Справа № 715/659/19
Провадження № 3/715/477/19
24.05.2019 смт. Глибока
Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Маковійчук Ю.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Глибоцького районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління Юстиції у Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, офіційно не працюючої, за ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 05/52214136 від 25 березня 2019 року, Півінь- ОСОБА_2 злісно ухиляється від сплати аліментів на користь ОСОБА_3 на загальну суму 24 686,67 грн., що перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно за ст.183-1 КУпАП.
Півінь- ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, хоча належним чином повідомлялася про час та місце розгляду справи, жодних клопотань від неї до суду не надходило.
На підтвердження винуватості ОСОБА_4 , долучено копії виконавчого листа від 09.08.2016 року про стягнення з ОСОБА_4 аліментів на утримання дитини в сумі по 700 грн. щомісячно, постанови про відкриття виконавчого провадження за цим листом, а також довідку-розрахунок на підтвердження наявності заборгованості ОСОБА_5 ОСОБА_2 по виконавчому листу.
Дослідивши вказані докази, суддя приходить наступного висновку.
КУпАП було доповнено ст. 183-1 «Несплата аліментів» Законом № 2234 від 07.12.17, який набрав чинності 06.02.2018 року. До вказаної дати адміністративна відповідальність за несплату аліментів передбачена не була.
Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
У частині першій ст. 8 КУпАП встановлено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. А згідно з ч. 2 ст. 8 КУпАП закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Як встановлено у частині першій ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна чи необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Враховуючи викладені положення Закону, несплата Півінь- ОСОБА_2 , аліментів по виконавчому документу, яка мала місце до набрання статтею 183-1 КУпАП чинності (до 06 лютого 2018 року) не може вважатись правопорушенням, оскільки в цей час за таке діяння не було передбачено законом адміністративна відповідальність.
Незважаючи на вище викладене в протоколі про адміністративне правопорушення зазначена заборгованість в сумі 24686,67 грн., що виникла з березня 2016 року по лютий 2019 року, що включає в себе період до набрання статтею 183-1 КУпАП чинності (до 06 лютого 2018 року).
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення, державний виконавець, вказуючи суть правопорушення посилається на те, що ОСОБА_4 злісно ухиляється від сплати аліментів, що не відповідає суті правопорушення, передбаченого диспозицією ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Отже протокол про адміністративне правопорушення складений відносно ОСОБА_4 не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, тому цей протокол з зібраними до нього доказами, є недопустимими доказами в обґрунтування винуватості останнього, що дає підстави для висновку про недоведеність винуватості ОСОБА_4 за ст.183-1 КУпАП.
Крім того, в матеріалах справи відсутні будь - які докази, які б свідчили про те, що правопорушниця отримала постанову про відкриття виконавчого провадження, а також, що їй було відомо про наявність в неї заборгованості по сплаті аліментів.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь (ст.62 Конституції України).
Згідно з ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, провадження у справі необхідно закрити.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 183-1, 247 КУпАП, суддя
Закрити провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 183-1 КУпАП у зв'язку з відсутню в її діях складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Cуддя: