Іменем України
04 червня 2019 року
Київ
справа №808/2010/17
адміністративне провадження №К/9901/40811/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Хохуляка В.В.,
суддів - Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Запорізької митниці ДФС на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25.09.2017 (суддя - Татаринов Д.В) та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10.01.2018 (головуючий суддя - Панченко О.М., судді: Іванов С.М., Чередниченко В.Є.) у справі №808/2010/17 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СК ЮКОЙЛ» до Запорізької митниці ДФС про скасування рішення про класифікацію товару, -
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «СК ЮКОЙЛ» (далі - ТОВ «СК ЮКОЙЛ») звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило суд скасувати рішення Запорізької митниці ДФС про класифікацію товару від 24.01.2017 № КТ 112050000-0004-2017.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідно до УКТ ЗЕД Митного кодексу України та Закону України «Про митний тариф України», ТОВ «СК ЮКОЙЛ» у митній декларації № 112050000/2017/000951 від 23.01.2017 заявлено код 381121000000, який відповідає товару «Присадки до мастил із вмістом нафти або нафтопродуктів, одержаних з бітумнізованих мінералів». Запорізькою митницею ДФС прийнято рішення про визначення коду товару № КТ 112050000-0004-2017, яким визначено код УКТ ЗЕД 3811900000 «Миючий засіб загального призначення загального користування». Позивач вважає, що рішення про визначення коду товару від 24.01.2017 № КТ 112050000-0004-2017 протирічить чинному законодавству та є незаконним.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 25.09.2017, залишеною без змін постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10.01.2018, позовні вимоги задоволено.
Не погодившись з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, Запорізька митниця ДФС оскаржила їх у касаційному порядку.
У касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25.09.2017, постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10.01.2018 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову повністю.
В обґрунтування своїх вимог Запорізька митниця ДФС посилається на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, та зазначає про правомірність рішення митниці та віднесення ввезеного позивачем товару до товарної підкатегорії 3811900000; відповідність дій митниці вимогам чинного законодавства з питань державної митної справи. Зокрема, відповідач зазначає, що препарати, які застосовуються в якості присадок, добавок до інших рідин, які використовують з тією самою метою, що і нафтопродукти, відносяться до товарної підкатегорії 3811900000. Враховуючи багатофункціональне призначення товару - присадка Petrolad 6779, він не може класифікуватися лише як присадка до мастила, а тому класифікується за кодом 3811900000.
У відзиві на касаційну скаргу ТОВ «СК ЮКОЙЛ» зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам справи судами надано правильно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими. Отже, позивач просить залишити касаційну скаргу відповідача без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
Переглядаючи оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ними норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Як з'ясовано судами попередніх інстанцій, 20.12.2016 між ТОВ «СП Юкойл» (Україна, 69014, м. Запоріжжя, вул. Базова, б. 3-А, код ЄДРПОУ 31852954 (Покупець) та «BRB Central Eastern Europe Sp.z.o.o.» (Польща, 30-732, Краків, вул. Станіслава Дабка, буд. 8 (Продавець) укладено Контракт № 20122016 та Додаток № 1 від 04.01.2017, відповідно до яких Продавець зобовязується передати у власність Покупця товар - «Присадки до мастил із вмістом нафти або нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних мінералів Petrolad 6779» вагою 15360 кг (12645,29 л) на суму 36126,72 EUR.
На виконання вищевказаного контракту Продавцем у січні 2017 року було здійснено поставку товару.
На виконання приписів статті 53 Митного кодексу України 23.01.2017 декларант надав документи до Запорізької митниці ДФС для митного оформлення товару «Присадки до мастил із вмістом нафти або нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних мінералів Petrolad 6779». Митній декларації було присвоєно номер 112050000/2017/000951 із зазначенням в графі 31 опису товару: «Присадки до мастил із вмістом нафти або нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних мінералів Petrolad 6779, в контейнерах ІВС по 960 кг - 16 шт. Температура спалаху 185°С, в'язкість при 100 С - 75 мм2/с, кальцій - 17,2 %, сульфонал кальцію - 20,1 % являє собою розчин сульфонату кальцію в мінеральному маслі. Використовується при виробництві моторних масел. Партії номер ВО31758 та В032716. Країна виробництва Ж Виробник : «BRB Internationale B.V.».
Відповідно до вимог УКТ ЗЕД в графі 33 заявлено код товару «Присадки до мастил із вмістом нафти або нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних мінералів Petrolad 6779» 3811210000.
В ході митного оформлення товару Запорізькою митницею ДФС прийнято Рішення про визначення коду товару № КТ11205000000042017 від 24.01.2017, згідно якого було змінено визначений декларантом у графі 33 код товару УКТЗЕД з 3811210000 на 3811900000: «Petrolad 6779, в контейнерах по 960 кг 17 шт. Температура спалаху 185 С, в'язкість при 100 С 69; 75 мм2/с, кальцій 15,3;17,2; сульфат калію 18,2; 20,1% є над лужним миючим сульфатом калію та інгібітором корозії. Використовується в якості детергенту, нейтралізатору кислоти і інгібітору корозії з наступними сферами використання: розробка рецептур високотехнологічних мастильних матеріалів для всіх видів автомобільних, залізничних і суднових двигунів; для циліндричного змащування у крейцкопфних суднових двигунах; для використання в якості детергенту (миючий засіб загального призначення) загального користування. Партії номер ВО31758 та ВО 32716, Країна виробництва NL Виробник: BRB Internationale B.V.» .
У спірному рішенні від 24.01.2017 № КТ11205000000042017, зокрема, зазначено, що документами, якими керувалися під час прийняття Рішення є: 1) Закон України «Про митний тариф України» від 19.09.2013 №584-VII - УКТЗЕД: Загальні положення до розділу VІ; Примітки для групи 38; Основні правила інтерпретації класифікації товарів №1 та №6; 2) Пояснення до товарної позиції 3811 УКТЗЕД, затверджені наказом Державної фіскальної служби України від 09.06.2015 №401; 3) Технічна документація; 4) Довідкова інформація з сайту виробника www.brb-international.com.
Зміна коду товару стало підставою для видання митним органом картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №112050000/2017/00021 від 25.01.2017.
Згідно з частинами 1, 2 статті 67 Митного кодексу України Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів.
Відповідно до частин 1-5, 7, 8 статті 69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД; органи доходів і зборів здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД; на вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них; у разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари; під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо; рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням митного органу щодо класифікації товару декларант або уповноважена ним особа має право оскаржити це рішення у порядку, встановленому главою 4 цього Кодексу; висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.
Для цілей класифікації товарів використовується Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України», яка побудована на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів, запровадженої Всесвітньою митною організацією та Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.
Класифікація товарів згідно з УКТЗЕД провадиться з урахуванням визначальних характеристик товару та Основних правил інтерпретації класифікації товарів та пояснень до УКТЗЕД.
За змістом пункту 3 Розділу І «Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України», затвердженого 30.05.2012 наказом Міністерства фінансів України №650, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02.07.2012 за №1085/21397 (надалі - «Порядок роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України»), контроль правильності класифікації товарів - це перевірка правильності опису товару та відповідного йому коду в митній декларації вимогам Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД під час проведення процедур його митного контролю та митного оформлення.
При цьому пунктом 4 Розділу ІІІ «Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України» встановлено, що контроль правильності класифікації товарів здійснюється шляхом перевірки відповідності: опису товару в митній декларації процедурі декларування згідно з вимогами статті 257 Кодексу; відомостей про товар та коду товару згідно з УКТЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, з врахуванням Пояснень до УКТЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи відповідно до вимог статті 68 Кодексу; заявленого коду товару відомостям, наведеним у базі даних «Класифікаційні рішення» програми «Інспектор 2006» ЄАІС.
Відповідно до пункту 5 Розділу ІІІ «Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України» у разі неможливості однозначно перевірити правильність класифікації товару на підставі задекларованих відомостей відповідно до вимог статті 69 Кодексу декларант або уповноважена ним особа письмово повідомляється про необхідність надання додаткових документів чи відомостей, необхідних для підтвердження задекларованого ним коду товару згідно з УКТЗЕД. При електронному декларуванні посадова особа ВМП або ПМО чи митного поста за допомогою АСМО створює та передає декларанту або уповноваженій ним особі засвідчене електронним цифровим підписом електронне повідомлення про необхідність подання документів, які підтверджують класифікацію товару.
Судами встановлено, що Запорізькою митницею ДФС не відбирались проби для проведення митного огляду товарів; Акт про взяття проб (зразків) товарів не складався; Запит про проведення досліджень до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС не направлявся.
Також відповідачем не надано доказів витребування у позивача технологічних карт, технологічних інструкцій з метою встановлення призначення товару у виробництві, його технологічного використання та хімічних властивостей при взаємодії з іншими реактивами під час виробничих процесів.
Наведені обставини свідчать про те, що Запорізькою митницею ДФС всупереч вимог пункту 4 Розділу ІІІ «Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України» неповно з'ясовано відомості про товар (визначальні характеристики), зазначені у наданих для митного контролю документах.
Також за змістом пункту 2 «Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності», затвердженого 21.05.2012 постановою Кабінету Міністрів України №428 (надалі - «Порядок ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності»), зазначено, що УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі, здійснення митного оформлення товарів.
Відповідно до пункту 3 «Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності» УКТЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.
Компанія «BRB Central Eastern Europe Sp.z о.о.» визначаючи коди товарів, що експортувалися на адресу позивача, застосувала код 38112100 (підтверджується викладеним у пакувальному листі, інвойсі, експортній декларації) та надала з цього приводу відповідні письмові пояснення. Зауважень при експорті товарів з кодом 38112100 з боку митних органів Польщі не було.
Відповідно з правилом 1 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, визначених в Законі України «Про Митний тариф України»: « 1. Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил: (…) (b) будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини. Класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3».
В правилі 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.
В матеріалах справи наявні пояснення до товарної позиції 3811 «Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності», в яких зазначено: «Препарати цієї товарної позиції являють собою присадки до нафтопродуктів чи інших рідких продуктів, які використовують з тією самою метою для надання цим продуктам бажаних властивостей, їх підсилення або для усунення або зменшення небажаних властивостей».
В розділі «(A) Готові присадки до нафтопродуктів» «Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності», зокрема, зазначено наступне: « 3. Присадки до мастил. До них відносяться: (a) Регулятори густини на основі таких полімерів, як поліметакрилати, полібутени, поліалкілстироли; (b) депресанти (присадки, що знижують температуру застигання та плинності), які запобігають агрегування кристалів за низьких температур. Їх основою є полімер етилену, вінілові ефіри чи акрилові ефіри; (c) антиоксиданти, які зазвичай одержують на основі фенольних чи амінних сполук; (d) протизадирні присадки на основі органічних дитіофосфатів цинку, сульфувальних масел, хлорованих вуглеводнів, ароматичних фосфатів і тіофосфатів; (e) детергенти та дисперсанти, наприклад, на основі алкілфеноксидів, нафтенатів чи нафтових сульфонатів деяких металів, таких як алюміній, кальцій, цинк чи барій; (f) антикорозійні препарати на основі органічних солей (сульфонатів) кальцію чи барію, а також на основі амінів чи алкілянтарних кислот; (g) протиспінювачі, зазвичай на основі силіконів. Мастильні матеріали, призначені для введення в невеликих кількостях у моторні мастила чи палива, наприклад, для зниження зносу циліндрів двигунів, не включаються до цієї товарної позиції (товарна позиція 2710 або 3403)".
Згідно пояснень компанії «BRB Internationale B.V.» від 23.01.2017, які наявні в матеріалах справи, Продукт Petrolad 6779 - це сверхосновний сульфанат кальцію 400 ТВN і інгібітор корозії. Нормальний вміст в готовому продукті від 0,5 до 5,0% в готовому змащувальному матеріалі. Petrolad 6779 - це сировина, яка використовується як детергент нейтралізатор кислоти і інгибитор корозії в наступних областях: розробка рецептур високотехнологічних мастильних матеріалів для всіх видів автомобільних, залізничних і судових двигунів; використовується для циліндричного змазування в крейцкопфних судових двигунах; використовується як девергент для загального використання.
Відповідач зазначив, що до товарних підпозицій 381121 та 381129 відносяться лише присадки до мастил; препарати, що застосовуються в якості присадок, добавок до інших рідин, які використовують з тією самою метою, що і нафтопродукти, відносяться до товарної підкатегорії 3811900000. Ставки мита за вказаним кодом товару - 5%.
Поряд із цим, згідно «Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності»: «… (B) Готові присадки до інших рідин, використовуваних з тією самою метою, що і нафтопродукти.
Крім нафтопродуктів, з тією ж метою використовуються такі рідини: (a) палива на основі спиртів (наприклад, газохол); та (b) синтетичні мастила: (1) на основі складних ефірів органічних кислот (адипатів (адипінатів), азелаїнатів, складних неопентилполіолових ефірів) або неорганічних кислот (триарилфосфатів); (2) на основі поліефірів (поліоксиетилен (поліетилен гліколь) чи поліоксипропілен (поліпропиленгліколь); (3) на основі силіконів. Ці присадки насправді ті самі, що і використовувані для відповідних нафтопродуктів. До цієї товарної позиції не включаються окремі елементи та сполуки визначеного хімічного складу (переважно група 28 або 29) або нафтові сульфонати не у вигляді препаратів. До цієї товарної позиції також не включаються: (a) мастильні матеріали на основі дисульфіду молібдену (товарна позиція 3403); (b) колоїдний графіт у суспензії в маслі або в іншому середовищі і напівколоїдний графіт (товарна позиція 3801) …".
У зв'язку з викладеним, відповідач безпідставно змінив рішенням про визначення коду товарів від 24.01.2017 №КТ-112050000-0004-2017 код УКТЗЕД товару з « 3811210000» на « 3811900000», тому колегія суддів вважає за можливе погодитись з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог щодо скасування оскаржуваного рішення митниці, оскільки відповідачем правомірність цього рішення з точки зору правильності визначення коду товару, в порушення вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, не доведена.
Доводи касаційної скарги вищевказаних обставин не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З огляду на викладене та враховуючи, що за правилами частини другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази, судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки судів про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Касаційну скаргу Запорізької митниці ДФС залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 25.09.2017 та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 10.01.2018 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
В.В. Хохуляк
Л.І. Бившева
Т.М. Шипуліна ,
Судді Верховного Суду