83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
04.03.10 р. Справа № 41/19
Суддя господарського суду Донецької області Гончаров С.А.
при секретарі судового засідання Говор О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Костянтинівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі:
1. Костянтинівської міської ради, м. Костянтинівка
2. Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства „Завод обважнювачів”, м. Костянтинівка
про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок засмічення землі у розмірі 10704,08 грн.
При участі представників:
від позивача1: не з'явились
від позивача 2: Руденко А.О. - довіреність від 11.01.2010 №02-4051
від відповідача: Паніотов К.О. - довіреність від 19.10.2009р. №699
в засіданні брали участь: прокурор Гармашова І.В. - посвідчення №1004
Костянтинівський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Донецької області з позовом в інтересах держави в особі Костянтинівської міської ради та Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк до Приватного підприємства „Авто студія”, м. Донецьк про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок засмічення землі у розмірі 10704,08 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що в ході перевірки встановлено, що в порушення вимог ст. 17 Закону України „Про відходи”, ст. 83 Земельного кодексу України відповідачем допущено засмічення земельної ділянки загальною площею 7,3 кв.м., відповідач згідно карти-схеми повинен був зберігати відходи на спеціальній ділянці № 6, але наведені відходи розташовані не на твердій поверхні.
Прокурором зазначено, що відповідно до розрахунку, проведеного на підставі Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 04.04.2007 року № 149 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, розмір збитків від засмічення вказаної земельної ділянки склав 10704,08 грн.
Відповідач у судове засідання з'явився, відзиву на позовну заяву не подав, позовні вимоги не визнав.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ:
Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області 25.06.2009 року проведено перевірку дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, результати якої викладені в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 25.06.2009 року (надалі - акт перевірки).
Перевіркою встановлений та в акті перевірки зафіксований факт несанкціонованого розміщення відходів виробництва, які, згідно карти-схеми повинен був зберігати відходи на спеціальній ділянці № 6, але наведені відходи розташовані не на твердій поверхні - на землі, чим призведено засмічення земельної ділянки. Довжина засміченої земельної ділянки складає 7,30 м, ширина - 1 м, висота складає від 0,30 м до 3,40 м.
Одночасно, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища було складено акт обстеження засміченої земельної ділянки, до акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ВАТ „Завод обважнювачів” від 25.06.2009 року № 13/70, з якого вбачається проведення обстеження земельної ділянки, яка знаходиться у м. Костянтинівка по вул. Леніна, 99, у зв'язку з із засміченням її відходами промисловості, а саме, відходів відсиву та відходів будівельних. За результатами обстеження земельної ділянки встановлено, що на ній не на твердій поверхні несанкціоновано розміщені відходи відсіву та відходи будівельні, що призвело до засмічення земельної ділянки. Відходи розміщені на землі між залізницею та відділенням виробництва спеццементу.
За результатами виявленого порушення 25.06.2009 року відповідачу видано припис № 13/49, яким приписано прибрати несанкціоновано розміщені відходи.
Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 року (у редакції Мінприроди 04.04.2007 року № 149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, головним спеціалістом відділу оперативного міжрайонного екологічного контролю по Торецькому регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області було здійснено розрахунок розміру шкоди від засмічення земель по вул. Леніна, 99 у м. Костянтинівка, які знаходяться в постійному користуванні відповідача, відходами виробництва, відповідно до якого загальний розмір шкоди склав 10704,08 грн.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 55 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Визначення терміну „відходи” наведено у ст. 1 Закону України „Про відходи”. За приписами цієї статті, відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.
Згідно з п. “з” ст. 17 Закону України “Про відходи” від 05.03.1998 р. № 187/98-ВР суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.
Вимоги щодо зберігання та видалення відходів закріплені в ст. 33 цього ж закону. За приписами цієї норми зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Статтею 35 Закону України „Про охорону земель” визначено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, зокрема, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем порушено вимоги ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 25.06.2009 року, актом обстеження засміченої земельної ділянки, до акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 25.06.2009 року № 13/70.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов'язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Як зазначалось, у зв'язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 року (у редакції Мінприроди 04.04.2007 року № 149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, було здійснено розрахунок розміру шкоди від засмічення земель по вул. Леніна, 99 у м. Костянтинівка, які знаходяться в постійному користуванні відповідача, відходами виробництва, відповідно до якого загальний розмір шкоди склав 10704,08 грн.
Методика встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і поширюється на всі землі України незалежно від форм їх власності (п. 1.2. Методики)
Відповідно до п. 3.2 розділу 3 Методики землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Сума збитків в розмірі 10704,08 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена прокурором до стягнення.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Враховуючи викладене, сума збитку підлягає стягненню до фонду охорони навколишнього природного середовища Костянтинівської міської ради.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 35 Закону України „Про охорону земель”, ст.ст. 40, 55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 17, 33 Закону України „Про відходи”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Завод обважнювачів” (м. Костянтинівка, вул. Леніна, 99, ЄДРПОУ 00136751) до фонду охорони навколишнього природного середовища Костянтинівської міської ради 10704,08 грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Завод обважнювачів” (м. Костянтинівка, вул. Леніна, 99, ЄДРПОУ 00136751) на користь Державного бюджету державне мито в сумі 107,04 грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства „Завод обважнювачів” (м. Костянтинівка, вул. Леніна, 99, ЄДРПОУ 00136751) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.
Суддя