Рішення від 05.06.2019 по справі 909/110/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.06.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/110/19

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Фрич М. М., секретар судового засідання Бабенецька А. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Івано-Франківської єпархії Української Православної Церкви,

вул. Виноградна, буд.10,с.Крихівці,м.Івано-Франківськ, 76493

до відповідача: Івано-Франківської міської ради

вул. Грушевського, буд.21,м. Івано-Франківськ,76004

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача:

Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради,

вул. Кардинала Любомира Гузара, 15, м. Івано-Франківськ, 76019

про скасування рішення Івано-Франківської міської ради №220-6 від 08.07.2016 року в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки

за участю:

від позивача: Мізунський М.М. - адвокат, (посвідчення №846 від 27.02.2012; довіреність №066/19 від 04.03.2019; свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №8846 від 27.02.2012р.)

від відповідача: Шуляк Ю.С. - головний спеціаліст, (довіреність №13/01-20/14в від 03.01.2019)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради: представник не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Івано-Франківська єпархія Української Православної Церкви звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовною вимогою до Івано-Франківської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради про скасування рішення 6 сесії Івано-Франківської міської ради №220-6 від 08.07.2016 року в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради площе. 0,1898 га по АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 (кадастровий номер 2610100000:04:003:0161) з передачею її у постійне користування.

07.03.2019 року позивач по справі подав до суду клопотання про залучення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача. Своє клопотання заявник обґрунтовує тим, що підставою виникнення права користування Івано-Франківською єпархією Української Православної Церкви земельною ділянкою є договір оренди нежитлових приміщень ДО-2971 від 20.12.2006 року. На думку позивача, у випадку задоволення позовних вимог, позивач й надалі буд здійснювати законну користування вказаною земельною ділянкою, а тому таке рішення матиме вплив на права та обов'язки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради з приводу реалізації договірних зобов'язань за договором оренди.

Розглянувши вказане клопотання, слід вказати таке.

Відповідно до ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін.

Предметом даного спору є скасування рішення щодо відведення земельної ділянки Департаменту освіти та науки, прийняте Івано-Франківською міською радою.

Таким чином, залучення третьої особи - виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради в спірному випадку з тих підстав, на які вказує позивач в клопотанні є необґрунтованим, оскільки виконавчий комітет є стороною договору оренди, який не є предметом судового розгляду. Враховуючи наведені обставини, клопотання про залучення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради задоволенню не підлягає.

05.03.2019 року відповідач - Івано-Франківська міська рада подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судового рішення у справі №909/135/19. Відповідач вважає, що в результаті розгляду справи 909/135/19, предметом розгляду якої є звільнення позивачем нежитлових приміщень, буде підтверджено або спростовано факт припинення договору оренди щодо використання позивачем по справі приміщень, заявник вважає, що у разі задоволення позову про звільнення приміщень - дана позовна заява буде безпідставною.

26.03.2019 року відповідач - Івано-Франківська міська рада подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судового рішення у справі 909/175/19. Заявник вказує на те, що предметом розгляду справи №909/175/19 є скасування рішення виконавчого комітету №929 від 22.08.2018 року, відповідно до якого припинено з 19.12.2018 року строк дії договору оренди нежитлових приміщень. На думку відповідача, в результаті розгляду цієї справи буде підтверджено або спростовано факт припинення договору оренди, а висновки суду у справі про скасування рішення №929 від 22.08.2018 року будуть стосуватися підстав даного позову.

Розглянувши подані клопотання, суд вважає за правильне вказати таке.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 227 Господарського процесуального кодексу України, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадку об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

За змістом наведеної норми правовою підставою для зупинення провадження у господарській справі є сукупність таких складових як розгляд іншої справи іншим судом, пов'язаність цієї іншої судової справи з даною господарською справою та неможливість розгляду останньої до вирішення судом зазначеної іншої справи.

Такий процесуальний обов'язок закон пов'язує з наявністю підстав вважати, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, що впливають на збирання та оцінку доказів у даній справі, зокрема, факти, що мають преюдиціальне значення та мають бути такими, що мають значення для даної справи.

Пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі. Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин.

Таким чином, під час вирішення питання щодо зупинення провадження по справі суд, по-перше, встановлює факт пов'язаності справ, а по-друге, факт наявності обставин, що зумовлюють неможливість судового розгляду до вирішення пов'язаної справи.

Підставою для зупинення провадження у справі є не лише існування іншої справи на розгляді в суді та припущення про те, що рішення в ній має значення для справи, що розглядається, а саме неможливість її розгляду до вирішення іншої справи. Неможливість розгляду даної справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі.

В спірному випадку предметом спору є скасування рішення 6 сесії Івано-Франківської міської ради №220-6 від 08.07.2016 року в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради з передачею її у постійне користування.

Предметом розгляду справи №909/135/19 є звільнення нежитлових приміщень, предметом розгляду справи №909/175/19 є скасування рішення №929 від 22.08.2018 про припинення строку дії договору оренди нежитлових приміщень.

Таким чином, вказані справи стосуються спорів щодо нежитлових приміщень, а дана справа розглядається щодо правомірності відведення земельної ділянки. З огляду на викладене, є підстави вважати, що дана справа та справи №909/135/19 та №909/175/19 не є пов'язаними. Встановлення судами обставин у справах №909/135/19 та №909/175/19 не можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі, оскільки справи мають різний предмет доказування.

Враховуючи відсутність пов'язаності справ та відсутність обставин, що зумовлюють неможливість судового розгляду даної до вирішення справ №909/135/19 та №909/175/19, випливає висновок про можливість суду самостійно встановити обставини, які мають значення для вирішення даної справи. З огляду на викладене, клопотання відповідача про зупинення провадження у справі (вх.№4129/19 від 05.03.2019 та вх.№5705/19 від 26.03.2019) задоволенню не підлягають, а тому справа розглядається судом по суті.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 04.02.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження і призначено підготовче засідання на 05.03.3019 року. Вказаною ухвалою суду залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради.

В судовому засіданні 05.03.2019 року відкладено підготовче засідання на 26.03.2019 року. В судовому засіданні 26.03.2019 року продовжено строк підготовчого засідання на 30 днів до 31.04.2019 та відкладено підготовче засідання на 09.04.2019. В судовому засіданні 09.04.2019 закрито підготовче провадження і призначено розгляд справи по суті на 30.05.2019. В судовому засіданні 30.05.2019 судом оголошено перерву у розгляді справи до 05.06.2019.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача проти позову заперечив.

Позиція позивача.

Позивач, з посиланням на ст. 116,123,124,141 Земельного кодексу України, ст. 796 Цивільного кодексу України просить суд скасувати рішення 6 сесії Івано-Франківської міської ради №220-6 від 08.07.2016 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради площею 0,1898 на, по АДРЕСА_3 . Чорновола АДРЕСА_2 6-а, 6-б (кадастровий номер 2610100000:04:003:0161) з передачею її у постійне користування.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 20.12.2006 між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради (орендодавець) та Івано-Франківською єпархією Української православної церкви (орендар) було укладено договір оренди нежитлових приміщень №ДО-2971. 20.09.2017 року позивач звернувся до відповідача із запитом про надання інформації про підстави та причини відмови Івано-Франківській єпархії УПЦ у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площе. 0, 1898 по вул. Чорновола, 6, 6-б, на що було надано відповідь (лист №25/34.1-03/751 від 09.10.2017 та №25/01-20/4903 від 05.10.2017) про вилучення вказаної земельної ділянки із схеми розташування культових споруд та передачу вказаної земельної ділянки у постійне користування Департаменту освіти і науки міської ради.

Позивач вважає, що вказане рішення є безпідставним та необґрунтованим, що порушує право користування позивачем земельною ділянкою по АДРЕСА_3 . Чорновола, 6, 6-б в м. Івано-Франківськ.

У відповіді на відзив (вх.№3955/19 від 06.03.2019) позивач вказав таке: 1) департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради не звертався у встановленому порядку про надання дозволу на розробку проекту землеустрою; 2) затвердження проекту землеустрою з відведенням земельної ділянки у постійне користування Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради є порушенням ст.19 Конституції України; 3) договірні відносини за договором оренди №ДО-2971 продовжують діяти у встановленому порядку, а відповідач порушив пріоритетне право орендаря на оформлення прав користування вказаною земельною ділянкою.

Позиція відповідача.

Івано-Франківська міська рада вважає подану позовну заяву безпідставною та необґрунтованою. Свою позицію відповідач виклав у відзиві на позовну заяву (вх.№3182/19 від 22.02.2019), в якому вказує на таке: 1) враховуючи, що згідно даних публічної кадастрової карти земельна ділянка комунальної власності площею 0,1898 га на вул. Чорновола,6, 6-а, 6-б внесена до Державного земельного кадастру з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування закладів освіти, передача земельної ділянки здійснювалась саме Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради, оскільки він є спеціально уповноваженим органом, який вправі використовувати земельну ділянку з вказаним цільовим призначенням; 2) вказане рішення не порушує прав позивача, оскільки 07.09.2018 було надіслано повідомлення про припинення договору оренди із зазначенням терміну закінчення його дії - 19.12.2018; 3) позивач не є орендарем нежитлових приміщень по вул. Чорновола , 6, 6а, 6б, а тому його права щодо вказаної земельної ділянки не порушено.

В запереченні на відповідь на відзив (вх.№4352/19 від 13.03.2019) відповідач вказав, що на спірній земельній ділянці в подальшому планується будівництво та функціонування дошкільного навчального закладу комунальної форми власності, що забезпечить використання земельної ділянки згідно цільового призначення. Також відповідач вказав, що початок будівництва нового будинку (що є визначена п.6.1. договору подія) не є такою, що має неминуче настати. Відповідно до п.5.4.2 Положення дозвіл виконавчого комітету міської ради на оренду комунального майна не повинен перевищувати трьох років.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та Івано-Франківською єпархією Української Православної Церкви було укладено договір оренди нежитлових приміщень №ДО-2971 від 20.12.2006 року з відповідними змінами (а.с.31, 36-37).

Відповідно до п.1.1 договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлові приміщення, розташовані на першому поверсі в будівлях за адресою: м. Івано-Франківськ АДРЕСА_2 , площею 19,1 кв. м, та АДРЕСА_3 . В. Чорновола, 6Б, площею 283, 0 кв. м, які перебувають на балансі житлово-експлуатаційної організації №4.

Відповідно до акту приймання-передачі від 20.12.2006 року, нежитлові приміщення передано орендарю (а.с.38).

Пунктом 1.5 договору передбачено, що відповідно до статті 796 Цивільного кодексу України орендареві надається право користування земельною ділянкою, на якій знаходяться орендовані приміщення, а також земельною ділянкою, яка прилягає до будинку, в якому розташовані приміщення, у розмірі, необхідному для досягнення мети оренди приміщення, на строк, що не перевищує терміну дії цього договору.

Листом від 19.04.2007 року №957/01-15/54 виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради повідомив релігійну громаду церкви СВ. Переображення Івано-Франківської єпархії УПЦ про неможливість залишення за релігійною громадою приміщень на вул. Чорновола, 6, 6А, 6Б та земельної ділянки для їх обслуговування, по причині запланованого будівництва багатоповерхового житлового будинку зі знесенням існуючої малоповерхової забудови (а.с.32).

Відповідно до висновку про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 25.04.2016 №751/51-08/06 - відведення земельної ділянки на вул. Чорновола, 6, 6А, 6Б в м. Івано-Франківську для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти не суперечить чинній містобудівній документації. Погоджено документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1898 га Івано-Франківської міської ради, яка знаходиться на вул. Чорновола, АДРЕСА_2 , 6А, 6 АДРЕСА_4 в АДРЕСА_5 - АДРЕСА_6 для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти (а.с.22).

Відповідно до висновку про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 06.05.2016 року №117/41-16 - погоджено Івано-Франківській міській раді проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1898 га, за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 6, 6А, 6Б для будівництва та обслуговування закладів освіти (а.с.21).

Рішенням 6 сесії Івано-Франківської міської ради від 08.07.2016 року №220-б "Про розгляд клопотань фізичних і юридичних осіб із земельних питань" - затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради площею 0,1898 га по вул. Чорновола, 6, 6-а, 6-б для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти з передачею її в постійне користування (а.с.16).

Рішенням 7 сесії Івано-Франківської міської ради сьомого демократичного скликання від 19.08.2016 року №258-7 "Про розгляд клопотань фізичних і юридичних осіб із земельних питань" - відмовлено у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки релігійній громаді "Преображення Господнього" Української Православної Церкви м. Івано-Франківська на вул. Чорновола, 6, 6-а, 6-б для обслуговування культової споруди (а.с.17).

Рішенням 13 сесії Івано-Франківської міської ради сьомого демократичного скликання від 20.06.2017 року №188-13 "Про розгляд клопотань фізичних і юридичних осіб із земельних питань" - відмовлено у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Івано-Франківській єпархії Української Православної Церкви на вул. В. Чорновола, 6, 6-б, для обслуговування молитовного будинку та канцелярії Єпархіального управління (а.с.18).

На запит позивача від 20.09.2017 року №166, Івано-Франківська міська рада листом від 09.10.2017 року №25/34.1-03/751 повідомила про те, що земельну ділянку на вул. Чорновола, 6 вилучено зі схеми розташування культових споруд, а рішенням 6 сесії міської ради від 08.07.2016 року вказану земельну ділянку передано в постійне користування Департаменту освіти і науки міської ради (а.с.13).

07.09.2018 року та 29.12.2018 року позивача повідомлено про припинення договору оренди нежитлових приміщень (а.с.63, 65).

В спірному випадку, враховуючи фактичні обставини справи, подані докази та пояснення сторін, в тому числі третьої особи - доводи позивача визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення з огляду на таке.

Відповідно до ст.144 Конституції України - органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Відповідно до п.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, на момент прийнятті міською радою спірного рішення, між сторонами діяли договірні відносини з оренди нежитлових приміщень №ДО-2971 від 20.12.2006 року, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлові приміщення, розташовані на першому поверсі в будівлях за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. В. АДРЕСА_2 , площею 19,1 кв. м, та вул. В. Чорновола, 6Б, площею 283, 0 кв. м, які перебувають на балансі житлово-експлуатаційної організації №4.

Спірним рішенням міської ради земельну ділянку, на якій розташовані орендовані позивачем нежитлові приміщення, відведено Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради з передачею її в постійне користування.

Рішення Івано-Франківської міської ради №220-6 від 08.07.2016 року в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради площею 0,1898 га по вул. Чорновола, 6, 6-а, 6-б (кадастровий номер 2610100000:04:003:0161) з передачею її у постійне користування не відповідає вимогам законодавства з таких підстав.

Частиною 1 ст.116 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент прийняття спірного рішення) встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент прийняття спірного рішення) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч. ст. 796 ЦК України (в редакції, що діяла на момент прийняття спірного рішення) - одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму.

Після набуття права користування нерухомим майном до нового власника переходить право власності або користування земельною ділянкою на якій вони розташовані, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього хазяїна (ст. 120 ЗКУ та ст. 377 Цивільного кодексу України).

Статтею 141 ЗК України передбачено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати; е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці; є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

В спірному випадку, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, що право користування нежитловими приміщеннями перейшло до іншої особи, а відтак відсутні підстави вважати, що право користування вказаною земельною ділянкою в позивача припинилося.

Крім того, має місце порушення порядку відведення земельної ділянки третій особі. При цьому, суд виходить з такого.

Частиною 2 ст. 123 ЗК України (в редакції, що діяла на момент прийняття спірного рішення) передбачено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Відповідно до ч.3 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

В матеріалах справи відсутні докази звернень третьої особи про надання відповідного дозволу, а також докази надання міською радою дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Наведене дає підстави на висновок, що порядок відведення земельної ділянки третій особі порушено.

Відповідно до ч.1 ст.21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Таким чином, фактичні обставини справи та подані докази в їх сукупності вказують на те, що прийняте міською радою рішення №220-6 від 08.07.2016 року в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради площею 0,1898 га по вул. Чорновола, 6, 6-а, 6-б (кадастровий номер 2610100000:04:003: НОМЕР_1 ) з передачею її у постійне користування позбавило законного права позивача на земельну ділянку, на яку позивач мав право, орендуючи об'єкти нерухомості згідно договору оренди, тому таке рішення міської ради суперечить вимогам законодавства, а відтак в наявності підстави для його скасування в порядку ч. 1 ст. 21 ЦК України.

Щодо заперечень відповідача, які стосуються того, що позивачу 07.09.2018 року надіслано повідомлення про припинення договору оренди, то такі заперечення не можуть братися судом до уваги, оскільки на момент прийняття міською радою спірного рішення, договір оренди діяв і позивач був правомірним користувачем нежитлових приміщень, а враховуючи норми законодавства - і земельної ділянки, на якій вони знаходяться.

Посилання відповідача на кадастрову карту, відповідно до якої спірна земельна ділянка внесена до Державного земельного кадастру з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування закладів освіти, що було підставою для прийняття спірного рішення - суперечать п.1.3. укладеного між сторонами договору оренди нежитлових приміщень, відповідно до якого приміщення передаються в оренду для використання під молитовний будинок та канцелярію єпархіального управління.

Згідно зі статтею 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, а також застосування інших, передбачених законом, способів, у тому числі шляхом поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають у результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, в судовому порядку.

Відповідно до ч.1 статті 155 Земельного кодексу України, у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Статтею 21 Цивільного кодексу України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно зі ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Суд дослідивши подані докази визнав їх належними доказами в розумінні статей Господарського процесуального кодексу України (надалі за текстом - ГПК України). На підставі цих доказів з урахуванням обставин по справі та діючого законодавства суд дійшов до висновку про обґрунтованість вимог позивача.

Відповідно до ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.144 Конституції України, ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 21, 796 Цивільного кодексу України, ст. 116, 123,124,152, 155 Земельного кодексу України, ст.73, 86, 123, 129, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Івано-Франківської єпархії Української Православної Церкви /вул. Виноградна, буд.10,с.Крихівці,м.Івано-Франківськ, 76493/ до Івано-Франківської міської ради /вул. Грушевського, буд.21,м. Івано-Франківськ,76004/, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради /вул. Кардинала Любомира Гузара, 15, м. Івано-Франківськ, 76019/ про скасування рішення Івано-Франківської міської ради №220-6 від 08.07.2016 року в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки - задоволити.

Скасувати рішення 6 сесії Івано-Франківської міської ради №220-6 від 08.07.2016 року в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради площе. 0,1898 га по АДРЕСА_2 , 6-а, 6-б (кадастровий номер 2610100000:04:003:0161) з передачею її у постійне користування.

Стягнути з Івано-Франківської міської ради /вул. Грушевського, буд.21,м. Івано-Франківськ,76004, код ЄДРПОУ 33644700/ на користь Івано-Франківської єпархії Української Православної Церкви /вул. Виноградна, буд.10, с.Крихівці, м. Івано-Франківськ, 76493, код ЄДРПОУ 20556047/ судовий збір в розмірі 1921 грн (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня).

Видати наказ після вступу рішення в законну силу.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20-ти днів до Західного апеляційного господарського суду (м. Львів).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 14.06.2019

Суддя Фрич М. М.