Ухвала від 06.06.2019 по справі 823/1993/18

УХВАЛА

06 червня 2019 року

Київ

справа №823/1993/18

адміністративне провадження №К/9901/15345/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Желєзного І.В.,

суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В.,

перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25.04.2019 у справі №823/1993/18 за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 02 липня 2018 року позов задоволено частково.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2019 року скасовано рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02 липня 2019 року та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову.

27 травня 2019 року позивач подав до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2019 року, в якій просив вказану постанову скасувати, а справу направити до суду апеляційної інстанції на новий апеляційний розгляд.

Переглядаючи судове рішення суду першої інстанції від 02 липня 2018 року, суд апеляційної інстанцій виходив з того, що частина третя статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або інших ядерних аварій та випробувань, або у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби. Позивач, на час участі ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС дійсну строкову військову службу не проходив, а тому підстав для проведення перерахунку пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року не має.

Частиною 3 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Згідно із пунктом 3 частини шостої статті 12 КАС для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Вказана справа незначної складності розглянута судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження.

Пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України передбачено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

Зазначене є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляцінйого адміністративного суду від 25 квітня 2019 року у справі №823/1993/18.

Посилання в касаційній скарзі на Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 року № 1-р (ІІ)/2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19), яким словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, в даному випадку є невмотивованим.

Згідно з ч. 1 ст. 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.

Предметом розгляду апеляційним судом були правовідносини, що існували до прийняття рішення Конституційним Судом України від 25 квітня 2019 року № 1-р (ІІ)/2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19).

В випадку, коли Конституційним Судом України встановлено неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане, це є підставою для перегляду судових рішень у зв'язку із виключними обставинами, відповідно до пункту 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України.

Посилання скаржника у касаційній скарзі на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права при відкритті апеляційного провадження судом не приймаються до уваги, оскільки, в даному випадку це не могло призвести до неправильного вирішення справи.

З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що у відкритті касаційного провадження за поданою касаційною скаргою слід відмовити.

Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі Верховного Суду від 28 травня 2019 року у справі № 580/355/19.

На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 12, 257, 328, 333, КАС України,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 квітня 2019 року у справі № 823/1993/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

Копію ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка подала касаційну скаргу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

І.В. Желєзний

Я.О. Берназюк

Н.В. Коваленко

Судді Верховного Суду