Справа № 587/987/19
Провадження № 2/591/2191/19
12 червня 2019 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Шелєхова А.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Сумського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області, третя особа - Краснопільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Сумській області про зобов'язання вчинити дії щодо внесення змін в актовий запис про народження та видачі нового свідоцтва про народження, -
Позивач ставить питання про зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису №03 про народження ОСОБА_1 та видати нове свідоцтво про народження. Свої вимоги мотивує тим, що їй було відмовлено у внесенні змін до актового запису за відсутністю підтверджуючих документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Згідно з п.1-2 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому, зокрема хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно до п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист, в тому числі шляхом: визнання дій/бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії/утриматися від вчинення певних дій.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Верховний Суд України у постанові від 03.10.2017 р. по справі № 21-5607а15 вказав на те, що спір щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи є публічно-правовим, тому належить до адміністративної юрисдикції.
З наведеного випливає, що предметом позову ОСОБА_1 до Сумського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області, третя особа - Краснопільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Сумській області про зобов'язання вчинити певні дії є публічно-правовий спір, а отже, не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Згідно вимог ст. 186 ч.1 п. 1 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства
Враховуючи наведене, наявні підстави для відмови у відкритті провадження по даній справі.
Керуючись п.1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України року, суддя
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Сумського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області, третя особа - Краснопільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Сумській області про зобов'язання вчинити дії щодо внесення змін в актовий запис про народження та видачі нового свідоцтва про народження.
Ухвала суду може бути оскаржена безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі в п'ятнадцятиденний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини судового рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Суддя Г.В. Шелєхова