Справа № 2340/2675/18 Суддя (судді) першої інстанції: А.В. Руденко
05 червня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Коротких А.Ю.,
суддів: Літвіної Н.М.,
Сорочка Є.О.,
розглянувши в порядку письмово провадження апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області та Державної фіскальної служби України про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області та Державної фіскальної служби України, в якій з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 01.10.2018 року просив: визнати протиправною відмову Державної фіскальної служби України та Головного управління ДФС у Черкаській області, викладену в листах ДФС України від 14.06.2018 року №17816/7/99-99-04-04-02-17, від 18.06.2018 року №8717/Гр99-99-04-04-02-14 та Головного управління ДФС у Черкаській області від 04.07.2018 року №282370/23-00-04-216 у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ; зобов'язати Головне управління ДФС у Черкаській області скласти та подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, в розмірі, встановленому статтею 23 Закону України "Про міліцію" (із змінами, внесеними Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015 року) та підпункту 2 пункту 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року, виходячи із 200-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб; зобов'язати Державну фіскальну службу України розглянути та прийняти рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, в розмірі встановленому статтею 23 Закону України "Про міліцію" (із змінами, внесеними Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015 року) та підпункту 2 пункту 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року, виходячи із 200-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2019 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо неприйняття рішення по заявах ОСОБА_1 від 15.01.2018 року та від 12.03.2018 року щодо нарахування одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності під час проходження служби в органах податкової міліції Державної фіскальної служби України. Зобов'язано Державну фіскальну службу України повторно розглянути та прийняти рішення відповідно до законодавства по заявах ОСОБА_1 від 15.01.2018 року та від 12.03.2018 року щодо нарахування одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності під час проходження служби в органах податкової міліції Державної фіскальної служби України. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, Державна фіскальна служба України подала апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи та на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог до та прийняти нове, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю.
На адресу суду надійшов відзив на апеляційні скарги від представника позивача, в якому він просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, проте у судове засідання 03 червня 2019 року о 15:10 годині не з'явилися. За таких обставин колегія суддів, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що наказом Головного управління ДФС у Черкаській області №79/о-пм від 07.12.2017 року (а.с. 12) ОСОБА_1 звільнено з посади та податкової міліції 07.12.2017 року у запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за п. 64 п.п. "Б" (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА №876373 позивачу 21.12.2017 року встановлено ІІ групу інвалідності безстроково внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах податкової міліції (а.с. 15).
15.01.2018 року позивач звернувся до начальника Головного управління ДФС у Черкаській області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах податкової ДФС (а.с. 71).
15.01.2018 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у Черкаській області затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України від 20.12.1990 року №565-ХІІ "Про міліцію". Згідно вказаного висновку позивачу призначено одноразову грошову допомогу відповідно до пункту 1.2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007 року у сумі 78472,00 грн. 80 коп. (а.с. 73).
Листом Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області №1947/23-00-04-215 від 15.01.2018 року направлено до Державної фіскальної служби України матеріали щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням позивачу інвалідності (а.с. 74).
Листом Державної фіскальної служби України №3443/7/99-99-04-04-02-17 від 06.02.2018 року до Головного управління ДФС у Черкаській області повернуто матеріали про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності та втратою працездатності на доопрацювання відповідно до наказу Державної фіскальної служби №973 від 09.12.2015 року з урахуванням зауважень Регуляторно - правового Департаменту (а.с. 75).
На виконання вимог щодо доопрацювання позивач повторно 12.03.2018 року подав на ім'я начальника Головного управління ДФС у Черкаській області заяву (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах податкової ДФС (а.с. 76).
16.03.2018 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у Черкаській області затверджено висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та направлено до Державної фіскальної служби матеріали щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням позивачу інвалідності (а.с. 78-79).
Листом Державної фіскальної служби України №17816/7/99-99-04-04-02-17 від 14.06.2018 року матеріали про призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності повернуто до Головного управління ДФС у Черкаській області (а.с. 80).
Листом №28237/23-00-04-216 від 04.07.2018 року Головне управління ДФС у Черкаській області повідомило позивача, що Державною фіскальною службою України матеріали щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності повернуто (а.с. 81).
Вважаючи свої права порушеними, а дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Колегія суддів, розглядаючи справу в межах доводів апеляційних скарг, дійшла висновку про обґрунтованість та правомірність висновків суду першої інстанції з огляду на наступне.
Діяльність податкової міліції регулюється Розділом ХVІІІ Податкового кодексу України.
Статтею 356 Податкового кодексу України передбачено, що держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Відповідно до ч. 6 ст. 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Отже, статтею 23 Закону України «Про міліцію» передбачено, що право на одноразову грошову допомогу у працівника податкової міліції виникає і в тому разі, коли інвалідність настала після перебігу тримісячного строку з дня його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, яке мало місце в період її проходження.
Закон України «Про міліцію» втратив чинність 07.11.2015 року в зв'язку з набранням чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Відповідно до абзацу 3 пункту 15 розділу XI прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію».
Таким чином, право позивача на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі та з підстав, визначених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію».
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що за позивачем, якому під час перебування на службі в органі податкової міліції встановлено інвалідність у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з проходженням служби, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 23 Закону України «Про міліцію».
За змістом статті 23 Закону України «Про міліцію» порядок та умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби, визначає Кабінет Міністрів України.
На виконання вимог статті 23 Закону України «Про міліцію» Кабінет Міністрів України постановою №707 від 12.05.2007 року затвердив Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції (далі Порядок №707).
Згідно з пунктом 2 Порядку №707 одноразова грошова допомога (далі - грошова допомога) виплачується у разі установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися: під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у розмірі: п'ятирічного грошового забезпечення - інвалідам I групи; чотирирічного грошового забезпечення - інвалідам II групи; трирічного грошового забезпечення - інвалідам III групи; у період проходження служби, - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно із ступенем втрати працездатності, який визначається медико-соціальною експертною комісією.
У зв'язку з прийняттям Закону України від 13.02.2015 року «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про міліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції» Кабінет Міністрів України постановою від 21.10.2015 року №850 затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції (далі Порядок №850).
Відповідно до пп. 2 п. 3 Порядку №850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ.
Судом встановлено, що ІІ група інвалідності була встановлена позивачу протягом трьох місяців після його звільнення, що підтверджується копією наказу №79/о-пм від 07.12.2017 року та копією довідки акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА №876373 від 21.12.2017 року, а зв'язок встановлення позивачу інвалідності підтверджується копією свідоцтва про хворобу №402 від 24.11.2017 року, відтак позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" (в редакції Закону №208) та Порядку №850.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку №850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Таким чином, призначення та виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 23 Закону України «Про міліцію», здійснюється відповідно до Порядку, під час дії якого встановлена втрата працездатності.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Пунктом 8 Порядку № 850 визначено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Таким чином, обов'язок подання висновку до ДФС України щодо виплати грошової допомоги Порядком № 850 покладено на керівника Головного управління ДФС у Черкаській області.
Судом встановлено, що отримавши відповідну заяву (рапорт) позивача та додані документи, керуючись Порядком №707, Головне управління ДФС в Черкаській області направило висновок та інші документи, перелік яких визначений Порядком №707, до Державної фіскальної служби України для прийняття рішення.
Відповідно до пункту 9 Порядку №850 МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Отже, після надходження передбачених Порядком документів Державна фіскальна служба України зобов'язана була прийняти одне з двох рішень: про призначення або про відмову в призначенні вказаної грошової допомоги.
Проте, Державна фіскальна служба України листом №8717/Гр-99-99-04-04-02-14 від 18.06.2018 року повернула матеріали про виплату одноразової грошової допомоги позивачу до Головного управління ДФС у Черкаській області.
На підставі вищезазначеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Державна фіскальна служба України діяла не у спосіб та не в межах, що передбачені вимогами чинного законодавства України.
Щодо вимоги позивача про визнання відмови у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги протиправною, суд зазначає, що така вимога задоволенню не підлягає, оскільки ДФС України у призначенні одноразової грошової допомоги не відмовляла.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Державної фіскальної служби України розглянути заяву позивача про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" та Порядку №850 та прийняти рішення відповідно до законодавства з врахуванням висновків суду.
Суд зазначає, що висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги складений відповідно до Порядку №707, в той час як позивач має право на призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №850.
Разом з цим, прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги згідно пункту 9 Порядку №850 відноситься до компетенції Державної фіскальної служби України. Оскільки Державна фіскальна служба України таке рішення не приймала, позовна вимога щодо зобов'язання Головного управління ДФС у Черкаській області скласти та подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності в розмірі, встановленому ст. 23 Закону України "Про міліцію" (в редакції Закону №208-V111 від 13.02.2015 року) та підпункту 2 пункту 3 Порядку №850 виходячи з 200 кратного розміру прожиткового мінімуму доходів громадян є передчасною.
Також є передчасною позовна вимога щодо зобов'язання Державної фіскальної служби України прийняти рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, в розмірі встановленому статтею 23 Закону України "Про міліцію" (із змінами, внесеними Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015 року) та підпункту 2 пункту 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 року, виходячи із 200-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, оскільки прийняття такого рішення відноситься до дискреційних повноважень відповідача.
Враховуючи, що Державною фіскальною службою України допущено протиправну бездіяльність щодо прийняття рішення по заявах позивача щодо нарахування одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності під час проходження служби в органах податкової міліції, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог в відповідній частині.
Згідно із частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всі наведені апелянтом доводи не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.
На підставі вищезазначеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 316 КАС України (в редакції, чинній на момент розгляду в суді апеляційної інстанції) суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2019 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтями 329, 331 КАС України.
Головуючий суддя: Коротких А.Ю.
Судді: Літвіна Н.М.
Сорочко Є.О.