Справа № 712/5457/19
Провадження № 3/712/1368/19
06 червня 2019 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Кончина О.І., за участю прокурора Лисика М.А., захисника Лисенка Ю.М., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління захисту економіки в Черкаській області Департаменту захисту економіки НП України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого в Черкаській обласній раді, депутат, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 / АДРЕСА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-6 КУпАП,
18.04.2019 до Соснівського районного суду м. Черкаси надійшли з Управління захисту економіки в Черкаській області Департаменту захисту економіки НП України адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 являючись депутатом Черкаської обласної ради VII скликання, тобто будучи суб'єктом на якого поширюється дія Закону, маючи обов'язок додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції, порушив вимоги ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», оскільки у десятиденний термін з дня набуття права власності на автомобіль «Mazda 3», 2018 року випуску, № кузова НОМЕР_1 , загальною вартістю 582120 грн., не повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни у його майновому стані, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією , передбачене ч. 2 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що ним було подано декларацію в якій зазначено про в автомобіль та його вартість та вважав, що не потрібно повторно повідомляти про зміни у майновому стані. Також просив не притягувати до відповідальності, оскільки був необізнаний належним чином у законодавстві.
Захисник просив справу закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення, вважаючи що на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 було подано декларацію за 2018 (26.03.2019) , у якій відображено придбане майно, що свідчить про відсутність наміру приховувати набуте майно та матеріали справи не містять будь - яких доказів, про умисел та відповідно корисливого або іншого особистого інтересу особи чи інтересу третіх осіб на неподання декларації про суттєві зміни у майновому стані.
Прокурор вважає доведеним несвоєчасне подання суб'єктом декларування ОСОБА_2 А.Ф. повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, що є підставою для визнання винуватим останнього у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, та просив накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП, а саме: порушення вимог фінансового контролю, настає у разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.
Згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є, зокрема, депутати місцевих рад.
Зазначене вище свідчить про те, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Черкаської обласної ради VII скликання, є суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 172-6 КУпАП.
Так, частиною 2 статті 172-6 КУпАП встановлено відповідальність за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані.
Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону України «Про запобігання корупції», у разі суттєвої зміни у майновому стані суб'єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, зазначений суб'єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна зобов'язаний письмово повідомити про це Національне агентство. Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік», прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня 2017 року, становив 1 700 грн., з 1 липня - 1777 грн., з 1 грудня - 1853 грн., а для працездатних осіб з 1 січня 2018 - 1762 грн., з 1 липня - 1841 грн., з 1 грудня - 1921 грн.
Згідно з п. 6 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10 червня 2016 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 959/29089 від 15 липня 2016 року, суб'єкти декларування письмово повідомляють Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другої статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний строк з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми.
Відповідно до частини 2 Форми повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування, затвердженої Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за №961/29091, суб'єкт декларування повинен повідомити про отриманий дохід, якщо його сума перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року.
Для кожного випадку отримання доходу або придбання майна подається окреме повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування.
Суддею встановлено, що 03.04.2018 ОСОБА_1 придбав автомобіль «Mazda 3», 2018 року випуску, № кузова НОМЕР_1 , загальною вартістю 582120 грн. на підставі договору купівлі - продажу транспортного засобу № 500110/2018002686.
Таким чином, ОСОБА_1 мав обов'язок повідомити НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані протягом 10 днів, а саме з 03.04.2018 по 12.04.2018, однак повідомлень про суттєві зміни у майновому стані ОСОБА_1 , спричинені придбанням вищевказаного рухомого майна до реєстру не подано.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи обізнаним щодо вимог Закону України «Про запобігання корупції», усвідомлюючи обов'язок повідомляти у десятиденний строк про суттєві зміни у майновому стані, не зробив цього та не повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції про придбання автомобіля «Mazda 3», 2018 року випуску, загальною вартістю 582120 грн., яка перевищує прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня відповідно року, тобто 88100 грн.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується пояснення та матеріалами адміністративної справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 15.04.2019 № 315044; довідкою про виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією від 25.02.2019;листом ЧОДА та стенограмою засідання; витягом з бази по транспортному засобу; документами по перереєстрацію ТЗ з ТСЦ; фото сторінки НАЗК та електронною декларацією ОСОБА_1 .
Твердження ОСОБА_1 та його захисника про відсутність умислу на приховування майна або уникнення декларування, а саме: неподання декларації у зв'язку з необізнаності в законодавстві, суддя не може взяти до уваги, оскільки ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони й обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону.
З матеріалів справи убачається, що із встановленими Законом України «Про запобігання корупції» вимогами та обмеженнями ОСОБА_1 був ознайомлений, так як особисто подавав декларацію, отже усвідомлював, у тому числі і про обов'язок повідомляти Національне агентство з питань запобігання корупції у десятиденний термін про суттєві зміни у майновому стані.
За таких обставин, слід дійти висновку, що ОСОБА_1 усвідомлював про обов'язок повідомляти у десятиденний термін про суттєві зміни у майновому стані, проте не повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції про придбання автомобіля, тобто про суттєві зміни у своєму майновому стані.
Обставин, які об'єктивно могли завадити ОСОБА_1 своєчасно повідомити Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни у майновому стані, судом не встановлено.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеня його вини та майнового стану, відсутності обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність порушника, суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу, передбаченого ч.2 ст.172-6 КУпАП, яке буде достатнім для його виховання в дусі додержання законів України.
На підставі викладеного та керуючись ч.2 ст.172-6, ст.ст.283, 284, 294 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-6 КпАП України та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави, судовий збір в розмірі 384,20 грн., який зарахувати на рахунок 31211256026001 в Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код за ЄДРПОУ 37993783, отримувач: ГУК у м.Києві /м.Київ/ 22030106, код класифікацій доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена, на підставі ст.294 КУпАП особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови в Апеляційний суд Черкаської області.
Суддя Соснівського
районного суду міста Черкаси О.І.Кончина