Справа № 909/51/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
про залишення без руху заяви
про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами
11.06.2019 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндера П. А., розглянувши матеріали заяви № 11018/19 від 07.06.2019 про перегляд за нововиявленими обставинами рішення суду у справі
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГА-ПАУЕР-БУД" (01024, м. Київ, вул. Лютеранська, 15-а, оф.13,
до відповідача: Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації вул. Грушевського, буд.21,м. Івано-Франківськ,76004
про: стягнення заборгованості в сумі 3 406 461, 69 грн згідно договору підряду
встановив:
До Господарського суду Івано-Франківської області у грудні 2016 через поштовий зв'язок подано позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Буд-Енерго-Стандарт" до Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації про стягнення 3406461, 69 грн. заборгованості.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 05.01.2017 прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено розгляд на 24.01.2017 об 10:20. Ухвалою суду від 24.01.2017 прийнято до розгляду заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Буд-Енерго-Стандарт" (№ 02 від 19.01.2017; вх. № 856/17 від 24.01.2017) про збільшення позовних вимог до 7269573,67 грн.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 28.02.2017 у справі № 909/51/17 (суддя Шкіндер П.А.) задоволено позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Буд-Енерго-Стандарт", вул. Південне шосе, 64 б, м. Запоріжжя, 69008 до Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76018 про стягнення 7269573,67 грн. заборгованості; стягнуто з Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76018 (код 38163425) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Буд-Енерго-Стандарт", вул. Південне шосе, 64 б, м. Запоріжжя, 69008 (код 37221276) 3406641,69 грн. (три мільйони чотириста шість тисяч шістсот сорок одна грн. 69 коп.) основного боргу, 454291,79 грн. (чотириста п'ятдесят чотири тисячі двісті дев'яносто одна грн. 79 коп.) 3% річних, 3408820,19 грн. (три мільйони чотириста вісім тисяч вісімсот двадцять грн. 19 коп.) інфляційних втрат та 109043,60 грн. (сто дев'ять тисяч сорок три грн. 60 коп.) витрат з оплати судового збору.
27 лютого 2018 р. Львівський апеляційний господарський суд постановив рішення господарського суду Івано-Франківської області від 28.02.2017р. у справі № 909/51/17 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 02.04.2018 року замінено стягувача щодо виконання наказу № 225 від 14.03.2017р. виданого на виконання рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 28.02.2017 у справі №909/51/17, визначено стягувача ТзОВ «Мега-Пауер-Буд» 07.06.2019 на адресу суду надійшла заява Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76018про перегляд рішення суду у справі №904/950/17 за нововиявленими обставинами.
У якості підстави для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами відповідач посилається на п. 1 частини 2 ст. 320 Господарського процесуального кодексу України, а саме істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 321 Господарського процесуального кодексу України заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами з підстави,
визначеної пунктом 1 частини другої статті 320 цього Кодексу може бути подано учасниками справи протягом тридцяти днів з дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про існування обставин, що стали підставою для перегляду судового рішення.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 322 Господарського процесуального кодексу України у заяві про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами зазначаються нововиявлені обставини, якими обґрунтовується вимога про перегляд судового рішення, і дата їх відкриття або встановлення.
Згідно п. 2 ч. 3 статті 322 Господарського процесуального кодексу України до заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами додається документ про сплату судового збору.
Згідно п. 4 ч. 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами справляється судовий збір у розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Як вбачається з поданих матеріалів, доказів сплати судового збору заявник не подав.
Одночасно заявник у поданому клопотанні просить суд звільнити Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації від сплати судового збору або відстрочити його виконання до ухвалення судового рішення, мотивуючи вимогу відсутністю у заявника неналежним обсягом фінансування установи. Заявник зазначає, що кошторисні призначення Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації для сплати судового збору на 2019 рік склали 30400,00грн. та станом на 06.06.2019 використані у повному обсязі.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються:1) позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі;2) позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також смертю фізичної особи; 3) позивачі - у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів;4) позивачі - у справах щодо спорів, пов'язаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, пов'язаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні"; 5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - у справах щодо спорів, пов'язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги; 6) позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення; 7) громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб; 8) особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни та сім'ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;9) особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю;10) позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;11) виборці - у справах про уточнення списку виборців;12) військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків;13) учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав;14) позивачі - у справах у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту"; 15) фізичні особи (крім суб'єктів підприємницької діяльності) - кредитори, які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати, зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів, - після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом;15-1) органи місцевого самоврядування - за подання заяви про визнання спадщини відумерлою;16) позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";17) засуджені до покарання у виді довічного позбавлення волі, позбавлення волі на певний строк та до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, а також особи, взяті під варту, - у справах, пов'язаних із питаннями, які вирішуються судом під час виконання вироку відповідно до статті 537 Кримінального процесуального кодексу України, у разі відсутності на їхніх особових рахунках коштів, достатніх для сплати судового збору;21) заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно;22) позивачі - у справах за позовами до держави-агресора Російської Федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно;23) позивачі - за подання позовів щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років".
Наведені норми містить виключний перелік умов, за наявності яких суд може відстрочити або розстрочити сплату судового збору, зменшити його розмір або звільнити від сплати судового збору.
Таким чином, враховуючи, що передбачені ст.ст. 5, 8 Закону України "Про судовий збір" умови відсутні, клопотання заявника про відстрочення чи звільнення щодо сплати судового збору задоволенню не підлягає.
Отже, скаржнику необхідно надати суду докази, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Згідно ч. 3 статті 323 Господарського процесуального кодексу України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими чи виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 322 цього Кодексу, застосовуються правила статті 174 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п"яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, зважаючи на те, що заява про перегляд рішення за нововиявленими обставинами не відповідає вимогам статті 322 Господарського процесуального кодексу України, оскільки не містить доказів сплати судового збору у встановленому розмірі, остання підлягає залишенню без руху.
При цьому, слід зазначити, що за змістом статті 174 Господарського процесуального кодексу України, якщо ухвала про залишення позовної заяви (заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами) без руху постановляється з підстав несплати судового збору, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити.
Враховуючи, що за подання позову в цій справі сплачено 109043,60 грн., а ставка судового збору при поданні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обсставинами складає 150 відсотків ставки, яка має бути сплачена при поданні позову, розмір судового збору за подання заяви про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами у даній справі має складати 163565,40грн.
Керуючись ст.ст. 174, 232 - 235, 322, 323 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ухвалив:
1.У задоволенні клопотання Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ про відстрочення чи звільнення від сплати судового збору відмовити.
2.Заяву Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, про перегляд рішення суду у справі №909/51/17 за нововиявленими обставинами залишити без руху.
3. Запропонувати Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, усунути недоліки заяви № 1231/01-07 від 07.06.2019 ( вх. 11018/19 від 07.06.2019) про перегляд рішення суду у справі №909/51/17 за нововиявленими обставинами шляхом подання до суду доказів сплати судового збору.
4. Запропонувати заявнику протягом десяти днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки заяви про перегляд рішення суду .
5. Роз'яснити, що у випадку невиконання заявником вимог суду про усунення недоліків заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Учасники справи можуть отримувати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/fair/sud5010/ та на веб-сторінці Єдиного державного реєстру судових рішень за веб-адресою http://reyestr.court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Ухвалу підписано 11.06.2019 .
Суддя Шкіндер П. А.