Справа № 408/2775/19-ц
2-о/408/356/18
10 червня 2019 року смт. Біловодськ
Біловодський районний суд Луганської області у складі:
головуючого Соболєва Є.О.
при секретареві Негоді В.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа:Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Перевальському та Станично-Луганському районах Головного територіального управління юстиції у Луганській області, в якому заявник просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт народження першої дитини - чоловічої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Макіївка Донецької області,
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження , звернулась до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме народження дитини чоловічої статі, в обґрунтування якої зазначила наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово непідконтрольній державній владі території у м. Макіївка Донецької області, вона народила дитину - хлопчика, на підтвердження цього факту їй було видане медичне свідоцтво про народження дитини, яке завірене печаткою та штампом медичної установи з символікою окупаційної влади.
На час народження дитини м. Макіївка Донецької області було вже тимчасово окупованою територією. Заявник звернулась до Відділу реєстрації актів цивільного стану по Перевальському та Станично-Луганському районах Головного територіального управління юстиції у Луганській області для проведення реєстрації народження дитини у відповідності з законодавством України. Однак їй було відмовлено, оскільки будь-який документ, виданий органами, їх посадовими та службовими особами на тимчасово неконтрольованих територіях, не створює правових підстав та рекомендовано було звернутися до суду для вирішення питання щодо встановлення факту народження особи.
Встановлення факту народження дитини необхідно для здійснення державної реєстрації народження дитини.
До початку розгляду справи заявник надіслала заяву, якою просила провести розгляд справи без її участі.
Заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Перевальському та Станично-Луганському районах Головного територіального управління юстиції у луганській області надіслала письмову заяву, в якій вони просили розглядати справу за відсутності їх представника, заперечень проти поданої заяви не мали.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року о 20 годині 00 хвилин у пологовому відділенні Перинатального центру м. Макіївка МЗ ДНР, що знаходиться на тимчасово непідконтрольній державній владі території, ОСОБА_1 народила першу дитину вагою 2800,00 грамів - хлопчика.
Факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_1 дитини чоловічої статі, підтверджується копією медичного свідоцтва про народження № 143 від 08 березня 2019 року, фотокартками матері з новонародженою дитиною та відмовою у проведенні державної реєстрації народження дитини.
Відповідно до п.5 ч.2ст.234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 7 ч. 1ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч.1,2 ст.257 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення факту народження дитини має для заявника юридичне значення, оскільки дозволить йому в подальшому вирішувати питання в інтересах дитини.
Відповідно дост.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно дост.7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована відразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Згідно ч.3,4ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року, будь-які органи, їх посадові особи та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не визначеному законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.
Як видно з матеріалів цивільної справи ОСОБА_1 у зареєстрованому шлюбі не перебуває. Частиною 1 статті 135 СК України встановлено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові дитини записуються за її вказівкою.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та її дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме народження у неї першої дитини чоловічої статі на тимчасово окупованій території, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про народження його дитини, виданого державним органом України.
Керуючись ст. ст. 13, 76-81, 89, 263-265, 293, 294, 315-317, 430 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження першої дитини - хлопчика, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 року о 20 годині 00 хвилин, вагою 2800,0 грамів, у м. Макіївка, Донецької області, Україна, мати - громадянка України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , іпн. НОМЕР_1 , уродженка с. Плотина Станично-Луганського району Луганської області, зареєстрована та фактично проживаюча у АДРЕСА_1 . Відомості про батька дитини вказати відповідно до ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України за вказівкою матері дитини.
Рішення набирає законної сили в порядку визначеному ст. 273 ЦПК України, та може бути оскаржене безпосередньо до Луганського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Головуючий: