Постанова від 10.06.2019 по справі 157/830/19

Справа № 157/830/19

Провадження №3/157/435/19

ПОСТАНОВА

іменем України

10 червня 2019 року місто Камінь-Каширський

Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області, щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця с. Підріччя, Камінь-Каширського району, Волинської області, жителя АДРЕСА_1 , працюючого водієм пожежного автомобіля ДП «Камінь-Каширськагроліс»,

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 218539 від 23 травня 2019 року, ОСОБА_1 22 травня 2019 року о 22 год. 20 хв. в м. Камені-Каширському по вул. Магдебурського Права, керував автомобілем марки «ВАЗ-2108», н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 130 КпАП України.

Відповідно до статті 7 КпАП України, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами заходів адміністративного впливу провадиться у точній відповідності з законом.

Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою наказом МВС від 07.11.2015 № 1395, передбачено, що водії, стосовно яких у поліцейських є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року N 1103. У разі проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я висновок про його результати долучається до протоколу про адміністративне правопорушення (у разі підтвердження стану сп'яніння).

Згідно з зазначеним Порядком, огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби за методикою та із застосуванням приладів, дозволених для використання МОЗ. Лікар, що проводив у закладі охорони здоров'я огляд водія транспортного засобу, складає за його результатами висновок за формою, яка затверджується МОЗ. Висновок складається в трьох примірниках: по одному - для поліцейського та водія транспортного засобу, а третій залишається в закладі охорони здоров'я. Висновок може бути оскаржений водієм транспортного засобу у встановленому законодавством порядку.

У відповідності до Розділу III Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Міністерство охорони здоров'я, МВС від 09.11.2015 № 1452/735, висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду. Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку. Усі записи в акті медичного огляду та висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повинні бути розбірливими, не допускається формулювання «Норма». Акт медичного огляду особи складається в одному примірнику, який залишається в закладі охорони здоров'я. Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я. Кожний випадок огляду на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я реєструється в журналі реєстрації медичних оглядів осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (додаток 5). Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.

Згідно зі ст. 280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КпАП України, в порушення вимог закону у висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, який долучено до протоколу про адміністративне правопорушення, в графі 1 «дата заповнення» вказано 22 травня 2019 року, 22 год. 12 хв., а в направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції зазначено 22 травня 2019 року, 23 год. 05 хв., тобто висновок за результатами медичного огляду особи на стан сп'яніння надано раніше, ніж направлення на огляд на стан сп'яніння, що ставить під сумнів точний час проведення огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння та суперечить вищезазначеній Інструкції.

Окрім того, точний час огляду зазначено 23 год. 12 хв. (22 травня 2019 року), а висновок щодо результатів медичного огляду заповнено о 22 год. 12 хв., що свідчить про те, що висновок заповнено раніше проведення лікарем медичного огляду особи на стан сп'яніння і також ставить під сумнів результат такого огляду, адже висновок складається і видається за результатами проведення огляду особи на підставі акта медичного огляду.

Беручи до уваги вищезазначені істотні недоліки матеріалів справи про адміністративне правопорушення та з урахування вимог Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, а також вимог Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, до матеріалів справи належить долучити документи, які б підтверджували проходження лікарем Камінь-Каширської центральної районної лікарні, який проводив огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння, - ОСОБА_2 тематичного удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.

Крім того, як вбачається з доданого до протоколу про адміністративне правопорушення списку лікарів, що мають право проводити огляд на стан сп'яніння (додаток № 4 до наказу Камінь-Каширської центральної районної лікарні № 39од від 04 січня 2019 року), лікар ОСОБА_2 в переліку лікарів, які мають право проводити огляд на стан сп'яніння, відсутня.

Зазначений список не підписаний посадовою особою Камінь-Каширської центральної районної лікарні та не надано копію наказу, додатком до якого є цей список.

Таким чином, до протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 необхідно долучити належний висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану сп'яніння, відповідний акт медичного огляду на стан сп'яніння (належним чином завірену копію), документи, які б підтверджували проходження лікарем Камінь-Каширської центральної районної лікарні, який проводив огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння, - ОСОБА_2 тематичного удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством, а також наказ про те, що зазначений лікар має право проводити огляд на стан сп'яніння.

Зазначені недоліки перешкоджають своєчасному, об'єктивному, всебічному та повному розгляду справи і прийняттю законного рішення, у зв'язку з чим матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 необхідно повернути у Камінь-Каширський відділ поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області для належного оформлення.

Після усунення причин, що стали підставою для повернення матеріалів справи, останні, з врахуванням вимог ст. 38 КпАП України, можуть бути направлені до суду для розгляду їх у відповідності до вимог чинного законодавства.

Керуючись ст. ст. 256, 268, 277, 278, 280 КпАП України,

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути у Камінь-Каширський відділ поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: О. В. Антонюк