26 серпня 2009 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська
у складі: головуючого судді Якименко Л.Г.
при секретарі Чабан Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська про визнання протиправними дій, щодо відмови в перерахунку пенсії та стягнення недорахованої суми , -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська про визнання протиправними дій, щодо відмови в перерахунку пенсії та стягнення недорахованої суми.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній станції.
Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії його визнано інвалідом другої групи. Відповідно до вимог ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», позивач відноситься до 1-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Після звернення до Управлінням пенсійного фонду в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська йому було призначено державну пенсію та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю. Відповідач при визначенні розміру пенсії керувався постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» від 2007 року, виходячи з базової величини для обчислення конкретних державних пенсій та додаткових пенсій за шкоду, заподіяну особам, віднесеним до 1 категорії відповідно 19,91 грн., а у 2008-2009 році згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про зміни до деяких законодавчих актів України».
Однак позивач вважає, що розмір пенсії повинен визначатися згідно з вимогами ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», (796-12) від 16.01.2003 року виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлена законом, тобто у нього, як у інваліда другої групи розмір пенсії не може бути нижчим ніж 8 мінімальних пенсій за віком. Також позивач зазначив, що відповідно до ч.1 ст.50 зазначеного Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому, як особі віднесеної до 1-ої категорії, яка є інвалідом другої групи, повинна призначатися щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Під час визначення розміру пенсії та розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, повинна братися мінімальна пенсія за віком. Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначену законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також розмір додаткової пенсії. Перерахунок повинен здійснюватися з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. У зв'язку із тим, що пенсія позивачу згідно із вимогами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не була перерахована, тому позивач просив суд зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська перерахувати йому пенсію, та виплатити недораховану суму пенсії за період з травня 2007 року по лютий 2009 рік у розмірі - 54091,47 гривень.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що відповідно до ч.5 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, а ст. 62 цього Закону визначає, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
На виконання положень ч.5 ст. 54 та ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та відповідно до ч.3 ст. 116 Конституції України Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №861 від 25 липня 2001 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка є чинною і на теперішній час.
Пунктом 1 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України встановлюється, що під час призначення і перерахунку трудових пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім пенсій працівникам, передбаченим у ч.3 ст. 53 зазначеного Закону) та пенсій, передбачених ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розрахунок додаткової пенсії, передбаченої Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проводиться виходячи з розміру 18 гривень 10 копійок.
Розмір розрахунку для призначення і перерахунку пенсій призначених відповідно ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» був підвищений до 19 гривень 91 коп. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», яка була чинною у період отримання позивачем пенсії з 2007 р. по лютий 2009 р.
Таким чином, Кабінетом Міністрів України встановлений спеціальний порядок визначення розміру мінімальної пенсії для обчислення пенсій призначених відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який і застосовувався для обчислення розміру пенсії ОСОБА_1 призначеної відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме 19, 91 грн..
Згідно зі ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
З урахуванням зазначеного, представник відповідача вважає дії працівників управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська правомірними, тому підстав для перерахунку та виплати ОСОБА_1 недоотриманої пенсії немає.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській Атомній Станції.
Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії його визнано інвалідом другої групи, що підтверджується довідкою МСЕ № 581502, серія МСЕ-ДНА-01. Відповідно до вимог ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивач відноситься до 1-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Після його звернення до Управлінням пенсійного фонду в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська йому було призначено державну пенсію та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю. Відповідач при визначенні розміру пенсії керувався постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» від 2007 року, виходячи з базової величини для обчислення конкретних державних пенсій та додаткових пенсій за шкоду, заподіяну особам, віднесеним до 1 категорії відповідно 19,91 грн., а у 2008-2009 році згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про зміни до деяких законодавчих актів України».
Відповідно до ч.5 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Кабінетом Міністрів України, а ст. 62 цього Закону визначає, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
На виконання положень ч.5 ст. 54 та ст. 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та відповідно до ч.3 ст. 116 Конституції України Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №861 від 25 липня 2001 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка є чинною і на теперішній час.
Пунктом 1 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України встановлюється, що під час призначення і перерахунку трудових пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім пенсій працівникам, передбаченим у ч.3 ст. 53 зазначеного Закону) та пенсій, передбачених ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розрахунок додаткової пенсії, передбаченої Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проводиться виходячи з розміру 18 гривень 10 копійок.
Розмір розрахунку для призначення і перерахунку пенсій призначених відповідно ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» був підвищений до 19 гривень 91 коп. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», яка була чинною у період отримання позивачем пенсії з 2007 р. по лютий 2009 р.
З урахуванням встановлених фактів, оцінюючи зібрані докази в їх сукупності, суд не вбачає порушень законодавства з боку відповідача та вважає ОСОБА_1 відмовити у позові до Управління Пенсійного Фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська про визнання протиправними дій, щодо відмови в перерахунку пенсії та стягнення недорахованої суми.
Керуючись ст.ст. 3, 7-9, 12, 17, 19, 69, 70, 86, 94, 158-163, 186 КАС України, Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ, Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постановою Кабінету Міністрів України №861 від 25.06.2001 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2002 року «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», Постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.06.2008 р., «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1261 від 24.10.2007 року, суд, -
ОСОБА_1 в позовних вимогах до Управління Пенсійного Фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська про визнання протиправними дій, щодо відмови в перерахунку пенсії та стягнення недорахованої суми, - відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подана протягом десяти днів з дня оголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: