Справа № 562/4800/18
30.05.2019 року Здолбунівський районний суд
Рівненської області в складі:
головуючого судді Ємельянової Л.В.
з участю секретаря Берун А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м.Здолбунові подання начальника Здолбунівського районного відділу пробації філії ДУ "Центр пробації" у Рівненській області про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт відносно ОСОБА_1 , -
Начальник Здолбунівського районного відділу пробації філії ДУ "Центр пробації" у Рівненській області звернувся до суду з поданням про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Здолбунівського районного суду Рівненської області від 13 березня 2019 року відносно ОСОБА_1 .
В обгрунтування подання покликається на те, що постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 13 березня 2019 року ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КупАП, та накладено адміністративне стягнення у виді виконання суспільно корисних робіт строком 120 (Сто двадцять) годин.
На підставі вказаної постанови ОСОБА_1 поставлений на облік. Однак на виклики Здолбунівського районного відділу пробації філії ДУ "Центр пробації" в Рівненській області 16 квітня 2019 року та 24 квітня 2019 року не з'явився. Згідно відповіді Здолбунівського РВ УДМС України в Рівненській області ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , що вказана у постанові суду, не проживає. Колишня дружина ОСОБА_1 повідомила, що останній проживає у Російській Федерації. Тому просить суд вирішити питання щодо подальшого виконання постанови Здолбунівського районного суду Рівненської області від 13 березня 2019 року.
Представник уповноваженого органу з питань пробації в судове засідання не з'явився, про час, місце і дату судового засідання був повідомлений належним чином.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Про причини неявки суд не повідомив.
Дослідивши подання та матеріали особової справи, суд дійшов висновку, що подання не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно положень ст.304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 13 березня 2019 року ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді виконання суспільно корисних робіт строком 120 (сто двадцять) годин.
Відповідно до ст.31-1 КУпАП суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Статтею 325-1 КУпАП встановлено, що постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.
У відповідності до ст.325-3 КУпАП на власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу за місцем виконання порушником суспільно корисних робіт покладається: погодження з органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, переліку об'єктів, на яких порушники виконують суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за виконанням порушниками призначених їм робіт; своєчасне повідомлення органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт; ведення обліку та інформування органу центрального органу виконавчої влади, визначеного абзацом другим цієї статті, про кількість відпрацьованих порушником годин; нарахування плати порушнику за виконання суспільно корисних робіт та перерахування її на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби для подальшого погашення заборгованості зі сплати аліментів.
Крім того, порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року "Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт" (далі - Порядок).
Так, згідно розділу 11 Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Строк стягнення у вигляді суспільно корисних робіт обчислюється в годинах, протягом яких порушник виконував визначену суспільно корисну працю. Суспільно корисні роботи виконуються не більше восьми годин на день, неповнолітніми - двох годин на день. Щороку на початку року уповноважений орган з питань пробації надсилає запити (додаток 1) до органів місцевого самоврядування та власникам підприємств щодо погодження переліку об'єктів, на яких порушники відбуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт.
Відповідно до п.13.9 Порядку після отримання постанови суду (судді) порушнику надсилається виклик до уповноваженого органу з питань пробації. З порушником проводиться бесіда, під час якої роз'яснюються порядок та умови виконання стягнення, а також наслідки ухилення особи від виконання суспільно корисних робіт. Посадова особа уповноваженого органу з питань пробації складає довідку про проведену бесіду, в якій порушник власноруч зазначає про ознайомлення з порядком відбування суспільно корисних робіт.
Згідно п.13.10 Порядку, якщо у призначений день порушник не з'явився за викликом до уповноваженого органу з питань пробації, на наступний день уповноважений орган з питань пробації надсилає повторний виклик. Якщо порушник не з'явився до уповноваженого органу з питань пробації після двох викликів, уповноважений орган з питань пробації надсилає запит до відповідного органу реєстрації, або органу державної виконавчої служби, або органу поліції з метою з'ясування факту проживання (перебування) порушника за вказаним у постанові суду (судді) місцем проживання.
Відповідно до п.13.13 Порядку, якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
З рапорту поліцейського Здолбунівського ВП Острозького ВП ГУНП в Рівненській області від 10 травня 2019 року вбачається, що ОСОБА_1 за адресою, яка вказана у матеріалах виконавчого провадження та постанові суду, а саме: м.Здолбунів Рівненської області АДРЕСА_2 . АДРЕСА_1 , не проживає.
Згідно довідки Здолбунівського РВ УДМС України в Рівненській області від 15.05.2019р. ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
Однак, Здолбунівським районним відділом пробації філії ДУ "Центр пробації" в Рівненській області усі виклики правопорушнику надсилалися за адресою: м.Здолбунів Рівненської області, вул.Б.Хмельницького, 32, кв.32.
Належних та допустимих доказів щодо перебування ОСОБА_1 за межами України матеріали справи не містять.
Наведене свідчить, що ОСОБА_1 не відмовляється та не ухиляється від відбування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, призначених постановою Здолбунівського районного суду суду від 13 березня 2019 року, а не був належним чином повідомлений про умови виконання постанови суду.
Здолбунівським районним відділом пробації філії ДУ "Центр пробації" в Рівненській області не вчинено усіх дій, спрямованих на виконання постанови суду.
За таких обставин відсутні підстави для задоволення даного подання, а тому особова справа відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню до Здолбунівського районного відділу філії Державної установи "Центр пробації" у Рівненській області для продовження виконання постанови суду.
Керуючись ст.ст.304, 325-1 КУпАП, суд -
У задоволенні подання начальника Здолбунівського районного відділу пробації філії ДУ "Центр пробації" в Рівненській області про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт відносно ОСОБА_1 , - відмовити.
Особову справу № 03/2019 щодо ОСОБА_1 , після набрання постановою законної сили, повернути Здолбунівському районному відділу пробації філії ДУ "Центр пробації" в Рівненській області на виконання.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Здолбунівський районний суд.