Справа № 761/10722/19
Провадження № 3/761/4638/2019
04 червня 2019 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Антонюк Марина Станіславівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в м.Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Йорданії, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, -
До Шевченківського районного суду м. Києва з Управління патрульної поліції в м.Києві 21 травня 2019 року після доопрацювання надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 за ст.124 КУпАП.
Так, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №162527, 06 березня 2019 року о 00 годині 30 хвилин в м.Києві по вул.Жилянська, 120-А, водій ОСОБА_3 керуючи автомобілем марки «Тойота» д.н.з. НОМЕР_1 , рухаючись заднім ходом не впевнився в безпечності та скоїв наїзд на припаркований автомобіль марки «Шкода» д.н.з. НОМЕР_2 , що призвело до механічних пошкоджень та матеріальних збитків, чим порушив вимоги п.п.2.3 б, 10.9 Правил дорожнього руху України, що спричинило механічні пошкодження транспортних засобів, тобто вчинив адміністративне правопорушення за ст.124 КУпАП.
В ході розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 за ст.124 КУпАП, суддя встановила наступне.
Стаття 245 КУпАП передбачає, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу порушникові роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст.268 цього Кодексу, про що робиться відмітка в протоколі.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії БД №162527 від 06 березня 2019 року вбачається, що місцем проживання ОСОБА_3 зазначена адреса: АДРЕСА_1 .
Так, судом направлявся судовий виклик особі, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 щодо необхідності явки в судове засідання, призначене на 04 червня 2019 року за адресою: АДРЕСА_1 , яка вказана в матеріалах справи.
Разом з тим, до суду повернулося зворотне повідомлення про неможливість вручення судового виклику у зв'язку з тим, що зазначена неповна адреса адресата.
При цьому, здійснювалися дзвінки за номером мобільного телефону ОСОБА_3 , який вказаний в матеріалах справи, однак оператором було повідомлено про відсутність зв'язку з абонентом № НОМЕР_3 .
Відповідно до положень ст.268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи наведене, оскільки суд позбавлений можливості повідомити особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_3 про час та дату розгляду справи, у зв'язку з тим, що суду не відомо точної адреси проживання ОСОБА_3 , інші засоби зв'язку з останнім відсутні, а тому суд приходить до висновку про необхідність направлення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_3 за ст.124 КУпАП разом з матеріалами справи для належного оформлення, в ході якого необхідно усунути зазначені недоліки.
При поверненні справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення, суд керується постановою Пленуму Верховного суду України №14 від 23.12.2005 в якому зазначено, що визнається правильною практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Також, постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» відповідно до якої звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст.256 цього Кодексу вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.124, 245, 256, 268, 278 КУпАП, суддя, -
матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Управління патрульної поліції в м.Києві для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Шевченківського
районного суду міста Києва М.С. Антонюк