печерський районний суд міста києва
Справа № 757/24048/19-к
Примірник № ___
15 травня 2019 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання слідчого у кримінальному проваджені - виконуючого обов'язки начальника другого слідчого відділу Третього управління організації досудових розслідувань (Управління з розслідування військових злочинів) ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,-
15.05.2019 року до провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання слідчого у кримінальному проваджені - виконуючого обов'язки начальника другого слідчого відділу Третього управління організації досудових розслідувань (Управління з розслідування військових злочинів) ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором групи прокурорів Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів.
В обґрунтування клопотання зазначено, що Третім Управлінням організації досудових розслідувань (Управління з розслідування військових злочинів) Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42014000000000322, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24 квітня 2014 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 425, ч. 3 ст. 426 КК України.
Досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні досліджуються факти неналежного виконання службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Державного концерну « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та інших підприємств оборонно-промислового комплексу своїх службових обов'язків, що призвело до зниження боєготовності, боєздатності ІНФОРМАЦІЯ_2 і обороноздатності держави та спричинило тяжкі наслідки, державної зради, розтрати зброї і військової техніки.
Так, у період з 2004 року по лютий 2014 року військові службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 , у порушення вимог законів України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України» та інших нормативно-правових актів з питань оборони, прийняли ряд управлінських рішень та здійснили низку організаційно-розпорядчих заходів щодо реформування українського війська, у т.ч. змін в структурі Збройних Сил України, в системі управління військами, в системі мобілізаційної підготовки та мобілізації, що привело до зниження боєготовності, боєздатності ІНФОРМАЦІЯ_2 і обороноздатності держави та заподіяно тяжкі наслідки.
Крім того, у період 2004-2013 р.р., внаслідок прийняття військовими службовими особами протиправних управлінських рішень, з бойового чергування були зняті окремі засоби протиповітряної оборони України, у т.ч. зенітно-ракетні комплекси С-300, та безпідставно виведено їх з державної власності шляхом реалізації за заниженими цінами на внутрішньому ринку, внаслідок чого спричинено тяжкі наслідки у вигляді заподіяння шкоди обороноздатності України, у тому числі на її східному кордоні, та майнову шкоду державі в особливо великих розмірах.
Аналогічним чином внаслідок прийняття військовими службовими особами протиправних управлінських рішень виведено з державної власності Танки Т-72Б - 2 шт.; Танки Т-72Б1 - 70 шт.; 2С7 «Піон» - 3 шт.
В той же час, право реалізовувати майно військового призначення та подвійного використання (військового та невійськового призначення), в тому числі на зовнішньому ринку надано уповноваженим підприємствам СПД, яким в установленому порядку рішенням КМУ надані повноваження на реалізацію військового майна на внутрішньому та/або зовнішньому ринку.
Слідчий вказує, що для з'ясування дійсної вартості реалізованого військового майна та можливих фактів зменшення його вартості службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 необхідно провести судово-економічну експертизу, у зв'язку з чим потребується вилучення копій документів щодо реалізації військового майна суб'єктам господарської діяльності, оцінки вказаного майна, а також документів про залучення до реалізації придбаного військового майна підприємств-нерезидентів для сприяння у виконанні контрактів з іноземними підприємствами.
Слідчий вказує, що у ході досудового розслідування одержано відповідь-повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 10.04.2019 року за № 9172/9/26-15-08-06-23 про розрахункові рахунки, які використовувались у ІНФОРМАЦІЯ_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 в ході здійснення фінансово-господарської діяльності та були відкриті в період 2001-2014 роки, АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », а саме:
1.№ НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 в валюті долар США;
2.№25307010029738 Канадський долар;
3.№ НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 в валюті Російський рубль,
4.№25307010029738 в валюті Швейцарський франк;
5.№25307010029738 в валюті Чеська крона,
6.№26005010029738, №25307010029738, №25200010029738 в валюті долар Євро,
7.№25307010029738 в валюті Англійський фунт Стерлінгів,
8.№25307010029738 в валюті Польський злотий.
За таких умов, слідчий вказує, що для всебічного, повного і неупередженого з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, виникла необхідність:
- дослідити обставини придбання військового майна згідно договорів з ІНФОРМАЦІЯ_1 та його реалізації іншим суб'єктам господарської діяльності, оцінки вказаного майна, залучення до реалізації придбаного військового майна підприємств-нерезидентів для сприяння у виконанні контрактів з іноземними підприємствами, а також ринкову вартість за період 2001 - 2014 років;
- достовірно встановити чи відбувалось зменшення вартості військового майна, реалізованого ІНФОРМАЦІЯ_1 упродовж 1996-2014 років згідно договорів.
Для з'ясування дійсної вартості реалізованого військового майна та можливих фактів зменшення його вартості службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 необхідно провести судово-економічну експертизу, в зв'язку з чим потребується вилучення оригіналів документів щодо реалізації військового майна, а в подальшому даним уповноваженим підприємством (спецекспортером) іншим суб'єктам господарської діяльності, оцінки вказаного майна, а також документів про залучення до реалізації придбаного військового майна підприємств-нерезидентів для сприяння у виконанні контрактів з іноземними підприємствами.
Слідчий вказує, що з метою виявлення обставин вчинення кримінального правопорушення та зібрання доказів, на даний час виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до речей, документів та їх вилучення, а саме до копій документів банківських справ, що були відкриті в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », серед яких заяви про відкриття/закриття рахунків, картки із зразками підписів та відбитками печатки, договори на здійснення розрахунково-касове обслуговування, акти прийому-передачі виконаних робіт, копії паспортів, ідентифікаційних кодів, наказів про призначення на посади, повідомлень, свідоцтв, довідок, статутів, листування, платіжних доручень, меморіальних ордерів, чекових книжок, грошових чеків, довіреностей на зняття грошових коштів з рахунку, прибуткових та видаткових касових ордерів, що підтверджують зняття та внесення готівкових грошових коштів на рахунок, договорів поворотної, безповоротної фінансової допомоги, заяв на покупку валюти, контрактів з підприємствами нерезидентами, вхідної та вихідної кореспонденції між банківською установою та клієнтом банку, інформацію щодо проведення моніторингу по операціям, що підлягають з доданням підтверджуючих документів, виписок з номерами телефонів, (копії матеріалів, які відображають інформування Державного фінансового моніторингу МФ України про здійснення фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу, в тому числі і матеріали первинного фінансового моніторингу), а також копії яких знаходяться на електронних (магнітних) носіях, та які відображують надходження та списання, за період з моменту відкриття банківського рахунку року по дату виконання ухвали слідчого судді,
із зазначенням вхідного та вихідного залишків коштів, прибуткової та видаткової частини, призначення платежів, дати та часу (години, хвилини та секунди) надходження коштів на рахунок та перерахування з нього, документів, на підставі яких проведені операції, повних назв контрагентів, які перерахували та яким перераховані кошти, їхні коди ЄДРПОУ, МФО й номерів рахунків контрагентів, з якими проведені операції на паперовому та магнітному (електронному) носіях.
Слідчий зазначає, що вказані документи мають важливе значення для встановлення осіб, причетних до здійснення протиправної діяльності та будуть використані для з'ясування суттєвих обставин кримінального правопорушення, а саме: встановлення осіб, які безпосередньо приймали участь у реалізації/закупівлі військового майна за період 2001-2014 років (з боку Міністерства оборони України, уповноважених підприємств (спецекспортерів), а також інших суб'єктів господарської діяльності, які закуповували вказане майно у спецекспортерів), визначених уповноваженими особами при здійсненні правочинів цін на військове майно, способи їх встановлення у кожному конкретному випадку та відповідність таких цін ринковим, підтвердження або спростування причетності цих осіб до вчинення кримінального правопорушення.
В судове засідання слідчий/прокурор не з'явилися, про місце і час розгляду клопотання повідомлені належним чином. Слідчий подав до суду заяву про розгляд вказаного провадження у відсутність сторони обвинувачення, клопотання підтримав та просив його задовольнити.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Зі змісту та матеріалів клопотання вбачається, що Третім Управлінням організації досудових розслідувань (Управління з розслідування військових злочинів) Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42014000000000322, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24 квітня 2014 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367, ч. 2 ст. 425, ч. 3 ст. 426 КК України.
В ході досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, які перебувають у володінні банківської установи АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 .
Відомості, що містяться у вищевказаних документах, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідні для проведення допитів, проведення відповідних слідчих і процесуальних дій під час здійснення досудового розслідування та можуть бути використані як докази стороною обвинувачення для доказування події кримінального правопорушення, винуватості осіб та інших обставин, визначених ст. 91 КПК України.
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах та документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей та документів.
Приймаючи до уваги вищевикладене, а також враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи та інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання.
Керуючись ст. ст. 108, 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл виконуючому обов'язки начальника другого слідчого відділу Третього Управління організації досудових розслідувань (Управління з розслідування військових злочинів) Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , а також слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні №42014000000000322, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_5 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 на тимчасовий доступ до належним чином завірених копій документів, з можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні банківської установи АТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 , виписок руху грошових коштів по рахунках ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), із зазначенням контрагентів в роздрукованому та електронному вигляді (вказавши всі ідентифікаційні ознаки та призначення платежів, відомості про стан рахунку клієнта на теперішній час) за період часу з дати відкриття рахунків по 31.12.2014 року,а саме:
№ НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 в валюті долар США;
№ НОМЕР_3 Канадський долар;
№ НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 в валюті Російський рубль,
№ НОМЕР_3 в валюті ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
№ НОМЕР_3 в валюті Чеська крона,
№ НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 в валюті долар Євро,
№ НОМЕР_3 в валюті Англійський фунт Стерлінгів,
№ НОМЕР_3 в валюті Польський злотий.
-документи, в яких міститься інформація про осіб, які мають право розпоряджатись грошовими коштами, які знаходяться на зазначених у клопотанні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), які відкриті в ІНФОРМАЦІЯ_7 , (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ); договори про надання банківських послуг з використанням програмно-технічного комплексу «Банк-Клієнт», а також технічну документацію щодо проведення працівниками Банку інсталяції на комп'ютер ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), вказаної системи, включаючи місце проведення вказаної операції; документи, якими оформлюється та підтверджується коло осіб, що мають доступ до даної системи за період з дати відкриття рахунків по 31.12.2014 року;
-документи, в тому числі електронні реєстри чи логфайли, якими зафіксовано номер телефону чи ІР-адрес, на який передавалися дані з ІНФОРМАЦІЯ_8 , (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), про зміну залишків на зазначених у клопотанні рахунках ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) по системі «Клієнт-Банк» за період часу з дати відкриття рахунку по 31.12.2014 року;
-всі наявні документи стосовно ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), а саме: установчі та реєстраційні документи; накази; всі наявні заяви; довіреності; копії документів, які посвідчують особу; картки зі зразками печатки та підпису; заява про відкриття та закриття рахунку, додатки до них, за період часу з дати відкриття рахунку по 31.12.2014 року.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в двох примірниках: примірник № 1 - у матеріалах судового провадження; примірник № 2 та завірену копію ухвали надано слідчому ОСОБА_17
Слідчий суддя ОСОБА_1