13 червня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/1229/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного (письмового) провадження справу за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить:
- визнати протиправними дії відповідача при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 р. щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача провести з 01.01.2018 р. перерахунок та виплату пенсії за вислугу років 90 % грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що з 05.07.2011 року йому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Однак, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанов від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців,осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби,та деяким іншим категоріям осіб" відповідачем було проведено перерахунок його пенсії у розмірі 70 % від грошового забезпечення замість 90% як на час виходу на пенсію.
Не погоджуючись із такими діями позивач звернувся до суду з даним позовом.
Представник відповідача своїм правом на подання відзиву на позов скористався подавши його до суду, за змістом якого не погоджується з поданим адміністративним позовом, наполягає на правомірності дій посадових осіб управління (а.с.26-27).
Згідно до ст.ст.262, 263 КАС України, дану справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач з 05.07.2011 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області як пенсіонер та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пенсію було призначено в розмірі 90% грошового забезпечення.
У квітні 2019 р. позивач звернувся до відповідача з запитом щодо проведення перерахунку пенсії (а.с.15-17).
Відповідач листом від 08.05.2019 р. повідомив, що пенсійне забезпечення обраховано виходячи із 70 % грошового забезпечення (а.с.18).
Не погоджуючись з цим позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Ст.19 Конституції України вказує, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Заперечуючи проти адміністративного позову відповідач вказує, що пенсія призначена позивачу відповідно до статті 13 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-12, а отже на час здійснення перерахунку пенсії застосуванню підлягає саме ця стаття.
За приписами частини третьої статті 51 Закону №2262-12 перерахунок пенсій зумовлюється зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вказані правові норми не передбачають при проведенні такого перерахунку обмеження розміру перерахованої пенсії або встановлення її максимального розміру.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону №2262-12 максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Саме вказаними правовими нормами обґрунтоване рішення відповідача щодо встановлення при проведенні з 01.01.2018 року перерахунку пенсії позивача її максимального розміру в межах 70 % від сум грошового забезпечення.
Однак, такі дії відповідача стали наслідком помилкового застосування у спірних правовідносинах положень статті 13 Закону №2262-XII.
Зокрема, відповідач не врахував, що вказані правові норми статті 13 Закону №2262-XII регулюють виключно правовідносини щодо призначення відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років, а не правовідносини щодо проведення перерахунку уже призначеної пенсії.
Правовідносини щодо призначення та перерахунку пенсії мають різну правову природу, так як є різними за змістом і механізмом проведення таких процедур. Безспірно, при призначенні відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років підлягають врахуванню вказані правові норми статті 13 Закону №2262-XII, але не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Отже обмеження щодо максимального розміру пенсії за віком, передбачені статті 13 Закону №2262-XII, не підлягають врахуванню при проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії позивачу.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законами №3668-VІ та № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а згодом 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 03.03.2018 р. у справі №175/1665/17 (2-а/175/41/17) провадження №К/9901/9550/18, від 24.04.2018 р. у справі №686/12623/17, провадження № К/9901/849/17.
Таким чином, суд вважає необґрунтованими і не бере до уваги доводи відповідача про необхідність застосування при перерахунку пенсії позивача статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції чинній на 01.01.2016, якою передбачено максимальний розмір пенсії за вислугу років у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Зазначене свідчить про наявність порушеного права позивача щодо встановлення з 01.01.2018 року при перерахунку розміру його раніше призначеної пенсії обмеження її розміру в межах 70%.
Отже, дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивачу зменшенням відсоткового розміру пенсії з 90% на 70% вчинені не на підставі, не у межах повноважень та у не спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене та обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, з метою ефективного захисту його прав та інтересів, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію з 01.01.2018 р. у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Поряд з тим, на виконання положень статті 371 КАС України суд вважає за належним допустити до негайного виконання дане рішення в межах стягнення платежу за один місяць.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 граничним розміром 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 р. у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Судове рішення допустити до негайного виконання в межах стягнення платежу в розмірі за один місяць пенсійного забезпечення ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст.ст.255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії. Згідно до пп.15.5 п.1 Розділу VII “Перехідні положення” КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. Хилько