справа №1.380.2019.002936
про залишення позовної заяви без руху
14 червня 2019 року м.Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сидор Н.Т., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
На розгляд суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати протокольне рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій від 20.07.2018 № 8 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Суддею встановлено, що у позовній заяві не зазначено відомих номерів засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти відповідача.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАС України).
Як убачається з ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Разом із позовною заявою представником позивача подано до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Пропущення встановленого строку звернення до суду представник позивача пояснює наступним. Не погоджуючись з протокольним рішенням комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій від 20.07.2018 № 8 в частині відмови ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій, позивач звернувся за захистом своїх прав прав до Стрийського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Відтак, представником позивача було зроблено адвокатський запит у Львівський обласний військовий комісаріат для отримання роз'яснення причин відмови у наданні позивачу статусу учасника бойових дій та завіреної копії рішення, відповідь на який отримано 03.05.2019.
Обставини, наведені представником позивача у заяві про поновлення строку звернення до адміністративного суду, визнаються судом неповажними, оскільки відлік строку звернення до адміністративного суду обчислюється з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення його прав, свобод чи інтересів, а не з дня, коли про це дізнався адвокат, що здійснює захист порушених прав позивача.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач, звертаючись до Стрийського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, вже був обізнаний про протокольне рішення комісії Львівського обласного військового комісаріату з розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника бойових дій від 20.07.2018 № 8, яким серед іншого йому було відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій.
Позовна заява про оскарження рішення відповідача від 20.07.2018 подана позивачем 07.06.2019, тобто з пропущенням встановленого строку звернення до суду.
Відтак, причини пропуску строку звернення до адміністративного суду, наведені представником позивача у заяві про поновлення строку звернення до суду не є поважними, а тому відсутні підстави для поновлення такого строку з причин про які представник позивача просить.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Оскільки судом визнано неповажними підстави для поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, вказані у заяві про поновлення пропущеного строку, позовну заяву слід залишити без руху, а позивачу надати час для зазначення інших підстав для поновлення строку, ніж ті, які вказані ним у даній заяві.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
Таким чином, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення недоліків останньої, у відповідності до ч. 1 ст. 169 КАС України.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
в задоволенні заяви представника позивача ОСОБА_2 про поновлення строку звернення до адміністративного суду, відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Позивачу слід усунути недоліки позовної заяви у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали у такий спосіб: скерувати на поштову адресу Львівського окружного адміністративного суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2) або здати в канцелярію суду позовну заяву та її копії для відповідача із зазначенням:
- відомого номеру засобу зв'язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти відповідача.
Позивачу подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, в якій вказати інші підстави для поновлення строку, ніж ті, які зазначені у заяві представника позивача, поданій одночасно із адміністративним позовом та докази поважності причин його пропуску.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Сидор Н.Т.