Справа № 161/6304/19
Провадження № 3/161/1985/19
м.Луцьк 04 червня 2019 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Кихтюк Р.М., за участю секретаря - Козак О.А., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , інваліда ІІ-ї групи, -
- за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До Луцького міськрайонного суду Волинської області з Другого відділу державної виконавчої служби міста Луцька Головного територіального управління юстиції у Волинській області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Дослідивши представлені на розгляд матеріали, в т.ч. протокол про адміністративне правопорушення, вбачається, що вони містять істотні неточності та суттєві недоліки вимог Кодексу України про адміністративне правопорушення.
Так, у відповідності до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка складала протокол; відомості про особу порушника, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвище, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Разом з тим, при складенні протоколу державним виконавцем не враховані ті обставини, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ-ї групи, перебував на лікуванні у психіатричній лікарні у період з 03.03.2018 року по 27.02.2019 року - за який виникла заборгованість, а також не з'ясовано, чи має останній інші види доходів, окрім пенсії по інвалідності.
За змістом ст.ст. 9-12, 280 КУпАП, підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за нормами КУпАП є встановлення в діянні цієї особи всіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною нормою КУпАП, зокрема об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення.
Приймаючи до уваги, що суд здійснює оцінку вже зібраних та наявних в матеріалах справи доказів, зазначення всіх ознак складу правопорушення має бути належним чином здійснене в протоколі про адміністративне правопорушення у відповідності до ст.256 КУпАП.
Враховуючи те, що адміністративний протокол не в повній мірі відповідає вимогам ст.256 КУпАП, а тому з метою об'єктивного розгляду даної справи та отримання додаткових доказів, суд дійшов висновку про необхідність направлення адміністративного матеріалу для належного доопрацювання органу, який його склав.
В ході доопрацювання необхідно усунути вищезазначені недоліки, оскільки без їх усунення, суд позбавлений можливості прийняти законне та обґрунтоване рішення.
Керуючись ст. ст. 256, 278, 283 КУпАП,
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 183-1 КУпАП повернути Другому відділу державної виконавчої служби міста Луцька Головного територіального управління юстиції у Волинській області - для доопрацювання.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя Луцького міськрайонного суду Р.М. Кихтюк