про залишення позовної заяви без руху
18 червня 2019 року м. Житомир справа № 240/3955/19
категорія 102080000
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Черняхович І.Е., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про зобов'язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди 2000,00 гривень,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, в якому просить:
- зобов'язати відповідача внести зміни в актовий запис про розірвання шлюбу №1299 від 28.07.1979, складений відділом реєстрації актів цивільного стану Богунського районного управління юстиції м. Житомир, зазначено у графі дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , в графі "після реєстрації розірвання шлюбу присвоюється дата народження в графі "свідоцтво видано" вказати 04 липня 1952 року;
- стягнути з відповідача на його користь моральну шкоду в сумі 2000,00 гривень.
Ухвалою суду від 10 квітня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Досліджуючи зміст та обґрунтованість позовної заяви та наданих до неї документів, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки вона не відповідає положенням статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до п .4 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Частиною 4 ст. 161 КАС України визначено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно з ст. 160 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.
Отже, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд повинен пересвідчитись, серед іншого, про наявність права на позов у матеріальному розумінні, а також встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення). З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
Зі змісту описової частини позовної заяви судом встановлено, що суть спірних правовідносин у даній справі зводиться до протиправної, на думку позивача, відмови Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області у внесенні змін до актового запису про розірвання шлюбу №147 від 26.02.1992, в частині дати його народження.
На підтвердження зазначених обставин ОСОБА_1 додав до позовної заяви копію свідоцтва про розірвання шлюбу від 25.10.2010, виданого на підставі актового запису про розірвання шлюбу №147 від 26.02.1992, а також копію відповіді Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 21.03.2019 №1441/36/9.23-23 на заяву позивача від 19.03.2019 про виправлення дати народження у актовому записі про розірвання шлюбу №147 від 26.02.1992 з 07 липня 1952 року на 04 липня 1952 року.
Натомість, з прохальної частини позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 просить суд зобов'язати відповідача внести зміни в актовий запис про розірвання шлюбу №1299 від 28.07.1979, складений відділом реєстрації актів цивільного стану Богунського районного управління юстиції м. Житомир, зазначивши у графі дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Водночас, з наявного у матеріалах справи листа Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 21.03.2019 № 1441/36/9.23-23 судом встановлено, що актовий запис №1299 від 28.07.1979, складений Житомирським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області є актовим записом про укладення шлюбу, а не записом про розірвання шлюбу, як це зазначає позивач.
Таким чином, суд приходить до висновку про невідповідність змісту позовних вимог, зазначених в прохальній частині позовної заяви ОСОБА_1 , викладеним в описовій частині позовної заяви обставинам, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Зазначені обставини позбавляють суд можливості з'ясувати характер спірних правовідносин сторін, предмет та підставу позову, а також характер порушеного права позивача.
З огляду на зазначене суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 необхідно уточнити заявлені ним до Житомирського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області позовні вимоги.
Відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду уточненої позовної заяви (в 2-х екземплярах), із зазначенням в ній позовних вимог, які будуть відповідати зазначеним в описовій частині цієї позовної заяви обставинам, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Крім того, позивачу необхідно надати до суду докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (копії відповідного актового запису про цивільний стан, зміни до якого бажає внести позивач).
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя І.Е.Черняхович