Рішення від 05.05.2019 по справі 910/2545/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

05.05.2019Справа № 910/2545/19

За позовомДепартаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради

до Приватного акціонерного товариства "ВФ УКРАЇНА"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Комунальне підприємство «Теплоенерго» Дніпровської міської ради

простягнення 54 327,98 грн.

Суддя Борисенко І.І.

Секретар судового засідання Холодна Н.С.

Представники сторін: без виклику.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства "ВФ УКРАЇНА" про стягнення 54 327,98 грн., з яких: 50 359,51 грн. - заборгованість за оренду плату за період з 14.04.2017 по 31.01.2019 та 3 968,47 грн. - пеня.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста №180-ДРА/17 від 14.04.2017.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи поставлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (без проведення судового засідання). Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпровської міської ради.

28.03.2019 через відділ діловодства суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач проти позову заперечив, посилаючись на те, що орендна плата помилково була сплачена не до загального фонду міського бюджету, а безпосередньо на рахунок департаменту по роботі з активам Дніпровської міської ради (рах.№ 37328020000081 ) з призначенням платежу (по. До. №180-ДРА/17 від 14.04.2017). За наведених підстав ці платежі не враховувались як орендна плата за договором і в той же час орендарю кошти не повертались.

08.04.2019 через відділ діловодства суду від позивача надійшла відповідь на відзив.

Відповідно до ч. 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у главі 10 розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України.

Частинною третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву (ч. 2 ст. 161 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно із частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані матеріали, суд дійшов до висновку, що наявні в матеріалах справи докази в сукупності достатні для прийняття законного то обґрунтованого судового рішення, відповідно до ст.ст. 236, 252 Господарського процесуального кодексу України.

ВСТАНОВИВ:

14.04.2017 між Департаментом по роботі з активами Дніпровської міської ради та Приватним акціонерним товариством "МТС Україна" (орендар, відповідач), який є орендарем був укладений договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста №180-ДРА/17 (надалі - договір).

Відповідно до п. 1.1 договору оренди з метою ефективного використання комунального майна Орендодавець на підставі рішення міської ради від 21.03.07 № 41/11 із змінами та доповненнями передає, а Орендар приймає в строкове платне користування комунальне нерухоме майно частина даху - (надалі - об'єкт оренди) загальною площею 13,0 кв.м, розташована за адресою: м. Дніпро, пл. Новокодацька,7, (пл. Дзержинського, 7) вартість якого, згідно з незалежною оцінкою становить 91 085,0 грн., без ПДВ, що перебуває на балансі комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради, для використання під розміщення антен та обладнання телекомунікаційного зв'язку. Використання об'єкту оренди не за цільовим призначенням забороняється.

Факт отримання відповідачем у строкове користування об'єкта оренди, загальною площею 13, 0 кв.м., що знаходиться у місті Дніпро, пл. Новокодацька,7, (пл. Дзержинського, 7) підтверджується наявною в матеріалах справи копією акту приймання-передачі від 14.04.2017.

Відповідно до п. 2.2. договору, орендар вступає у строкове платне користування об'єктом оренди з дати підписання сторонами цього договору та акту приймання-передачі об'єкту оренди.

У пункті 10.1 договору встановлено, що договір діє: з 14 квітня 2017 до 12 квітня 2020 включно.

Відповідно до частини першої статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Розділом 3 договору №180-ДРА/17 від 14.04.2017 передбачено, що розрахунок орендної плати здійснюється за Методикою розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального нерухомого майна, затверджених міською радою. Розмір орендної плати відповідно до розрахунку орендної плати, що є невід'ємною частиною договору становить 3156,06 грн. без ПДВ за березень місяць 2017 року. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється згідно з чинним законодавством та в повному обсязі спрямовується Орендарем на рахунок балансоутримувача. Орендна плата за перший місяць оренди визначається шляхом коригування розміру орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період з першого числа наступного за базовим місяця до останнього числа першого місяця оренди, починаючи з квітня місяця 2017 року. За користування об'єктом оренди відповідач сплачує орендну плату, яку спрямовує в наступному порядку 70 % від загальної суми орендної плати у розмірі 2 209,24 грн. до загального фонду міського бюджету та 30% від загальної суми орендної плати у розмірі 946,82 грн. на рахунок балансоутримувача об'єкта оренди. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць. Орендна плата сплачується щомісяця у термін не пізніше п'ятнадцятого числа місяця, наступного за звітним і не залежить від наслідків господарської діяльності відповідача.

Стаття 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначає, що орендна плата з урахуванням її індексації є однією із істотних умов договору оренди.

Частиною третьою статті 18 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" та пунктом 5.2 договору оренди встановлено, що відповідач зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Відповідно до вимог статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном може вноситься за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ч.1 ст. 19 Закону України «Про оренду державного і комунального майна» орендар за користування об'єкта оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

За таких обставин, оскільки однією із кваліфікуючих ознак договору найму є його оплатний характер, за користування найманим майном з наймача обов'язково стягується орендна плата.

Положеннями пункту 3.5 договору оренди передбачено, що орендна плата сплачується відповідачем за весь час фактичного використання об'єкта оренди до дати підписання акта приймання-передачі об'єкта оренди включно.

Як свідчать матеріали справи, 14.04.2017 відповідач передав, а балансоутримувач прийняв об'єкт оренди у комплекті та стані, що відповідають умовам договору оренди. Однак, орендну плату в повному обсязі не сплатив, у зв'язку з чим за період з 14.04.2017 по 31.01.2019 у відповідача перед міським бюджетом виникла заборгованість в розмірі 50 359,51 грн.

У відзиві відповідач зазначив, що заборгованість за договором виникла перед міським бюджетом, через те, що орендні платежі помилково здійснювалися не до загального фонду міського бюджету, а безпосередньо на рахунок Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради (рах. № 37328020000081 ) з призначенням платежу «по дог. №180-ДРА/17*14.04.2017».

З приводу зазначеного твердження відповідача, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач звернувся до позивача з листом №16-07 від 19.03.2019, в якому просив грошові кошти, які надійшли на рахунок департаменту, як плата за договором спрямувати в рахунок погашення заборгованості за договором №180-ДРА/17 від 14.04.2017, після чого надати актуальний розрахунок заборгованості за договором.

Згідно з ч. 1 ст. 63 Бюджетного кодексу України місцевий бюджет відповідно до цього Кодексу містить надходження і витрати на виконання повноважень органів влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Ці надходження і витрати становлять єдиний баланс відповідного бюджету.

Відповідно до п. 2.1 Наказу Міністерства фінансів України від 23.08.2012 № 938 «Про затвердження Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів», (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 вересня 2012 за № 1569/21881 (надалі - Наказ) казначейське обслуговування коштів місцевих бюджетів здійснюється органами Казначейства відповідно до законодавства.

Згідно п. 3.3. Наказу зарахування всіх надходжень до місцевих бюджетів, у тому числі позик місцевих бюджетів та запозичень, здійснюється виключно через рахунки, відкриті в органах Казначейства.

У п 3.4 Наказу зазначено, що операції з обробки платежів, що надійшли до місцевих бюджетів, здійснюються у такій послідовності: повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до місцевих бюджетів; розподіл платежів до бюджетів за нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, іншими законодавчими актами та рішенням відповідної ради про місцевий бюджет; перерахування до державного бюджету реверсної дотації згідно з Бюджетним кодексом України, законом про Державний бюджет України; проведення розрахунків за міжбюджетними трансфертами; погашення позик, наданих за рахунок коштів єдиного казначейського рахунка; зарахування коштів на рахунки для обліку надходжень загального та спеціального фондів місцевих бюджетів.

Порядок повернення платникам коштів, помилково або надміру зарахованих до місцевих бюджетів, а також взаємодії органів Казначейства з органами, які згідно із законодавством контролюють справляння надходжень до бюджету, регламентується окремими нормативно-правовими актами (п. 3.5 Наказу).

Позивач листом від 27.03.2019 №7/4-689 повідомив відповідача, що грошові кошти, що надійшли на рахунок департаменту (рах. 37328020000081 ) спрямувати на рахунок погашення заборгованості за договором оренди від 14.04.2017 № 180-ДРА/17 неможливо, так як грошові кошти повинні зайти на рахунок Держказначейства та роз'яснено, що для вирішення питання, щодо повернення коштів відповідачу необхідно звернутися до відділу бухгалтерського обліку та господарської діяльності департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради, з наданням платіжних доручень, які надійшли на рахунок департаменту.

Відповідно до Положення про департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради затвердженого рішенням Дніпровської міської ради від 24.10.2018 №50/36, Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради є виконавчим органом Дніпровської міської ради і правонаступником прав та обов'язків департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради у зв'язку з його реорганізацією з припиненням шляхом перетворення, крім повноважень щодо представлення інтересів територіальної громади міста Дніпра у судових органах усіх інстанцій та юрисдикцій та у виконавчих провадженнях, супроводження яких здійснювалось працівниками управління правового забезпечення Дніпропетровської міської ради.

Відповідно до п 1.4 згаданого вище положення Департамент є юридичною особою публічного права, утримується за рахунок коштів місцевого бюджету, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби, має печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, штампи, бланки та інші реквізити.

Згідно з п 1.6 Положення про Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради, Департамент є органом приватизації Дніпровської міської ради, орендодавцем нерухомого майна та земельних ділянок комунальної власності територіальної громади міста Дніпра.

Відповідно до п. 3.2.16 згаданого Положення, Департамент веде реєстр договорів оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста.

Згідно з п. 3.2.17 Положення про департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради, Департамент здійснює контроль за виконанням договірних умов з боку орендарів або осіб, які набули право оренди на зазначене майно, а також за ефективним використанням та збереженням об'єктів права комунальної власності територіальної громади міста.

Відповідно до п. 4.4. згаданого Положення, Департамент здійснює представництво у встановленому законодавством порядку своїх інтересів у судових органах усіх інстанцій та інших органах при вирішенні правових питань і спорів, пов'язаних із виконанням покладених на Департамент завдань та функцій.

Виходячи з наведеного, означеним рішенням функції орендодавця нерухомого майна покладено на позивача, матеріали справи не містять доказів сплати 70% від загальної суми орендної плати до загального фонду міського бюджету, у зв'язку з чим доводи відповідача з приводу відсутності заборгованості перед позивачем до уваги судом не приймаються.

Частина перша статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

Статтею 629 Цивільного кодексу України закріплено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Таким чином, оскільки доказів сплати орендної плати в порядку визначеному умовами договору матеріали справи не містять, позовна вимога про стягнення основного боргу в розмірі 50 359,51 грн. визнається судом обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Що стосується позовної вимоги про стягнення 3 968,47 грн. - пені (період з 26.02.2018 по 26.02.2019), суд зазначає наступне.

Статті 216-218 Господарського кодексу України передбачають, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, якими зокрема, є господарські санкції.

У відповідності до статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Згідно статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежного виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно частини 2 статті 551 Цивільного кодексу України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Відповідно до п. 9.2 договору, за несвоєчасну сплату суми орендної плати Орендар зобов'язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу у співвідношенні, визначеному у п. 3.3 цього договору.

Згідно із ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Частиною 6 статті 232 ГК України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Суд перевірив наданий позивачем розрахунок пені та визнав правомірним нарахування відповідачеві пені за прострочення зобов'язання зі сплати орендної плати у розмірі 3 968,47 грн., у зв'язку з чим вимога позивача про стягнення з відповідача пені в розмірі 3 968,47 грн. визнається судом обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 73, 74, 76 - 80, 129, 231, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ВФ Україна" (01601, м. Київ, вул. Лейпцизька, 15; ідентифікаційний код 14333937) на користь Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, просп. Д. Яворницького, 75; ідентифікаційний код 37454258) заборгованість у розмірі 50 359 (п'ятдесят тисяч триста п'ятдесят дев'ять) грн. 51 коп., пеню у розмірі 3 968 (три тисячі дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 47 коп. та судовий збір у розмірі 1 921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одну) грн. 00 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 13.06.2019

Суддя І.І. Борисенко