ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
13 червня 2019 року м. Київ № 826/159/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г., при секретарі судового засідання Багрій М.В., за участі: позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - ОСОБА_2 , представника відповідача (Голови Київської міської державної адміністрації м. Києва Кличко Віталія Володимировича) - Бондар-Дякуновської О.Г. , здійснюючи підготовче провадження в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
доГолови Київської міської державної адміністрації м. Києва Кличко Віталія Володимировича Виконавчого органу Київради - Київська міська державна адміністрація
про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії ,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 (далі також - позивач) з позовом до Голови Київської міської державної адміністрації Кличка Віталія Володимировича (далі також - відповідач-1), Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі також - відповідач -2) в якому просить визнати протиправним та не чинним з моменту прийняття Розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 932 від 01.08.2017 р. "Про внесення змін до Тарифів та структури тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надають виконавці цих послуг, по кожному будинку окремо для здійснення розрахунків із споживачами залежно від оплати останніми не пізніше або до після 20 числа місяця, що настає за розрахунковим" та внесення змін до деяких розпоряджень Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.02.2018 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін та проведення судового засідання (письмове провадження).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.03.2018 року суд вирішив розглядати позовну заяву ОСОБА_1 за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання по справі.
13.06.2019 року через канцелярію суду позивачем було подано клопотання про витребування доказів у справі, а саме:
- витребувати у Київського міського бюро технічної інвентаризації (КМ БТІ (КМДА) належним чином завірену копію технічного паспорту будинку АДРЕСА_1 станом на грудень 2011 року та станом на серпень 2017 року;
- витребувати у ГУ Держгеокадастру України інформацію, щодо земельної ділянки а адресою: АДРЕСА_1 , із зазначенням кадастрового номеру земельної ділянки, її розміру, хто та на підставі яких документів нею володіє/користується.
В обґрунтування даного клопотання зазначено, що в матеріалах справи відсутні документи на підставі яких відповідачами по справі формувався та затверджувався тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Так, зокрема, тарифи встановлюються по кожному будинку окремо і при розрахунку його складових майже на всі види послуг у формулах застосовуються площі будинку та прибудинкової території, зокрема, застосовуються вхідні дані будинку, а також застосовуються визначені у законному порядку розміри площ його земельної ділянки.
Тобто, наявність технічного паспорту на будинок та акту на прибудинкову територію є обов'язковою умовою при формуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
В підготовчому судовому засіданні 13.06.2019 року позивачем та його представником підтримано клопотання про витребування доказів, яке було подано через канцелярію суду.
Представник відповідача вважав недоцільним клопотання про витребування доказів.
Частиною третьою ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Частиною третьою ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно частин сьомої - восьмої ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, з метою забезпечення повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, суд, за результатами розгляду матеріалів адміністративної справи та клопотання позивача, дійшов висновку про необхідність витребування зазначених у клопотанні від 13.06.2019 року доказів.
Керуючись ст.ст. 77, 80, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Витребувати у Київського міського бюро технічної інвентаризації (КМ БТІ (КМДА) належним чином завірену копію технічного паспорту будинку АДРЕСА_1 станом на грудень 2011 року та станом на серпень 2017 року.
2. Витребувати у ГУ Держгеокадастру України інформацію, щодо земельної ділянки а адресою: АДРЕСА_1 , із зазначенням кадастрового номеру земельної ділянки, її розміру, хто та на підставі яких документів нею володіє/користується.
3. Зобов'язати Київське міське бюро технічної інвентаризації та ГУ Держгеокадастру України надати вказані матеріали суду у десятиденний строк з дня вручення даної ухвали.
Ухвала, відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.Г. Вєкуа