Постанова від 05.06.2019 по справі 500/210/19

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2019 року№ 857/4749/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Качмара В.Я.,

суддів - Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

при секретарі судового засідання - Пильо І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 березня 2019 року у справі №500/210/19 (суддя Мандзій О.П., рішення ухвалене о 12/06 год, м.Тернопіль, повний текст складено 26 березня 2019 року) за його позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ОВК) в якому просив:

визнати неправомірними дії військового комісара ОВК щодо відмови у виготовленні і подачі до Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - ГУПФ, ПФУ відповідно) уточненої довідки для перерахунку пенсії, яка відповідає посаді начальника служби ракетно-артилерійського озброєння дивізії (далі - Посада);

зобов'язати відповідача на підставі постанов Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) та від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» (далі - Постанова №45, Порядок №45 відповідно), Алгоритму з урахуванням (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби, визначити посадовий оклад з встановленням 30 тарифного розряду для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 березня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржив позивач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

В доводах апеляційної скарги посилається на окремі обставини справи та вказує, що при видачі довідки до ГУПФ працівники Тернопільського ОВК використовували додаток 24 до наказу Міністерства оборони України (далі - Міноборони) від 01.03.2018 №90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України (далі - МЮУ) 16.03.2018 за №315/31767; далі - Наказ №90), що привело до заниження тарифного розряду і відповідно посадового окладу для перерахунку пенсії.

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує вимоги такої, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції вказав на те, що визначаючи тарифний розряд за Посадою позивача відповідач діяв згідно чинного законодавства та відповідно до визначеного порядку.

Такі висновки суду першої інстанції відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з додержанням норм матеріального і процесуального права, з таких міркувань.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОВК як пенсіонер Міноборони відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII) (а.с.14).

При виході на пенсію позивач обіймав Посаду.

Відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) Постанови №103 та Наказу №90 апелянту було здійснено перерахунок пенсії (а.с.13).

Для вказаного перерахунку відповідачем було виготовлено довідку на ім'я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується, для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному КМУ, в якій розмір посадового окладу визначено в розмірі 5070 грн.

Не погодившись з розміром посадового окладу, який було враховано при перерахунку пенсії, зокрема через невідповідність, на думку позивача, визначеного відповідачем тарифного розряду начальника служби дивізії, позивач, листом від 13.12.2018 звернувся до ОВК з проханням надати довідку про новий розмір грошового забезпечення з врахуванням посадового окладу з встановленням вищого тарифного розряду для перерахунку пенсії з 01.01.2018 (а.с.10-11).

У відповідь на зазначений лист ОВК відмовив ОСОБА_1 у видачі нової довідки, оскільки Посада, яку обіймав позивач при виході на пенсію, не визначена у схемах, наведених у додатках 1-22 Наказу №90, так як не являється основною типовою посадою осіб офіцерського складу Збройних Сил України (далі - ЗСУ). Посадовий оклад скаржнику визначений відповідно до Схеми співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - Постанова №1294) з посадового окладу 1085 грн (по 24 тарифному розряду), що становить 5070 грн (а.с.12).

Не погодившись із такою позицією відповідача позивач звернувся до суду із цим позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин)усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За змістом пункту 2 Порядку №45 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) ПФУ після прийняття КМУ рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 1 Постанови №103 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

У відповідності до пункту 4 Постанови №103 у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою №704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.

Пунктом 4 Постанови №704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

На виконання вимог Постанови №704 з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу ЗСУ, Міністром оборони України 01.03.2018 видано Наказ №90 яким встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу ЗСУ.

У вказаному наказі зазначено, що співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу ЗСУ та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу ЗСУ установлюється згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Додатком №24 до Наказу №90 встановлюється «Схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу ЗСУ, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» (далі - Схема).

Згідно примітки додатку №24 до Наказу №90 ця Схема застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу ЗСУ, які були звільнені з військової служби до набрання чинності Постановою №704, що не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу ЗСУ, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу ЗСУ.

13.03.2018 директором Департаменту фінансів Міноборони затверджено алгоритм урахування (встановлення) розмірів окладів за відповідними або аналогічними посадами, які особи займали на дату звільнення зі служби (на дату відрядження), під час оформлення та подання військовими комісаріатами органам ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення відповідно до Постанови №103 (далі - Алгоритм).

Як зазначено вище, ОСОБА_1 був звільнений у 2004 році в запас з Посади (начальника служби ракетно-артилерійського озброєння дивізії) до набрання чинності Постанови №1294.

Вказана Посада не визначена за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу ЗСУ до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу ЗСУ.

У зв'язку з наведеним, тарифний розряд для позивача повинен визначатися шляхом співвідношення розміру посадового окладу заступника начальника військового комісаріату, зазначеного у колонці 37 Схеми додатку №24 до відповідного тарифного коефіцієнту.

Пунктом 5 Алгоритму визначено, що якщо назва військової частини не відповідає назві схем (Додатки 1-22 до Наказу №90, Додаток 2 до вказівки 612), застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу ЗСУ, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу ЗСУ (Додаток 24 до Наказу №90, Додаток 3 до вказівки 612).

Таким чином, Алгоритмом, визначено, що у разі якщо назва військової частини не відповідає назвам, наявним у Додатках 1-22 до Наказу №90 від 01.03.2018, то застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів до тарифних розрядів, згідно з Додатком 24 до Наказу №90 від 01.03.2018.

Згідно Схеми співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу ЗСУ, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу ЗСУ, посадовий оклад у розмірі 1085 грн відповідає 24 тарифному розряду за посадами осіб офіцерського складу, що встановлюються з 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.

Відповідно до тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, наведеної у додатку 1 до Постанови №704, 24 тарифний розряд відповідає тарифному коефіцієнту 2,88.

Таким чином, посадовий оклад для перерахунку пенсії ОСОБА_1 становить: 1762 грн х 2,88 = 5074,56 грн, а враховуючи правила розрахунку, передбачені в примітці 1 до додатку №1 Постанови №704 розмір посадового окладу становить 5070 грн.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо вірного визначення ОВК у довідці посадового окладу позивача відповідно до положень Постанов №№1294, 704, 103 та Наказу №90.

Відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи, враховуючи вимоги наведених правових норм, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанції, правильно встановив обставини справи, не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для його скасування, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 березня 2019 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.

Головуючий суддя В. Я. Качмар

судді О. М. Гінда

В. В. Ніколін

Повне судове рішення складено 6 червня 2019 року.