Постанова від 15.01.2019 по справі 357/217/19

Справа № 357/217/19

3/357/217/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.01.2019 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 розглянувши матеріали справи про адміністративні правопорушення за ст. 160 ч. 1 КУпАП, які надійшли від Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області відносно ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , -

ВСТАНОВИВ:

28.12.2018 року приблизно о 11 год. 00 хв. гр. ОСОБА_2 , перебуваючи в м. Біла Церква по вул. Ярмаркова. 4, здійснював торгівлю ялинками у невстановленому місці, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 160 ч. 1 КУпАП.

За даним фактом відносно ОСОБА_2 складений протокол про адміністративне правопорушення серії ГП №594060 від 28.12.2018 року за ст. 160 ч. 1 КУпАП.

Крім цього, 29.12.2018 року, о 13 год. 50 хв. гр. ОСОБА_2 перебуваючи в м. Біла Церква по вул. Ярмаркова здійснював продаж ялинок у невстановленому місці, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 160 ч. 1 КУпАП.

За даним фактом відносно ОСОБА_2 складений протокол про адміністративне правопорушення серії ГП №594059 від 29.12.2018 року за ст. 160 ч. 1 КУпАП.

Згідно зі ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 160 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративно відповідальності, є обов'язковою.

В судовому засіданні ОСОБА_2 вини своєї не визнав та пояснив, що ялинки йому не належали, він лише допомагав власнику їх продати.

Дії ОСОБА_2 працівниками поліції кваліфіковані за ст. 160 ч. 1 КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , дослідивши і оцінивши всі наявні докази в їх сукупності, а саме: дані, які містяться в протоколах про адміністративні правопорушення серії ГП №594060 від 28.12.2018 року та серії ГП №594059 від 29.12.2018 року, акт вилучення ялинок, розписки ОСОБА_2 , суддя вважає, що дана справа про адміністративні правопорушення підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 160 КУпАП.

Суддя вважає, що працівники Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області при збиранні доказів та складанні протоколів про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_2 не виконали вимоги, передбачені ст. 286 КУпАП.

Правилами ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

Приймаючи до уваги приписи ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також зважаючи на практику ЄСПЛ у справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09.06.2011, заява № 16347/02), «Надточій проти України» (рішення від 15.05.2008, заява N 7460/03), беручи до уваги передбачене ч. 1 ст. 160 КУпАП адміністративне стягнення у вигляді конфіскації предметів торгівлі, правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне порушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.

Частиною 1 ст. 160 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за торгівлю з рук в невстановлених місцях.

Диспозиція ч. 1 ст. 160 КУпАП має бланкетний характер і відсилає до Постанови Кабінету Міністрів від 15.06.2006 N 833 про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, за порушення якого і настає адміністративна відповідальність за вищевказаною статтею.

У відповідності до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Незважаючи на вимоги ч. 2 ст. 251 КУпАП та вищевказані рішення ЄСПЛ, які, згідно ст. 19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», обов'язкові і для працівників Національної поліції, протокол про адміністративне правопорушення, який визначає межі судового розгляду і є доказом по справі, всупереч вимог ст. 256 КУпАП, не містить відомостей стосовно об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 160 КУпАП, щодо зазначення конкретних фактів порушення ОСОБА_2 приписів Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів.

Суддя вважає, що працівники поліції при складанні розглядаємих протоколів підійшли формально, оскільки не встановили, кому саме належать ялинки. Крім того, з матеріалів справи слідує те, що працівниками поліції не встановлено самого факту торгівлі, оскільки в справі відсутні як пояснення свідків правопорушення, так і інші докази придбання будь-ким товару у Сухіна ОСОБА_3 .

Вищевикладене свідчить про те, що працівниками поліції не дотримано відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, як відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, суддя дійшов висновку, що провадження по вказаній справі підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 160 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір стягується у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення. Враховуючи, що провадження у даній справі слід закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, то, відповідно, судовий збір стягненню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 160, 247, 280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі відносно ОСОБА_2 закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 160 КУпАП.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.

СуддяО. В. Ларіна