Справа № 485/806/19
Провадження №3/485/227/19
11 червня 2019 року Снігурівський районний суд Миколаївської області у складі: судді Квєтка І.А., секретар судового засідання Забаровська С.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Снігурівка матеріали, які надійшли від Снігурівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (далі Снігурівський РВ ДВС ГТУЮ у Миколаївській області) про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.183-1 КУпАП,
встановив:
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення №7 від 20 травня 2019 року, складений головним державним виконавцем Снігурівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління у Миколаївській області Столярик А.О., в якому зазначено, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти на користь ОСОБА_1 на утримання сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 всіх видів заробітку (доходів) батька, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, що призвело до виникнення заборгованості зі сплати аліментів за період з 30.08.2011 року по 20.05.2019 року, сукупний розмір якої згідно з розрахунком станом на 20.05.2019 року складає 65707,89грн., що перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, чим допустив правопорушення, передбачене ч.1 ст.183-1 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно. Про причини неявки суд не повідомив, клопотання про розгляд справи у його відсутність не надав.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення суду надано: протокол про адміністративне правопорушення, датований 20 травня 2019 року №7; копію виконавчого листа №2-743/11, виданого Снігурівським районним судом Миколаївської області про стягнення аліментів з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_1 на утримання сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 всіх видів заробітку (доходу) батька, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 30 серпня 2011 року і до повноліття дитини; копію постанови головного державного виконавця Снігурівського РВ ДВС ГТУЮ Столярик А.О. від 21 березня 2018 року про прийняття виконавчого провадження з виконання вказаного виконавчого листа (ВП №44966327); розрахунок заборгованості по аліментам станом на 20 травня 2019 року.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.183-1 КУпАП передбачено, що несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, - тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Адміністративна відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП, запроваджена Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів", який набрав чинності 06.02.2018 року, отже саме з цього часу діють положення ст.183-1 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.8 КУпАП закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Згідно зі ст.58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
За загальним положенням, встановленим цією статтею Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти, не мають зворотної сили в часі, тобто не поширюються на поведінку, що мала місце в той період, коли відповідний акт ще не був прийнятий або ще не набрав чинності.
Не має зворотної сили як закон, що вперше встановлює юридичну відповідальність за певну поведінку, так і акт, який обтяжує відповідальність за вчинення будь-якого діяння порівняно з діючим законом.
Виняток з цього правила становлять закони або інші нормативно-правом акти, що пом'якшують або скасовують відповідальність і саме тому мають зворотну силу.
Принцип неприпустимості зворотної дії в часі нормативних актів знайшов своє закріплення в міжнародно-правових актах, зокрема і в Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини (стаття 7).
З огляду на те, що ст.183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів та передбачає суспільно корисні роботи, як вид адміністративного стягнення, то дана норма не має зворотної дії в часі. При цьому період часу несплати аліментів особою до набрання чинності ст.183-1 КУпАП не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення.
Між тим, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, за яке ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП, та доданих до нього доказів, діяння мало місце в період з 30.08.2011 року, і саме з цього часу державним виконавцем проведено нарахування заборгованості по аліментам.
Вирахування заборгованості, яку має сплатити ОСОБА_1 на користь ОСОБА_1 на утримання сина з моменту набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» №2 2234-VIII від 7 грудня 2017 року, а саме з 6 лютого 2018 року, входить до компетенції особи, що складала протокол про адміністративне правопорушення, а саме державного виконавця Снігурівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності складу правопорушення.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.1 ст.183-1 КУпАП, а тому, відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, є підстави для закриття провадження у справі.
Керуючись ст.247 КУпАП,
постановив:
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП - закрити, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, протягом десяти днів з дня винесення постанови на ім'я Миколаївського апеляційного суду через Снігурівський районний суд Миколаївської області.
Суддя