрування реалізації пального забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Порядок електронного адміністрування реалізації пального встановлюється Кабінетом Міністрів України у затвердженій постанові від 24 лютого 2016 року № 113.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №113 установлено, що рахунки платників акцизного податку в системі електронного адміністрування реалізації пального відкриваються у Державній казначейській службі; у товаросупровідних документах на пальне обсяги пального відображаються виробниками пального в кілограмах та літрах, які приведені до температури 15° С.

Відповідно до пункту 27 Порядку електронного адміністрування реалізації пального ДФС веде автоматичний облік за допомогою СЕАРП у розрізі платників податку:

обсягів пального, що містяться у виданих та отриманих акцизних накладних та/або розрахунках коригування до акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД;

обсягів пального в розрізі кодів згідно з УКТЗЕД, виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок;

обсягів пального в розрізі кодів згідно з УКТЗЕД, на які платники податку зареєстрували заявки в СЕАРП на поповнення обсягів залишку пального за рахунок сплачених через електронні рахунки коштів до бюджету;

обсягів залишків пального, на які платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних у розрізі кодів згідно з УКТЗЕД;

сум сплаченого акцизного податку, овердрафту та залишків сум акцизного податку, в межах яких платники податку мають право зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишків пального.

За правилами пункту 29 Порядку електронного адміністрування реалізації пального ДФС в СЕАРП автоматично відкриває платникам податку облікові картки, в яких автоматично обліковуються:

обсяги залишків пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД, в межах яких платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

суми залишків акцизного податку, перерахованого платниками податку на електронні рахунки з урахуванням овердрафту, в межах яких платники податку мають право зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишків пального.

Пунктом 32 Порядку електронного адміністрування реалізації пального встановлено, що акцизна накладна, розрахунок коригування до акцизної накладної, заявка на поповнення залишку пального, коригування до заявки на поповнення залишку пального складається особами, що здійснюють реалізацію пального та які відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Кодексу визначені платниками податку та включені до реєстру платників відповідно до розділу II цього Порядку.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Згідно з пунктом 44.6 статті 44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Відповідно до пункту 85.2 статті 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Судом встановлено, що ні на запити податкового органу, ні під час проведення позапланової невиїзної перевірки керівник підприємства TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" ОСОБА_1 не надав жодних документів, що належать та пов'язані з предметом перевірки, чим порушив вимоги пункту 44.1, пункту 44.6 статті 44, пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України.

Судом з матеріалів справи встановлено, що здійсненим аналізом баз даних ДФС, згідно даних СЕАРП встановлено, що TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" (ЄДРПОУ 38945259) за період з 18 листопада 2016 року по 31 січня 2018 року: отримано пального всього у кількості 5 941 214,70 літри, - реалізовано пального всього у кількості 4 678 204,74 літри.

Відповідно, залишок пального у TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" станом на 31 січня 2018 року повинен скласти 1 263 009,96 літри пального.

Відповідно даних фактичних перевірок (№0049/08/01/40/38945259; №0050/08/01/40/38945259; №51/08/01/40/38945259) фактичні залишки пального станом на 31 січня 2018 року на TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" склали 64716 літри (64597,77 літри згідно х-звіту).

Позивач вказує, що пальне в кількості 1198412,19 літрів (приведене до температури 15° С) по видам за кодами УКТ ЗЕД станом на 31 січня 2018 року не було використане для власного споживання, не було реалізовано, не було використане для виробництва непідакцизної продукції, не було зіпсоване, не було знищене, не було випаровувано. Позивач зазначає, що вказане пальне станом на 31 січня 2018 року було оприбутковане, існувало та перебувало у власності TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ", що узгоджується з даними СЕАРП, а в подальшому (після 31 січня 2018 року) вказане пальне було реалізоване, що підтверджується складеними та зареєстрованими в Реєстрі акцизними накладними та прослідковується в СЕАРП. Позивач вказує, що податковий орган не прийняв до уваги дані про залишки пального TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ", що містяться в СЕАРП, та зробив висновки про порушення позивачем податкового законодавства без їх врахування.

Проте суд не приймає такі твердження позивача з огляду на те, що відповідачем суду були надані Витяги з СЕАРП, в той час як TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" ні на запити податкового органу, ні до перевірки, ні до суду не надані первинні бухгалтерські документи, які б спростували висновки відповідача, викладені в Акті перевірки від 02 липня 2018 року №381/08-01-40-01/38945259.

Суд звертає увагу на те, що податком органом здійснено всі необхідні заходи для виконання покладених на них функціональних обов'язків, а інших заходів щодо встановлення залишків пального TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» на оптовому складі станом на 31 січня 2018 року у податкового органу, під час проведення перевірки, відсутні.

Таким чином, суд дійшов висновку, що саме позивач у даному випадку в змозі спростувати твердження податкового органу провівши інвентаризацію фактичних залишків пального TOB «ТРАНС.НАФТА ОЙЛ» на оптовому складі станом на 31 січня 2018 року, однак до суду позивачам документального підтвердження, а також доказів спростування висновків податкового органу - не надано.

Отже суд приходить до того, що висновки про порушення TOB "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" пункту 44.1, пункт 44.6, статті 44, пункту 85.2 статті 85, пункту 231.1, пункту 231.3, пункту 231.5, пункту 231.6 статті 231 ПК України знаходять своє підтвердження у матеріалах справи, а тому податкові повідомлення-рішення №0007224001 від 20 липня 2018 року, №0007234001 від 20 липня 2018 року є такими що не підлягають скасуванню, оскільки в прийняті в межах та у спосіб, визначені чинним законодавством, а відтак повністю відповідають встановленим у частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям правомірності, обґрунтованості, неупередженості, добросовісності, розсудливості, пропорційності та своєчасності.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України: завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 2 КАС України: у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини 1 та 2 статті 76 КАС України).

Частинами 1 та 2 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведено правомірність його рішень.

Позивач не надав суду належних та достатніх доказів на підтвердження своїх позовних вимог.

За наслідками розгляду справи суд дійшов висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень, надав суду достатні та допустимі докази на спростування вищенаведених у позові обставин, у зв'язку з чим суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 77, 78, 139, 241-245 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНС.НАФТА ОЙЛ" (69068, місто Запоріжжя, вул. Іванова, 105, код ЄДРПОУ 38945259) до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (69107, місто Запоріжжя, пр. Соборний, б. 166, код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправними та скасування рішень та наказу - відмовити повністю.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 31 травня 2019 року.

Суддя Д.В. Татаринов