Постанова від 07.06.2019 по справі 635/4343/19

Справа № 635/4343/19

Провадження №3/635/1670/2019

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2019 року селище Покотилівка

Суддя Харківського районного суду Харківської області О.М. Пілюгіна розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення передбачене ст. 212-15 КУпАП у відношенні

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

до Харківського районного суду Харківської області надійшов протокол №50-25/623 від 23 травня 2019 року про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ст. 212-15 КУпАП, у відношенні ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (уразі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Порядок оформлення уповноваженими особами Національного агентства з питань запобігання корупції протоколу про адміністративні правопорушення встановлений Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №5 від 09 червня 2016 року «Про затвердження Порядку оформлення протоколів про адміністративні правопорушення та внесення приписів Національним агентством з питань запобігання корупції».

Так, відповідно до п.п. 5-7 ІІ Розділу зазначеного Порядку, протокол про адміністративне правопорушення підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; за наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу в ньому робиться запис про це. Особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, пропонується надати по суті вчиненого адміністративного правопорушення письмове пояснення, яке підписується зазначеною особою. Пояснення може додаватися до протоколу про адміністративне правопорушення окремо, про що робиться запис у ньому. При складенні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права і обов'язки, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто судом у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від проставлення підпису про ознайомлення з правами у протоколі робиться запис про це.

Пунктом 10 ІІ Розділу Порядку встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі якщо особа відмовляється від отримання другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення або не з'являється для ознайомлення з протоколом, другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення та копії інших матеріалів, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, рекомендованим поштовим відправленням із повідомленням про вручення та з описом вкладення не пізніше наступного робочого дня з дня складення протоколу про адміністративне правопорушення разом із супровідним листом в конверті з позначкою "особисто" направляються особі, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення. Відміткою про вручення другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення у цьому випадку є особистий підпис особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, на повідомленні про вручення, датою вручення є дата, зазначена на цьому повідомленні.

При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 судом встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення №50-25/623 від 23 травня 2019 року відсутній підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 щодо її ознайомлення з правами, обов'язками та зі змістом протоколу про адміністративне правопорушення; у графі «мотиви відмови від підписання протоколу» міститься запис особи, яка склала протокол: «не з'явилася», а в графі «пояснення та зауваження щодо змісту протоколу» - «не з'явилася та пояснення не надала»; крім того, в протоколі відсутні жодні дані щодо отримання ОСОБА_1 другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення.

Матеріали, додані до протоколу про адміністративне правопорушення також не містять жодних даних про отримання ОСОБА_1 другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення або ж відомостей щодо направлення останній такого примірника та копій інших матеріалів, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, рекомендованим поштовим відправленням із повідомленням про вручення та з описом вкладення на адресу особи, як це передбачено п. 10 ІІ Розділу Порядку оформлення протоколів про адміністративні правопорушення та внесення приписів Національним агентством з питань запобігання корупції.

У разі, коли протокол про адміністративне правопорушення складено без додержання вимог, встановлених ст. 256 КУпАП, суддя постановою повертає протокол відповідному правоохоронному органу (спеціально уповноваженому суб'єкту протидії корупції, який склав протокол) для належного оформлення, що хоча прямо і не передбачено вимогами КУпАП, але відповідає засадам, встановленим ст. 6 Конвенції з прав людини та основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини (справа «Лучанінова проти України»). При цьому, суд керується аналогією закону, а саме нормами кримінального процесуального закону, які передбачають можливість повернення обвинувального акту, якщо він не відповідає вимогам закону.

Враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення №50-25/623 від 23 травня 2019 року не відповідає вимогам закону, суд вважає, що справа не може бути розглянута в суді та підлягає поверненню органу, який направив адміністративний матеріал для належного оформлення, при цьому суд також враховує, що копії зворотних поштових рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень, які містяться в матеріалах справи, можуть свідчити лише про запрошення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності напередодні складання протоколу про адміністративне правопорушення для ознайомлення з таким протоколом, а не про факт направлення та отримання ОСОБА_1 другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення №50-25/623 від 23 травня 2019 року.

Керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

повернути Національному агентству з питань запобігання корупції Департаменту з питань запобігання політичній корупції для належного оформлення адміністративний матеріал за ст. 212-15 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Пілюгіна