Єдиний унікальний номер 725/2141/19
Номер провадження 3/725/1595/19
10.06.2019 Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Стоцька Л. А., за участю захисника Усманова М.А., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 164 ч. 1 КпАП України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого: АДРЕСА_1 , -
До Першотравневого районного суду м. Чернівці надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 164 ч. 1 КУпАП.
Із протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 вбачається, що він 05.04.2019 року о 11 год. 31 хв. по вул. Головна, 265 в м. Чернівці надавав послуги з перевезення пасажирів на таксі: автомобілі марки «Ford» д.н. НОМЕР_1 без одержання ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів, чим порушено вимоги ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Захисник Усманов М.А. та Бураджук Ю.М. у судовому засіданні заперечували проти протоколу про адміністративне правопорушення, вину у вчиненні правопорушення не визнали. Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його представника, дослідивши письмові докази вказаної вище адміністративної справи, вважаю, що остання підлягає поверненню для доопрацювання виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За змістом ст.164 КУпАП особа підлягає адміністративній відповідальності за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.
Визначення господарської діяльності наведено у ст.3 ГК України. Зокрема під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватись і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
Підприємництвом є самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 статі 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Проте, вказаним вимогам протокол про адміністративне правопорушення від 05.04.2019 року не відповідає.
Так, у протоколі № 0006774 від 05.04.2019 року про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП не зазначено точних обставин вчинення ним правопорушення, а саме: не зазначено яким саме чином він здійснював господарську діяльність, не зазначено її мети (з метою одержання прибутку чи без такої): по якому маршруту та кому саме надались послуги перевезення; протягом якого часу особа здійснювала відповідну діяльність.
Також не зазначено чи отримувалися кошти останнім за здійснення господарської діяльності, а також відсутні пояснення осіб (пасажирів), яким надавалися послуги по перевезенню.
Оскільки це має значення для повного дослідження всіх обставин по справі та для об'єктивного встановлення наявності або відсутності вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 164 КпАП України, то справу про адміністративне правопорушення слід направити на доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 245, 256, 278, 280, 283-285 КпАП України, -
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повернути до Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці Л. А. Стоцька