Справа № 161/9358/19
Провадження № 2-а/161/360/19
11 червня 2019 року Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі :
головуючого - судді Кирилюк В.Ф.,
за участю секретаря - Самолюк І.М.,
представників позивача - Шабельникової Н.В., Ващука П.Л
відповідача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_3.
перекладача - Бондарук Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу за адміністративним позовом Луцького прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Конго ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення за межі України,-
Луцький прикордонний загін Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся в суд з адміністративним позовом до громадянина Конго ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення.
Свій позов обґрунтовує тим, що 27.07.2018 року о 23:40 год. прикордонним нарядом «Перевірка документів» в міжнародному пункті пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення «Ягодин» відділу прикордонної служби «Рівне» Луцького прикордонного загону, під час оформлення рейсового автобуса сполученням «Київ-Познань», було виявлено та затримано громадянина Конго, зі слів, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який слідував на виїзд з України та на паспортний контроль пред'явив чужий паспортний документ громадянина Франції НОМЕР_1, виданий 06.12.2016 року на ім'я ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 , фотокартка в якому не відповідає пред'явнику, тобто своїми діями іноземець здійснив спробу незаконного перетинання через державний кордон України, за документами, що містять недостовірні відомості про особу та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 204-1 КУпАП.
Громадянина Конго, зі слів ОСОБА_1 , 27.07.2018 року на підставі ст. 263 КУпАП за спробу незаконного перетинання державного кордону було затримано в адміністративному порядку строком до 3-ох діб, для встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення.
Про затримання іноземця було повідомлено КУ МЗС України (лист № 81/8539 від 28.07.2018 року). Місце перебування паспорта затриманого громадянина Конго, з його слів - невідоме.
30.07.2018 року відповідача на підставі рішення Луцького міськрайонного суду було затримано до 6 місяців та прийнято рішення про поміщення в Волинський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України ДМС України.
25.01.2019 року відповідачу на підставі рішення Луцького міськрайонного суду продовжено строк затримання на 6 місяців у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України ДМС України до 25.07.2019 року.
На даний час у відповідача відсутній паспортний документ, обов'язкова наявність якого визначена ст. 9 «В'їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства та строки їх перебування в Україні», Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» - іноземці в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи.
Зазначає, що на даний момент законних підстав для подальшого перебування на території України в останнього немає та він знаходиться на території України з порушенням вимог чинного законодавства, а тому, просить прийняти рішення про його примусове видворення.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали з підстав, викладених у заяві та просили позов задовольнити.
Відповідач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, заперечували щодо примусового видворення за межі України.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
В судовому засіданні встановлено, що 27.07.2018 року о 23:40 год. прикордонним нарядом «Перевірка документів» в міжнародному пункті пропуску через державний кордон України для автомобільного сполучення «Ягодин» відділу прикордонної служби «Рівне» Луцького прикордонного загону, під час оформлення рейсового автобуса сполученням «Київ-Познань», було виявлено та затримано громадянина Конго, зі слів, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який слідував на виїзд з України та на паспортний контроль пред'явив чужий паспортний документ громадянина Франції НОМЕР_1, виданий 06.12.2016 року на ім'я ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 , фотокартка в якому не відповідає пред'явнику, тобто своїми діями іноземець здійснив спробу незаконного перетинання через державний кордон України, за документами, що містять недостовірні відомості про особу та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 204-1 КУпАП.
Громадянина Конго, зі слів ОСОБА_1 , 27.07.2018 року на підставі ст. 263 КУпАП за спробу незаконного перетинання державного кордону було затримано в адміністративному порядку строком до 3-ох діб, для встановлення особи та з'ясування обставин правопорушення.
Про затримання іноземця було повідомлено КУ МЗС України (лист № 81/8539 від 28.07.2018 року). Місце перебування паспорта затриманого громадянина Конго, з його слів - невідоме.
30.07.2018 року відповідача на підставі рішення Луцького міськрайонного суду було затримано до 6 місяців та прийнято рішення про поміщення в Волинський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України ДМС України.
25.01.2019 року відповідачу на підставі рішення Луцького міськрайонного суду продовжено строк затримання на 6 місяців у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України ДМС України до 25.07.2019 року.
Згідно ч. 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Відповідно до п.1.8 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрацією державної прикордонної служби України та Службою безпеки України від 23.04.2012 р. № 353/271/150, примусове видворення передбачає: виявлення порушника, поміщення його в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України (далі ПТПІ), документальне оформлення примусового видворення, подальше супроводження іноземця до пункту пропуску через державний кордон України чи до країни походження.
Згідно п. 1 Типового положення про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1110, пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні (далі - пункт тимчасового перебування), є державною установою, що призначена для тимчасового утримання іноземців та осіб без громадянства.
Відповідно до п. 5 вищевказаного Типового положення, іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців з дня фактичного затримання особи.
Згідно з п.12 розділу 2 Інструкції про порядок утримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.02.2016 р. № 141, іноземці та особи без громадянства утримуються в ПТПІ протягом строку, необхідного для виконання постанови адміністративного суду: про примусове видворення з України; затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з України; затримання з метою ідентифікації та забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
Іноземець та особа без громадянства можуть бути примусово видворенні за межі України з підстав та в порядку, що визначені статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», статтею 13 Закону України «Про імміграцію».
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 288 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Таким чином, з врахуванням вищенаведеного та зважаючи на наявність обґрунтованих підстав вважати, що відповідач самостійно не зможе виїхати з території України, перебуває на її території незаконно, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Клопотання представника відповідача про залишення позову без рогляду до задоволення не підлягає. На думку суду, порушення порядку перебування іноземця на території України має триваючий характер, а тому позивач не обмежений будь-яким строком звернення до суду з даним позовом.
Крім того, згідно із ч. 2 ст. 371 КАС України рішення суду підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. ст. 241, 244, 246, 288, 371 КАС України, ст. ст. 4, 9, 16, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд, -
Позов задовольнити.
Видворити громадянина Конго ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Згідно зі статтями 255, 289, 293, 295 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Позивачем у справі є Луцький прикордонний загін Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України, м. Луцьк, вул. Стрілецька, 6, код ЄДРПОУ 14321661
Відповідачем у справі є громадянин Республіки Конго ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце тимчасового перебування Волинський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, який знаходиться за адресою Волинська область, Ківерцівський район, с. Журавичі.
Повне судове рішення складено, підписано та проголошено 11 червня 2019 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду Кирилюк В.Ф.