Постанова від 15.03.2019 по справі 760/7418/19

Провадження №3/760/3015/19

у справі №760/7418/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2019 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Усатова І.А., при секретарі Мелешко О.С., за участю представника Київської міської митниці ДФС України Грабчак П.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС України про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1) , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працює менеджером готелю UAB TUBINAS INTERNATIONAL (зі слів пасажира), паспорт громадянина Литви НОМЕР_1 , виданий 23.10.2014, моб. тел. НОМЕР_2 , за порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, суддя -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2018 року у провадження судді надійшов адміністративний матеріал про притягнення громадянки Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1) , до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України.

У матеріалах зазначено, що 11.09.2018 о 13 год. 30 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення митного контролю в секторі «Відліт» у багажному відділенні Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) за допомогою рентген-апарату у валізі, яка належить гр. Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), що слідувала до Вільнюсу ( Литва ) рейсом W6 6277 літаком авіакомпанії «Wizz Air», було виявлено предмет схожий на орден.

Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.2006 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, пасажира було зупинено та запрошено до оглядової кімнати з метою проведення митного огляду багажу.

В протоколі зазначено, що під час огляду було виявлено орден у вигляді опуклої п'ятикутної зірки, що має ознаки культурної та/або історичної цінності. Зазначений предмет знаходився у валізі пасажирки без ознак приховування.

Вказаний предмет при переміщенні через митний кордон України підлягає обов'язковому письмовому декларуванню відповідно до чинного законодавства України та наданню дозвільного документу на його переміщення через митний кордон України.

Зазначено, що зазначений предмет вилучений по вищевказаному протоколу про порушення митних правил.

Митним органом вказано, що громадянка Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) своїми діями обрала порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження.

При цьому, пасажирка митної декларації не заповнювала, з приводу декларування даних предметів до інспекторів митниці не зверталась.

Відповідно до висновку від 11.02.2019 № 060-859 Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) наданий на експертизу зразок, а саме: Орден у вигляді опуклої п'ятикутної зірки,вкритої рубиново-червоною емаллю. В центрі зірки - зачернений щит з рельєфною фігурою червоноармійця в шинелі з гвинтівкою напереваги. По контуру щиту надпис «Пролетарии всех стран, соединяйтесь!» Під фігурою надпис « СССР». На зворотньому боці номер 36314 та напис МОНЕТНЫЙ ДВОР з закруткою у кількості 1 шт., являє собою - орден «Красной звезды» СРСР, 1943-1954. На зворотньому боці номер 36314 та напис МОНЕТНЫЙ ДВОР з закруткою має культурну цінність як предмет матеріальної культури, що має історичне значення.

На підставі вищезазначеного, Київська міська митниця ДФС України вважає, що своїми діями пасажирка гр. Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) порушила вимоги Закону України від 21.09.1999 № 1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», Наказу Міністерства культури та мистецтв України від 22.04.2002 № 258 «Про затвердження інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України».

Таким чином, зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 471 МК України.

Предмет правопорушення вилучений та переданий у касу Київської міської митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар В. Гавела, 8-а.

Загальна вартість предмету правопорушення становить - 406,35 грн.

У судовому засіданні представник митниці просив громадянку Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1) притягнути до адміністративної відповідальності, вказав, що в справі достатньо доказів для кваліфікації його дій за ст. 471 МК України.

З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суддя вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та її представника.

Заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, суддя дійшов наступного висновку.

Суддею встановлено, що 11.09.2018 о 13 год. 30 хв. на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення митного контролю в секторі «Відліт» у багажному відділенні Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) за допомогою рентген-апарату у валізі, яка належить гр. Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), що слідувала до Вільнюсу ( Литва ) рейсом W6 6277 літаком авіакомпанії «Wizz Air», було виявлено предмет схожий на орден.

Встановлено, що Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.2006 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було зупинено та запрошено до оглядової кімнати з метою проведення митного огляду багажу. Під час огляду було виявлено орден у вигляді опуклої п'ятикутної зірки, що має ознаки культурної та/або історичної цінності, які при переміщенні через митний кордон України підлягають обов'язковому письмовому декларуванню відповідно до чинного законодавства України та наданню дозвільного документу на його переміщення через митний кордон України.

Так, громадянка Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) своїми діями обрала порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження.

Встановлено, що пасажирка митної декларації не заповнювала, з приводу декларування даних предметів до інспекторів митниці не зверталась.

Відповідно до висновку від 11.02.2019 № 060-859 Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) наданий на експертизу зразок, а саме: Орден у вигляді опуклої п'ятикутної зірки,вкритої рубиново-червоною емаллю. В центрі зірки - зачернений щит з рельєфною фігурою червоноармійця в шинелі з гвинтівкою напереваги. По контуру щиту надпис «Пролетарии всех стран, соединяйтесь!» Під фігурою надпис « СССР». На зворотньому боці номер 36314 та напис МОНЕТНЫЙ ДВОР з закруткою у кількості 1 шт., являє собою - орден «Красной звезды» СРСР, 1943-1954. На зворотньому боці номер 36314 та напис МОНЕТНЫЙ ДВОР з закруткою має культурну цінність як предмет матеріальної культури, що має історичне значення.

Митний орган вважає, що громадянка Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) порушила вимоги Закону України від 21.09.1999 № 1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», Наказу Міністерства культури та мистецтв України від 22.04.2002 № 258 «Про затвердження інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України».

Статтею 471 МК України передбачена відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно з п.1.6 Інструкції «Про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України», затвердженої Наказ Міністерства Культури №258 від 22.04.2002, вивезення, тимчасове вивезення, у тому числі шляхом пересилання, культурних цінностей за межі митної території України дозволяється за наявності свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України (далі - свідоцтво), зразок якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2000 р. N 984 "Про затвердження зразка свідоцтва на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей з території України".

Постановою Правління Національного Банку України від 27 травня 2008 року № 148 «Про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України» встановлено, що фізична особа має право вивозити за межі України банківські метали вагою, що перевищує 500 г, у вигляді зливків і монет за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та на підставі документів, що підтверджують придбання цією особою банківських металів в уповноважених банках та/або Національному банку.

Згідно з положеннями Митного кодексу в Україні запроваджена двоканальна система митного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України («зелений» та «червоний» коридори).

Згідно з ч. 5 ст. 366 МК України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Порядок декларування товарів, щодо яких є заборона або обмеження у ввезенні/вивезені через кордон України, у доступній та зрозумілій формі роз'яснюється на численних дошках інформації та електронних інформаційних табло, розташованих в різних приміщеннях на території будівлі аеропорту.

З протоколу вбачається, що громадянка Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) добровільно обрала «зелений коридор» проходу через митний контроль, перетнувши при цьому білу лінію, що засвідчує кінець «зеленого коридору», яка позначена також інформаційною вивіскою із попередженням про настання відповідальності за порушення митних правил в разі її перетину.

Оскільки громадянка Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) своїми діями обрала порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, громадянка Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), переміщуючи через зону спрощеного митного контролю культурні цінності, вчинила дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 471 МК України.

Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку, що вина громадянки Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1) у вчиненні зазначеного правопорушення повністю підтверджується матеріалами справи, зокрема, протоколом про порушення митних правил, поясненнями та висновком експертизи від 11.02.2019 № 060-859 Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА).

Отже, в діях ОСОБА_1 (ОСОБА_1) наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України.

Відповідно до ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил митний орган або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з постанов, зокрема про закриття провадження у справі.

Згідно зі ст. 488 МК України провадження у справі про порушення митних правил вважається розпочатим з моменту складання протоколу про порушення митних правил.

Згідно ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно з п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.467 МК України якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.

З матеріалів справи вбачається, що митним органом 11.09.2018 було виявлено порушення митних правил, в результаті проведення митного огляду багажу.

Разом з цим, зазначені матеріали справи надійшли до суду 13.03.2019.

При цьому, слід зазначити, що з дня виявлення правопорушення, тобто з 11.09.2018, по день надходження матеріалів справи відносно ОСОБА_1 ( ОСОБА_1) до суду, тобто 13.03.2019, сплинув шестимісячний строк.

З огляду на викладене слід зазначити, що в період з 11.09.2018 по 13.03.2019 вказана справа не перебувала на розгляд в суді, а тому, передбачена вимога ч. 1 ст. 467 МК України щодо зупинення строку накладення адміністративного стягнення не може бути застосована.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суддя вважає, що громадянку Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) слід визнати винною у порушенні митних правил, передбачених ст. 471 МК України та закрити провадження у справі на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 1, 8, 38, 245, 247, 251-252, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 3, 458, 467, ч.1 ст. 483, 487-489, 491, 495, 503, 527 Митного кодексу України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винною Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1) у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України.

Провадження у справі за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України у відношенні громадянки Литви ОСОБА_1 ( ОСОБА_1) , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працює менеджером готелю UAB TUBINAS INTERNATIONAL (зі слів пасажира), паспорт громадянина Литви НОМЕР_1 , виданий 23.10.2014, моб. тел. +37064820947 - закрити у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, прокурором або митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: