Рішення від 15.05.2019 по справі 638/18881/17

Справа № 638/18881/17

Провадження № 2-а/638/64/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2019 року Дзержинський районний суд міста Харкова у складі:

Головуючого судді Цвірюка Д.В.,

за участю секретаря Кириллової К.С.,

позивача ОСОБА_1 ,

представників відповідачів Котляр Н.С., Поддяча Ю.О., Морозової Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Дзержинського районного суду м.Харкова в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Харкова провести обчислення пенсії за віком по середній заробітній платі за період з 01.03.1975 року по березень 1980 року на 01.10.2017 року та провести виплати заборгованості як це обумовлено ЗУ №2148, №1058, ст.43 п.2 ч.1, №1788-ХІІ, ст.65, 69; зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Харкова завершити виконання постанов Дзержинського районного суду по справам №2-а-946/2011 та №2-а-12068/201 та провести виплати заборгованості з урахуванням виплачених сум; виплати пенсійної заборгованості ОСОБА_1 провести з нарахуванням компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати відповідно до ст.46 ЗУ №1058 та ЗУ №2050 від 19.10.2000 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VIII від жовтня 2017 року ліквідовані спеціальні пенсії, в тому числі наукові пенсії. Вказаний закон зобов'язує здійснити з 01.10.2017 року перерахунок пенсій згідно із ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року, що набрав чинності 01.01.2004 року та в редакції від 11.10.2017 року із використанням єдиного показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн., ввести доплати за понаднормований стаж роботи для чоловіків, пенсія яких призначена до жовтня 2011 року, після 25 років. Статтею 43 ЗУ №1058 визначена норма перерахунку пенсії за віком, призначених до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004 року), повинна здійснюватись по нормам цього Закону та відповідати вимогам законодавства, що діяло раніше. Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цього Закону, враховується заробітна плата, з якої було раніше обчислено пенсію або за вибором пенсіонера - заробітна плата, передбачена абзацем першим ч.1 ст.40 цього Закону, зокрема, за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 року, за бажанням пенсіонера також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 року. Позивач зазначає, що його пенсія за віком призначена на 11.05.1999 року, а наукова пенсія - у березні 2000 року, тобто до часу набрання чинності ЗУ №1058. та повністю підпадає під ст. 43 п.2 цього Закону. Пенсія у 1999 році позивачу була призначена по ЗУ «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 року, ст.ст. 65 та 99 якого визначено, що обчислення та перерахунок пенсій проводиться за будь-які 60 календарних місяців підряд всього страхового стажу або за 24 календарних місяців підряд перед подачею заяви про вихід на пенсію. Вказує, що ним заявою від 01.06.2004 року та від 16.11.2017 року визначено вибір заробітної плати необхідно врахувати при обчисленні пенсії з 01.10.2017 року, зокрема, заробітну плату до липня 2000 року за період з березня 1975 року по березень 1980 року за 60 календарних місяців. Довідка про заробітну плату за цей період була подана до органів пенсійного фонду раніше і враховується при обчисленні пенсії. Незважаючи на це, Пенсійний фонд провів перерахунок пенсії по заробітній платі у відповідності до ч.1 ст.40 ЗУ №1058 за період з 01.07.2000 року до часу звільнення з роботи - 01.12.2009 року, вибір якої позивачем не обумовлено. Вказані дії на думку позивача грубо порушують норми законодавства та наносить позивачу моральну та матеріальну шкоду, оскільки значно знижують його пенсію. На думку позивача з 01.10.2017 року його пенсія повинна становити з 01.10.2017 року 5526,27 грн., що включає надбавку за наднормований стаж роботи після 25 років трудового стажу в розмірі 1% мінімальної пенсії, а також надбавку як «дитині війни», з 01.03.2019 року - 6388,41 грн. Однак у грудні 2017 року йому було виплачено пенсію у розмірі 4381,84 грн. та доплату за жовтень, листопад 2017 року в сумі 974,88 грн. На думку позивача перерахунок його пенсії виконаний з порушенням ЗУ №2848-VIII, №1058, ст. 43 п.2 ч.1, №1788-ХІІ, ст.65, 69.

Представником відповідача надіслано до суду відзив на позовну заяву, згідно якого Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Харкова не згодне з вимогами позивача. В обґрунтування чого зазначає, що позивач на обліку в управлінні з 01.03.2000 року та отримував пенсію як науковий працівник відповідно до ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність» №1977 від 13.12.1991 року в редакції, чинній на момент призначення пенсії. В подальшому за заявою позивача йому неодноразово проводився перерахунок призначеної пенсії. Позивачем було надано до управління разом із заявою довідки про заробітну плату за період з березня 1975 року по лютий 1980 року, з вересня 2000 року по січень 2001 року, з лютого 2001 року по квітень 2004 року. Вказує, що пенсія розрахована з найвигіднішого періоду, а саме з 1975 року по 1980 рік (60 місяців) та з 2000 року по квітень 2004 року (за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 року). Середній заробіток за минулий рік 2003 склав 462,27 грн. Розмір пенсії з 18.05.2004 року - 837,71 грн.. Рішенням Дзержинського районного суду м.Харкова від 14.07.2005 року зобов'язано управління здійснити перерахунок наукової пенсії в зв'язку з внесенням змін до ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність» з 01.01.2004 року з дотриманням вимог ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії позивача з 01.01.2004 року склав 1083, 08 грн. Управлінням проводилось підвищення пенсії позивача відповідно до ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20% темпів зростання середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні порівняно з попереднім роком, крім випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. В подальшому позивач неодноразово звертався до управління із заявою про перерахунок призначеної пенсії та з 01.09.2015 року розмір пенсії позивача склав 3623,02 грн., середньомісячний заробіток (наука) - 3646,45 грн.. На підставі прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» позивачу було автоматично, без його звернення, переведено пенсію на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійної справи із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%,, та з 01.10.2017 року розмір пенсії склав 4294,57 грн. При цьому пенсію розраховано при загальному стажі 0 років 8 місяців 1 день. Середньомісячний заробіток розрахований за період роботи з 01.03.1975 року до 29.02.1980 рік, з 01.09.2000 року по 31.12.2008 рік і складає 7628,52 грн. Середня заробітна плата за 2014, 2015, 2016 роки - 3764,40 грн. Коефіцієнт стажу - 0,50667. При здійсненні перерахунку використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 01.12.2017 року ЗУ «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень. Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абз.3 ч.1 ст.24 цього Закону. На підставі викладеного додатково заробітна плата для розрахунку не оптимізується. Вказує, що застосуванню підлягає норма, яка була чинною на момент здійснення відповідної дії. Більш пізня норма права скасовує дію попередньої норми, отже, стара норма права перестає діяти, оскільки замінена пізнішою, яка регулює ті самі відносини. Зазначає, що вказані норми закону є діючими, неконституційними не визнані, а тому підлягають обов'язковому застосуванню відповідачем, а отже підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні. Також представник відповідача зазначив щодо виконання рішень Дзержинського районного суду м.Харкова про перерахунок та виплати пенсії по справам №2-а-946/2011 та №2-а-12068/2011 зазначив, що починаючи з 01.11.2011 року фінансування з Державного бюджету на виконання судових рішень не надходило, будь-які виплати на виконання рішення суду проводяться виключно за рахунок Державного бюджету України. Враховуючи викладене Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Харкова діє в межах покладених повноважень та згідно чинного законодавства України і не порушило права та законні інтереси позивача.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позові.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Додатково пояснила, що при кожному перерахунку пенсії за віком, призначеної позивачу згідно із ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність» позивачем надавались довідки про заробітну плату, тобто на момент здійснення перерахунку пенсії з 01.10.2017 року документи про заробітну плату включно по грудень 2008 року були наявні в матеріалах справи, тому на підставі цих документів у відповідності до ч.1 ст.43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було здійснено перерахунок. Також вказувала, що при призначенні пенсії за віком з 11.05.1999 року було враховано довідку №100 від 21.05.1999 року, видану Державним підприємством Харківський науково-дослідний інститут гігєни праці та професійних захворювань, за період з 01.04.1997 року по 30.04.1990 року та з 01.06.1998 року по 30.04.1999 року та довідку від 21.05.1999 року, видану Українським науково-дослідним інститутом фармакотерапії ендокринних захворювань, про заробітну плату за період з 01.04.1998 року по 30.04.1998 року, з 01.06.1998 року по 31.12.1998 року, з 01.03.1999 року по 30.04.1999 року (робота за сумісництвом) як найбільш вигідний заробіток. Оскільки при призначенні пенсії за віком в 1999 році позивачем не надавалась довідка про заробітну плату за період з 01.03.1975 року по 29.02.1980 року.

Позивачем надано до суду відповідь на відзив відповідача, згідно якого зазначає, що відповідачем порушено ст.43 ЗУ №1058 та перерахував без його згоди пенсію по ст..40 ч.1 ЗУ №1058.

Суд, вивчивши доводи позову, заперечень проти позову, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді, дійшов наступних висновків.

Положеннями ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судом встановлено та не оспорюється сторонами у справі, що позивач ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Харкова з 01.03.2000 року та йому первісно була призначена пенсія за віком у порядку ЗУ «Про науку і науково-технічну діяльність» №1977 від 13.12.1991 року, в редакції, чинній на момент призначення пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції, чинній на момент призначення пенсії в травні 1999 року передбачено, що середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсій береться (за вибором того, хто звернувся за пенсією): за 24 останніх календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності перед зверненням за пенсією, незалежно від наявних перерв у роботі.

Судом встановлено, що позивачем в 1999 році при призначенні пенсії було надано два варіанти довідок про заробітну плату: довідка від 21.05.1999р., видана Державним підприємством Харківський науково-дослідний інститут гігієни праці та професійних захворювань, за період з 01.04.1997р. по 30.04.1998р. та з 01.06.1998р. по 30.04.1999р. ( за 24 календарних місяці) з врахуванням довідки №19 від 14.05.1999р. (з 01.05.1998р. по 31.05.1998р. про перебування позивача у відпустці без збереження заробітної плати) заробіток за 24 календарні місяці в сумі 8251,71 крб., а також довідку від 21.05.1999р., видану Українським науково-дослідним інститутом фармакотерапії ендокринних захворювань, про заробітну плату за період з 01.04.1998р. по 30.04.1998р., з 01.06.1998р. по 31.12.1998р.. з 01.03.1999р. по 30.04.1999р. (робота за сумісництвом) заробітна плата за 10 місяців роботи за сумісництвом в сумі 955,37 крб.; довідка № 95 від 17.05.1999р., видана Державним підприємством Харківський науково-дослідний інститут гігієни праці та професійних захворювань, за період з 01.01.1988р. по 31.12.1992р. (за 60 календарних місяців підряд).

При призначенні пенсії за віком з 11.05.1999р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» було враховано довідку від 21.05.1999р., видану Державним підприємством Харківський науково-дослідний інститут гігієни праці та професійних захворювань, за період з 01.04.1997р. по 30.04.1998р. та з 01.06.1998р. по 30.04.1999р. (за 24 календарних місяці) та довідку від 21.05.1999р., видану Українським науково-дослідним інститутом фармакотерапії ендокроинних захворювань, про заробітну плату за період з 01.04.1998р. по 30.04.1998р., з 01.06.1998р. по 31.12.1998р. з 01.03.1999р. по 30.04.1999р. (робота за сумісництвом) як найбільш вигідний заробіток. В протоколі про призначення пенсії №135/11 від 21.05.1999 зазначено, що середньомісячний заробіток для призначення пенсії 383,63 крб. ( за 24 календарні місяці). Загальна сума заробітку за 24 календарні місяці з врахуванням заробітної плати за сумісництвом склала 9207.08 крб. (8251,71 + 955,37 = 9207,08 крб.). Середньомісячний заробіток 9207,08 : 24= 383,63 крб.

В подальшому з 01.10.2017 року позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03.10.2017 року та переведено з наукової пенсії на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Частиною другою статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч.1 ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

11.10.2017 набув чинності Закон України від 03.10.2017 року №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», відповідно до пункту 27 якого розділ ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доповнено пунктами 4-3 та 4-7.

Так, пункт 4-7 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлює, що особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій істатус суддів», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Згідно з пунктом 4-3 розділу XV вказаного Закону, пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Відповідно до ч.1 ст.9 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з ч. 1-2 ст.27 вказаного Закону, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Відповідно до статті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

З системного аналізу вказаних вище норм права вбачається, що Законом №2148-VIII з 01.10.2017 р. передбачено автоматичне, у разі доцільності, переведення з пенсій, призначених, зокрема, за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» на пенсію відповідно до Закону № 1058-VI, розмір якої розрахований із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2014 - 2016 р.р. та величини оцінки одного року страхового стажу 1%. Переведення проводиться за матеріалами пенсійних справ у разі, якщо розмір пенсії відповідно до Закону № 1058-VI після перерахунку буде більший.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що з 01.10.2017 р. підставою для автоматичного переведення особи, пенсію якій призначено відповідно до ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність», на пенсію у відповідності до умов ЗУ «Про загальнообов'язкове державне страхування» є збільшення розрахованого за нормами ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розміру пенсії.

У зв'язку з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03.10.2017 року №2148-VIII позивачу було зроблено перерахунок пенсії, після чого, з 01.10.2017 загальний розмір пенсії за віком складав 3865,14 грн. Розмір пенсії обчислено при загальному трудовому стажі 50 років, 8 місяців та 1 день - по 31.12.2008 року. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії розрахований за період роботи з 01.03.1975 року по 29.02.1980 року та з 01.09.2000 року по 31.12.2008 року і становить - 7628,52 грн., коефіцієнт стажу - 0,50667 - 608 міс. Доплата за понаднормативний стаж - 363,00 грн. - за 25 років, підвищення Дітям війни - 66,43 грн. До виплати - 4294,57 грн.

Позивачу перерахунок пенсії з 01.10.2017р. здійснено із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки в сумі 3764,40 грн.

При здійсненні перерахунку використовувався розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 01.12.2017 року ЗУ «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.

Відповідно до ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 01.07.2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 3.06.2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону.

Частиною першою статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Встановлено, що перерахунок пенсії з 01.10.2017р. у відповідності до ч.1 ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було здійснено на підставі документів про заробітну плату, які були наявні в матеріалах пенсійної справи - включно по грудень 2008 року.

При здійсненні перерахунку з 01.10.2017р. була врахована заробітна плата за період з 01.03.197р.5 по 29.02.1980р. та за період з 01.08.2005р. по грудень 2008 р. Заробітна плата за період з 01.09.2000 року по 31.07.2005 рік не враховувалась на підставі абзацу третього частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до заяви позивача від 16.11.2017 року позивачу проведено перерахунок пенсії від стажу з 01.12.2017 року та відкореговано заробіток за жовтень 2000 року згідно даних персоніфікованого обліку станом на 31.10.2017 року. Розмір пенсії склав 3937,89 грн. Пенсію розраховано при загальному трудовому стажі 51 рік, 7 місяців 1 день - по 31.12.2009 рік. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії розрахований за період роботи з 01.03.1975 року по 29.02.1980 рік та з 01.09.2000 року по 31.12.2008 рік і становить - 7634,09 грн., коефіцієнт стажу - 0,51583 - 619 міс., доплата за понаднормативний стаж - 377,52 грн. - за 26 років, підвищення Дітям війни - 66,43 грн. До виплати 4381,84 грн.

Розрахунки розміру пенсії, які наведені позивачем у позовній заяві, судом до уваги не приймаються, оскільки вони не підтверджені належними доказами.

Щодо посилань позивача на протиправність визначення відповідачем розміру підвищення до пенсії як дитині війни, суд зазначає, що Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII було внесено зміни до частини першої статті 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», які набули чинності з 01.01.2015 року: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України N 1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» передбаченого, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», провадиться у розмірі 66,43 гривні.

Щодо виконання рішень Дзержинського районного суду м.Харкова по справам № 2а- 946/2011 та № 2а-12068/2011 про перерахунок та виплати пенсії з підвищенням її на 30 % відповідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», суд зазначає, що рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік " № 3491-VI від 14.06.2011 року було внесено зміни, положення статті у статтю 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 4, ст. 94 з наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".

З пояснень представника відповідача вбачається, що починаючи з 01.11.2011 року фінансування з Державного бюджету на виконання судових рішень не надходило.

Будь-які виплати, передбачені зазначеним законом, зокрема, на виконання рішення суду, проводяться виключно за рахунок Державного бюджету України. Відповідно до пункту 2 статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Згідно із ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

23.09.2014 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 року № 440, якою затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.

Дія зазначеного Порядку поширюється на рішення судів, які видані або ухвалені до 01.01.2013 року (у тому числі які були змінені рішеннями апеляційного чи касаційного суду).

Згідно з Порядком до органу Пенсійного фонду України, який визнано боржником за рішенням суду, управління державної виконавчої служби головних управлінь юстиції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надсилають повідомлення про прийняття рішення для обліку в реєстрі рішень, виконання яких гарантується державою, та копію рішення, за яким він є боржником. Протягом 10 робочих днів з дня отримання копії відповідного рішення та повідомлення від управління ДВС орган ПФУ має надіслати на адресу відповідного управління ДВС довідку про здійснення нарахування на виконання рішення суду.

Згідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно до ст..76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно до п.п.1, 3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що при обчисленні виду та розміру пенсії позивача Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Харкова діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з огляду на що, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 242-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -

ухвалив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 20.05.2019 року.

Сторони:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ;

відповідач: Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Харкова, м.Харків, пл.Свободи буд.5 Держпром 4 під.

Головуючий суддя: Д.В.Цвірюк