справа №1.380.2019.001939
13 червня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судових засідань Жовковська Ю.В.
з участю представників
від позивача - Гнатів Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Державного підприємства (надалі ДП) «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу (надалі ВП) «Червоноградське спецуправління з гасіння териконів і рекультивації земель» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Державне підприємство «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Червоноградське спецуправління з гасіння териконів і рекультивації земель» звернулося в суд з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області про:
- визнання дії щодо не зарахування сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з листопада 2017 року по січень 2019 року протиправними;
- зобов'язання зарахувати сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з листопада 2017 року по січень 2019 року включно, відповідно до призначення платежу зазначеного у платіжних дорученнях.
Позивач у підтвердження позовних вимог наводить наступні аргументи. Так, позивач зазначає, що підтвердженням сплати єдиного соціального внеску є довідка видана підприємством про нарахування та сплату єдиного соціального внеску, яка зроблена на підставі платіжних доручень в яких у призначені платежу чітко вказано що це є сплата єдиного соціального внеску зарплати працівників за період з листопада 2017 року по січень 2019 року включно. Згідно з платіжних доручень, вказаних у довідці, кошти в сумі 2902421 грн. 59 коп. поступали на рахунок Головного управління ДФС у Львівській області для зарахування єдиного соціального внеску, проте податковим органом було самостійно змінено призначення платежу та зараховано грошові кошти в рахунок погашення штрафів та пені. Прострочення платежів у виплаті задекларованих і відповідно узгоджених зобов'язань ЄСВ виникло лише у зв'язку з затримками у виплаті заробітної плати, які у свою чергу зумовлені несвоєчасним розрахунком шахт ДП «Львіввугілля» за надані послуги, а шахти відповідно не отримували своєчасно коштів від енергогенеруючих компаній за поставлене вугілля. Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, і включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Для надання працівникам управління права на отримання страхового стажу, необхідно зазначені кошти зарахувати на сплату єдиного соціального внеску за вказані періоди. Відповідно до довідки про нарахування та сплату єдиного соціального внеску по ВП «Червоноградське спецуправління з гасіння териконів і рекультивації земель» ДП «Львіввугілля» є очевидним нарахування та сплата єдиного соціального внеску за кожен місяць починаючи листопада 2017 року та закінчуючи січнем 2019 року. Проте згідно довідки Головного управління ДФС у Львівській області від 21.03.2019 року за №15210/10/53.17-11 станом на 01.03.2019 року за відокремленим підрозділом рахується заборгованість, яка складається із недоїмки в розмірі 2 805 494 грн. 32 коп., штрафів 531 637грн. 33 коп. та пені - 1 335 574 грн. 62 коп.
Відповідач у відзиві зазначає, що частиною 6 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. Відповідно до інтегрованої картки платника податків податковий борг позивача по ЄСВ станом на 01.01.2017 року становив 2811104 грн. 60 коп., станом на 01.01.2018 року 1158553 грн. 00 коп., станом на 01.01.2019 року 4749460 грн. 00 коп. Відтак, на думку відповідача, сплата позивачем єдиного соціального внеску погашає суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Представник позивача дав аналогічні пояснення, просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 23.04.2019 року відкрито загальне позовне провадження у справі.
Ухвалою суду від 04.06.2019 року, занесеною у протокол судового засідання, закрито підготовче провадженні і призначено справу до розгляду по суті.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджуються наступні обставини справи.
Згідно з довідки ВП «Червоноградське спецуправління з гасіння териконів і рекультивації земель» ДП «Львіввугілля» про нарахування та сплату єдиного соціального внеску, позивачем сплачено єдиний соціальний внесок із зарплати працівників за період з листопада 2017 року по січень 2019 року на загальну суму 2902421 грн. 59 коп.
Дані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями, призначення платежу яких охоплює період з листопада 2017 року по січень 2019 року.
Не погодившись із зарахуванням згаданих платежів зі сплати єдиного внеску в інші періоди, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Наведене вказує на те, що змістом спірних правовідносин є дотримання порядку черговості сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до абз.2 п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року за №2464-VI, з наступними змінами та доповненнями, платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Як передбачено п.1 ч.2 ст.6 даного Закону, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (п.2 ч.1 ст.1 Закону).
Відповідно до ч.6 ст.25 зазначеного Закону, за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Згідно з п.7 ст.9 цього ж Закону, єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Відповідно до п.2 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20.04.15 №449 і зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.15 за №508/26953) (далі - Інструкція №449), сплата єдиного внеску здійснюється за місцем: обліку платника у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки фіскальних органів, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується, в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь.
Як передбачено ч.10 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Зі змісту вищенаведених норм висновується, що зарахування коштів, які надходять із сплати єдиного соціального внеску, здійснюється в календарній черговості їх виникнення (ч.6 ст.25 Закону), отже відповідачем правомірно зараховано такі в рахунок сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені в порядку календарної черговості їх виникнення.
При цьому, жодних виключень із вказаного порядку зарахування коштів законодавцем не визначено, що не дає суду правових підстав для покладення в основу судового рішення аргументів позивача.
Дані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи інтегрованими картками платника податків за 2017-2019 роки.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому у задоволенні позову належить відмовити повністю.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ч.3 ст.139 КАС України, такі належить покласти позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення виготовлене та підписане 14 червня 2019 року.
Суддя В.Я.Мартинюк