Постанова від 10.06.2019 по справі 676/8036/18

КОПІЯ
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 676/8036/18

Провадження № 22-ц/4820/954/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2019 року м. Хмельницький

Хмельницький апеляційний суд у складі

колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

П'єнти І.В. (суддя-доповідач), Корніюк А.П., Талалай О.І.

секретар судового засідання Шевчук Ю.Г.

за участю: позивача ОСОБА_1

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 676/8036/18 за апеляційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 на рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 лютого 2019 року (суддя Швець О.Д.) у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці, про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання поновити на квартирному обліку.

Заслухавши доповідача, пояснення учасника справи, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ВЧ НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання поновити на квартирному обліку. В обґрунтування позову зазначав, що з січня 2014 року він проходить військову службу у ВЧ НОМЕР_1 на посаді заступника командира ремонтної роти з озброєння. Вказував, що рішенням житлової комісії військової частини, яке оформлено протоколом засідання житлової комісії від 05 червня 2018 року № 7, його та членів його сім'ї зараховано з 05 червня 2018 року на квартирний облік до загальної черги для отримання житла зі складом сім'ї чотири особи, в тому числі: дружина ОСОБА_2 , дочка ОСОБА_3 , 2003 року народження, син ОСОБА_4 , 2009 року народження, та включено до списку осіб, які потребують надання службового житла.

Вказував, що він разом з донькою зареєстрований та проживає в квартирі житловою площею 36,9 кв.м. по АДРЕСА_1 , в якій також зареєстровані та проживають мати, сестра з неповнолітнім сином. Фактичний рівень забезпеченості житловою площею, проживаючих у квартирі становить 7,38 кв.м.

Зазначав, що дружина разом з сином проживають в квартирі житловою площею 26,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 , в якій також зареєстровані та проживають батьки дружини. Фактичний рівень забезпеченості житловою площею осіб, проживаючих у цій квартирі становить 6,55 кв.м.

Посилався на те, що КЕВ м. Чернівці листом від 19.09.2018 № 2552 звернуло увагу командира військової частини на прийняття незаконного рішення про зарахування позивача та членів його сім'ї на квартирний облік. На підставі зазначеного листа 29.10.2018 житлова комісія прийняла рішення про зняття його разом з членами сім'ї з квартирного обліку, оскільки на позивача та членів його сім'ї припадає на одну особу більше як 6,5 кв. жилої площі, що для м. Кам'янця-Подільського вважається належним забезпеченням жилою площею.

Посилаючись на викладене вище, просив визнати незаконним рішення житлової комісії та командування військової частини НОМЕР_1 , оформлене протоколом № 10 від 29.10. 2018, про зняття його з квартирного обліку та зобов'язати військову частину НОМЕР_1 поновити його разом з членами сім'ї в квартирній черзі військової частини НОМЕР_1 з 05 червня 2018 року.

Ухвалою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 27 грудня 2018 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - КЕВ м. Чернівці.

Рішенням Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 лютого 2019 року позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Західне територіальне квартирно-експлуатаційне управління квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці, про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання поновити на квартирному обліку задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , оформлене протоколом № 7 від 05.06.2018 про зняття ОСОБА_1 та членів його сім'ї із квартирного обліку Військової частини НОМЕР_1 .

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 поновити ОСОБА_1 та членів його сім'ї на квартирному обліку Військової частини НОМЕР_1 шляхом прийняття відповідного рішення.

Вирішено питання щодо розподілу судового збору.

Ухвалою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 17 квітня 2019 року виправлено описку в рішенні Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 лютого 2019 року, викладено резолютивну частину рішення в такій редакції: «Визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , оформлене протоколом № 10 від 29.10.2018 про зняття ОСОБА_1 та членів його сім'ї із квартирного обліку Військової частини НОМЕР_1 . Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 поновити ОСОБА_1 та членів його сім'ї на квартирному обліку Військової частини НОМЕР_1 шляхом прийняття відповідного рішення».

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Військова частина НОМЕР_1 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове судове рішення, про відмову у задоволенні позовних вимог. Посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи. Вказує, що дії командування військової частини є правомірними і вчиненні в межах повноважень та у спосіб передбачений законодавством, відповідно, вимоги, вказані у позові, не ґрунтуються на нормах права. Вважає, що позивач та його сім'я забезпечені житлом в межах норм, передбачених чинним законодавством, а тому не є такими, що потребують поліпшення житлових умов.

ОСОБА_1 подав відзив на апеляційну скаргу, в якому вважає рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 лютого 2019 року законним.

В судовому засіданні позивач просив апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Інші учасники справи в судове засідання не з'явились, про день, місце і час слухання справи повідомлені належним чином.

Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції правильно встановив та виходив з того, що наказом командира військової частини № 8 від 14.01.2016 прапорщик ОСОБА_1 призначений на посаду заступника командира ремонтної роти з озброєння частини, з 14 січня 2016 року зарахований до списків особового складу частини (а.с. 10).

Рішенням житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 05 червня 2018 року на підставі поданих документів згідно з переліком, передбаченим п. 2.4 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30.11.2011 № 737, ОСОБА_1 зарахований на квартирний облік у Військовій частині НОМЕР_1 зі складом сім'ї чотири особи, в тому числі дружина - ОСОБА_5 , 1976 року народження, дочка ОСОБА_6 , 2003 року народження, син ОСОБА_7 , 2009 року народження в загальну чергу з 05 червня 2018 року на підставі п. 1 ст. 34 ЖК України, п.п. 1 п. 13 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», п. 2.4 Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30.11.2011 № 737 та включити до списку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень з 05 червня 2018 року, на підставі п. 14. ст. 12 Закону України від 22.10.1993, № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що підтверджується витягом з протоколу № 7 від 05 червня 2018 року (а.с. 11-13).

Згідно з довідкою КП УК «Добробут» № 968 від 17.04.2018 ОСОБА_1 зареєстрований трикімнатній квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , разом з ним зареєстровані за цією адресою: ОСОБА_8 мати, ОСОБА_9 сестра та її син ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , його донька (а.с. 14).

Згідно з довідкою КП УК «Добробут» № 969 від 17.04.2018 ОСОБА_5 зареєстрована у двокімнатній квартирі за адресою: АДРЕСА_2 , разом з нею за цією адресою зареєстровані: ОСОБА_11 батько, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 син, ОСОБА_12 мати. Позивач та члени його сім'ї фактично проживають за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 14).

Рішенням житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 29 жовтня 2018 року № 10 виключено із списку військовослужбовців, які потребують надання службового житла у військовій частині НОМЕР_1 старшого прапорщика ОСОБА_1 та членів його сім'ї. Підставою для перегляду попереднього рішення стало повідомлення з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці від 19.09.2018 № 2552 про те, що рішення житлової комісії № 7 від 05.06.2018 є протиправним, оскільки позивач та члени його сім'ї жилою площею забезпечені повністю та покращення житлових умов не потребують (а.с. 20-21).

Положеннями ч. 1 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Інструкція про організацію забезпечення і надання військовослужбовцям Збройних Сил України та членам їх сімей житлових приміщень, затверджена наказом Міністерства оборони № 737 від 30.11.2011 (далі - Інструкція) визначає організацію:

обліку військовослужбовців Збройних Сил України (далі - ЗС України) та осіб, звільнених у запас або відставку, що залишилися на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у ЗС України (далі - особи, звільнені з військової служби) (далі - облік); забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців ЗС України (крім військовослужбовців строкової військової служби, призваних на військову службу у зв'язку з мобілізацією, і резервістів), а також осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, включаючи членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли, пропали безвісти під час проходження військової служби, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов (далі - члени сімей військовослужбовців); порядку надання жилої площі в гуртожитках; порядку оренди і оплати орендованого жилого приміщення у ЗС України; порядку виплати грошової компенсації деяким категоріям військовослужбовців за піднайом (найом) ними жилих приміщень; порядку надання місць у спеціально пристосованих казармах у розташуванні військової частини; порядку створення та роботи житлових комісій; контролю за розподілом жилих приміщень у гарнізонах ЗС України, перевірки правильності оформлення облікових справ військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов.

Пунктом 1.5 зазначеної Інструкції визначено, що військовослужбовці та члени їх сімей визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов, на загальних підставах відповідно до вимог чинного законодавства.

Пунктом 2.4 Інструкції передбачено, що на облік приймаються військовослужбовці, які потребують поліпшення житлових умов і зареєстровані в цьому населеному пункті, з дня прийняття рішення житловою комісією військової частини, затвердженого командиром цієї військової частини, крім випадків, передбачених у пункті 2.14 цього розділу.

Згідно з п. 21 розд. VI Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міноборони від 31.07.2018 № 380, зняття військовослужбовців з обліку проводиться у разі: поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, включення до списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, або неправомірних дій посадових (службових) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

Разом з тим, існування вищевказаних підстав для зняття з обліку позивача та членів його сім'ї судом не встановлено.

Порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання врегульовано Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 грудня N 470 (далі - Правила обліку громадян).

За змістом статті 34 ЖК Української РСР та пункту 13 Правил обліку громадян, на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни: забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок Цей рівень періодично переглядається вказаними органами (пп.1 п. 13 Правил обліку громадян).

Відповідно до пп. 7 п. 13 зазначених Правил передбачено, що потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни , які проживають в одній кімнаті по дві і більше сім'ї, незалежно від родинних відносин, або особи різної статі старші за 9 років, крім подружжя (в тому числі якщо займане ними жиле приміщення складається більш як з однієї кімнати) .

Крім того, п. 2 розд. VI Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міноборони від 31.07.2018 № 380 також передбачено, що потребуючими поліпшення житлових умов також визнаються: військовослужбовці та члени їх сімей, які проживають в одній квартирі по дві і більше сім'ї незалежно від родинних відносин, та особи різної статі старші за 9 років, крім подружжя (у тому числі, якщо займане ними жиле приміщення складається більш як з однієї кімнати);

Таким чином, задовольняючи позов про визнання протиправним та скасування рішення житлової комісії про зняття ОСОБА_1 та членів його сім'ї з квартирного обліку та зобов'язання військової частини поновити їх на квартирному обліку, суд дійшов обґрунтованого висновку, що позивач та члени його сім'ї є такими, що потребують поліпшення житлових умов, відповідно до пп. 7 п. 13 Правил, незалежно від норми забезпеченості житлової площею 6,55 кв.м. ( за адресою АДРЕСА_2 , та 7,38 кв.м. (за адресою АДРЕСА_1 ).

З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги про те, що ОСОБА_1 разом із членами сім'ї не потребують поліпшення житлових умов є безпідставними.

Інші доводи апеляційної скарги Військової частини НОМЕР_1 не містять посилання на докази, які б спростовували висновки суду і впливали на їх законність, а зводяться до переоцінки доказів і незгоди заявника з висновками суду щодо їх оцінки стосовно встановлення обставин справи, містять посилання на факти, що були предметом дослідження й оцінки судом.

Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи («Проніна проти України», № 63566/00, § 23, від 18 липня 2006 року). Оскаржене судове рішення відповідає критерію обґрунтованості судового рішення.

Рішення суду ґрунтується на повно і всебічно досліджених обставинах справи та ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 382, 384 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення.

Рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 26 лютого 2019 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 14 червня 2019 року.

Суддя-доповідач /підпис/ І.В. П'єнта

Судді: /підпис/ А.П. Корніюк

/підпис/ О.І. Талалай

Згідно з оригіналом: суддя апеляційного суду І.В. П'єнта

Головуючий у першій інстанції - Швець О.Д. Провадження № 22-ц/4820/954/19

Доповідач - П'єнта І.В. Категорія № 59