"10" червня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/1005/19
Господарський суд Одеської області у складі: суддя Волков Р.В.,
При секретарі судового засідання Кришталі Д.І.,
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №916/1005/19
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство "НІБУЛОН" (Каботажний спуск, 1, м. Миколаїв, 54002, код ЄДРПОУ 14291113)
до відповідача: Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул.Тверська, 5, м. Київ, 03680, код ЄДРПОУ 40075815)
в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 40081200)
про стягнення штрафу 178312,16 грн.
Представники сторін:
Від позивача - Петров В-П. С.
Від відповідача - Чібічьян О.Р.
Товариство з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство "НІБУЛОН" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Акціонерного товариства "Українська залізниця" про стягнення штрафу 178312,16 грн.
Ухвалою від 12.04.2019 було відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 13.05.2019.
26.04.2019 до суду подано відзив і клопотання про зменшення розміру штрафу на 50%.
10.05.2019 позивачем подано відповідь на відзив, заперечення проти клопотання про зменшення розміру штрафних санкцій.
13.05.2019 оголошено перерву до 03.06.2019.
17.05.2019 від відповідача надійшло заперечення.
03.06.2019 оголошено перерву до 10.06.2019.
10.06.2019 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
В обґрунтування вимог позивач посилається на залізничні накладні, за якими позивач є одночасно вантажовідправником та вантажоодержувачем, відправляло вантаж (насіння зернових культур).
Вказує, що між сторонами укладено Договір про надання послуг №09829/ЦТЛ-2018 від 14.02.2018. Положеннями Договору передбачено, що розмір плати за перевезення вантажу складається із плати за перевезення відповідно до тарифу; компенсації витрат на перевезення у порожньому стані вагону відповідно до тарифу; плати за використання вагону перевізника у вантажному та порожньому рейсах.
Зазначає, що залізниці зобов'язані доставити вантаж за призначенням за вагонними відправками та відправками у великотонажних контейнерах зі швидкістю 1 доба на кожні повні та неповні 200 км. Терміни доставки вантажів збільшуються на одну добу на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу.
За несвоєчасну доставку вантажів і порожніх вагонів, залізниця сплачує штраф, розмір якого передбачений ст. 116 Статуту залізниць України, за заявленими вище накладними мала місце несвоєчасна доставка, у зв'язку з чим позивач просить стягнути 178312,16 грн. штрафу.
У відзиві відповідач вказує, що у розрахунках позивачем у деяких випадках необґрунтовано завищено відсотки суми штрафу за прострочення термінів доставки, при цьому відсотки штрафу необхідно вираховувати від провізної плати, яка зазначається у п.31 залізничної накладної або у відомості вагонів також вказується провізна плата для кожного вагона окремо. При цьому позивачем заявлені суми штрафів розраховані не тільки від провізної плати, але і від додаткових зборів. Крім того, вказує, що позивач необґрунтовано і незаконно здійснив нарахування ПДВ на штрафні санкції. Просить відмовити у позові в частині 91986,55 грн.
У відповіді на відзив позивач вказує, що штраф повинен вираховуватись саме з провізної плати у кожному конкретному випадку, ст. 916 ЦК України встановлено, що за перевезення стягується провізна плата у розмірі, що визначається за домовленістю сторін, посилається на п.3.2. Договору. Зазначає, що словосполучення «провізна плата» для цілей визначення бази нарахування штрафу за прострочення терміну доставки вантажу повинно включати в себе не лише безпосередню плату за перевезення, а усі складові провізної плати, які справляються залізницею з відправника за фактичне перевезення з пункту відправлення до пункту призначення. Вказує, що не нараховував ПДВ на штрафні санкції, а вираховував штрафні санкції від провізної плати з ПДВ.
У запереченні на клопотання про зменшення розміру штрафних санкцій зазначає, що зменшення штрафу є правом, а не обов'язком суду, сама відсутність завданих збитків не є підставою для зменшення розміру санкцій.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд встановив наступне.
14.02.2018 між Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» (далі - відповідач, перевізник) та Товариством з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство «НІБУЛОН» (далі - позивач, вантажовласник) укладено Договір про надання послуг №09829/ЦТЛ-2018.
Відповідно до п.1.1. Договору його предметом є здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, та інших послуг, пов'язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у вагонах перевізника, вагонах залізниць інших держав та/або вагонах Замовника і проведення розрахунків за ці послуги.
П.1.3. Договору встановлено, що надання послуг за цим Договором може підтверджуватись залізничною накладною, накопичувальною карткою, зведеною відомістю та іншими документами.
П.2.3.2 Договору передбачено, що перевізник зобов'язаний приймати до перевезення вантажі у вагонах (контейнерах) замовника або у вагонах (контейнерах) перевізника, надавати вагони (контейнери) перевізника для навантаження вантажів згідно із затвердженими планами і заявками замовника згідно інформації АС «МЕСПЛАН», доставляти вантаж до станції призначення та видавати його одержувачу, надавати додаткові послуги, пов'язані із перевезенням вантажів, перелік яких визначається в додатках до цього Договору.
Згідно з п.5.1. Договору сторони Договору несуть відповідальність за невиконання плану перевезень згідно із Статутом залізниць України.
Позивач відправляв вантаж відповідно до залізничних накладних:
- №44922334 від 21.05.2018 (досильна накладна №41910258 від 01.06.2018);
- №51565950 від 02.09.2018 (досильні накладні №44128122 від 05.09.2018, №44127694 від 05.09.2018, №44127660 від 05.09.2018, №44128155 від 05.09.2018);
- №51576288 від 03.09.2018 (досильні накладні №44128270 від 05.09.2018, №44128262 від 05.09.2018);
- №51603058 від 04.09.2018 (досильна накладна №44292985 від 19.09.2018);
- №51610996 від 05.09.2018;
- №51672418 від 08.09.2018;
- №51664746 від 08.09.2018;
- №51664761 від 08.09.2018.
Відносини щодо перевезення вантажів залізницею регулюються, зокрема, Законом України «Про залізничний транспорт», Статутом залізниць України (надалі за текстом - Статут), та іншими нормативними актами.
Як вбачається з приписів ст.2 Статуту, статут визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.
Договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом (ч.1 ст. 639 ЦК України).
Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами) (ч.2,3 ст.909 ЦК України).
П.8 ст.6 Статуту визначено, що накладна - це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.
Ст. 5 Статуту передбачено, що на підставі цього Статуту Мінтранс затверджує, Правила перевезення вантажів та інші нормативні документи, які є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
Так, пунктом 1.1 Правил оформлення перевізних документів, затверджених Наказом Міністерства транспорту України №644 від 21.11.2000, а також ст. 23 Статуту передбачено, що на кожне відправлення вантажу, порожніх власних, орендованих вагонів та контейнерів відправник надає станції відправлення перевізний документ (накладну). Накладна згідно з цими Правилами може оформлятися і надаватися в електронному вигляді (із накладенням електронного цифрового підпису). Електронний перевізний документ та його паперова версія мають однакову юридичну силу.
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За договором перевезення перевізник зобов'язаний доставити довірений йому відправником вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язаний сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної (ч. ч. 1, 3 ст. 909 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 313 ГК України перевізник зобов'язаний доставити вантаж до пункту призначення у строк, передбачений транспортними кодексами, статутами чи правилами. Якщо строк доставки вантажів у зазначеному порядку не встановлено, сторони мають право встановити цей строк у договорі.
Згідно з ч. 5 ст. 307 ГК України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюється транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Аналогічна норма міститься і у ст. 909 ЦК України.
Статтею 41 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 457 від 06.04.1998, встановлено, що залізниці зобов'язані доставити вантажі за призначенням в установлені терміни.
Терміни доставки вантажів і правила обчислення термінів доставки вантажів встановлюються Правилами, виходячи з технічних можливостей залізниць. Обчислення терміну доставки починається з 24-ої години дати приймання вантажу до перевезення. Вантаж вважається доставленим вчасно, якщо на станції призначення він вивантажений засобами залізниці, про що повідомлено одержувача, або якщо вагон (контейнер) з вантажем подано під вивантаження засобами одержувача до закінчення встановленого терміну доставки. У разі затримки подачі вагонів (контейнерів) під вивантаження внаслідок зайнятості вантажного фронту або з інших причин, залежних від одержувачів, вантаж вважається доставленим вчасно, якщо він прибув на станцію призначення до закінчення встановленого терміну доставки.
Відповідно до пп. 1.1.1 Правил обчислення термінів доставки вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України № 644 від 21.11.2000 (із змінами та доповненнями) у разі перевезення вантажною швидкістю залізниці надається термін доставки вантажу: одна доба на кожні повні та неповні 320 км щодо маршрутних відправок, та одна доба на кожні повні та неповні 200 км щодо вагонних відправок.
Обчислення терміну доставки починається з 24-ї години дати приймання вантажу до перевезення, зазначеної в перевізних документах. При прийманні від відправника вантажу до перевезення раніше дня, на який призначено навантаження, термін доставки обчислюється з 24-ї години того дня, на який призначено навантаження, про що в накладній робиться відмітка в графі "Навантаження призначено на ____число _____місяць" (п. 2.1 вказаних Правил).
Про причини затримки вантажу, які дають право залізниці на збільшення терміну доставки, та тривалість цієї затримки повинна бути зроблена відмітка в перевізних документах, яка завіряється підписом працівника станції (п. 2.9 Правил).
Відповідно до ст. 116 Статуту залізниць України за несвоєчасну доставку вантажів і порожніх вагонів, що належать підприємствам, організаціям, установам, громадянам - суб'єктам підприємницької діяльності або орендовані ними, залізниця сплачує одержувачу штраф (якщо не доведе, що прострочення сталося не з її вини) у розмірі:
- 10 відсотків провізної плати - за прострочення на дві доби;
- 20 відсотків провізної плати - за прострочення на три доби;
- 30 відсотків провізної плати - за прострочення на чотири і більше діб.
У Інформаційному листі Вищого господарського суду України №01-06/420/2012 від 04.04.2012 «Про обчислення термінів доставки залізницею вантажів та визначення розміру штрафу за порушення цих термінів» зазначено, що встановлений ст. 116 Статуту штраф застосовується у разі прострочення доставки вантажу на дві доби (більше ніж на 48 годин), на три доби (більше ніж на 72 години) і на чотири доби (більше ніж на 96 годин).
Якщо прострочення доставки вантажу допущено залізницею менш як на дві доби (не більше 48 годин), що обчислюється з 24-ої години дати приймання вантажу до перевезення, то підстави для нарахування передбаченого статтею 116 Статуту штрафу відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим кодексом, іншими законами та договором.
Як зазначено у ч.2 ст.218 ГК України, учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Згідно з ч.1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з Правилами видачі вантажів, оформлення видачі вантажу засвідчується календарним штемпелем станції у відповідній графі накладної. Датою фактичної видачі вантажу вважається дата його вивозу з території станції в разі вивантаження засобами залізниці, або дата подачі вагона під вивантаження, якщо воно здійснюється одержувачем на місцях загального або незагального користування.
Разом з тим, згідно з пунктом 2.4 Правил обчислення термінів доставки вантажів, терміни доставки вантажів, які обчислюються згідно з пунктом 1, збільшуються, зокрема, на одну добу на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу.
Виходячи з зазначених вище норм законодавства, термін доставки вантажів визначається добами (24 години).
Врахувавши вказане, здійснивши аналіз наявних у матеріалах справи доказів згідно з вимогами ст. 86 ГПК України, суд доходить висновку, що вантаж за наявними у матеріалах справи залізничних накладних було доставлено позивачу з порушенням терміну, визначеного ст. 41 Статуту залізниць України та Правилами обчислення термінів доставки вантажів, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 178312,16 грн. штрафу.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно зі ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За положеннями ч.ч.1,2 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Ч.1 ст.202 ЦК України встановлює, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Ст. 130 Статуту залізниць України встановлено, що право на пред'явлення до залізниці претензій та позовів у разі прострочення доставки вантажу має одержувач за умови пред'явлення накладної.
За правилами ст. 131 Статуту залізниць України, претензії Вантажоодержувачів щодо штрафів заявляються залізниці призначення вантажу.
Відповідно до ст.133 Статуту залізниць України передача іншим організаціям або громадянам права на пред'явлення претензій та позовів не допускається, за винятком випадків передачі такого права вантажовідправником вантажоодержувачу або вантажоодержувачем вантажовідправнику.
Відповідач вказує, що позивачем невірно розрахований штраф, оскільки за базу взято не тільки провізну плату, але і додаткові збори.
Відповідно до п.3.2. Договору розмір плати за перевезення вантажу у вагоні перевізника (крім транспортерів перевізника, проїзду бригад супроводження великовагових транспортерів та вагонів для проїзду цих бригад) складається з:
- плати за перевезення навантаженого вагону перевізника, яка визначається за тарифом, визначеним у збірника тарифів, встановленим для власного вагону перевізника;
- компенсації витрат на перевезення у порожньому стані вагону перевізника, яка визначається за тарифною схемою 14 Збірника тарифів за тарифну відстань перевезення вантажу, скориговану на коефіцієнт порожнього пробігу, зазначеного в додатку 3 до цього Договору;
- плати за використання вагону перевізника у вантажному та порожньому рейсах за нормативний термін доставки.
Усі зазначені складові відображені у кожній відповідній накладній з простроченим терміном доставки.
Отже, штраф повинен вираховуватись саме з провізної плати у кожному конкретному випадку.
Відповідно до ст. 307 ГК України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Положеннями ст. 916 ЦК України визначено, що за перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти стягується провізна плата у розмірі, що визначається за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами. Якщо розмір провізної плати не визначений, стягується розумна плата.
Для цілей визначення бази нарахування штрафу за прострочення терміну доставки вантажу провізна плата включає в себе усі складові провізної плати, яка справляються з відправника залізницею за фактичне перевезення вантажу до пункту призначення.
Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд (постанова увід 27.02.2019 у справі №910/9765/18).
З матеріалів справи вбачається, що відповідач просить зменшити розмір штрафних санкцій на 50%.
Щодо зменшення розміру штрафу суд зазначає, що відповідно до п. 3.17.4 Постанови Пленуму ВГСУ №18 від 26.11.2011 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції», вирішуючи, в тому числі й з власної ініціативи, питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання (пункт 3 статті 83 ГПК), господарський суд повинен об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов'язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідків) тощо.
Згідно з положеннями ст. 233 ГК України у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Згідно з частиною 3 статті 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Зі змісту зазначених норм убачається, що вирішуючи питання про зменшення суми неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання, господарський суд повинен оцінити, чи є такий випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу; ступеня виконання зобов'язання боржником; причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної особи (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідки) тощо.
Відповідачем не доведено існування обставин, які можуть бути підставою для зменшення розміру штрафних санкцій на підставі наведених норм, з урахуванням чого, суд зазначає, що зменшення розміру штрафних є правом, а не обов'язком суду, а питання про зменшення розміру штрафних санкцій вирішується судом на підставі аналізу конкретної ситуації, тобто сукупності з'ясованих ним обставин, що свідчать про наявність підстав для вчинення зазначеної дії.
Отже, суд приходить до висновку про задоволення вимог про стягнення заявленої суми штрафу у повному обсязі.
Відповідно до ст.ст.123, 129 ГПК України, у разі задоволення позову судові витрати покладаються відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2, 5, 6, 22, 41, 116, 130, 131, 133 Статуту залізниць України, Правилами перевезення вантажів, ст.ст.11, 202, 530, 639 ЦК України, ст.ст.193, 216, 218 ГК України, ст.ст. 46, 73, 74, 75, 77, 79, 86, 91, 98, 129, 232, 233, 236, 238, 240, 241 ГПК України, суд
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство "НІБУЛОН" (Каботажний спуск, 1, м. Миколаїв, 54002, код ЄДРПОУ 14291113) до Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул.Тверська, 5, м. Київ, 03680, код ЄДРПОУ 40075815) в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 40081200) про стягнення штрафу 178312,16 грн., - задовольнити.
2. Стягнути з Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул.Тверська, 5, м. Київ, 03680, код ЄДРПОУ 40075815) в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 40081200) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Сільськогосподарське підприємство "НІБУЛОН" (Каботажний спуск, 1, м. Миколаїв, 54002, код ЄДРПОУ 14291113) 178312,16 грн. штрафу, 2674,69 грн. витрат зі сплати судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом двадцяти днів з моменту складення повного тексту.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Вступна та резолютивна частина рішення складені 10.06.2019. Повний текст рішення складений та підписаний 14 червня 2019 р.
Суддя Р.В. Волков